Юханнус - Іванов день у Фінляндії - VSЁ.FI - все про Фінляндії

  1. Святкування Юханнус
  2. Юханнус - Витоки свята
  3. Обряди на Юханнус

Юханнус - це літнє свято, який Фінляндія відзначає в першу суботу після 19 червня. З давніх-давен він відзначався в найдовший день у році - в день літнього сонцестояння 21 або 22 червня.

У язичницької Фінляндії це свято називалося на честь Бога Вогню - «Укон юхла» (Ukon juhla), але після прийняття християнства свято було пов'язане церквою з днем ​​народження Іоанна Хрестителя, і отримав назву Юханнус (Juhannus) - застаріла форма вимови імені Іоанна Хрестителя.
День літнього сонцестояння відзначається в багатьох країнах, так у слов'ян він відомий як Івана Купала, або Іванов день.

В цьому році в Фінляндії напередодні Юханнус відзначається в п'ятницю 22 червня. Саме свято настає в суботу 23 червня. У цей день більшість магазинів в Фінляндії будуть закриті.

Іванов день (Юханнус) - найкоротша ніч у році і велике свято для фінів. На півночі Фінляндії сонце не сідає практично всю ніч. Після довгої зими всі радіють світла, добре їдять і п'ють, насолоджуються природою, а іноді навіть беруть участь в магічних обрядах.

Після довгої зими всі радіють світла, добре їдять і п'ють, насолоджуються природою, а іноді навіть беруть участь в магічних обрядах

традиційний фінський багаття на Юханнус

До Іванову дня фіни готуються заздалегідь. У ці дні вулиці міст буквально потопають в березовому листю. За традицією, береза ​​символізує гостинність. І якщо господар прикрасив двері свого житла гілкою цього дерева, значить, кожен подорожній буде прийнятий тут з привітністю. Сьогодні береза ​​вважається символом Фінляндії.

Святкування Юханнус

Юханнус закликає побачити в звичайному прекрасне, і його прийнято проводити на природі. Дача, квіти, багаття і лазня по-чорному - це і є чарівні інструменти злиття з таїнствами фінського літа. Дорослі, молодь і сім'ї з дітьми по-різному проводять найкоротшу ніч року. Сім'ї зазвичай їздять на дачу, де збираються великою компанією, кілька поколінь разом.

Молодь віддає перевагу фестивалі під відкритим небом, популярністю користується острів Піхлаясаарі.

У Гельсінкі найвідомішим місцем традиційного святкування Юханнус всією сім'єю є острів Сеурасаарі, де публіка танцює, співає, бере участь в фінських народних потішних іграх. Головна частина свята - підняття фінського прапора і спалення кількох величезних багать, по-фінськи «кокко».

«Кокко» - конусообразное спорудження, складене з сухих березових гілок. Споконвіку жителі сіл і міст розпалювали багаття на річці. Вважалося, що вогонь пожирає зло, а вода забирає його прах геть.

Як тільки багаття догорає, фіни сідають за святковий стіл, який прикрашає молоду картоплю, оселедець, м'ясо, сосиски і овочі, приготовані на грилі.

П'ють на Юханнус більше звичайного, і, думається, ось чому: в колишні часи, за повір'ям, рясне випитого алкоголю на Іванов день приносило хороший урожай.

Гуляння продовжується до ранку.

Юханнус - Витоки свята

У древніх народів Північної Європи існував язичницький ритуальний свято, пов'язане з природним явищем - літнім сонцестоянням, коли сонце лише на мить опускається за горизонт. Люди поклонялися Сонцю і Землі, здійснювали обряди, щоб притягнути тим самим хороший урожай, здоров'я і благополуччя в будинок.

За переказами, найкоротша ніч у році вважалася бісівської, і відлякати всіляку нечисть можна було тільки гучним шумом і вогнем. Народ одягав ошатний одяг і збирався навколо багаття. А старі, дивлячись на багаття, передбачали, яким буде все літо і осінній урожай.

Юханнус в Фінляндії

З давніх-давен в цей день спускали на воду суду. Вода в цей час року була вже досить теплою, тому в Іванов день відкривався купальний сезон.

Обряди на Юханнус

Юханнус вважається сприятливим часом для знаходження своєї другої половинки. За старих часів більшість обрядів було пов'язано з пошуками майбутнього чоловіка: дівчата збирали в лісі дев'ять видів трав і, поклавши їх під подушку, просили судженого з'явитися уві сні.

У народі Іванов день так само називали Іваном травник. Багато століть назад лісові квіти, трави і гілки берези вивішували гірляндами по кімнатах, щоб сильний і здоровий дух лісу охороняв від хвороб все живе в будинках.

Передання переказами, але більшість фінів досі вірять, що якщо в ніч на Іванов день скупатися в росі, то неодмінно збудуться найзаповітніші мрії.

Пристрасні фінські хлопці, зізнаючись у любові, надягали на палець обраниці кільце з березової кори. Ця традиція збереглася до сих пір як якась гра або жарт. Сучасні фіни за допомогою березового кільця роблять коханій пропозицію. В знак згоди дівчина також дарує кільце. А ще краще і весілля зіграти на Іванов день.

схоже

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация