Історія

У 1875 р в Омську був відкритий перший Міський громадський банк, створений при місцевій міській думі. Гроші на основний капітал банку, 10 тис. Рублів, були пожертвувані івано-франківців. Омському Міському громадському банку було дозволено проводити операції з приймання вкладів, обліку векселів, видавати позички під застави. З чистого прибутку банку щорічно виділялося від 10 до 20% на збільшення резервного капіталу, інша частина йшла до міського бюджету. Омський Міський громадський банк виконував не тільки комерційну завдання, а й соціальну - містив на отримані доходи міське господарство, підтримував бідних ремісників, зводив громадські будівлі. У 1894 р в Омську було відкрито відділення Сибірського торгового банку.

У наступні роки найбільші банки Росії відкрили в Омську свої відділення. У 1905 р відкрилося відділення Волзько-Камського банку, в 1909 р - Російського для зовнішньої торгівлі банку, в 1908 р - Російсько-Азіатського банку, в 1911 р - Селянського поземельного банку. Крім того, в місті відкрили агентства Ярославський-Костромської і Нижегородської-Самарський земельні банки.

9 грудня 1895 для пожвавлення торгових оборотів і зміцнення грошової кредитної системи в Омську було відкрито відділення Державного банку. Його першим керівником був призначений Н.В. Бажанов. Банківський штат був невеликий - 8 осіб (керуючий, контролер, касир, рахункові чиновники I і II розряду).

У 1904 р для відділення Державного банку було побудовано двоповерхову будівлю, яке до сих пір прикрашає центральну частину Києва та є об'єктом культурної спадщини (пам'ятка історії та культури місцевого значення. Передбачається, що будівництво велося за проектом петербурзьких зодчих, можливо, Г.А. Вертельса або Р.П. Голенищева, а також омских архітекторів Н.Є. Вараксина, А.С. Ейнаровіча, М.І. Шухмана. Будівництвом керував військовий інженер Н.Є. Вараксин (1862-1937 рр.).

)

Будівля Омського відділення Державного банку. Листівка., 1904 р

Революційні перетворення суспільного ладу привели до націоналізації в кінці 1917 року - початку 1918 р всіх приватних банків. Відділення колишнього Державного банку продовжувало працювати як Омський відділення Народного банку. Через півроку, 7 червня 1918 р Омськ і його околиці були залишені частинами Червоної Армії. Цінності Омського відділення Народного банку були занурені на вантажно-пасажирський пароплав «Фортуна», який відійшов від омського берега.

У листопаді 1918 р в Омську було встановлено військове правління А.В. Колчака. До міста прибули ешелони з золотим запасом Росії. При Міністерстві фінансів було створено Центральне управління Державного банку Сибіру з відділеннями в інших містах. В Центральне управління Державного банку Сибіру до Омська, йшли звіти з його відділень в Барнаулі, Єкатеринбурзі, Іркутську, Владивостоку, Читі, Благовєщенську, Челябінську і ін. Реформи державних установ, що проводяться Радою народних комісарів, до Сибіру вже не доходили.

Привезений до Омська золотий запас Російської імперії і реліквії царської сім'ї зберігалися в грошовій комори будівлі Омського відділення Державного банку. Для залучення іноземних інвесторів уряд Колчака влаштовувало виставки золотого запасу. Дивували вкрай рідкісні екземпляри самородків золота і платини, а також золота куля вагою більше двох пудів. Професор Н.Устрялов, що мав кілька розмов з Кличком, згадував його слова: «Якщо наше золото вимагатимуть союзники, їм я його не віддам ... Нехай краще залишиться більшовикам ... благо держави - вищий закон». Коли в листопаді 1919 5-а Червона Армія зайняла Омськ, в сховищах банку залишилося тільки трохи цінностей у вигляді срібла і міді. Зникнення золотого запасу до теперішнього часу залишається таємницею, хвилюючою уми багатьох дослідників.

У січні 1920 року Народний банк РРФСР був перетворений в Центральне бюджетно-розрахункове управління Наркомфіну. Місцеві фінансові органи в 1919-1921 рр. були представлені губфінотделамі. З переходом до НЕПу інтереси скарбниці були позначені як першорядні. У жовтні 1921 р на місці скасованого Народного банку РРФСР було засновано Держбанк РРФСР - основне місце здійснення підприємницької по здійсненню кредитної політики в країні.

Відділення Державного банку РРФСР в Омську було відкрито в 1922 році. Відділенню було надано оборотний капітал в розмірі 2,5 млн. Рублів і визначено штат - 23 осіб, з них 5 службовців. Преса писала, що відкриття відділення Держбанку РРФСР було, ділове, без урочистостей і з першого дня вже завалено роботою.

В ході реалізації адміністративно-територіальної реформи в грудні 1934 була створена Омська область. Згідно з наказом Правління Держбанку СРСР від 10.12.1934 р в Омську була організована Обласна контора Держбанку СРСР, яка почала свою працювати 1 січня 1935 року. В районах області були створені підвідомчі конторі відділення. Через п'ять років у складі Омської обласної контори Держбанку СРСР знаходилися Міськуправління, 3 окружних контори (Ханти-Мансійська, Тобольська, Салехардська), одна районна розрахункова каса, 70 відділень Держбанку СРСР і одне агентство. Чисельність працюючих становила 1823 людини, з них тільки 6 чоловік мали вищу освіту і 11 - середню спеціальну.

1941 рік змінив все життя нашої держави і банку зокрема. З перших днів Великої Вітчизняної війни з Омської обласної контори більше 500 співробітників пішли на фронт. З них 17 осіб загинули в боях. В період Великої Вітчизняної війни всі зусилля банківських працівників були спрямовані на те, щоб виявити і мобілізувати грошові і матеріальні ресурси на потреби військової економіки і фронту.

У післявоєнний період Омська обласна контора Держбанку СРСР кредитували створення нових виробництв, а також механізацію та вдосконалення технологій виробництва в різних галузях економіки. У 1950-ті роки в Омську почалося створення найбільших нафтохімічних комплексів. Стали до ладу «Омський нафтопереробний завод», «Омскхімпром», «Омський каучук». Особливо великі кредити виділялися сільському господарству, заготівлях, торгівлі, промкооперації.

У 1970-х роках, поряд з виконанням основних функцій, значна увага стала приділятися оновленню матеріально-технічної бази Омської обласної контори Держбанку СРСР. Для відділень Держбанку СРСР м.Києва були побудовані будівлі, які відповідали сучасним вимогам, закладено будівництво нового сучасного приміщення банку.

В кінці 1980-х років почала формуватися дворівнева банківська система. З'явилися перші комерційні банки, які створювалися як на базі відділень спеціалізованих державних банків, так і самостійно. Перший комерційний банк - Кооперативний банк «Сибір» - був зареєстрований в Омську 20 вересня 1989 року. Одночасно в місті активно відкривалися філії іногородніх кредитних організацій.

В даний час банківський сектор Омської області представлений регіональними кредитними організаціями, а також філіями, відокремленими та структурними підрозділами іногородніх кредитних організацій, які надають весь спектр сучасних банківських послуг населенню і суб'єктам господарської діяльності.

28 січня 2015 року Головне управління Центрального банку Російської Федерації по Омській області було перетворено в Відділення по Омській області Сибірського головного управління Центрального банку Російської Федерації.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация