У «північній Пальмірі» створили 3D-модель Пальміри сирійської

Тривимірна модель античного міста стане в нагоді як для досліджень, так і для збереження його пам'яток.

Загальний вигляд Пальміри в травні 2016 року (Фото: Н.А. Макаров / ІА РАН.)

Храм Бела. Стіни і колонади храмового двору. Май 2016 г. (Фото: прес-служба ІА РАН.)

Пальміра. Май 2016 г. (Фото: прес-служба ІА РАН.)

<

>

Пальміра - один з найвідоміших античних пам'яток Близького Сходу. Це був багатий місто, який увібрав в себе елементи східної та західної культур. Пальміра перебувала в оазисі посеред пустелі, і вже в II столітті славилася своєю красою. Правильність планування, колонади храмів і громадських будівель справляли величезне враження не тільки на людей того часу, але і на європейських мандрівників XVII-XVIII століть. Саме тому Санкт-Петербург прозвали «північною Пальмірою», а Одесу - «південної».

На жаль, древнє місто виявився на арені сирійської громадянської війни, яка триває вже кілька років. У травні 2015 року Пальміру захопили бойовики «Ісламської держави» (заборонено в РФ). Вони підірвали безліч античних будівель, в тому числі тріумфальну арку - символ міста і найбільш відомий його пам'ятник (ця арка, наприклад, прикрашала обкладинки радянських підручників з історії Стародавнього світу).

У березні 2016 го сирійська армія за підтримки російських ВПС звільнила місто. У травні туди вирушила делегація російських дослідників і експертів. В її складі був і директор Інституту археології РАН, академік Микола Андрійович Макаров, який закликав точно документувати руйнування, а також провести протиаварійні роботи.

«Руйнування війни, як це не парадоксально, часто дають імпульс для нового, більш глибокого вивчення пам'яток минулого, які постраждали від сучасного варварства, більш ясного усвідомлення їх цінності і нашу спільну відповідальність за їх збереження. Так було в Новгороді, так було в багатьох містах Європи, що залишилися в руїнах після Другої Світової війни », - сказав Н.А. Макаров.

У вересні минулого року в Пальміру вирушила експедиція Інституту історії матеріальної культури РАН під керівництвом заступника директора Наталії Федорівни Соловйової. Археологи, військові топографи і фахівці по тривимірному моделюванню провели масштабну аерофотозйомку. Вона лягла в основу моделі, над якою фахівці працювали більше року.

У грудні 2016 року терористи по знову захопили місто, підірвали тетрапілон і пошкодили театр. Повторно Пальміру звільнили тільки в березні 2017 го.

З усієї руйнівної діяльності бойовиків те, що сталося з Пальмірою, мабуть, справило на європейські країни найбільше враження. З'явилося відразу кілька проектів, автори яких намагалися відтворити в тій чи іншій формі пам'ятники Пальміри. Так, в квітні 2016 року Інститут цифровий археології звів реконструкцію тріумфальної арки на Трафальгарській площі в Лондоні. Сирійська влада попросили французьку компанію Iconem зробити цифрові моделі декількох будівель, а в лютому 2017 року Лос-Анджелесі відкрилася виставка «Спадщина древньої Пальміри».

Тепер свою модель міста готові представити і російські дослідники. 18 листопада вона буде передана представникам Сирії на VI Санкт-Петербурзькому культурному форумі.

«Продукт являє собою комплект ортофотопланів високої точності, які значно точніше і досконаліше планів, виконаних співробітниками Німецького Інституту», - йдеться в прес-релізі Інституті історії матеріальної культури (ИИМК) РАН.

Творці моделі зосередили свої зусилля не на окремих будівлях, а на всій території міста (площею 13 квадратних кілометрів!). Вона включає в себе не тільки комплект фотопланів, а й рельєфну карту висот, що дозволяє детально досліджувати стародавній і сучасний ландшафт, топографію Пальміри, уточнити більш ранні ТОПОПЛАН. При цьому модель може бути не просто «продуктом», а й інструментом, використовуваним як для нових досліджень, так і для контролю над станом пам'ятника.

«У майбутньому досить просто сфотографувати деталь пам'ятника і поєднати її з 3D-моделлю, щоб зробити висновок про те, чи продовжуються руйнування чи ні», - пояснили в Інституті історії матеріальної культури.

У створенні моделі брали участь співробітники Ермітажу і фірми Геоскан. Зараз колектив продовжує роботу над геоінформаційної системою «Пальміра в часі і просторі». Дослідники сподіваються, що їм вдасться об'єднати зусилля з відновлення і вивчення міста з колегами з інших країн.

За матеріалами прес-служби ИИМК РАН.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация