удмуртская Республіка


Фільм підготовлений ТРК «Удмуртія»
Фільм підготовлений ТРК «Удмуртія»   Загальні відомості   Площа   42,1 тисячі квадратних кілометрів, що складає 0,25% загальної площі Російської Федерації

Загальні відомості
Площа

42,1 тисячі квадратних кілометрів, що складає 0,25% загальної площі Російської Федерації.

столиця

Іжевськ - 611 тис.мешканців.

міста

Воткинськ - 96,7 тис. Осіб, Глазов - 96,3 тис. Осіб, Можга - 50,3 тис. Осіб, Сарапул - 97,6 тис. Осіб.

Адміністративний поділ

5 міст, 25 сільських районів, 11 селищ міського типу, 2119 сільських населених пункти.

географічна характеристика

Удмуртська Республіка є республікою в складі Російської Федерації. Вона розташована в західній частині Середнього Уралу, між річками Кама і Вятка. Відстань між столицею Удмуртської Республіки містом Іжевському і столицею Російської Федерації містом Москвою - 1129 км, Санкт-Петербургом - 1904 км, Єкатеринбургом - 800 км, Казанню - 395 км. Удмуртська Республіка на заході і півночі межує з Кіровської областю, на сході - з Пермської, на півдні - з Башкортостану і Татарстаном.

населення

1 млн. 523 тис. Чоловік. Близько 70% жителів республіки зосереджено в містах та селищах міського типу. Щільність населення 38,6 чол. на квадратний кілометр.

Національний склад

За даними Всеросійського перепису населення 2002 року:
Російських - 60,1%, удмуртів - 29,3%, татар - 7,0%. В Удмуртії проживають представники понад ста національностей. Корінне населення - удмурти. Це один із давніх східно-фінських народів північно-західного лісового Приуралля. За мовою удмурти відносяться до угро-фінської сім'ї народів, в яку також входять комі, марі, мордва, естонці, фіни, карели, саами, угорці, ханти і мансі. Загальна чисельність удмуртів в світі - близько 750 тис. Чоловік. 67% відсотків з них живуть в Удмуртської Республіці.

Природа і клімат

Удмуртія знаходиться на сході Російської рівнини, в європейському Приуралля, в межиріччі Ками і її правої притоки Вятки. Положення республіки в середніх північних широтах і відсутність поблизу морів і океанів зумовлюють помірно континентальний клімат з холодною сніжною зимою і теплим літом. Найхолодніший місяць - січень; середньомісячна температура повітря мінус 9,9 градусів за Цельсієм. Найтепліший - липень; середня температура місяця 20,9 градусів вище нуля. Територія Удмуртії - понад 42 тисяч квадратних кілометрів - перевершує такі західноєвропейські країни, як Бельгія та Швейцарія, і приблизно дорівнює площі Данії.

Основними природними ресурсами є ліс і нафту. На території республіки відкрито 114 родовищ нафти. Станом на 1 січня 2002 року початкові сумарні запаси нафти оцінюються в 819,7 млн. Тонн, з них розвідані - 354 млн. Тонн. Накопичена видобуток на 1 січня 2002 року сягнула 260,4 млн. Тонн. Із загального обсягу видобутої нафти 96% реалізується за межами республіки. Річний видобуток нафти коливається на рівні 7-8 млн. Тонн.

46% території Удмуртії покрито лісами, половина з яких є хвойними. Розрахункова лісосіка по головному користуванню складає більше 2,3 млн. М3. Республіка також має в своєму розпорядженні запаси торфу і азотнометановимі родовищами, будматеріалами (кварцові піски, глини, вапняки), багата мінеральними джерелами і лікувальними грязями.

Історична довідка

Найбільш древні археологічні пам'ятки свідчать про заселення території Удмуртії в зпоху мезоліту (8-5 тис. До н.е.). У наступні археологічні епохи в західному Приуралля відбувалися процеси диференціації стародавнього фіно-угорського населення. У ранньому залізному віці (VII I-III ст. До н.е.) в Прикамье склалася Ананьїнська культурно-історична спільність, що належить предкам приміських народів - удмуртів і комі.
Значний вплив на древніх удмуртів зробило включення їх в Х ст. до складу першого державного утворення в Нижньому Прикамье - Волзької Булгарії. З XIII в. південні удмурти перебували під впливом Золотої Орди, а потім - Казанського ханства. Найбільшим ремісничим, культовим і адміністративним центром зберігали самостійність північних удмуртів в епоху середньовіччя було городище Іднакар.
Перші російські поселення з'явилися на р. Вятке в ХII-ХIII ст. Північ Удмуртії став частиною формується Російської держави. До 1557 року після взяття Іваном Грозним Казані завершився процес приєднання удмуртів до Російської держави.
До середини XVIII в. населення Удмуртії займалося переважно сільським господарством і промислами. У 1756 р з'явився перший завод - Бемижскій мідноплавильний, трохи пізніше залізоробні - Пудемскій і Стрийський (1759 г.), Іжевський (1760 г.) і Камбарський (1761 г.). Бурхливого розвитку промисловість і культура краю досягають у другій половині XIX ст. Відкриваються приватні фабрики, майстерні, банки, товариства, гімназії, училища, театри, бібліотеки. Підприємства краю виставляли свою продукцію на великих всеросійських і зарубіжних виставках. У 1899 р через північ, а на початку XX століття через південь Удмуртії пройшли залізниці Перм-Котлас і Казань-Єкатеринбург, які зіграли значну роль в економічному розвитку краю.
До Жовтневої Революції територія Удмуртії входила до складу Казанської і Вятської губерній.
Завдяки своєму вигідному геополітичному положенню в XX столітті Удмуртія перетворилася на великий центр військово-промислового комплексу СРСР і Росії. У роки Великої Вітчизняної війни в республіку було евакуйовано близько 40 підприємств.
Національно-державний устрій і оборонна спрямованість промисловості регіону і сьогодні багато в чому визначають історичне, соціально-економічний і культурний своєрідність Удмуртської Республіки.

www.udmurt.ru

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация