= Статті, інтерв'ю = | Записи в рубриці = статті, інтерв'ю = | Олена Бережна і Антон Сихарулідзе: LiveInternet - Російський Сервіс Онлайн-Щоденників

-Kloto-

( (   Лена_і_Антон   )   всі записи автора Лена_і_Антон ) всі записи автора

На питання журналу відповідає Голова Комітету Державної Думи Росії з фізичної культури і спорту Антон Сихарулідзе

- Антон Таріельевіч, після блискучої спортивної кар'єри Ваша політична кар'єра складається ще більш стрімко і успішно: депутат Законодавчих Зборів СанктПетербурга, потім голова комісії з фізичної культури, спорту і у справах молоді, тепер - Комітету з фізичної культури і спорту Державної Думи Росії. Ви якось сказали, що в Думі відчуваєте себе комфортно, на своєму місці. Взагалі, нинішню Думу називають «спортивної» - в її складі 10 видатних спортсменів.

- У нинішній Думі 11 олімпійських чемпіонів!

- На політичній арені олімпійська гарт допомагає?

- Якби я не відчував себе в Законодавчих Зборах на своєму місці, а головне, не відчував в собі сил бути корисним, я б не прагнув до того, щоб обиратися депутатом Державної Думи. Найчастіше мене запитують: «А чи подобається тобі бути в політиці?». На державній службі треба оперувати іншими категоріями.

Я б не пішов в Державну Думу тільки тому, що мені подобається або не подобається ця робота. Я б по-іншому поставив питання. Для того, щоб працювати в Державній Думі, щоб бути державною людиною, треба думати в принципі не про те, подобається тобі це чи ні. Основне - корисний чи ти, чи ефективний? Коли людина займається приватним бізнесом, наприклад, то він може вибирати для себе напрямку найбільш приємні і улюблені, ті, які подобаються. І вийде справу чи ні - це вже інше питання. А ось на державній службі людина повинна бути ефективним. Тут не може бути «не склалося».

На мій погляд, ми вже багато зробили за півроку. І тому в цілому роботу Комітету з фізичної культури і спорту можна відзначити на 6.0, як у фігурному катанні. У Комітеті у нас підібрався дуже привітний, але при цьому професійний колектив, що дуже важливо. Ми можемо обговорити будь-які теми. Дуже уважно оцінюємо кожен захід, який проходить в Державній Думі, до кожного законопроекту, який готується в нашій галузі, підходимо професійно. Ну а якщо говорити конкретно, то за ці півроку ми провели парламентські слухання, на яких обговорювалося питання про хід підготовки російських спортсменів до Олімпійських та Параолімпійських ігор в Пекіні, потім ми були ініціаторами і провели два урядових години. Один з них, в якому брали участь міністр спорту, представники Росспорта, президенти Олімпійського і Параолімпійського комітетів, був присвячений тій же темі - підготовці до ігор в Пекіні.

На другому урядовій годині обговорювали хід підготовки до Олімпійських ігор в Сочі в 2014 році. З 30 квітня 2008 року набув чинності новий базовий «Закон про фізичну культуру і спорт в Російській Федерації». Це глобальна подія в нашій галузі. Крім того, ми прийняли поправку до Трудового кодексу, яка регулює взаємовідносини між роботодавцями, тренерами. Дуже важлива поправка, необхідність якої вже давно назріла.

Крім цього вже сьогодні підготовлений ряд поправок до зазначеного новий федеральний закон, для ще більш ефективної його роботи. Одна з цих поправок вкрай важлива - вона містить перелік прав спортсменів. Поясню, оскільки такий перелік дається вперше. Зараз, за ​​новим Законом про фізичній культурі та спорту, за кожним видом спорту все федерації щорічно повинні виробляти критерії, за якими буде формуватися збірна команда. Але ми внесли поправку в це положення, виходячи з якої спортсмен, який відповідає цим критеріям, але з якихось причин не потрапив до збірної команди Росії, має право відстоювати свої інтереси в суді. Раніше такої можливості не було. Захист прав спортсменів, закріплена законодавчо, з'являється вперше.

Ми організували робочу групу, яка готує закон про обов'язкове страхування життя і здоров'я спортсменів, членів збірної команди Росії. Та коли вже кожен з нас любить повторювати, що перемоги російських спортсменів на чемпіонатах Європи, світу, Олімпійських іграх є державною справою і служать зміцненню престижу нашої держави, так давайте тоді будемо дбати про наших спортсменів. Адже найчастіше виступу на таких великих турнірах вимагають викладення навіть не на 100%, а більше, і все це пов'язане з серйозними травмами, і на лікування цих травм у спортсменів коштів йде більше, ніж вони можуть заробити на рік. Далеко не всі види спорту у нас мультимільйонний, таких всього кілька, а інші не мають таких колосальних грошей.

Тому ми і пропонуємо створити таку систему захисту спортсмена, його підтримки, як обов'язкове страхування. Це захистить спортсмена від того, щоб опинитися після травми без засобів до існування. Думаю, важко переоцінити значення цієї поправки. Упевнений, що новий закон стане епохальним. Наскільки я знаю, такого немає в жодній країні світу.

- Уже існуючі зміни в законодавстві, які готуються поправки - чи означає це, що скоро в Росії почне працювати новий національний проект «Спорт»?

- Всередині нас, в наших умах, цей проект вже працює. Ми його вже і реалізуємо в міру наших сил. Де-юре такого проекту поки немає, але ми ведемо роботу для повного інтегрування нашої галузі в сучасні умови. Звичайно, основна увага ми приділяємо дитячо-юнацького спорту. Зараз часто говорять про те, що у нас розвивається система дитячо-юнацького спорту, але, на мій погляд, це сильно перебільшено. Для того щоб розвивати цю систему, її потрібно для початку створити. Неможливо розвивати те, чого немає. Система дитячо-юнацького спорту в свій час була і працювала досить ефективно, але все в світі йде вперед, змінюється. Зараз, щоб встигати за сучасними реаліями, ми повинні створити нову, модернізовану систему дитячо-юнацького спорту, яка буде відповідати сучасному життю. Наша основна задача - розробити таку систему, взяти найкраще з того, що вже працює, зберегти його, додати сучасні механізми. І після цього ми зможемо говорити про те, що у нас з'явилася система, яку треба налагоджувати.

Крім цього, переконаний, треба більше уваги приділяти фізичному вихованню дітей не тільки в спеціальних спортивних школах, а взагалі у всіх загальноосвітніх закладах. На наш погляд, існуюча в школах система викладання фізкультури застаріла. Чому діти не люблять уроки фізкультури? Не цікаво вже лазити по канату, стрибати в яму з піском. Є ж сучасні методики! На мій погляд, в школах обов'язково повинні бути введені уроки аеробіки, хоча б для дівчаток. Поєднання музики, нових фізичних вправ, які моделюють тіло, - це модно і важливо для молоді. У той час коли я вчився в школі, у нас улюблений урок був - фізкультура.

- Напевно, у Вас був учитель фізкультури хороший?

- І вчитель був хороший, і у нас було бажання грати. Приходячи на урок, ми виливали свою енергію, свій азарт. На сьогоднішній день набагато більше можливостей виплеснути свій азарт. Не встаючи з дивана, граючи на комп'ютері в той же футбол, можна змоделювати будь-яку гру і будь-який результат, отримати перемогу для своєї команди, не роблячи при цьому ніяких рухів самому. Розвиток Інтернету, сучасні технології - палиця з двома кінцями. Складно стало зацікавлювати дитину вийти на вулицю, поганяти м'яч, наприклад. Звичайно, потрібно прислухатися до самої молоді і виходити з їх бажань, а не нав'язувати їм свою політику і в галузі спорту в тому числі. Тому я думаю, що буде розумним найближчим часом впритул зайнятися, і не тільки нам, а й Міністерству освіти, Міністерству охорони здоров'я і соціального розвитку та іншим зацікавленим відомствам, розробкою нової, сучасної системи фізичного виховання саме в середньоосвітніх закладах.

Думаю, що це, по суті, наше основне завдання - виростити нове покоління, адже все фізичне виховання, рухова здатність людини формується в дитинстві, зі школи. Не всі потім будуть займатися спортом професійно, не всі підуть в спортивні школи, та й не цю мету ми переслідуємо, але кожен повинен займатися спортом, аматорськи, для себе. Те, що ми називаємо масовим спортом, має бути не для пропагандистської картинки раз або два рази на рік, а всередині нас, а це потрібно закладати з малих років. Наша мета - нове покоління, яке буде до себе, до свого зовнішнього вигляду ставитися по-новому. Повторюся, треба, щоб це було не рекламним роликом, разовою акцією, коли так багато людей прийшло на той чи інший марафон, а внутрішньою потребою кожного.

- Але, може бути, все ж потрібно більше використовувати ЗМІ для популяризації спорту, спортивних досягнень наших чемпіонів? Вам не здається, що країна мало знає своїх героїв, адже, за винятком декількох популярних видів спорту, ми практично не транслюємо чемпіонати, не знаємо наших чемпіонів, наших переможців ...

- Це як раз має відношення до спорту вищих досягнень і, на мій погляд, ЗМІ, журналісти повинні, дійсно, приділяти більше уваги спортивним героям. І не тільки тому, що вони це заслужили, це само собою, а тому, що на тлі цих героїв, на їх прикладах формуються характери цілих поколінь. Дивлячись на зірок спорту, молода людина буде сам прагнути до такого успіху. Успішна людина - це спортивна людина. Це повинно бути модно. Тому і потрібно займатися рекламою спорту. Упевнений, коли хлопчисько дивиться телевізор і бачить перемоги спортсмена, свого кумира, він, може бути, і сам захоче так само зробити. Чим більше ми будемо залучати відомих спортсменів до громадської діяльності, до рекламних акцій, чим частіше ми будемо їх бачити по телебаченню, тим більше вони будуть залишатися в серцях молодих хлопців, надихати їх. Пам'ятаю себе: по сле того як я дивився телевізійну трансляцію спортивних змагань, причому не тільки з фігурного катання, я тренувався з подвоєною силою, бачачи, як це здорово, як цікаво і, може, хтось, колись побачить і мене по телевізору. Тому, впевнений, спортивних героїв потрібно «піарити». Нехай вони дають майстер-класи по всій країні. Це потрібно робити обов'язково, це вкрай важливо для молодого покоління.

Ми, до речі, про це теж думаємо. І кілька таких акцій, зокрема з фігурного катання, по містах Росії ми провели. Успіх цих майстер-класів був феноменальний! Дітей, які прийшли на каток, неможливо було порахувати. І справа навіть не в тому, щоб показати дитині, як повернути ручку або поставити ніжку, їм дорого спілкування з кумиром, з тією людиною, яку вони бачили на екрані, чиї фотографії збирали. Такі зустрічі з великими спортсменами можуть поміняти взагалі все життя людини. І в цьому напрямку, повторюся, має бути збудована певна системна робота. У неї обов'язково повинні включатися і спортивні клуби, і збірні. Ці заходи можна навіть проводити на контрактній основі. Зараз, до речі спортивний бум охопив всю планету, і це чудово. Якщо вже що рекламувати і пропагувати, так це спорт.

- А матеріальна база для цих масштабних проектів достатня, кошти виділяються в необхідному обсязі?

- На сьогоднішній день проблем з бюджетним фінансуванням спорту не повинно бути. Головне, потрібні чіткі ідеї і пропозиції щодо вирішення поставлених завдань. Якщо ми не будемо знаходити фінансування для дітей, для молоді, для їх здоров'я, то тоді для чого потрібні ці гроші?

- Існує дуже серйозна проблема - проблема доступності спортивних шкіл та секцій. Ні для кого не секрет, що не всім по кишені спортивні секції, особливо дорогих, престижних видів спорту. Ви говорили про створення установ спортивної підготовки - вони покликані вирішувати ці проблеми?

- Взагалі, коли ми говоримо про дитячо-юнацькому спорті і про масовий спорт, перш за все ми маємо на увазі доступність. Дитячі спортивні школи повинні бути доступні кожній дитині. Підкреслю - кожному. У зв'язку з цим скажу, що в даний час інфраструктура галузі, дійсно, розвивається. Будуються нові стадіони, катки і т.д. Але неможливо все зробити за один день. Безперечно, ми повинні приділяти особливу увагу будівництву не тільки чисто спортивних споруд, а й спортівнооздоровітельних комплексів, оздоровчих центрів, доступних населенню, які будуть перебувати в районах, поряд з будинком, в так званій крокової доступності. Щоб можна було після школи, наприклад, піти і позайматися.

Звичайно, не можна не відзначити величезне значення будівництва площинних споруд, під відкритим небом, де не повинно бути взагалі ніякої плати за їх використання. Це стадіони і спортивні майданчики поруч з будинками, усередині дворів. Звичайно, такі майданчики залишилися, але в якому вони на сьогоднішній день вигляді ?! Сучасної молодої людини або дівчину швидше приверне яскрава картинка, красиве, зручне місце для занять спортом, зі зручним покриттям, обладнане сучасним спортивним інвентарем. Це, до речі, вирішило б питання не тільки дозвілля дорослих і дітей, а й організації міської території. У цьому напрямку потрібно продовжувати працювати.

- Антон Таріельевіч, якщо вже ми заговорили про підтримку дитячо-юнацького спорту, що Ви скажете про роль громадських організацій в розвитку цього напрямку? Регіональне громадський рух підтримки захисників Батьківщини «Доблесть Вітчизни» ініціювало і вже 2 роки проводить під егідою Організації Договору про колективну безпеку Міжнародний збір молодіжних військово-спортивного організацій країн - учасниць Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) «Союз-2008». Як Ви ставитеся до такого роду ініціатив? Чи потрібна таким проектам державна підтримка?

- На мій погляд, ті ініціативи, які спрямовані на допомогу дітям, молоді та взагалі допомагають людям, необхідно підтримувати. Це моя громадянська позиція. Тим більше держава повинна підтримувати ті суспільні рухи і ті громадські організації, які дійсно працюють, які створюють щось нове і цікаве. Тим більше, коли мова йде про молоді, такі ініціативи потрібно розвивати, таку роботу підтримувати. Наше завдання, завдання старшого покоління - давати можливість молодим вибирати і тим самим формувати в собі правильне, здорове ставлення до життя. Молода людина повинна мати альтернативу: дивитися бойовики або займатися в клубі, в військово-патріотичному чи, в спортивному, в художньому, будь-якому іншому, а ми повинні створити такі умови, при яких цей вибір буде можливий. І, говорячи про ініціативу РІД «Доблесть Вітчизни», государст ва має сприяти. Нехай географія таких заходів розширюється!

- А спорт і політика взаємопов'язані? Зараз спорт політизований?

- Думаю, що спорт політизований споконвіку. Найбільші спортивні турніри, тим більше Олімпійські ігри - це, перш за все, боротьба країн, а не спортсменів. Перемога на Олімпіаді - це престиж країни, вона показує ставлення держави до здоров'я взагалі і до спорту, зокрема. Так завжди було.

- Може, це не так уже й погано?

- Нічого поганого в цьому немає, тому що, на мій погляд, чудово, коли країни змагаються на спортивних турнірах в тому, у кого більше золотих медалей, а не в тому, у кого більше ядерних боєголовок.

- Напередодні Олімпійських і Параолімпйскіх ігор в Пекіні не можемо не поцікавитися, наскільки наші спортсмени готові до Олімпіади? З яким настроєм підходите до головної спортивної події року?

- Можу сказати одне: всі плановані заходи з підготовки збірних команд Росії йдуть в графіку. Ніяких відхилень немає. Але кожен повинен розуміти, що спорт непередбачуваний. Можна готуватися і бути готовим на 100%, але виходити і не давати результату, і навпаки: можуть бути зриви в підготовці, в тренуваннях, складності, а на змаганнях виходить відмінний результат. Тому прогнозувати щось з великою часткою ймовірності складно, але в будь-якому випадку впевнений, що наша збірна буде в трійці лідерів в так званому загальнокомандному заліку. Основними нашими суперниками будуть збірні Китаю та США. Але все залежить від наших спортсменів.

Я, Звичайно, буду пережіваті за наших хлопців. Я сам спортсмен и знаю, що таке Олімпійські ігри. Це Вінець в спортивному жітті, а для багатьох - це ЗАКЛЮЧНІ змагання в кар'єрі, и від результату много в чому буде залежаться подальша доля спортсмена. Потрібно розуміті, что КОЖЕН з хлопців, Який потрапляє в олімпійську збірну, - великий трудівник. Много з них віддалі 20 и более років, тобто почти все свідоме життя, на ті, щоб прийти до ціх змагань, брати участь в Олімпіаді. І ми - глядачі, вболівальники повинні бути поблажливими до невдач або навіть провалів, якщо вони трапляються. Виступати на Олімпіаді - дуже відповідально. Потрібно вміти справлятися з величезним хвилюванням. Я можу сказати одне: ми повинні бажати удачі нашим хлопцям, у них є всі можливості для того, щоб перемагати, і я вірю в те, що на цих Олімпійських іграх у російських спортсменів будуть яскраві незабутні перемоги.

- А Ви емоційний уболівальник?

- Так, я дуже емоційний уболівальник. Можу плакати, коли слухаю наш гімн, коли дивлюся на хлопців, починаю згадувати свої відчуття. Спорт для мене - це стан душі. Коли ти займаєшся цим з 4 років, спорт у тебе в кожній клітині організму.

- Антон Таріельевіч, при такій завантаженості на друзів, на особисте життя часу вистачає?

- З друзями спілкуємося. На жаль, в основному по телефону. Іноді зустрічаємося, у вихідні. В цьому і полягає мистецтво і вміння управляти своїм часом, щоб знаходити його і на роботу, і на друзів.

- Ви якось сказали: «Мрії дорослої людини - це ідеї, які хотілося б втілити в життя». Ваші мрії здійснюються?

- Так, мої мрії здійснюються. Звичайно, ніж глобальна, серйозніше ідея, тим більше часу йде на її реалізацію, втілення в життя. Будь-яке велике діло неможливо зробити протягом кількох днів або місяців, а значить, потрібно вміти отримувати задоволення не тільки від результату, але і від самого шляху, від процесу реалізації. Це складно дається. Спортсмен, готуючись до змагання, налаштований, перш за все, на результат, на те, щоб виграти, а етап підготовки, тренувань важкий і важкий, в цей час долаєш себе, а внутрішня боротьба - найважча. Коли ж хочеш бажаного результату, озираючись назад, розумієш, що золотим було якраз той час, коли боровся і йшов до перемоги. Це був час зростання і вдосконалення. У моїй нинішній роботі, пройшовши певну школу життя, я дивлюся на багато речей по-іншому. Зараз я дорожу тими моментами, які є сьогодні. Нехай справа ще не завершено, але ми йдемо до мети, і це вже цінно. Піднімаєшся сходинка за сходинкою. Іноді, може бути, доводиться спуститися на щабель вниз, зате потім перескочиш через дві. Завжди є труднощі, тим більше у великій справі. Я намагаюся отримувати задоволення від самого шляху до наміченого. Звичайно, не завжди це вдається, іноді хочеться відійти від усього, взяти паузу, але потім включаються внутрішні ресурси, і ти знову, повний сил, продовжуєш працювати.

У мене зараз фантастичний стимул. Коли я був в спорті, то все одно головною дійовою особою був я, мої батьки, близькі люди, а зараз для мене головна дійова особа - це країна. Ті закони, які готує наш комітет, - це закони, за якими житиме ціла галузь в сьогоденні і в майбутньому. Для мене це величезний стимул і величезна відповідальність. Не повинно бути ніяких помилок.

- Значить, «краще гір можуть бути тільки гори, на яких ще не бував»?

- Краще гір можуть бути тільки ті гори, які ти побудував сам, зійшов на них і підняв інших.

- Дякуємо Вам за розмову.

Марія Ходаковська, фото А.Лукін
журнал «Солдати РОСІЇ» , №7-8, липень-серпень 2008р.

На політичній арені олімпійська гарт допомагає?
Найчастіше мене запитують: «А чи подобається тобі бути в політиці?
Основне - корисний чи ти, чи ефективний?
Уже існуючі зміни в законодавстві, які готуються поправки - чи означає це, що скоро в Росії почне працювати новий національний проект «Спорт»?
Чому діти не люблять уроки фізкультури?
Напевно, у Вас був учитель фізкультури хороший?
Але, може бути, все ж потрібно більше використовувати ЗМІ для популяризації спорту, спортивних досягнень наших чемпіонів?
А матеріальна база для цих масштабних проектів достатня, кошти виділяються в необхідному обсязі?
Якщо ми не будемо знаходити фінансування для дітей, для молоді, для їх здоров'я, то тоді для чого потрібні ці гроші?
Ви говорили про створення установ спортивної підготовки - вони покликані вирішувати ці проблеми?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация