акафіст

  1. Що таке Акафіст?
  2. Історія Акафіста: походження, історія розвитку
  3. Акафіст Пресвятій Богородиці
  4. Структура Акафіста: Кондаки і ікос
  5. Які акафісти читати в життєвих потребах
  6. Примітки:
  7. Слухати акафісти:

Що таке акафіст? Як правильно читати акафіст? Яка роль відведена акафісту в православ'ї?

Зміст статті

Що таке Акафіст?

Звертатися до Господа через молитву, урочисту хвалебну пісню - давня православна традиція. Акафіст - це один з багатьох різних видів церковних гімнів. Що дійшло до нас із Греції слово "Ο Ακάθιστος Ύμνος" походить від місцевого слова "akathistos", де а - це заперечення, а kathizo - сидіти. Його також називають "неседальним гімном", тому що виконувати його прийнято стоячи.

Акафіст святителю Спиридону Триміфунтському

Акафіст Миколі Чудотворцю

Акафіст Архангела Михаїла

Історія Акафіста: походження, історія розвитку

У грецькій літературі середніх віків ми часто можемо зустріти згадка акафісту У грецькій літературі середніх віків ми часто можемо зустріти згадка акафісту. Цей жанр відомий з ранніх Візантійських часів. Пізніше з Греції традиція співу цієї молитви перейшла до країн Східної Європи. Це відбилося і в літературі, і в історичних працях. Найпершим гімном, що дійшли до сучасності, став великий акафіст Пресвятій Богородиці, він був написаний після чудесного звільнення Константинополя від нападу ворогів. Цей великий акафіст ймовірно відноситься до 626 року (часи правління імператора Іраклія). Багато гімнографії називають і більш ранні терміни. Вважається, що над молитвою працювали відразу кілька гимнографов. У ті дні Патріарх Сергій, проносив на руках ікону Пресвятої Богородиці уздовж міських стін, і благав Бога про захист від військ персів і скіфів, які брали в облогу Константинополь. Люди просили Господа про заступництво в храмах, благаючи врятувати їх будинку і рідне місто.

Імператор вважав Богородицю покровителькою і заступницею столиці після чудесного порятунку міста. Перший час свято акафісту здійснювали в Константинополі саме в тому храмі (Влахернский храм), де зберігалися святині: чудотворна ікона Богородиці та Її риза, а також пояс. П озднее свято стала відзначати вся Східна Церква.

Християнські поети склали наслідування цього акафісту, а в російській традиції Православ'я такі гімни прийнято писати кожному святому, якого Церква починає прославляти. В оповіданні А І.П.. Чехова "Святою вночі" можна зустріти художня розповідь про те, як люди складали акафіст Богородиці. Подібні молитви продовжили традицію жанру.

Великий акафіст Богородиці став зразком хвалебною пісні. Зазвичай хвалебну пісню пише акафістограф - православний поет - християнин. Зараз є не тільки класичні акафісти, які ми могли зустріти в давнину, тому акафіст став окремим особливим жанром хвалебною пісні Ісусу Христу, Богородиці, святого, а іноді і церковного свята.

У Росії акафіст, особливий вид молитви, з'явився близько 916 - го року. Перший російський гімн присвячувався святому Сергія Радонезького.

За часів гонінь на Церкву жанр урочистої молитви був в розквіті. Саме в цей час було написано багато нових акафістів, тому що в співі акафісту не брав участі церковний хор, він читався келійно, без священика. Віруючі могли молитися вдома. Нові акафісти пишуться і зараз. Існує близько 1800 хвалебних пісень на різних мовах світу. Найчастіше залишаються невідомими автори музики акафісту, так як багато розспіви народжувалися в народі.

Акафіст Пресвятій Богородиці

Похвальна пісня Пресвятій Богородиці, який називають "великим акафістом" і вважають зразком хвалебною пісні, складається з 25 строф. Це - 13 кондаків і 12 икосов. Ікос прийнято починати з грецьких букв. Цей акафіст співають в богослужбовий чергування Утрені. Текст акафісту міститься в декількох книгах, але вважається, що спочатку він з'явився в Тріодь Пісна. Його співають тільки один раз в році. Суботу п'ятої седмиці Великого Посту саме тому називають "Похвала Богородиці" або "Суббота акафісту".

Існує близько 30 різних редакцій акафісту. У нашій країні широко відомий не афонський варіант акафісту початку XIV століття (старця на ім'я Іоанн), а київська версія 1627 року. Цю версію молитви склав архімандрит Плетенецький (Єлисей), автор перекладу "Тріоді пісної" Про те, що грецькі гімни були відомі ще вітчизняним монахам XV століття, говорить книга "Канонник" Кирила Білозерського, яка вийшла в 1407 році.

У сінксаре суботи 5 - ій седмиці Великого Посту відзначається, що свято встановлене на честь відступу загарбників від Констінополя, яке відбулося за молитвами Пресвятої Богородиці. Жителі Константинополя вважали Богородицю своєю заступницею. Але зміст і структура урочистого богослужіння не прив'язане до тих чи інших перемог на ниві війни. Лейтмотив акафісту - це важливі для віруючих свята Благовіщення Пресвятої Богородиці і Втілення Сина Божого.

Православна Церква читає цей акафіст для затвердження каються в надії на Заступницю Небесну. Богородиця рятувала людей від видимих ​​ворогів за часів імператора Іраклія і віруючі сподіваються на допомогу в позбавленні від ворога невидимого, тому протиріччя в історії створення акафісту Пресвятій Богородиці і його сучасному розумінні немає.

Структура Акафіста: Кондаки і ікос

Акафіст обов'язково складається з Кондаков і ікос. Це 25 пісень, вони відповідають порядку букв грецького алфавіту. Молитва складається з тринадцяти хвалебних пісень, Кондаков і дванадцяти розлогих піснею, які називають "ікос". Кожна група творів пояснює сенс свята, якому присвячено акафіст.

Ікос прийнято закінчувати на слові "радуйся" а кондаки на оспівуванні "Алілуя", яке означає "хваліть Бога". Ікос, який читають після кондака зазвичай ділять на дві частини. Читати ікос без Кондаков не прийнято.

Акафіст нагадує класичний кондак за своїм складом. Такі кондаки обов'язково мають двадцять строфи: дванадцять з них більш короткі, з вихвалянням "алілуя" і дванадцять довгих, які відповідають першому приспіву кондака. Але, на відміну від кондака класичного типу, акафіст ставить перед собою, як першорядну, завдання вихваляння. Від стародавніх Кондаков акафісти також відрізняють хайретізми. Хайертізми - це вихваляння які, починаються зі слова "Радуйся!". Перше слово в короткій вступній фразі икоса - теж "Радуйся". Тринадцятий кондак читається тричі зі зверненням до того, кому він присвячений, після нього обов'язково повторюється перший ікос, потім знову читається перший кондак.

Акафіст можна читати відразу після ранкового або вечірнього правила. У цьому випадку початкові молитви зазвичай не читають, можна читати акафіст вже після читання молитов до кінцевої молитви "Достойно єсть". Найчастіше акафіст читають келійно, коли людина залишається наодинці з Богом. І келійна і соборна молитва згадуються в Біблії. Але і при домашній молитві важливо дотримуватися богослужбовий статут. Хвалебна пісня має чітку структуру, тому що навіть в келійною молитві віруючому, особливо тому, хто недавно прийшов в Церкву, буває важко сформулювати звернення до Господа. Багато хто звертається до Бога і Його святим в життєвих потребах, але не кожне прохання Богові вгодно і не кожна життєва прохання сприяє порятунку душі. Тому існують акафісти, присвячені життєвим проблемам, з якими стикаються віруючі люди.

Які акафісти читати в життєвих потребах

Про захист у важких ситуаціях просять Пресвяту Богородицю. Читати акафіст Пресвятої Богородиці прийнято в суботу, на п'ятому тижні Великого посту.

акафіст Пресвятої Богородиці на честь ікони "Всецариця" читають батьки за своїх чад, які перебувають в полоні гріховних пристрастей. По вірі батьків, Господь допомагає і чадам.

акафіст архангелу Михаїлу читають у всіх життєвих потребах, але частіше за все християни звертаються до Архангела Михаїла при вході в новий будинок.

акафіст Матрони Московської читають з молитвою про зцілення. Віра в чудесна святої Матрони Московської підтверджується численними свідченнями допомоги по молитві.

Для лікування хворих і допомоги стражденним читають акафіст Святителю Спиридону, єпископу Триміфунтському

акафіст Ісуса найсолодшої читається в спогад Страстей Спасителя і пам'ять Пресвятої Богородиці.

Акафіст святій Великомучениці Катерини читають дівчата, які бажають вступити в шлюб.

Акафіст святих первоверховних апостолів Петра і Павла читають з проханням про примноження віри.

Акафіст Святителю Митрофану, Воронезькому Чудотворцю читають про життєвий устрій дітей.

Акафіст святій Великомучениці Анастасії Узорішительниці читають для звільнення від залежностей і полону.

Акафіст святому чудотворцю Іоанну Воїну читають в пошуку захисту від кривдників.

Примітки:

Читати акафіст радять вранці, до прийняття їжі. Зазвичай це робиться вголос, слова хвалебного співу віруючий пропускає через своє серце. Текст молитви краще запам'ятається, якщо читати його кожен день. Звертатися до Господа можна не тільки після ранкової або вечірньої молитви, акафісти читають в будь-який момент, коли цього вимагає душа (Моліться без перерви - 1Фесс.5: 17). За молитвами Богородиці і святим не раз траплялися чудеса, а Господь посилав розраду стражденним. Пишеться багато нових акафістів, не всі з них встигли отримати церковне благословення і є канонічними текстами. Їх розглядає спеціально створена богослужбова комісія. Якщо такий акафіст віруючий хоче читати в домашній молитві, можна звернутися за благословенням до свого духівника.

Урочисті хвалебні пісні читають і в подяку Господу і святим, нашим захисникам на Небесах. Ми також зібрали для вас невелику відео-колекцію акафістів і наші кращі матеріали про церковні гімни.

Слухати акафісти:

Про акафісті на "Правміре":

Що таке Акафіст?
Як правильно читати акафіст?
Яка роль відведена акафісту в православ'ї?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация