- Патріотичний центр Саратовcкой області

6 серпня 1915 року відбулася одна з найвідоміших подій Першої світової війни, яке увійшло в історію під назвою «Атака мерців», - контратака 13-й роти 226-го Землянського полку при обороні фортеці Осовець на Східному фронті, коли при відображенні німецької газової атаки близько півсотні російських солдатів змусили до втечі майже семитисячним німецьке військо.

Перші спроби штурму Осівці були зроблені німецькими військами у вересні 1914 року, коли 40 батальйонів ландвера спробували взяти фортецю "з ходу". Але зазнали серйозних втрат і були змушені перейти до позиційної війни, активно накопичуючи сили. Сюди були доставлені чотири знамениті "Великі Берти" (облогові знаряддя 420-мм калібру, 800-кілограмові снаряди якої проламували двометрові сталеві і бетонні перекриття) і десятки інших потужних облогових знарядь. Грунтовно підготувавшись, 25 лютого 1915 німці знову пішли на штурм, відкривши спочатку ураганний вогонь по фортеці. протягом декількох днів, незважаючи на запеклі атаки і артобстріл, російські частини утримували оборону, фортеця не здалася. Сюди було стягнуто ще 14 батальйонів піхоти, ще кілька десятків важких облогових знарядь і 30 батарей отруйного газу. І от 6 серпня 1915 року вождів попутний вітер, німці застосували отруйні гази - на світанку о 4 годині ранку на російські позиції потік темно-зелений туман. Цей день став "чорним" для захисників Осівці. В результаті газ проник на загальну глибину до 20 км, зберігаючи нищівну силу на глибину до 12 км і до 12 метрів по висоті. При відсутності будь-яких ефективних засобів захисту у захисників фортеці, результат газової атаки опинився нищівним: практично всі перша і друга лінії оборони залишилися без оборона шихся.

Великих втрат зазнала і кріпосна артилерія. У фортеці з ладу вибуло понад 1600 осіб, в цілому весь гарнізон отримав отруєння тій чи іншій мірі тяжкості. Після газової атаки німецька артилерія відкрила потужний вогонь по фортеці, в тому числі і снарядами з хлорпікрином, а потім 14 батальйонів німців рушили для заняття випалених позицій. Пригнічуючи одиночне опір, вони швидко подолали першу і другу лінію колючого дроту, зайняли тактично важливий укріплений пункт "двір Леонова" і рушили далі. За розрахунками німецьких командирів, мало хто з російських міг залишитися в живих після такого. Опору після подібної підготовки ніхто не очікував. Однак німці рухалися дуже швидко і потрапили під власні гази. До того ж, залишки російської артилерії - 12-ї роти у центрального редуту - зуміли відкрити вогонь по противнику. А комендант фортеці генерал-лейтенант Н.А. Бржозовський наказав організувати артилерійський вогонь по вже зайнятим противником ділянкам Сосненской позиції і контратакувати в багнети «всім, чим можна». Назустріч німцям встали залишки російської піхоти - бійці "з особами, обмотаним ганчірками, здригаючись від страшного кашлю, буквально випльовуючи шматки легких на закривавлені гімнастерки" (за словами публіциста Володимира Воронова. - К.Г.), які виглядали як «живі мерці». Це були залишки 13-й роти 226-го піхотного Землянського полку - трохи більше 60 людина, атаку якої очолив підпоручик В.К. Котлинський. За збереженими свідченнями учасників тих подій, вид контратакують російських солдатів був настільки страшним, що вони вкинули противника в такий жах, що німецькі піхотинці, не прийнявши бою, кинулися назад, затоптуючи один одного і повисаючи на дротяних загородженнях. І завершила справу прийшла в себе російська артилерія.

До 11 години Сосненская позиція була очищена від противника, який атаку повторювати не став. Саме ця битва і отримала пізніше назву «Атака мерців», коли кілька десятків напівживих російських бійців змусили до втечі три німецьких піхотних полку - 7000 німців!

Оборона фортеці Осовець під час Першої світової війни стала яскравим прикладом мужності, стійкості і доблесті російських солдатів.

Вічна пам'ять полеглим героям!

калина Гречанікова

калина Гречанікова

http://www.kuzrab.ru/rubriki/dosug/khronografomaniya_01_08_2017/

фото https://yandex.ru/images/search

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация