апельсини

  1. Як ростуть апельсини
  2. Корисні властивості і склад апельсинів
  3. Користь апельсинів для організму
  4. Апельсин при діабеті
  5. Апельсини при схудненні
  6. Застосування апельсина в косметології
  7. Чи можна їсти апельсини зі шкіркою
  8. Апельсини шкоду і протипоказання

Апельсини - соковиті цитрусові справжні вітамінні бомби. Вони містять вітамін С і бета-криптоксантин - два з найбільш потужних антиоксидантів. Вони здатні поліпшити імунітет, знизити ризик респіраторних захворювань і рівень холестерину, корисні при ревматоїдному артриті і захворюваннях серця, сприяють поліпшенню шкіри і ще володіють багатьма корисними властивостями і можуть принести велику користь нашому організму. Апельсини - соковиті цитрусові справжні вітамінні бомби

Є тисячі причин включити в свій щоденний раціон харчування ці соковиті яскраві жовтогарячі плоди, які ще зовсім не так давно були доступні тільки в новорічні свята. І сьогодні поговоримо про їх корисні властивості, яку користь вони можуть принести нашому здоров'ю і можливу шкоду апельсинів.

Як ростуть апельсини

Апельсинові дерева є найбільш культивованими фруктовими деревами, що відносяться до цитрусових. З усіх цитрусових - вони найбільш популярні й улюблені.

Батьківщиною апельсинів традиційно вважається Китай, де вони вирощувалися ще 2, 5 тисячі років до нашої ери. В Європу апельсини були завезені португальськими мореплавцями в 15 столітті звідки вони поширилися далі в інші країни. Навіть в тих країнах, де для апельсинових дерев був непотрібний клімат, будувалися спеціальні оранжереї. Настільки полюбилися ці соковиті і смачні плоди.

Сьогодні апельсини ростуть у всіх тропічних і субтропічних країнах, де є багато світла, тепла і води. Це багаторічні вічнозелені рослини, що досягають у висоту до 10 метрів, а деякі більш старі дерева до 15 метрів. До того ж апельсинові дерева можна віднести до довгожителів. Вік деяких рослин досягає до 100-150 років.

Дерево апельсин відноситься до роду цитрус сімейства рутових. Плід апельсин, який ми вживаємо в їжу, відноситься до солодкого апельсину. Це гібрид, отриманий імовірно шляхом схрещування мандарина і помело. Саме від нього пішли різні сорти сучасного апельсина.

Є ще гіркий апельсин, з якого отримують ефірне масло або використовують як підщепи для культурної рослини апельсин.

Плід апельсина є кулястий або довгастий фрукт з яскраво помаранчевої або жовтою шкіркою. Внутрішня частина складається з сегментів, як правило 10 штук, містить до 6 кісточок і оточена білою м'якоттю.

Апельсини є популярними фруктами, які знають і люблять його чи не в усьому світі. Адже вони дуже універсальні. З них віджимають смачний апельсиновий сік, роблять цукати, варять джеми. Ці фрукти неодмінний інгредієнт у багатьох кулінарних рецептах, особливо десертів і коктейлів.

Корисні властивості і склад апельсинів

І справді, важко не оцінити красу цього соковитого яскраво-оранжевого плода, що володіє приємним кисло-солодким смаком.

Однак крім приємного смаку і барвистою забарвлення, що піднімає настрій одним своїм виглядом, цей фрукт має цілу вражаючим списком корисних якостей, про які й піде мова.

Треба сказати, що свою популярність і любов з боку широкої публіки апельсини отримали не дарма, і кількість їх корисних властивостей вселяє певну повагу. Треба сказати, що свою популярність і любов з боку широкої публіки апельсини отримали не дарма, і кількість їх корисних властивостей вселяє певну повагу

Як і в багатьох цитрусах, в апельсинах міститься велика кількість вітамінів: А, вітаміни групи В, але особливо цінні вони величезною кількістю вітаміну С.

Внаслідок чого є прекрасною профілактикою авітамінозу і гіповітамінозу, сприяють зміцненню захисних сил організму і благотворно впливають на нервову систему, допомагаючи справлятися зі стресами.

Потрібно відзначити, що 100 грам фруктів може дати нашому організму майже 64 відсотки добової норми вітаміну С.

Вітаміни групи В, які в достатку присутні в апельсинах, беруть участь в енергетичному обміні, беруть участь у виробленні клітин крові. Тіамін або вітамін В1 знімає стрес, зміцнює імунну систему, допомагає справлятися з нервовими перевантаженнями.

Вітамін В6 або піридоксин бере участь у передачі сигналів і має важливе значення для нормального функціонування головного мозку, у виробленні гормону настрою серотоніну і регулює вироблення мелатоніну.

Завдяки вмісту фолієвої кислоти апельсини корисні для профілактики онкологічних захворювань. А ще ця речовина вкрай важливо для вагітних або планують вагітність жінок, бо дає змогу уникнути вроджених вад у дитини.
Вітамін А підтримує здоров'я слизових оболонок і шкіри, захищає очі від таких захворювань, як дегенерація жовтої плями і катаракта.

Багатий апельсин і корисними мінералами, серед яких можна згадати цинк, калій, магній, кальцій, залізо, натрій і фосфор.

Калій є важливим компонентом клітинної рідини організму, регулює частоту серцевих скорочень.

Кальцій в апельсинах, крім того, що допомагає зміцненню кісткової системи та зубів, бере участь ще в багатьох життєво важливих процесах в організмі, бере участь у виробленні гормонів і ферментів.

Присутні в апельсині та інші корисні поживні речовини, правда в невеликих кількостях.

Фітохімічні речовини є здоровими і корисними сполуками харчових продуктів. У апельсинах містяться ряд каротиноїдів, серед яких потрібно відзначити бета-каротин, бета-криптоксантин, лютеїн. Містять вони органічні сполуки, які надають фруктам характерний апельсиновий аромат.

В даному фрукті знаходиться велика кількість флавоноїдів, які вважаються рослинними антибіотиками. Завдяки цьому апельсини мають протизапальну, противірусну та антимікробну дію.

Флавоноїди нарингенин, який відноситься до антиоксидантів, покращує стан судин, покращує травлення, знімає запалення.

Завдяки вмісту такої речовини, як геспередин, який відноситься також до флавоноидам, апельсини виявляються вкрай корисними для серцево-судинної системи. Вони зміцнюють стінки судин, надають позитивний вплив на кровотворення, знижують кількість холестерину і знижує тиск. До того ж завдяки підтримці рівня колагену цей фрукт корисний для шкіри.

Також в цьому фрукті, особливо в його білої частини біля шкірки, міститься велика кількість пектинів, які допомагають роботі шлунку і кишечника, знижує рівень холестерину виводить з організму токсини і інші шкідливі речовини.

До того ж саме пектин надає апельсинів ситність, що в поєднанні з низькою калорійністю робить цей плід вкрай корисним для бажаючих схуднути.

Відмітна особливість апельсинів - їхня низька калорійність. 100 грам плодів містять всього 37 ккал, але багато води, яка складає більше 86 відсотків. Індекс БЖУ апельсинів складає: білки - 0,94 грама, жири - 0,12 грам, вуглеводів - 9,35 грама. Так що, про ці фрукти можна сказати, що це знахідка для тих, хто страждає від надмірної ваги.

Правда, калорійність свіжого апельсинового соку трохи вище, але і вона становить всього 50 ккал на 100 мл соку. Правда, калорійність свіжого апельсинового соку трохи вище, але і вона становить всього 50 ккал на 100 мл соку

Читайте по темі: Апельсиновий сік користь і шкода

Користь апельсинів для організму

Солодкий і соковитий на смак апельсин один з найпопулярніших фруктів в усьому світі і може принести багато користі для здоров'я нашого організму.

Основний гордістю цього фрукта можна вважати вітамін С, який сприяє:

Зміцненню імунної системи;

Боротьбі з вірусами та інфекціями;

Засвоєнню інших поживних речовин.

Якщо говорити в цілому про фрукті, то апельсин:

Покращує апетит і травлення;

Насичує організм вітамінами, мінералами та іншими поживними елементами;

Попереджає запори;

Виводить поганий холестерин;

Покращує стан кровоносних судин;

Служить профілактикою захворювань серця;

Сприяє покращенню роботи нервової системи;

Піднімає настрій і бореться з депресією;

Корисний для зору;

Зміцнює кістки і зуби;

Служить профілактикою вірусних та інфекційних захворювань, цинги;

Багатий антиоксидантами, бореться з вільними радикалами, попереджаючи розвиток раку;

Попереджає розвиток цукрового діабету;

Покращує стан шкіри і волосся.

Безумовно, це не вся користь, яку ми отримуємо, вживаючи яскравий помаранчевий плід. Але цього достатньо, щоб зробити висновок, що апельсини важливі для нашого організму і корисні для здоров'я. А в зимовий і весняний період вони з не багатьох доступних фруктів, які багаті вітамінами і служать прекрасним джерелом профілактики весняного авітамінозу.

Апельсин при діабеті

Люди, які страждають на діабет, не можуть засвоювати глюкозу, тому що клітини, присутні в підшлунковій залозі або не виробляють інсулін, або організм не в змозі засвоїти його.

Тому вони повинні вибирати продукти, які дозволять їм підтримувати рівень цукру в крові, але при цьому з точки зору поживної цінності будуть здатні захистити їх від ускладнень, пов'язаних з цим захворюванням.

Апельсин середнього розміру може забезпечити організм більш, ніж на три чверті вітаміном С від рекомендованої добової норми. У доповненні до цього в ньому містяться і інші важливі поживні речовини, в тому числі і антиоксиданти.

Апельсини багаті клітковиною, яка уповільнює всмоктування цукру в кров і мають відносно не високим глікемічним індексом (він становить 5 одиниць) і відмінно підходять для хворих на цукровий діабет. Апельсини багаті клітковиною, яка уповільнює всмоктування цукру в кров і мають відносно не високим глікемічним індексом (він становить 5 одиниць) і відмінно підходять для хворих на цукровий діабет

Потрібно також відзначити, що апельсини містять фруктовий цукор, який заборонено вживати хворим на діабет. Тому апельсини хороші фрукти, щоб побалувати таких людей солодощами.

Більшість хворих на цукровий діабет 2-го типу можуть сміливо включати невеликі порції свіжих апельсинів, але не апельсиновий сік, в свій раціон. Один середній апельсин містить приблизно 15 грамів вуглеводів. Тому варто вибирати або невеликі плоди, або строго контролювати порцію, доповнивши її іншими продуктами, щоб підтримувати необхідний рівень цукру в крові.

Апельсини при схудненні

Можна чи не можна їсти апельсини при схудненні? Відповідь однозначна - так. Адже ці фрукти малокалорійні. Плюсом є й те, що вони виводять шкідливі речовини з організму, покращують травлення. Клітковина, яка міститься в них, швидко насичує організм не тільки корисними поживними речовинами, а й дає відчуття ситості.

Тому в багатьох дієтах цей фрукт присутній в обов'язковому порядку. Дієтологи рекомендують при дієті з'їдати 2-3 фрукта в день.

Застосування апельсина в косметології

Апельсин користується авторитетом і косметологів. Апельсинові маски здатні поліпшити колір обличчя, надати йому сяючий і свіжий вигляд. Фруктові кислоти очищають шкіру від мертвих клітин, знімають запалення і освітлюють шкіру. Для догляду за шкірою і волоссям можна використовувати як сам фрукт, так і ефірне масло.

Чи можна їсти апельсини зі шкіркою

Апельсинова шкірка, натерта на тертці і звана апельсиновою цедрою, використовується всіма кухарями світу для ароматизації багатьох страв. Вона їстівна і здатна дати не тільки деякі поживні елементи, а й надати особливий аромат.

Але на відміну від самих часточок апельсина, шкірка не така соковита і солодка. Але плюс - в ній набагато більше клітковини, ніж в самій м'якоті плоду.

Містяться в шкірці також флавоноїди, які є потужними антиоксидантами, покращують стан кровоносних судин, впливають на роботи серця, попереджаючи розвиток багатьох хвороб, пов'язаних з серцем і судинами, регулюють артеріальний тиск, мають протизапальні властивості.

Цедра апельсина містить також вітамін С, вітаміни групи В, мінерали.

Єдиний мінус - вона може містити отруйні речовини, якими обробляють апельсини після збору для зберігання і транспортування. Цей недолік можна компенсувати, якщо є тільки білу м'якоть між часточками і верхнім шаром плодів. У ній вітаміну С стільки ж, скільки і в самому плоді і багато клітковини.

Апельсини шкоду і протипоказання

Серед всіх корисних якостей цих фруктів не можна забувати і ту шкоду, яку вони можуть принести.

По-перше, апельсини один з найсильніших алергенів. Особливо вразливими є діти, особливо молодшого віку.

З обережністю до апельсинів повинні ставитися і вагітні жінки і не захоплюватися ними. Це може привести до розвитку алергії у майбутньої дитини.

При вживанні фруктів у великій кількості вони можуть викликати печію, спазми в животі, діарею. Це пов'язано не тільки з вживанням великої кількості клітковини, але і вітаміну С. Надлишок аскорбінової кислоти, якої багаті ці плоди, може привести до появи нудоти, блювоти, викликати безсоння, судоми, головний біль або камені в нирках.

Кислоти, що містяться в апельсині, крім своєї безумовної користі можуть також завдати шкоди людям з хворобами шлунково-кишкового тракту: як правило, це виразкові хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки.

За вищевказаній причині апельсини є не дуже корисними для зубів. Кислота і цукру здатні руйнувати зубну емаль і робити зуби чутливими, чого, втім, можна легко уникнути, ретельно прополіскуючи рот після вживання цих цитрусів.

Окремо варто згадати про хімічну обробку фруктів, завдяки якій не варто вживати в їжу шкірку апельсинів, незважаючи на великий вміст корисних речовин.

Обережно потрібно вживати і людям, які приймають бета-блокатори і не є за один раз багато апельсинів. Ці лікарські препарати збільшують вміст калію і якщо врахувати, що в апельсинах цього елемента також багато, то це може призвести до надлишку його в організмі. У людей, які мають проблеми з нирками, він може не виводиться з організму.
в цілому ж, апельсини живильний корисний фрукт, з яскравим смаком і ароматом і може принести більше користі, ніж шкоди, якщо його вживати в розумних кількостях.

Таблиця харчової цінності і калорійності апельсина на 100 грам Таблиця харчової цінності і калорійності апельсина на 100 грам

Про корисні властивості апельсинів дізнайтеся більше з цього відео

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация