Мавританія

Мавр а ня, Ісламська Республіка Мавританія (франц. R é publique Islamique de Mauritanie, араб. Аль-Джумхурія аль-Ісламія аль-Мурітанія), держава в Північно-Західній Африці. На заході омивається водами Атлантичного океану, на півночі межує з Алжиром і Західною Сахарою (ісп.), На сході і півдні - з Малі і Сенегалом. Площа 1031 тисяча км2. Населення 1,5 млн. Чоловік (1972, оцінка). Столиця - місто Нуакшот. В адміністративному відношенні територія М. розділена на 8 районів і 1 столичний округ.

Державний лад. М. - республіка. Діюча конституція прийнято 20 травня 1961. Глава держави і уряду - президент, що обирається населенням на основі рівних прямих виборів на 5 років. Президент призначає і зміщує міністрів, цивільних, військових і посадових осіб, обнародує закони, прийняті Національними зборами, видає ордонанси, що мають силу закону, здійснює право помилування, ратифікує міжнародні договори, є головнокомандуючим збройними силами. Уряд М. - Рада Міністрів - складається з президента і міністрів. Вищий орган законодавчої влади - однопалатні Національні збори, що складаються з 50 депутатів, що обираються населенням на 5 років. Виборче право надається всім громадянам, що досягли 21 року. На чолі районів стоять губернатори. У районах, міських і сільських комунах створені виборні органи - регіональні збори і місцеві ради.

Судова система включає Верховний суд і суди першої інстанції, а також ряд спеціальних судів. Є суди мусульманського права.

Ю. А. Юдін.

Природа. Велика частина території М. зайнята піщаними і кам'янистими пустелями Західної Сахари. Атлантичне узбережжя низменно і вирівняно (за винятком північної частини); поблизу узбережжя багато піщаних мілин, барів, островів.

Територія М. відноситься до древньої Африкано-Аравійської платформи, складеної породами докембрію, зібраними в складки і сильно метаморфизованними. Архейські і ніжнепротерозойськие кристалічні освіти виступають на поверхню в межах Регибатського щита, розташованого на північному заході країни. На заході до нього примикає по розлому меридионально витягнута Мавритано-сенегальська складчаста система байкальської віку (ріфейськие пісковики, кварцити, тілліти, вапняки). Південно-східна частина М. зайнята синеклізою Тауденні. У підставі її осадового чохла залягають теригенно-карбонатні опади верхнього рифі. Відкладення палеозою розвинені на плато Адрар і Тагант. На крайньому північному заході і півдні країни в западинах уздовж берега Атлантичного океану поширені мезозойські пісковики і конгломерати.

З корисних копалин відомі родовища мідних руд (Акжужт), пов'язані з докембрийскими утвореннями Регибатського щита; загальні запаси мідної руди (з вмістом міді від 0,7% до 2,8%) 590 тисяч т (1970), в районі Зуерат-Іджіль є поклади залізних руд; загальні запаси залізних руд (з середнім вмістом заліза в руді 65%) оцінюються в 410 млн. т (1970). На заході - поклади кам'яної солі, приурочені до відкладень западин Атлантичного узбережжя. На північ від Нуакшота - запаси гіпсу, на узбережжі - запаси ільменіту (200 тисяч т, 1970). В районі Бунагі родовище рідкоземельних елементів.

У рельєфі переважають низинні рівнини і невисокі плато. На півночі височина Адрар має крупнохолмістий рельєф (гора Амоззага, 732 м). На півдні піщанкові плато Тагант, Асаба та інші (середні висоти 300-400 м) обриваються уступами. Пагорби і плато оточені піщаними пустелями з дюнами переважно північно-східного простягання. На півночі і північному сході - великі піщані скупчення - ерги (Ерг-Ігіді, Шеш, Ель-Джуф), що продовжуються в Алжирській Сахарі.

Клімат тропічний пустельний. Середні температури січня 16-20 ° С, липня 30-32 ° C; максимальні температури вище 40-45 ° С. Вплив океану на клімат виявляється лише у вузькій прибережній смузі, де нижче температури і підвищена вологість повітря (часті тумани). Характерні сухі східні вітри. Середня річна кількість опадів менше 100 мм, на північному сході менше 50 мм. Постійних водотоків немає, крім транзитної річки Сенегал у південній межі М. Правобережжі річки Сенегал відноситься до сахельской зоні (див. Сахель ), Де опади досягають 200-400 мм на рік. Тут для зрошуваного землеробства використовуються паводкові води річки. На решті частини М. водопостачання здійснюється переважно за рахунок підземних вод і рідкісних джерел. Намічається опріснення морських і засолених грунтових вод. Для пустельних районів характерна розріджена злаково-чагарникова і ефемерна трав'яниста рослинність (ашеб). На півдні - напівпустелі з сухолюбівимі кустарничками і акаціями, в тому числі акацією, що дає камедь (гуміарабік). У тваринному світі переважають типові для пустель види (найбільш численні плазуни і гризуни, з хижих - шакали, лисиця фенек). В окремих районах збереглися страуси і великі копитні (газель, антилопа). Прибережні води багаті промисловими рибами (сардина, тунець, мерлан і ін.).

Н. А. Божко, М. Б. Горнунг.

Населення. Понад 3/4 корінних жителів М. складають араби Західної Сахари (маври). Їх розмовна мова - Хасанов, діалект арабської мови. Розселені повсюдно, в Північній і Центральній М. утворюють порівняно однорідне в етнічному відношенні населення, в основному кочове. У Південній М. збереглася невелика група берберів-зенага. Решта мавританців - негроїдні народи: Тукулер, волоф, фульбе (пель), сараколе, сонінке і інші. Вони ведуть осілий спосіб життя на півдні країни, головним чином в долині Сенегалу. Чисельність іноземців, в основному французів, близько 3,7 тисячі осіб. Офіційні мови - арабська і французька. Пануюча релігія - іслам (суннизм малікітского спрямування); поширені релігійні секти. У деяких районах Північної і Східної М. зберігаються дофеодальні уклади. Розподіл населення на традиційні соціальні групи (касти) - Хасан (воїни), марабут (духовенство), залежні (землероби-Харатін, слуги, данники і ін.) - поступово поступається місцем новим класовим стосункам. Офіційний календар - григоріанський (див. Календар ).

За 1963-71 приріст населення в середньому становив 2,2% на рік. З 500 тисяч чоловік економічно активного населення працюють за наймом всього 17 тисяч (1973). У сільському господарстві зайнято 90% економічно активного населення, в промисловості, рибальстві та інших галузях 10%. Близько 3/4 населення зайнято кочовим і напівкочові скотарством, а також різними промислами. Майже 4/5 населення знаходиться в південній частині країни, де щільність місцями досягає 35 чоловік на 1 км2 (середня щільність - 1,1 людини на 1 км2). Міське населення 10% (1973). Найбільш значні міста: Нуакшот (130 тисяч жителів в 1973), Нуадібу, Зуерат, Каеді, Росо, Атар.

Г. Н. Уткін.

Історичний нарис. Давня і середньовічна історія М. вивчена слабо. В 7-11 століттях південна частина М. входила до складу середньовічних держав Західної Африки ( Гана , Текрур ), А на території Північної М. існували державні утворення берберів-санхаджа. В середині 11 століття на території М. виникло могутню державу Альморавидов , Яке, крім М., включало територію Марокко і Західного Алжиру. Епоха Альморавидов (до 1146) - час найвищого розквіту і могутності середньовічної М. В 13-14 століттях південна частина М. була включена в сферу впливу середньовічної держави Малі , Але продовжувала зберігати тісні зв'язки з Марокко. У 14-15 століттях в М. вторглися арабські племена макиль, прискорили почався в 11 столітті процес ісламізації і арабизации М. Араби зайняли панівне становище в М., встановивши владу над берберами-санхаджа і змішаним землеробським населенням оазисів - Харатін. Головним релігійним і політичним центром М. став оазис Шінгетті. Сама країна стала називатися Тарб-ель-Біда (Земля білих) або Шінгет від назви Шінгетті. Широке поширення набув діалект арабської мови Хасаном.

У 15 столітті почалося проникнення в М. європейців. Португальці і іспанці створили опорні пункти на узбережжі М. (Арген, Портендік) для вивезення чорних рабів, а також золота і гуміарабіку. З ними стали змагатися голландці, англійці, французи. Останні створювали торгові факторії, головним чином по річці Сенегал. За Версальського миру 1783 (Великобританія, Франція, Іспанія) узбережжі М. визнавалося сферою виняткових інтересів Франції. Інтенсивна французька колонізація розвернулася з середини 19 століття. У 1855-58 французький губернатор Сенегалу Федерб зробив військові операції проти арабських племен в басейні річки Сенегал і силою нав'язав їм договори «про заступництво» і «свободи» торгівлі. Однак до кінця 19 століття ці «договірні» відносини були підірвані опором населення М. колонізаторам.

У 1900 Франція і Іспанія домовилися про розмежування сфер впливу в Західній Сахарі. Використовуючи дипломатію і озброєні сили, французи в 1903 встановили протекторат над арабськими племенами трарза і бракна, територія яких була включена в 1904 в «громадянську територію М.» в рамках Французької Західної Африки (ФЗА). У 1905-06 опір трарза і бракна було придушене, і французи затвердилися в Центр. М. У 1909 французькі війська після запеклих боїв з мавританськими кочівниками опанували областю Адрар - головним оплотом мавританців в боротьбі за незалежність. У 1920 країна була офіційно оголошена французькою колонією у складі ФЗА з адміністративним центром у Сен-Луї, але озброєний опір населення М. фактично тривало до середини 30-х років. Колонізатори ввели в М. систему прямого управління, хоча традиційні вожді зберегли значний вплив, зайнявши деякі посади в колоніальній адміністрації. Позбавлення населення М. елементарних прав, обкладення його важкими податками, застосування примусової праці, часті реквізиції худоби і заборона кочувати в північних районах приводили до втечі мавританців в сусідні з М. області, зокрема в Ріо-де-Оро, де збиралися сили опору не тільки М., але і Марокко.

Після 2-ої світової війни 1939-45 боротьба за звільнення М. розвернулася з новою силою. У 2-й половині 40-х років з'явилися перші політичні партії: Мавританська згода (МС, 1946) на чолі з Хорма ульд Бабана і Мавританський прогресивний союз (МПС, 1947), очолюваний Моктар ульд Дадда . Національно-визвольний рух, в тому числі збройні виступи мавританців, особливо посилилися після проголошення в 1956 незалежності Марокко (в Адрар в 1956-57, в Форт-Тренк в 1958 і ін.).

Уряд Франції був вимушений надати М. в 1958 автономію в рамках французького Співтовариства і право створення конституційних органів внутрішнього управління. 28 листопада 1960 року в місті Нуакшот була проголошена незалежна Ісламська Республіка Мавританія. У гострій боротьбі з питання про майбутнє країни, що проходила ще до проголошення незалежності, протистояли МС і МПС: перша виступала за приєднання М. до Марокко, друга - за проголошення М. суверенною державою при збереженні тісних зв'язків з Францією. Провідне положення зайняла МПС, з якої, після від'їзду з М. в Марокко Хорма ульд Бабана і інших лідерів МС, злилася основна частина МС; була утворена (1958) Партія мавританської перегрупування (ПМП). Починаючи з 1960 при збереженні сильної залежності М. від колишньої метрополії, нав'язала М. червні 1961 нерівноправні угоди про «співпрацю», в умовах зростання трайбалістських тенденцій (див. трайбалізм ) Всередині країни і серйозних територіальних претензій з боку деяких сусідніх держав (Марокко вимагало включення М. в свою територію) ПМП здійснила ряд важливих заходів, спрямованих на зміцнення самостійного розвитку країни. У травні 1961 була прийнята конституція М. Президентом обраний (з серпня 1961) лідер ПМП Моктар ульд Дадда. Проведений, у грудні 1961 конгрес мавританського єдності об'єднав на базі ПМП всі партії М. в Партію мавританського народу (ПМН), яка стала єдиною і правлячою партією (відповідна поправка внесена до конституції в 1965). Відповідно до рішень національних з'їздів ПМН її внутрішня політика спрямована на «забезпечення соціального прогресу і єдності нації». Уряд М. приступив до ліквідації інституту традиційних вождів, провело адміністративно-територіальну реформу, проголосив рівноправність жінок і т.д. У зовнішній політиці уряд М. здійснює принципи неприєднання до блоків, співпраці з усіма країнами і підтримки боротьби за єдність арабських, а також африканських країн. У жовтні 1961 М. була прийнята в ООН. М. - член організації африканської єдності, організації по освоєнню басейну річки Сенегал і Ліги арабських держав (з кінця 1973).

У 1967 уряд М. заявило про свою солідарність з арабськими країнами, що зазнали агресії з боку Ізраїлю. М. неодноразово виступала на підтримку народів Анголи, Мозамбіку, Гвінеї-Бісау в їх боротьбі проти португальських колонізаторів. У 1969-70 досягнута нормалізація відносин між М. і Марокко. З 1970 М. бере участь як спостерігач в Постійному консультативному комітеті країн Магрибу ; співпрацює з Алжиром і Марокко з питання деколонізації Західної (ісп.) Сахари. У 1973 М. уклала з Францією (замість угод 1961) нові угоди про економічне і культурне співробітництво, які позбавили Францію ряду переваг, передбачених угодами 1961. Дипломатичні відносини між М. і Радянським Союзом встановлено 12 липня 1964. У 1966 між М. і СРСР підписано торговельну угоду, в 1967 - угода про культурну і наукову співпрацю, в 1973 - угода в області морського рибальства.

Г. Н. Уткін.

Політичні партії, профспілки, інші громадські організації. Партія мавританського народу (ПМН, Parti du Peuple Mauritanien), створена в грудні 1961 року в результаті об'єднання Партії мавританської перегрупування (заснована 1958) з партіями, які перебували до цього в опозиції, - Мавританський національний союз (заснована 1958), Національне відродження (заснована 1958) , Союз мавританських мусульманських соціалістів (заснований 1960). З грудня 1961 - правляча партія. 281 тисяч членів (1973). Союз трудящих Мавританії, створений в 1961, об'єднує 26 галузевих профспілок. Близько 11 тисяч членів (1973); в складі ПМН. Молодь Партії мавританського народу, заснована в 1966. Жінки Партії мавританського народу, створена в 1964.

Економіко-географічний нарис. М. - аграрна країна скотарського типу з гірничодобувною промисловістю. Основа сільського господарства - екстенсивне скотарство і землеробство. Розвинені традиційні промисли і ремесла (споживчий сектор). У 1969 в сільському господарстві вироблялося 55% валового внутрішнього продукту, в промисловості - 35%. Після досягнення незалежності в 1960 економічна політика уряду знайшла відображення в першому (1963-66) і другому (1970-73) 4-річних планах, спрямованих на освоєння і використання природних ресурсів, створення нових галузей виробництва в рамках державного і змішаного секторів: гірничодобувній ( залізорудної і меднорудной) і рибної промисловості.

Сільське господарство. На частку кочового і напівкочове скотарства припадає понад 30% національного валового продукту. Площа пасовищних угідь - близько 40 млн. Га. У 1970/71 налічувалося (у млн. Голів): овець 5,9; кіз 2,5; великої рогатої худоби (зебу) 2,7; верблюдів 0,7; ослів 0,2; продуктивність худоби низька. В результаті сильної посухи 1971/72 поголів'я великої рогатої худоби скоротилося до 1,6 млн., Овець і кіз до 6 млн. Кочове скотарство переважає в Північній і Центральній М., напівкочове і відганяючи-пасовищне - в сахельской зоні і південних районах; в долині Сенегалу воно поєднується з землеробством. Землеробство - основне джерело існування більшості жителів південної частини М., особливо негроидного населення. Площа оброблюваних земель близько 300 тисяч га. Головні сільськогосподарські культури: африканське просо і сорго (понад 1/3 посівної площі; 100 тисяч га, збір 70 тисяч т в 1972), в оазисах - фінікова пальма (понад 880 тисяч дерев; 18 тисяч т фініків в 1972). Вирощуються також кукурудза, квасоля, батат, арахіс, з кінця 60-х років - рис. Урожай рису склав 2000 т в 1972.

З традиційних промислів значення мають збір гуміарабіку, в основному в сахельской зоні (в середньому 4-7 тисяч т в рік, задовольняє 10% світової потреби), видобуток кусковий солі в копальнях Іджілі (в середньому 800 т в рік), а також рибний промисел на річці Сенегал і поблизу морського узбережжя (близько 15 тисяч т прісноводної і 5 тисяч т морської риби в середньому в рік).

Промисловість. Енергетика представлена ​​невелика ТЕС в Нуакшоті, Нуадибу, Акжужте, Атар и ін. Загальною потужністю 38 Мвт (1972). У один тисячі дев'ятсот сімдесят один Було изготовлен 73 млн. Квт · ч. У гірнічодобувній промісловості провідну роль грає Видобуток залізної руди, что склалось (в млн. Т) 6,3 в 1965, 9,3 в 1972; в районі Зуерат-Іджіль (Колишній Форт-Гуро) експлуатуються Великі Родовище - Фдерік, Тазадіт, Руеса, розробки ведуться компанією «Міферма», правительства М. Належить Всього 5% акцій, решта - західноєвропейському (Французька, англійському, західнонімецькому и італійському) Капіталу . Руда вивозиться по залізниці Зуерат - Нуадібу, а потім через спеціалізований морський порт Консадо (в 10 км на південь від Нуадібу), головним чином до Франції (20,6% в 1971), Великобританію (18,9%), Італію (12 , 9%), Бельгії (14,6%), ФРН (12,8%), Японію (11,7%). З 1971 розробляють мідно-рудне родовище поблизу міста Акжужт змішаної компанією «Соміма», в якій представлений державний сектор М. (22% всіх акцій), південно-африканський капітал (44,6%), французька (18,4%) і ін . У 1972 вироблено 14,9 тис. т мідного концентрату. З галузей харчової промисловості найбільший розвиток отримала сучасна рибна промисловість, центр її - місто Нуадібу, де споруджений риболовецький порт (ведуться роботи по його розширенню) і діють рибопереробний заводи, в тому числі рибохолодільний завод потужністю 20 тисяч т риби в рік. Промисловий лов риби у відкритому океані швидко зростає і досяг 63 тисяч т в 1971. Будуються (1973) заводи: цукрово-рафінадний, борошномельний, а також цементний.

Транспорт. У 1963 введена в експлуатацію залізниця (рудовозная) Зуерат - Нуадібу (652 км). Протяжність використовуваних цілорічно автодоріг і стежок близько 3,2 тисячі км. У 1972 побудована перша автодорога з твердим покриттям Росо - Нуакшот - Акжужт (понад 560 км). Парк автомобілів 11,8 тисячі (1971). Основний морський порт - Нуадібу, на долю якого разом з портом Консадо доводиться майже весь морський вантажообіг (понад 9 млн. Т в 1973). Ведуться (1973) дослідницькі роботи для будівництва глибоководного порту в Нуакшоті. Аеропорти міжнародного значення в Нуакшоті і Нуадібу.

Зовнішня торгівля. У зовнішньоторговельному обороті (43,5 млрд. Африканських франків в 1971) експорт (26,1 млрд. Африканських франків) значно перевищує імпорт (близько 17,4 млрд.). Вивозяться головним чином: залізняк (понад 3/4 всієї вартості експорту), рибна продукція, мідний концентрат, гуміарабік. Ввозяться: чай, цукор і інше продовольство, тканини, промислове обладнання, нафтопродукти, цемент. Головні торгові партнери: Франція (понад 25% всього зовнішньоторговельного обороту М. в 1971), Великобританія, США, Бельгія. Грошова одиниця - угія (з 1973), що дорівнює 5 африканським франкам і 10 французьким сантимам.

Г. Н. Уткін.

Збройні сили (близько 2,5 тисяч чоловік в 1971), складаються з сухопутних військ (близько 1,4 тисячі), ВПС (близько 100 чоловік), ВМС (близько 50 осіб) і жандармерії (близько 1 тисячі чоловік). Верховний головнокомандувач - президент. Загальне керівництво армією здійснюють міністр оборони і Генеральний штаб. Армія комплектується шляхом набору добровольців. Призовний вік 18 років, термін дійсної військової служби 2 роки.

Медико-санітарний стан і охорона здоров'я. У 1964-66, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, в середньому за рік на 1000 жителів народжуваність становила 45,1, смертність 28,0; дитяча смертність 187,0 на 1000 живонароджених. Середня тривалість життя близько 40 років. Основні причини смертності - інфекційні і паразитарні хвороби. Повсюдно поширені: амебіаз, грип, туберкульоз, бацилярна дизентерія, венеричні хвороби, проказа, менінгококової інфекції, дитячі хвороби. Серед паразитарних хвороб основне місце займають малярія і сечостатевої шистосоматоз, який превалює серед кочівників і напівкочівників, що користуються відкритими водоймами. Боротьба з паразитарними хворобами не проводиться. У 1972 було 22 лікарняних установи на 600 ліжок (близько 3 ліжок на 1 тисячу жителів); позалікарняних допомогу надавали 4 амбулаторних відділення при лікарнях, 1 поліклініка, 16 центрів охорони здоров'я і 46 сільських диспансерів. Протиепідемічної служби в країні немає, частина її функцій виконує «Служба великих ендемій», в розпорядженні якої перебувають 1 медичний центр і 7 пересувних бригад. У 1970 працювали 44 лікарки (1 лікарка на 26 тисяч жителів), 5 зубних лікарів, 8 фармацевтів і понад 300 осіб середнього медичного персоналу, підготовку якого здійснюють в школі медсестер і акушерок (Нуакшот). Лікарів готують за кордоном. У 1972 витрати на охорону здоров'я склали близько 7% державного бюджету (6,9% в 1963). М. отримує допомогу в галузі охорони здоров'я від Всесвітньої організації охорони здоров'я та Міжнародного фонду допомоги дітям (у 1971 - 130,5 тисяч американських доларів).

А. С. Хромов.

Ветеринарна справа. Поширені пріродноочаговие хвороби тварин і інфекції, збудники яких тривало зберігаються в зовнішньому середовищі - трипаносомоз, сибірська виразка, емфізематозний карбункул, ботулізм (останній в періоди засухи приймає розміри епізоотії). Високий рівень захворюваності ектопаразитарних хворобами (короста, трихофітія) і гельмінтозами. Реєструються (1972) конвенційні хвороби: чума і перипневмонія рогатої худоби - 114 вогнищ. Організовано 28 прищепних пунктів і 6 центрів по імунізації тварин. У Нуакшоті є ветеринарний центр. В М. - 5 ветеринарних лікарів (1972).

Просвітництво. До приходу французьких колонізаторів на території М. існували багато релігійних навчальних закладів різних рівнів освіти. У колоніальний період їх число суттєво зменшилася. Понад 95% дорослого населення неграмотно. Система освіти будується по французькому зразку. Початкова школа, куди приймаються діти у віці від 6 років, - 6-річна, включає три 2-річні цикли: підготовчий, елементарний і середній. Середня школа - 7-річна, складається з 2 рівнів (4 + 3 роки навчання). Діти кочівників в основному вчаться в коранічних школах. Початковим навчанням охоплено близько 12% дітей відповідного віку (в 1971 навчальному році 28 тисяч учнів, з яких близько 28% складають дівчатка). Середню освіту в 1971 навчальному році отримувало 3,4 тисячі учнів. Вищу релігійну освіту дає Національний інститут ісламознавства в Бутіліміте (заснований в 1961; 270 студентів в 1970), інших вищих навчальних закладів немає; близько 150 студентів з М. навчаються в вузах Франції, Сенегалу і ін. країн. У Нуакшоті знаходяться Центральна публічна бібліотека, Національна адміністративна і історична бібліотека; є кілька невеликих бібліотек арабської релігійної літератури в Бутіліміте, Шінгетті, Каеді і ін.

В. П. Борисенков.

Друк, радіомовлення. У 1972 видавалися: «Пепль» ( «Le Peuple»), щотижнева газета французькою та арабською мовами, тираж 1,5 тисячі примірників, орган ПМН; «Нуакшот-енформасьон» ( «Nouakchott-information»), французькою та арабською мовами, урядовий інформаційний бюлетень; «Журналь офісьель» ( «Journal officiel»), збірник законодавчих основ і постанов уряду, на французькій мові; «Марьему» ( «Mariemou»), з 1968, на арабською та французькою мовами, ілюстрований журнал, виходить 1 раз в 3 місяці. Національне радіомовлення М. (урядова служба) веде передачі арабською, французькою мовами та мовами народностей волоф, сараколе, тукулер.

Архітектура, прикладне та образотворче мистецтво. Пам'ятники мистецтва, висхідні до неоліту, відносяться до культури древніх негроїдних народів і берберів (наскальні розписи, кам'яні гробниці - «шуши»). В середні віки на території М. розвивалася арабо-берберская культура. З 11-12 століть в містах будують з сирцевої цегли прямокутні в плані житлові будинки з пласкими дахами і внутрішнім двором і мечеті з квадратними в плані мінаретами. На заході будівлі прикрашають візерунковою кам'яною кладкою (Тишит); на сході фасади штукатурять, а дверні прорізи обрамляють червоно-білим криволінійним орнаментом (Валата). У 20 столітті Нуакшот, Нуадібу (Порт-Етьєнн) забудовуються сучасними будівлями; багато міст зберігають середньовічний вигляд. Для народного мистецтва М. типові вироби з металу, шкіри, глини та ін.

Літ .: Новітня історія Африки, 2 видавництва., М., 1968; Gamier Ch., Ermout Ph., D é sert fertile. Un nouvel é tat: la Mauritanie. P., 1960; Уткін Г. Н., Мавританія (текст до карти 1: 2500000), М., 1968; Gerteiny AG, Mauritania, 2 ed., NY - [ao], 1968; Pujos J., Croissance é conomique et impulsion ext é rieure. Etude sur l 'é conomie mauritanienne, P., 1964; Jacques-Meuni é D., Cit é s anciennes de Mauritanie, P., 1961.

Мавр а ня, Ісламська Республіка Мавританія (франц

Апаратний корпус заводу з опріснення морської води в р Нуакшот.

Житлові будинки в Валата. Оформлення дверей і віконних прорізів дворового фасаду.

Сушка риби на рибному заводі в м Нуадибу.

Державний герб Мавританії.

Житлові будинки в Валата. Загальний вигляд.

Місто Нуакшот.

Прапор державний. Мавританія.

Збагачувальний комбінат в м Акжужт.

Житлові будинки в Валата. Вхідні двері.

Мавританія.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация