У військові льотні училища Росії вперше стали приймати курсанток

Як повідомив міністр оборони Сергій Шойгу, в цьому році в Краснодарське авіаційне училище вперше візьмуть на навчання не тільки юнаків, а й дівчат . Що це - добре забутий досвід легендарних військових льотчиків часів Великої Вітчизняної або облік сучасної практики ВВС багатьох країн світу? Наскільки взагалі сумісні сучасні крилаті бойові машини і жінки в якості їх пілотів? Як повідомив міністр оборони Сергій Шойгу, в цьому році в Краснодарське авіаційне училище   вперше візьмуть на навчання не тільки юнаків, а й дівчат

Льотчиці Поліна Осипенко, Валентина Гризодубова і Марина Раскова перед польотом. Фото: Іван Шагін

У відомому старому кінофільмі "Повітряний тихоход" його герої, військові льотчики Великої Вітчизняної, співають таку пісню: "Насамперед, насамперед - літаки. Ну а дівчата? А дівчата - потім!". До слова, дія картини розгортається як раз в жіночому полку малої авіації, на службі в якому перебували літаки У-2 - "кукурудзники". З початком війни ці літаки стали переробляти в легені нічні бомбардувальники, здатні завдати по ворогу точні і дуже дошкульних ударів на гранично малих висотах і швидкостях. За це пілотує їх дівчата отримали від гітлерівських загарбників прізвисько "нічні відьми", явно натякає на випробовуваний ворогами жах від таких нальотів.

До речі кажучи, в війну дівчата літали не тільки на застарілих біпланах, а й на цілком сучасних для того часу пікіруючих бомбардувальниках Пе-2. Так, 125-й жіночий бомбардувальний авіаційний полк імені Героя Радянського Союзу Марини Раскової зробив за війну більше тисячі вильотів.

Навчалися майбутні жінки-аси не в військових училищах, а в аероклубах при ДОСААФ, також готують потенційних військових льотчиків. Саме це дало можливість з настанням війни максимально використовувати даний мобілізаційний потенціал .

Правда, після Великої Перемоги жінки у військовій авіації стали не дуже затребувані і бажані. Але слабка стать і раніше доводив, що далеко не завжди є слабким. Так, друга радянська жінка-космонавт Світлана Савицька до своєї космічної кар'єри вже мала за плечима навчання в Калузькому авіаційному льотно-технічному училищі, звання льотчика-інструктора і кілька світових рекордів. У тому числі за швидкістю, майже втричі перевищує швидкість звуку. Проте подібні приклади до цього були скоріше винятком, що підтверджує загальне правило: жінки-пілоти і ВПС - "дві речі несумісні".

Як формального пояснення такого стану речей був представлений аргумент, що стосується великих перевантажень в сучасній авіації, які, мовляв, погано переносяться жінками. Пояснення багато в чому штучне, бо які ж надмірні перевантаження може мати політ на цивільному літаку, який перевозить маленьких дітей, дівчат і старих?

До слова, машини військово-транспортної авіації від своїх цивільних побратимів відрізняються мало. Тих же десантників до місця висадки треба перевозити ще дбайливіше, ніж цивільних пілотів: якщо останні сидять в кріслах, пристебнуті ременями, то крилата піхота - на лавках уздовж бортів і без жодних ременів. Чи не створюють позамежних перевантажень і бомбардувальники: недарма ще у війну на них нерідко переводили літати видужали після поранень пілотів винищувачів.

У багатьох арміях світу зараз перебуває на службі чимало жінок-пілотів. У ВПС Індії, наприклад, їх близько тисячі чоловік (з 12 тисяч льотчиків), в США дами літають навіть на винищувачах, а зовсім недавно дівчат стали приймати в льотчики військової авіації Пакистану - країни з дуже консервативними мусульманськими традиціями.

Звичайно, у жінок-льотчиків є певні недоліки (з точки зору начальства, звичайно), пов'язані з їх підлогою; наприклад, ризик відправитися в декрет. Але, врешті-решт, у них є і чимало переваг, завдяки яким прекрасна стать затребуваний в ряді армійських спеціальностей: це здатність до тривалої рутинної роботи, підвищена відповідальність і висока переносимість безсонних ночей (еволюційне пристосування до материнських обов'язків), терпіння і інтуїція під час прийняття важливих рішень.

Так, жінки і війна - не найкраще поєднання. Але часом трапляються ситуації, коли доводиться вибирати не між хорошим і поганим, а між поганим і дуже поганим. Як це було і у Велику Вітчизняну війну, коли стояло питання не просто про перемогу або поразку нашого народу, а про його фізичне виживання під загрозою знищення нацистськими загарбниками. У народній війні на Русі традиційно брали участь всі: від партизанки Василини Кожин в роки наполеонівської навали до сотень тисяч жінок-героїнь в 1941-1945 роках.

Наскільки взагалі сумісні сучасні крилаті бойові машини і жінки в якості їх пілотів?
Ну а дівчата?
Пояснення багато в чому штучне, бо які ж надмірні перевантаження може мати політ на цивільному літаку, який перевозить маленьких дітей, дівчат і старих?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация