Угорщину можуть чекати санкції ЄС через "неполіткоректній" конституції

Угорщину можуть суворо покарати на порушення основних принципів ЄС. Їй вже загрожують невидачею кредиту для порятунку її потопаючої економіки. Причина - початок дії нової конституції країни, прямо апелює до християнських цінностей, збільшує контроль за фінансами і натякає на перегляд кордонів в Європі. Угорщину можуть суворо покарати на порушення основних принципів ЄС

Як сказав представник виконавчої колегії ЄС Олів'є Байї, питання про заходи впливу щодо угорських "порушників спокою" розглянуть 11 січня. Європейським чиновникам дуже не сподобалося положення, що стосується Центробанку Угорщини. Він потрапляє у велику залежність від уряду, що багато в ЄС визнали порушенням загальноєвропейських норм. У Брюсселі також не сподобався відгук ліцензії у опозиційної угорської радіостанції Clubradio.

Крім атаки політичної, на Будапешт вирішили впливати і економічно. Положення Угорщини не позаздриш - вона однією з перших в світі виявилася на межі дефолту, її зовнішній борг дорівнює 75 відсоткам ВВП. Сьогодні угорські власті хочуть отримати до 20 мільярдів євро. Однак в кредиті можуть відмовити, якщо мадяри не переглянуть свою конституцію. Тиск пішло і по лінії фінансової. Рейтингове агентство Standard and Poors знизило рейтинг Угорщини до вкрай низького рівня "BB +". Курс національної валюти впав до рекордно низької позначки - 320 форинтів за євро.

Читайте також: Антиросійські комплекси Угорщини

Сьогодні Євросоюз відкритих текстом вимагає відновити незалежність Центробанку Угорщини. Міжнародний валютний фонд (МВФ) наполягає на проведенні політики жорсткої економії, скорочення витрат, зміну системи соціальної забезпечення. Але навіть це не гарантує Угорщини, що 18 січня МВФ надасть їй кредит. А глава фракції лібералів в Європарламенті Гі Верхофстадт вже зажадав ввести санкції у відношенні мадярів.

На прем`єра Угорщини Віктора Орбана озброїлася і західна преса. Найбільш красномовно висловилася британська газета The Financial Times . "Орбан перетворився з угорського дисидента в мізерний тирана, слідуючи по добре знайомій траєкторії від економічного хаосу до політичного авторитаризму. З моменту падіння Берлінської стіни у ЄС було два великих проекту: єдина валюта і просування демократії на Схід. Євро зараз зазнає серйозних труднощів, а дії Орбана показують, що демократія перебуває під загрозою ", - вважає видання.

Нагадаємо, що вступила в дії з 1 січня нова конституція Угорщини була прийнята минулої весни. Вже тоді на неї обрушилися з критикою канцлер Німеччини Ангела Меркель, держсекретар США Хілларі Клінтон, генсек ООН Пан Гі Мун, представники ЄС і Ради Європи. Організація Amnesty International заявила, що основний закон не відповідає духу демократію. Однак прем'єр Орбан, який володіє в парламенті конституційною більшістю, стояв на своєму. Закон був прийнятий та увійшов в дію.

Читайте також: Угорський виклик ліберальним засадам ЄС

Треба визнати: ліберальним засадам Європи угорці кинули відвертий виклик. Почати хоча б з економічної частини, коли уряд делегує в Центробанк набагато більше своїх представників, ніж в будь-якій іншій країні ЄС. В інших сферах життя теж прописані неприємні для лібералів речі. Отже, різко посилюються повноваження Ради з телебачення і радіомовлення, і скасовується дострокове звільнення для осіб, відправлених у в'язницю на довічне ув'язнення.

Сучасне європейське суспільство часто називають "постхристиянським". Справді, від релігії європейці відійшли, вона всюди відокремлена від держави. І раптом в конституції Угорської Республіки читаємо, що угорську націю об'єднують "Бог і християнство". І тут жемногіе заперечили: а де згадка про мусульман і євреїв? Але вся справа-то в тому, що вони не становлять значної відсотка населення країни і не є її корінними жителями. А етнічні угорці - або католики, протестанти-кальвіністи. І Угорська держава історично розвивалося на християнській основі.

Наступний момент безпосередньо випливає з християнських цінностей. У конституції Угорщини записано "право на життя з моменту зачаття". Прямо про заборону на аборти не сказано нічого, але натяк зрозумілий. Не пощастило і місцевим представникам сексуальних меншин. Шлюб в основному законі названо "союзом чоловіка і жінки". Знову наступ на політкоректність - одностатеві шлюби поставлені поза законом. Такого в Європі давно ніхто собі не дозволяв.

Читайте також: Угорщина націлилася на реванш

Під самий новий рік основний закон з подачі Орбана допрацювали. До нього увійшли положення про посилення політичного контролю над судами, ЗМІ, релігійними групами, Центробанком. Держсекретар США Хілларі Клінтон і глава Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу в черговий раз спробували умовляти угорських депутатів, і знову їх заклики стали голосом волаючого в пустелі. Конституція вступила в силу, а разом з нею і "недемократичні поправки".

Проте найголовнішу "бомбу" в Євросоюзі і США поки не коментували. Тим часом в конституції Угорщини міститься прямий натяк на перегляд кордонів з сусідами. Підставою для цього має стати наявність великих угорських меншин в Румунії (1,5 мільйона чоловік), Словаччини (500 тисяч), Сербії (400 тисяч) і українському Закарпатті (150 тисяч). З ініціативи Орбана їм вже щосили роздають угорські паспорти. А тепер ще Угорщина погрожує офіційно їх захищати.

Ось лише деякі формулювання: "Угорщина, керуючись ідеєю єдності угорської нації несе відповідальність за долю живуть за її межами угорців". "Угорщина захищає своїх громадян". "У кожного угорського громадянина є право на захист Угорської держави під час його перебування за кордоном". "Угорського громадянина не можна вислати з території Угорщини. У будь-який час він може в'їхати з-за кордону на Батьківщину". "Кожен угорський громадянин зобов'язаний захищати Батьківщину» ...

Читайте також: Нового голову ЄС бояться сусіди

Нарешті, прямо в преамбулі до конституції Угорщина іменується не «Угорська Республіка", а просто "Угорщина". Там прямо говориться про правонаступництво по відношенню до Корони Святого Стефана (Іштвана) - середньовічному мадярських державі, яке за площею перевершувало сучасну країну рази в два-три. Об'єктивно кажучи, все це виглядає як спроба історичного реваншу. Угорщина програла дві світові війни, її територію урізали. Тепер багатьом в Будапешті хочеться повернути все на круги своя ...

Все питання в тому, як довго проіснує така "вибухонебезпечна" конституція. Що входять до ЄС Румунії та Словаччини не сподобаються натяки на перегляд кордонів, лібералам всіх мастей - боротьба з абортами і гомосексуалістами, представникам МВФ - залежність Центробанку, бюрократам ЄС - посилення національного уряду на шкоду наднаціональним органам. Тиск на Будапешт сьогодні безпрецедентно, і потрапила в непросте економічне становище Угорщини буде непросто з ним впоратися.

Але, здається, прем'єр Орбан був до цього готовий. Тим цікавіше буде боротьба з угорським викликом європейським засадам і відповідні дії мадярів. Один політичний сюжет на 2012 рік в Європі вже відомий. І навряд чи він скоро завершиться - у Орбана є однодумці і в інших країн.

Читайте найцікавіше в рубриці " світ "

І тут жемногіе заперечили: а де згадка про мусульман і євреїв?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация