Історія


Назва: Лепель, повітовий гір. Вітебської губ. : Хроніка минулої життя.

Автор: Довгялло, Дмитро Іванович.

Місце і рік видання: Вітебськ: Губернська типолітографія, 1905.

Анотація: Довгялло Дмитро Іванович (1868-1942) - білоруський і російський вчений в галузі історії та археографії, джерелознавства, архівознавства. У книзі описується історія міста Лепеля, його географічне положення і місцеві визначні пам'ятки. Дається хроніка з життя Лепеля, зібрана з архівних матеріалів повітових міст.


Назва: Сказання ісландських або скандинавських саг про Полоцьку, князів полоцьких і р. Західній Двіні.

Автор: Сапунов, Олексій Парфенович.

Місце і рік видання: [Вітебськ: б. і., 1916?].

Анотація: Ісландські саги - найбільш відомий жанр скандинавської літератури. Це прозові твори, що розповідають про стародавні часи не тільки цієї держави, а й сусідніх областей і земель. Саме тому саги є найціннішим джерелом з історії північноєвропейських країн. А.П. Сапунов в своїй книзі зібрав інформацію з саг, переведених з латинської мови, в яких даються історичні відомості про місто Полоцьку і річці Західна Двіна. Описується Полоцьке князівство, життя його князів і особливості побуту того часу.

Назва: Статут Великого Князівства Литовського 1588 рік.

Місце і рік видання: [Москва], 1854.

Анотація: Статут ВКЛ 1588 г. - найдосконаліший звід законів середньовічної Європи, внутрішній статут життя народу, в якому знайшли відображення його історія, побут, мораль, традиції, рідну мову. Створено і надрукований на старобілоруською мовою у 1588 році в віленської друкарні братів Мамоничів під керівництвом і на кошти великого канцлера ВКЛ Льва Сапеги. Статут діяв на території Білорусі і Литви навіть після ліквідації ВКЛ до 1840 р і послужив зразком для складання зведень законів правознавцями інших країн. Дане видання Статуту 1588 р російською мовою в 1854 р було ініційовано Московським суспільством історії і старожитностей російських.

Дане видання Статуту 1588 р російською мовою в 1854 р було ініційовано Московським суспільством історії і старожитностей російських

Назва: Білоруси: У 3 т. Т. 1: Вступ до вивчення мови та народної словесності.

Автор: Карський, Євтимій Федорович.

Місце і рік видання: Варшава: Друкарня Варшав. навч. округу, 1903.

Анотація: Фундаментальна праця «Білоруси» (т. 1-3, 1903-1922) білоруського філолога-славіста, засновника білоруського мовознавства, літературознавства і фольклористики, етнографа, палеографа і педагога є енциклопедією білорусознавство. У 1-му томі досліджується походження білоруського народу, окреслено етнічні кордони, приведена етнографічна карта Білорусі початку ХХ ст., Висвітлено найважливіші етапи історії білоруської мови, його специфічні особливості та взаємозв'язку з російською, українською, польською, литовською та ін., Визначено основний фонд рукописів і пам'яток писемності білоруського походження.

Назва: Білорусія і Литва: Історична доля Північно-Західного краю: З одного хромолітогр., 99 гравюрами і карт.

Автор: Н.І. Петров, І.І. Малишевський, М.І. Городецький та ін.; Вид. при М-ві внутр. справ П.Н. Батюшковим.

Місце і рік видання: СПб. : Тип. Т-ва «Товариств. користь », 1890.

Анотація: Книга була видана з ініціативи російського державного діяча, письменника П.М. Батюшкова (1810-1892) і довгий час вважалася однією з фундаментальних робіт, присвячених церковній, військової і політичної історії Білорусі з найдавніших часів до XIX в. У книзі 99 гравюр і карт.

Назва: Історичні відомості про примітних місцях в Білорусії з додаванням і інших відомостей до неї ж відносяться.

Автор: Без-Корнілович, Михайло Йосипович.

Місце і рік видання: СПб., 1855.

Анотація: У книзі білоруського історика, краєзнавця і етнографа, генерал-майора російської армії Без-Корниловича М. О. (1796-1862) розглянуті питання етнічної території, дані відомості про історичні пам'ятники Білорусі, культуру, побут і віруваннях її жителів. Окремі розділи книги присвячені опису народних обрядів, звичаїв, народної метеорології.

Назва: Вітебська старина. Т. 1: з додатками і малюнками в тексті. - 1883. - XXII, 668 с., [55] л. мул., факс. : Ил., Табл., Факс. - Частина тексту польською і латинською мовами.

Автор: Сапунов, Олексій Парфенович.

Місце і рік видання: Вітебськ: Друкарня Губернського правління, 1883.

Анотація: Примітною особливістю першого тому «Вітебської старовини» є його оформлення: красива багатобарвна обкладинка, малюнки гербів Вітебська, Вітебського князівства і Вітебської губернії, велика кількість портретів, види вітебських храмів, різноманітні плани і креслення, літографічні зображення старовинних печаток, грамот і рукописів.

Назва: Каротких гістория Беларусі: з 40 рисункамі .

Автор: Ластоўскі, Вацлаў Юсцінавіч.

Місце і рік видання: Вільня: Друкарня М. Кухти, 1910.

Анотація: В. Ластовський (1883-1938) - письменник, громадський і політичний діяч, активний учасник національного руху початку ХХ століття. Не будучи професійним істориком, але будучи патріотом і обізнаним в різних сферах життя людиною, він по-новому оцінив події минулого країни і розставив акценти. Автор розглядав і характеризував події виходячи з користі чи шкоди, завданих ними білорусам. Минуле Білорусі в його дослідженнях було представлено через розгляд культурних перетворень і політичних подій, здійснювалися на білоруських землях.
В. Ластовський став жертвою тоталітарної держави. Реабілітований тільки в 1988 році. «Каротких гістория Беларусі» багато десятиліть зберігалася в закритих фондах державних бібліотек.
Книга на 140 сторінках містить 40 «малюнків», серед яких - зразки Старобілоруська писемності, портрети і фотографії історичних особистостей і діячів білоруського відродження, а також зображення міст і білоруських уборів в різних місцевостях. До кожного «малюнку» наведено коментар з докладним описом. Робота В. Ластовського залишається актуальною через сто років після видання, тому що присвячена перетворенню білоруського народу в суб'єкт власної історії.

Назва: Пам'ятники часів стародавніх і новітніх в Вітебської губернії: c малюнками в тексті і 25 окремими додатками .

Автор: Сапунов, Олексій Парфенович.

Місце і рік видання: Вітебськ: видання Вітебського губернського статистичного комітету, 1903.

Анотація: Сапунов Олексій Парфенович (1851-1924) - видатний історик, археолог, краєзнавець. Досліджував історію, літературу, етнографію, археологію, архітектуру, фольклор Білорусі, переважно Прідвінского краю. А. Сапунов з неухильної наполегливістю розвивав думку про необхідність місцевого вивчення Вітебської губернії, місцевого літературного і наукового творчості і служив цим принципом словом і ділом.
«Пам'ятники часів стародавніх і новітніх в Вітебської губернії ...» - видання, прикрашене численними малюнками та кресленнями. У книзі описані найдавніші храми, храми-пам'ятники, пам'ятники-каплиці, руїни замків і так звані Борисови камені. Наведені дані строго вивірені і авторитетні.

Назва: Книга подарунків Матері-Батьківщині: від партизан і партизанок бригади «Дяді Колі» .

Місце і рік видання: [Мінська область], загін ім. Дзержинського. - Листопад-грудень 1943.

Анотація: У роки Великої Вітчизняної війни друковане слово партизанських і підпільних газет, листівок, журналів служило справжньою зброєю. Велика роль належала рукописним журналам, в яких осветлялись найрізноманітніші боку підпільної роботи і партизанського життя і наводилася інформація про становище на фронтах, розповідалося про бойові подвиги радянських воїнів, трудовий героїзм народу, мужню боротьбу партизанів.

Велика роль належала рукописним журналам, в яких осветлялись найрізноманітніші боку підпільної роботи і партизанського життя і наводилася інформація про становище на фронтах, розповідалося про бойові подвиги радянських воїнів, трудовий героїзм народу, мужню боротьбу партизанів

Назва: Книга подарунків Матері-Батьківщині: від партизан і партизанок бригади «Дяді Колі» .

Місце і рік видання: [Мінська область], загін ім. Сталіна. - Листопад-грудень 1943.

Анотація: У роки Великої Вітчизняної війни періодична преса перейшла на підпільне становище. Організаціями партизанських з'єднань і загонів видавалися рукописні журнали, в створенні яких брали участь партизанські журналісти, літератори, публіцисти, художники, тому часто журнали були дуже змістовними, цікавими і багато ілюстрованими. Публікувалися замітки, замальовки, розповіді, насичені фактами, епізодами з життя партизанських загонів.

Публікувалися замітки, замальовки, розповіді, насичені фактами, епізодами з життя партизанських загонів

Назва: Народний месник. Книга подарунків Матері-Батьківщині: журн. комсомол. орг. партизан. бригади «Дяді Колі» .

Місце і рік видання: [Мінська область], 1943.

Анотація: У роки Великої Вітчизняної війни на окупованій території Білорусі виходило багато підпільних партійних і комсомольських видань. Рукописним журналам належала велика роль у відображенні діяльності партизанських формувань. Вони є своєрідними історичними документами, панорамою партизанських битв і буднів, сторінками народної творчості того вікопомного часу.

Вони є своєрідними історичними документами, панорамою партизанських битв і буднів, сторінками народної творчості того вікопомного часу

Назва: баркулабівський літопис .

Автор: Довнар-Запольський, Митрофан Вікторович.

Місце і рік видання: Київ: Друкарня Імператорського Університету св. Володимира Н.Т. Корчак-Новицького, 1908.

Анотація: Баркулабовская літопис займає визначне місце серед білоруських літописів XVI-XVIII ст .. Це джерело з історії Білорусі середини XVI - початку XVII ст., Пам'ятник білоруської мови, всієї білоруської культури. У своїй роботі білоруський історик, етнограф, фольклорист і економіст М. Довнар-Запольський (1867-1934) узагальнив свої підсумки вивчення документа.

Назва: «" Креслення "гір. Вітебська 1664 року » .

Автор: Сапунов, Олексій Парфенович.

Місце і рік видання: Вітебськ: Друкарня насл. М.Б. Неймана, 1910.

Анотація: Вітебськ - один з найдавніших білоруських міст. Відомий білоруський історик, краєзнавець А.П. Сапунов (1851-1924) в своїй роботі розмістив графічний джерело з історії містобудування Білорусі епохи пізнього феодалізму - «" Креслення "міста Вітебська 1664 г.», на якому з документальною точністю зафіксовані планування і оборонна система міста того часу.

Назва: Полоцьк-Вітебська старина. Кн. 1.

Автор:

Місце і рік видання: Вітебськ: Друкарня спадкоємців М. Б. Неймана, 1911.

Анотація: «Полоцьк-Вітебська старина» - видання Вітебської вченої архівної комісії. Вийшли 3 томи (т. 1, 1911; т. 2. 1912; т.3 1916; все в Вітебську). Основна тематика - історія Полоцьк-Вітебського краю ІХ-ХІХ ст. і документи про війні 1812 р Міститься багато матеріалів образотворчого характеру: фотографії і портрети державних, військових, релігійних діячів, малюнки археологічних пам'яток Вітебщини і Полоччини. У виданні осветлялись події наукової, культурної революції й життя. Регулярно друкувалися звіти про діяльність місцевої архівної комісії.

Назва: Полоцьк-Вітебська старина. Кн. 2.

Автор:

Місце і рік видання: Вітебськ: Друкарня спадкоємців М. Б. Неймана, 1912.

Анотація: «Полоцьк-Вітебська старина» - збірник статей, архівних документів і наукових робіт на історичну тему про Витебщине і Білорусі в цілому. Збірник підготовлено та видано Вітебської вченої архівної комісією в 1911-1916 рр. в Вітебську в трьох книгах російською мовою.

Назва: Полоцьк-Вітебська старина. Вип. 3.

Автор:

Місце і рік видання: Вітебськ: Друкарня спадкоємців М. Б. Неймана, 1916.

Анотація: «Полоцьк-Вітебська старина» - видання Вітебської вченої архівної комісії. Вийшли 3 томи (т. 1, 1911; т. 2. 1912; т.3 1916; все в Вітебську). Основна тематика - історія Полоцьк-Вітебського краю ІХ-ХІХ ст. і документи про війні 1812 р Міститься багато матеріалів образотворчого характеру: фотографії і портрети державних, військових, релігійних діячів, малюнки археологічних пам'яток Вітебщини і Полоччини. У виданні осветлялись події наукової, культурної революції й життя. Регулярно друкувалися звіти про діяльність місцевої архівної комісії.

Назва: Патребнасць нациянальнага жицця для беларусаў и самаадзначення народу .

Автор: Шантир, Фабіян Гiляравiч.

Місце і рік видання: Слуцьк: Друкарня З. Барнака, 1918.

Анотація: Фабіан Гілярович Шантирь (1887-1920) - білоруський письменник, публіцист, громадський діяч. Його книга, присвячена білоруського питання, розповідає про історичне положенні білоруського народу, його стосунки з сусідніми народами, розкриває особливості білорусів як представників окремої нації, простежує шлях, по якому йде відродження і самовизначення білоруського народу.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация