WikiZero

open wikipedia design.

ДШК ДШК   Крупнокаліберний кулемет ДШК зразка   1938 року   Тип   станковий кулемет   Країна СРСР   СРСР   Історія служби Роки експлуатації 1938 рік - теперішній час Прийнято на озброєння   1938   На озброєнні Див
Крупнокаліберний кулемет ДШК зразка 1938 року Тип станковий кулемет Країна СРСР СРСР Історія служби Роки експлуатації 1938 рік - теперішній час Прийнято на озброєння 1938 На озброєнні Див. Використання війни і конфлікти Друга світова війна , Війна у В'єтнамі , Чеченська війна , Війна Судного дня ,, Війна за Огаден , Лівійсько-чадський конфлікт , Ірано-іракська війна , ліванська війна , Громадянська війна (в Анголі • в Афганістані • в Ефіопії • в Сомалі • в Югославії • в Лівії • в Сирії ), Війна в Перській затоці , Війни на пострадянському просторі, іракська війна , Озброєний конфлікт на сході України Історія виробництва конструктор Георгій Семенович Шпагін , Василь Дегтярьов розроблено 1938 рік Виробник Тульський збройовий завод варіанти ДШКТ , ДШКМ Характеристики Маса, кг 33,5 кг (тіло)
157 кг (на колісному верстаті) Довжина, мм 1625 мм Довжина стовбура , Мм 1070 мм снаряд 12,7 × 108 мм Принципи роботи відведення порохових газів затвор замикання розсувними бойовими упорами скорострільність ,
пострілів / хв 600-1200 (зенітний режим) Початкова швидкість
снаряда, м / с 840-860 прицільна дальність , М 3500 вид боєпостачання патронная стрічка на 50 патронів приціл відкритий / оптичний ДШК на Вікісховища

ДШК ( індекс ГРАУ - 56-П-542) - радянський станковий крупнокаліберний кулемет під патрон 12,7 × 108 мм . Розроблено на основі конструкції великокаліберного станкового кулемета ДК .

В лютому 1939 року ДШК був прийнятий на озброєння РККА під позначенням «12,7 мм крупнокаліберний кулемет Дегтярьова - Шпагіна зразка 1938 року».

При збереженні принципу роботи автоматики і схеми замикання каналу ствола кулемета ДК, був повністю змінений механізм харчування (він забезпечував подачу патронної стрічки або з правого боку, або з лівого). Відповідно інший стала і конструкція патронної стрічки (так звана типу «краб»). дуловий гальмо мав іншу конструкцію.

Крупнокаліберний кулемет обр. 1938/46 років відрізняється порівняно великою ефективністю стрільби. за дульной енергії , Яка становила від 18,8 до 19,2 кДж, він перевершував майже всі існуючі системи кулеметів подібного калібру. Завдяки цьому досягнуто велике пробивну дію кулі по броньованих цілях: на дальності 500 м вона пробиває сталеву броню високої твердості товщиною 15 мм (20 мм броні середньої твердості тип RHA).

Кулемет має досить високим темпом стрільби, що обумовлює ефективність вогню по що швидко цілям. Збереженню високого темпу стрілянини, незважаючи на збільшення калібру, сприяло введення буферного пристрою в потиличнику кулемета. Пружний буфер пом'якшує також удари рухомий системи в крайньому задньому положенні, що сприятливо позначається на живучості деталей і влучності стрільби.

Завдання на створення першого радянського великокаліберного кулемета, призначеного в першу чергу для боротьби з літаками на висотах до 1500 метрів, було видано до того моменту вже досить досвідченого і добре відомому зброярі Дегтярьов в 1929 році. Менш ніж через рік Дегтярьов представив на випробування свій кулемет калібру 12,7 мм, і з 1932 року почалося дрібносерійне виробництво кулемета під позначенням ДК (Дегтярьов, Великокаліберний). В цілому ДК повторював по конструкції ручний кулемет ДП-27 і мав харчування з відокремлених барабанних магазинів на 30 патронів, що встановлювалися на кулемет зверху. Недоліки такої схеми живлення (громіздкість і велика вага магазинів, низька практична скорострільність) змусили припинити випуск ДК в 1935 році і зайнятися його удосконаленням. До 1938 року конструктор Шпагин розробив модуль стрічкового живлення для ДК.

26 лютого 1939 року [1] вдосконалений кулемет був прийнятий на озброєння РККА під позначенням «12,7 мм крупнокаліберний кулемет Дегтярьова - Шпагіна зразка 1938 року - ДШК» [2] .

масовий випуск ДШК був початий в 1940-41 роках.

ДШК використовувалися в якості зенітних , В якості зброї підтримки піхоти, встановлювалися на бронетехніку (В кінці 1930-х років один кулемет був встановлений на досвідчений бронеавтомобіль ЛБ-НАТІ і ще один - на досвідчений броньовик ЛБ-62 [3] , Пізніше їх почали встановлювати на легкі танки Т-40 ) І малі кораблі (в тому числі торпедні катери ). Відповідно до штатом стрілецької дивізії РСЧА № 04 / 400-416 від 5 квітня 1941 р штатна кількість зенітних кулеметів ДШК в дивізії становило 9 шт.

До початку Великої Вітчизняної війни Ковровского механічним заводом було випущено близько 2 тис. кулеметів ДШК [4] .

9 листопада 1941 було прийнято постанову ДКО № 874сс «Про посилення і зміцнення протиповітряної оборони Радянського Союзу», яке передбачало перерозподіл кулеметів ДШК для озброєння створюваних підрозділів військ ППО.

На початок 1944 року було випущено понад 8400 кулеметів ДШК [4] .

До кінця Великої Вітчизняної війни було випущено 9 тисяч кулеметів ДШК [2] , В повоєнний час випуск кулеметів тривав.

Модернізований піхотний кулемет

З досвіду війни кулемет був модернізований (змінені конструкція вузла подачі стрічки, кріплення стовбура), і в 1946 році - прийнятий на озброєння радянської Армії під позначенням ( індекс ГАУ - 56-П-542М). При цьому, перші 250 шт. ДШКМ були випущені в лютому 1945 року - ще до того, як зброя була офіційно прийнято на озброєння [2] .

Танковий зенітний кулемет

Як зенітного кулемета ДШКМ встановлюється на танках Т-10 , Т-54 , Т-55 , Т-62 та інших бойових машинах , У варіанті для установки на бронетехніці кулемет має найменування ДШКМТ або коротко ДШКТ.

крупнокаліберний кулемет ДШК являє собою автоматична зброя , Побудоване на газовідвідному принципі. Замикання стовбура здійснюється двома бойовими личинками , Шарнірно укріпленими на затворі , За виїмки в бічних стінках ствольної коробки. Режим вогню - тільки автоматичний, стовбур незнімний, обребрений для кращого охолодження, оснащений дульним гальмом .

Харчування здійснюється з нерозсипної металевої стрічки, подача стрічки - з лівого боку кулемета. У ДШК пристрій подачі стрічки було виконано у вигляді барабана з шістьма відкритими каморами. Барабан при своєму обертанні подавав стрічку і одночасно витягував з неї патрони (стрічка мала розімкнуті ланки). Після приходу камори барабана з патроном в нижнє положення патрон подавався в патронник затвором. Привід пристрою подачі стрічки здійснювався за допомогою розташованого з правого боку важеля, качати в вертикальній площині, коли на його нижню частину впливала рукоятка заряджання, жорстко пов'язана з рамою затвора. У кулемета ДШКМ барабанний механізм замінений на більш компактний ползунковий, так само приводиться в дію аналогічним важелем, пов'язаним з рукояткою заряджання. Патрон витягувався з стрічки вниз і потім прямо подавався в патронник.

У потиличнику ствольної коробки змонтовані пружинні буфери затвора і рами затвора. Вогонь вівся з заднього шепотіла (з відкритого затвора), для керування вогнем використовувалися дві рукоятки на потиличнику і спарені спускові гачки. Приціл рамковий, на верстаті також були кріплення для зенітного ракурсного прицілу.

Кулемет використовувався з універсального верстата системи Колесникова. Верстат оснащувався знімними колесами і сталевим щитом, а при використанні кулемета як зенітний колеса і щит знімалися, а задня опора розлучалася, утворюючи триногу. Крім того, кулемет в ролі зенітного комплектувався спеціальними плечовими упорами. Основним недоліком цього верстата був його велику вагу, що обмежував мобільність кулемета. Крім верстата, кулемет застосовувався в баштових установках, на дистанційно керованих зенітних установках, на корабельних тумбових установках.

ДШКМ складався або складається на озброєнні понад 40 армій світу, проводився в Китаї (Тип 54), проводиться в Пакистані, Ірані та деяких інших країнах. Кулемет ДШКМ використовувався в якості зенітного на радянських танках післявоєнного періоду ( Т-55 , Т-62) і на бронетехніці ( БТР-155 ). В даний час в ВС Росії кулемети ДШК і ДШКМ практично повністю замінені крупнокаліберними кулеметами « Скеля »І« корд », Більш досконалими і сучасними.

  • велика Вітчизняна війна - застосовувався СРСР з самого початку на всіх напрямках і пройшов всю війну. Використовувався в якості станкового і зенітного кулемета. Великий калібр дозволяв кулемета ефективно боротися з багатьма цілями, аж до середніх бронеавтомобілів. В кінці війни ДШК масово ставився як зенітний на вежі радянських танків і САУ для самооборони машин в разі атак з повітря і з верхніх поверхів в міських боях.

Після закінчення війни кулемет ДШК використовувався практично у всіх локальних конфліктах. Деякі з них:

  • Війна в Західній Сахарі - за допомогою кулеметів ДШК були збиті принаймні два літака ( BN-2 Defender ВВС Мавританії і реактивний F-5A ВВС Марокко). [17]
  • Афганська війна (1979-1989) (Як з боку СА ВС СРСР , так і душманів ). За допомогою ДШК моджахеди збили ряд радянських літаків і вертольотів (зокрема, реактивні винищувачі-бомбардувальники Су-17 3 квітня 1986, 22 жовтня 1986, 19 червня 1987) [18] [19]
  • застосовувався армією Гренади під час вторгнення США в 1983 році.
  • У громадянській війні в Лівії і Сирії використовувався як урядовими військами, так і повстанцями.
  • Під час воєн у Чечні в 1994-2000 (використовувався чеченською стороною).
  • ДШК застосовуються під час збройного конфлікту на сході України . С2 вересня 2014 ДШК почали надходити в добровольчі батальйони ВСУ. Також ДШКМ складається на озброєнні 79-ї аеромобільної бригади [20] і 128-ой гірсько-піхотної бригади. У вересні 2015 для 81-ї десантно-штурмової бригади української армії один кулемет ДШК був переобладнаний в однозарядну снайперську гвинтівку і переданий на випробування [21] .
  • Здвоєні ДШК використовувалися десантниками при обороні форту від арахнід у фільмі Пола Верховена « Зірковий десант ».
  • У комп'ютерній грі Метро 2033 є штатним станковим зброєю і зустрічаються повсюдно. Також з ДШК був зроблений автоматичний дробовик Абзац.
  • В Far Cry 3 і Far Cry 4 ДШК можна зустріти встановленим на автомобілі, човни і катери.
  • В Uncharted 4 ДШК можна зустріти у противників з укріпленої бронею.
  • В Soldier of Fortune: Payback ДШК зустрічається в якості стаціонарного кулемета.
  • У комп'ютерній грі World of Tanks в якості одного з варіантів озброєння танка Т-60 .
  • У комп'ютерній грі War Thunder в якості озброєння зенітки на базі ГАЗ-ААА і в якості додаткового озброєння на Т-44-100, ІС-2 , Т-54 , ІСУ-122 , ІСУ-122С , ІСУ-152 , ІС-4М , Т-55 і ІС-3 .
  • У збройовому симуляторі-грі «World of Guns: Gun Disassembly» можна ознайомитися з реальним функціонуванням 3D-моделі ДШК.
  • Американські піхотинці ведуть вогонь з ДШКМ на румунському URO VAMTAC в ході спільних американо-румунських маневрів, 2009 г.

  • Українські військові з ДШКМ на треножном верстаті.

  1. Р. М. Португальська. Перші і вперше. М., ДОСААФ, 1988. стор.80
  2. 1 2 3 Крупнокаліберний станковий кулемет системи Дегтярьова - Шпагіна обр. 1938 г. (ДШК) // В. А. Кашевський. Піхотна зброя Другої світової війни. Мінськ, ТОВ «Харвест», 2004. стр.289-291
  3. М. В. Коломієць. Броня на колесах. Історія радянського бронеавтомобіля 1925-1945 рр. М .: «Яуза», ТОВ «Стратегія КМ», «Ексмо», 2007. стр.377
  4. 1 2 Зброя Перемоги. / Колл. авт., відп. ред. В. Н. Новиков. 2-е изд. М., «Машинобудування», 1987. стр.253
  5. Defense Industries Organization - INDIVIDUAL COMBAT INDUSTRIES GROUP (ICIG):
  6. 1 2 3 4 5 6 7 Weapon
  7. http://www.smallarmssurvey.org/fileadmin/docs/Weapons_and_Markets/Tools/Weapons_ID_DB/SAS_weapons-heavy-machine-guns-DShK.pdf
  8. Doshka 12.7mm Machine Gun | IRAN Defence Products
  9. 1 2 3 4 5 Miller, David. The Illustrated Directory of 20th Century Guns. - London: Salamander Books Ltd., 2001. - ISBN 9781840652451 .
  10. Pakistan Ordnance Factories
  11. полковник А. Філіна, капітан М. Тополь. Військова промисловість Румунії // журнал «Закордонне військовий огляд», № 4 (817), 2015. стр.33-41
  12. Cal. 12,7 x 108 mm MACHINE GUN | Romarm
  13. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Jane's Infantry Weapons 2009/2010. - 35th. - Coulsdon: Jane's Information Group, January 27, 2009. - ISBN 9780710628695 .
  14. Gander, Terry J .; Hogg, Ian V. Jane's Infantry Weapons 1995/1996. Jane's Information Group; 21 edition (May 1995). ISBN 978-0-7106-1241-0 .
  15. 1 2 3 G3 Defence Magazine August 2010 Читальний зал 9 липня 2012 року.
  16. Визвольна місія радянських збройних сил на Балканах / відп. ред. д. іст. н. А. Г. Хорьков. М., «Наука», 1989. стор.65
  17. бранці Сахари
  18. В. Марковський, І. Приходченко. Су-17 в бою. М .: Яуза, Ексмо, 2016. - С. 372, 374.
  19. втрати 1 987
  20. Батальйон Фенікс отримав озброєння 40-60-х років // «Кореспондент. NET »від 8 вересня 2014
  21. ВДВ України віпробовують нову гвінтівку калібру 12,7 мм // «Військове телебачення України» від 1 жовтня 2015
  • І. Глотов. Радянська стрілецька зброя за 40 років // «Військовий вісник», № 2, 1958.
  • Федосєєв С. душком калібру 12,7 мм (рус.) // Зброя: журнал. - 2009. - № 02. - С. 12-22. - ISSN 1728-9203 .
  • Федосєєв С. душком калібру 12,7 мм (рус.) // Зброя: журнал. - 2009. - № 03. - С. 1-3, 52-62. - ISSN 1728-9203 .

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация