Аллах

  1. Етимологія
  2. імена Аллаха
  3. Аллах в Корані
  4. богословські проблеми
  5. єдинобожжя
  6. поняття
  7. Розуміння таухида в різних течіях
  8. Сутність і атрибути Аллаха
  9. Примітки
  10. література

Аллах ( араб. الله Аллах (   араб [ʔalˤːɑːh] ), В арабською мовою - термін позначає слово « Бог » [1] [2] [3] [4] [5] - арабське слово, що означає єдиного і єдиного Бога , Творця світу і пана Судного дня . В ісламі - Бог, Який послав до людей свого заключного посланника ( Расул ) Мухаммада . В доисламской Аравії Аллах був вищим божеством і творцем всього сущого [6] . Коротка форма символу віри ісламу ( шахади ) Говорить: «Немає іншого божества, крім Аллаха, і Мухаммед - посланник Аллаха!»

Етимологія

В арабістики вважається, що слово Аллах розшифровується як аль-илах і є результатом злиття певного артикля однини аль (ال al) і илах (إله ilah) - слова, що означає бог, однокорінного з єврейським Елох'ім в Біблії , арамейською Елах, сирійським Алах і аккадским Ель [7] .

У той же час, на думку деяких мусульманських богословів «Аллах» - власна назва, чи не утворене від будь-яких семантичних коренів (Гайрі муштакк) [8] .

Слово «Аллах» завжди вживається в однині у всіх писаннях ісламу , Вказуючи на Єдність і Единственность Бога як підтвердження відкидання політеїзму.

араби і арабомовних , Які сповідують інші авраамічних релігій (Іудаїзм і християнство ), Використовують це слово в молитвах і богослужіннях для звернення до Бога [9] [10] . В арабському перекладі Біблії слово «Бог» також переведено як «Аллах» [11] [12] .

Зазвичай, коли мова йде про іслам, для позначення Бога все одно застосовується слово «Аллах», навіть не в арабомовних середовищі.

імена Аллаха

В ісламській традиції існує поняття атрибутивних імен Аллаха. Всі ці імена висловлюють якості Аллаха, якими він висловлює свою присутність в створеному світі. Тобто, незважаючи на множинність імен Аллаха, всі вони належать тільки йому. Їх не можна уподібнювати якостям творінь. відомий наступний хадис пророка Мухаммада: «У Аллаха дев'яносто дев'ять імен, сто без одного. Той, хто стане перераховувати їх - увійде в Рай » [13] . Наприклад, іменами Аллаха є згадані в Корані Ар-Раббі (Господь), Ар-Рахман (Милостивий), Ар-Рахім (Милосердний), Аль-Хайй (Живий), Аль-Ахад (Єдиний) і т. Д. Однак число імен Аллаха не обмежується дев'яносто дев'ятьма, тому що в Аллаха є імена, які не йдеться в Корані і Сунні .

Аллах в Корані

Відповідно до ісламського віровченню , Коран - пряма мова Аллаха, звернена до пророку Мухаммаду безпосередньо або через ангела Джібріля . Аллах мусульман в принципі ідентичний Богу християн і іудеїв . Образ Аллаха є стрижнем всієї проповіді Корану ; як в мекканский , Так і в мединський періоди основні риси Аллаха незмінні, хоча акценти на різні риси в різні періоди різні. Одна з головних тем Корану - єдиність і внутрішню єдність Аллаха. Віра в нього протиставляється багатобожжя [14] .

Він один, єдиний, у нього немає і не може бути ніяких « співтоваришів »,« Не родив і не був народжений, і не був Йому рівним жоден » [15] . У Корані постійно говориться про те, що Аллах досконалий, могутній (аль-Азіз) і величний (аль-Джаліль). Йому підпорядковано все в світі, ніщо не відбувається без його волі і без його відома. Він опікується свої творіння, милостивий ( ар-Рахман ) По відношенню до людей, милосердний (ар-Рахім) і всепрощающ (аль-Афув). Люди повинні усвідомлювати могутність і велич Аллаха, підпорядковувати себе йому, бути покірними ( іслам ), Богобоязливі ( таква ), Благочестивими. Вони повинні вірити Аллаху і завжди покладатися на його волю і милість [14] .

Аллах в Корані виступає в якості єдиного творця, який створив все суще, включаючи людину, і те, чим він живе ( Різк ). Він творить речі своїм наказом (словом «Будь»). Аллах для людей - єдиний справжній цар (малик) і суддя (Хакама), що віддає людям за їх добрі і гріховні вчинки. Один з улюблених коранічних сюжетів - покарання народів і селищ, мешканці яких не захотіли слухати його посланців і здійснювали безліч гріхів . Час від часу Аллах посилає до людей своїх пророків ( наби ) І посланників ( Расул ), Які покликані нести людям звістку про Аллаха. Останнім таким посланником проголошений Мухаммад, посланий до всього людства [14] .

Аллах має можливість в будь-який момент знищити землю, воскресити мертвих ( бас бад аль-Маут ) І зібрати воскрес (хашр) на кіямат . Кожній людині буде віддано за його дії або блаженством в раю ( Джаннат ), Або поваленням в ад ( Джахане ). За даними одного з джерел, образ суду і покарань невірних ( окупант ) Становить значну частину перших проповідей пророка Мухаммада [14] .

Аллах виявляє себе людям в своїх творіннях. Все творіння Аллаха - це його знамення людям. Одним з чудес ( муджізат ) Аллаха є Коран [14] .

богословські проблеми

У ряді аятов Корану Аллах описується занадто конкретно або суперечливо. Це викликало суперечки серед різних мусульманських течій , А також використовувалося немусульманамі в антиісламської полеміці. Однак мусульманські богослови єдині в тому, що ці аяти містять лише здаються суперечності, які насправді взаємодоповнюють один одного [14] .

У Корані багаторазово йдеться про те, що всі справи людини створені Аллахом, що все в світі відбувається лише з його відома (див. кадар ). Одночасно всіляко підкреслюється, що людина відповідальна за свої вчинки, за які він отримає відплата . Контрастність цих суджень про відносини Бога і людини стала приводом для суперечок в середовищі ісламських богословів. Аналогічна ситуація сталася з аятамі- муташабихат , В яких про Аллаха говориться метафорично як про істоту, що має частини тіла, як у людини (рука, обличчя, очі), і що здійснює людські дії (сидить на троні , Приходить і т. Д.) [14] .

Вчення про Аллаха - основа ісламської релігії і богослов'я , А догмат про єдиності і єдності Аллаха ( таухид ) - головний догмат ісламу [14] .

Різні аспекти природи Аллаха обговорювалися і пояснювалися в хадисах , В тлумаченнях Корану ( тафсир ), В спеціальних богословських творах ( акида ). Дві головні проблеми:

  • сутність природи Аллаха (вуджуд Аллах, ат-таухид);
  • природа діянь Аллаха (аф'аль та'ала, аль-'адль) [14] .

Протягом VIII-XII століть головні дискусії викликала проблема якостей ( атрибутів ) Аллаха і їх співвідношення з його сутністю. Традиціоналісти вимагали приймати містяться в Корані згадки про якості Аллаха без міркувань - бі-ля кайфу (див. хашавіти , ташбіх ). Інші течії заперечували існування у Аллаха якостей або тлумачили їх символічно (див. джахмітов , мутазиліти ). З IX-X століть поширилися уявлення про реальне існування у Аллаха властивостей, нерозривно пов'язаних з його божественною сутністю (див. калам , ашарити , матурідіти ). Предметом розбіжностей богословів було реальний зміст таких якостей Аллаха, як «видимість» (споглядання його людьми в День суду і праведниками в раю) і «мова» [14] . Один з важливих богословських суперечок VIII-X століть - питання про створений або нестворене «мови Аллаха». В богословській середовищі також обговорювалося можливість тлумачення (або відмови від тлумачення) « антропоморфических »Виразів в Корані [16] .

Ісламське богослов'я, по суті, зародилося в кінці VII-VIII століть з обговорення питання поєднання принципу справедливого присуду людям за їх вчинки з всемогутністю Аллаха і творінням їм всіх людських вчинків (див. кадаріти , джабріти , мурджіітов ). Виходячи з текстів Корану і хадисів, традиціоналісти відмовлялися від остаточного вирішення проблеми. Мутазиліти і інші богословські школи допускали здатність людини творити свої вчинки. У X-XII століттях склалося кілька концепцій, примирних кінцеву залежність вчинків людини від Божої волі з діями людини по здійсненню цього вчинку через «вибір», « придбання »,« Здатність до його скоєння »і так далі (Іхтіяр, Касба , Істітаа) [16] .

Проблеми зв'язку між людьми і Аллахом знайшли розвиток у шиїтських поглядах на імамат . суфії розглядали проблему природи Аллаха як проблему шляху його пізнання, осягнення його суті не розумом, а за допомогою любові (махабба), сподівання у всьому на Аллаха ( Таваккуль ) і аскетизму ( зухд ). суфійської концепція Вахдат аш-шухуд передбачає сходження Аллаха в серце містика, а Вахдат аль-вуджуд - розчинення людини в божественної суті [16] .

мусульманські філософи приділяли головну увагу пізнання Аллаха за допомогою розуму і раціональним доказам необхідності його існування. Для філософів Аллах - вища і необхідне досконалість, вищий Розум і вища Любов, який творить світ, втілюючись в ньому через ієрархію еманації (Див. фалсафа ) [16] .

єдинобожжя

Для позначення догмату про єдиності і єдності Аллаха мусульмани використовують термін таухид [12] [17] . Таухид є одним з основних, фундаментальних догматів ісламу, яке означає перш за все заперечення політеїзму ( ширк ), Що виражається в формулою «Немає ніякого божества, крім Аллаха». Слово таухид походить від дієслова «ваххада», що означає «робити що-небудь єдиним», «вважати що-небудь єдиним». На рівні спекулятивної теології проблема таухида вирішувалася в плані пояснення співвідношення сутності (зат) Аллаха і Його атрибутів ( сифат ), Творця і Його творінь [18] .

поняття

Таухид означає визнання того, що Аллах є єдиним Творцем - Господом всього сущого. Він володіє прекрасними іменами і досконалими якостями [6] . Найбільш повно і ясно розкривають сутність доктрини єдинобожжя мекканский сури Корану, зокрема сура « аль-Ихлас » [19] .

Основним принципом таухида є твердження того, що існує тільки один Бог-Творець, Який створив все суще буття. Він вічний і управляє всіма процесами у всесвіті. Все потребує в Ньому, а Він не потребує ні в чому, і ні в кого. Доктрина таухида відкидає християнську Трійцю і твердження про те, що нібито у Бога можуть бути сини або дочки. Таухид відкидає і затвердження іудеїв про те, що Творець благоволить тільки одному вибраного народу [20] .

Важливою частиною доктрини таухида є необхідність поклоніння тільки Аллаху. Актами служіння є не тільки конкретні релігійні обряди, а й все життя, всі вчинки людини. Люди повинні в точності виконувати всі веління Аллаха і здійснювати тільки дозволене і утримуватися від вчинення забороненого Їм [20] .

Аллаху притаманні атрибути, які не є чимось відмінним від Його сутності. Він має різні імена ( Ісма АльхХусн ), Що носять атрибутивний характер. В обов'язки мусульманина входить віра в усі імена та якості Аллаха, згадані в Корані і достовірних хадисах. Ці імена і якості необхідно розуміти так, як вони описані в священних текстах (насс), що не уподібнюючи ( ташбіх ) Їхніми іменами і якостям творінь і не відмовляючись від їхнього справжнього значення [20] .

Аллах, що володіє абсолютною силою, владою і могутністю, може створювати різні форми живої і неживої природи і знищувати їх. Все, що відбувається в цьому світі, має глибокий сенс, і все побудовано за початковим планом Творця. Йому також належать законодавчі функції. Аллах присутній в створеному Ним світі і керує всіма процесами, завдяки чому Його творіння мають здатність до життєдіяльності і забезпечуються необхідними для цього засобами ( Різк ) [20] .

Аллах милостивий і справедливий до його творінь. Він не бажає їм зла. Ті, хто чинить несправедливо, будуть відповідати перед Аллахом під час кіямата і понесуть справедливе покарання [20] .

Розуміння таухида в різних течіях

Принципи доктрини єдинобожжя були детально вивчені і систематизовані мусульманськими богословами [20] .

мутазилитское теологія включала в поняття таухида заперечення відмінних від сутності Аллаха і вічних його атрибутів [18] .

ашарити і сіфатіти тлумачили таухид як визнання єдиності Аллаха щодо його сутності (вахид фі затих ля кульки лаху), його вічних атрибутів (вахид фі сіфатіхі аль-азалія ля назіра лаху) і його дій (вахид фі аф'аліхі ля кульки лаху) [18] .

ханбаліти , зокрема Ібн Таймія , Включали в поняття таухид визнання тільки за Аллахом божественної природи (таухид аль-улюхія); визнання його єдиним Творцем і путівником (таухид ар-рубубія); і повну самовіддачу людини Аллаху (таухид аль-'убудія) [18] . Розуміння таухида в суфізм зводилося до заперечення багатобожжя і вважалося надбанням рядових віруючих (таухид аль-'амма). Суфії виділяли три головні форми таухида:

  • розчинення людської волі в божественної (таухид Ірада);
  • самознищення ( фана ') Людини в його бутті (таухид шухуді);
  • осягнення того, що немає нічого сущого, крім Аллаха (таухид вуджуд).

Остання форма таухида була властива вченням Ібн Арабі , Яке пізніше стали кваліфікувати як вчення про «єдність буття» ( Вахдат аль-вуджуд ) [18] .

Сутність і атрибути Аллаха

Для позначення «божественних атрибутів» мусульмани використовують термін сифат . Вперше цей термін був введений мутазилитами . На перших етапах розвитку Калама еквівалентом сифат виступав термін МААН ( «значення», «смисли», «ідеї»). Деякі мутакаллімамі ( Абу Шахім аль-Джуббаі , аль-Бакіллані , аль-Джувайні і Фахруддін ар-Рази ) Замість терміна сифат використовували термін ахваль ( «стану», модуси), через що їх називали «прихильниками концепції станів» (асхаб аль-ахваль) [21] .

Визнання наявності у Аллаха позитивних атрибутів отримало найменування «ісбат» ( «твердження»), а його прихильники називалися «сіфатітамі»; заперечення ж цього іменувалося «татілем» ( «позбавлення» Аллаха атрибутів), а його прихильники - «муаттіля». До муаттіля відносили фаласіфа ( Ібн Сіна і його послідовників), які приписували Аллаху тільки співвідносні атрибути (сифат аль-ідафа), такі, як «першопричина», і атрибути негативні (сифат ас-сальбен), такі, як «споконвічний». Як татіль (позбавлення) кваліфікувалася також точка зору мутазилитов, які не визнавалися в реальності сифат як характеристик ( «знання», «могутність» і т. П.) [21] .

Згідно з найбільш поширеною класифікацією, сифат ділилися на сутнісні атрибути (сифат аз-затзатійа, наприклад «самодостатній») і атрибути дії (сифат аль-філь, наприклад «живить»). Зустрічається також розподіл атрибутів на сутнісні (затія, нафс), описові (Васфі, Манаві, Хабаров, наприклад «знання», «життя»,) і атрибути дії (філія) [21] .

Суфії виділяли сифат краси (сифат аль-Джамаль, наприклад «знає»), атрибути величі (сифат аль-Джалаль, наприклад «великий», «могутній») і атрибути досконалості (сифат аль-Камаль, наприклад «творець», «самодостатній» ). Крім цього суфії говорили про божественні імена (аль-асма аль-іляха), застосовних до самого Аллаху, його атрибутам і діям і відповідно ділилися у них на сутнісні (затія, наприклад Аллах), атрибутивні (сифат, наприклад «знає») і позначають дії (Аталія, наприклад «творець») [21] .

Ашарити вважали сифат і не тотожними самому Аллаху, його сутності (зат), і не відмінними від нього. Асхаб аль-ахваль характеризували модуси Аллаха як щось і несе, і не несе. У спекулятивному суфізм ( Ібн Арабі та ін.) імена Аллаха розглядалися як аспекти божества, що розрізняються не самі по собі, а в залежності від нашої установки (бі-ль-ітібар). суфії і матурідіти говорили про споконвічності сифат всіх розрядів, а ашарити визнавали вічність лише сутнісних атрибутів [21] .

Примітки

  1. God (неопр.). Islam: Empire of Faith. PBS. Дата обігу 18 грудня 2010 року. Читальний зал 27 березня 2014 року.
  2. «Islam and Christianity», Encyclopedia of Christianity (2001): Arabic-speaking Christians and Jews also refer to God as Allāh .
  3. Gardet L., 1986 .
  4. Zeki Saritoprak (2006), "Allah", in Oliver Leaman, The Qur'an: An Encyclopedia, Routledge, p. 34
  5. Vincent J. Cornell (2005), "God: God in Islam", in Lindsay Jones, Encyclopedia of Religion, vol. 5 (2nd ed.), MacMillan Reference USA, p. 724
  6. 1 2 Алі-заде, 2007 .
  7. Allah // Columbia Encyclopedia (Англ.)
  8. Батир Р., 2007 .
  9. Encyclopedia of the Modern Middle East and North Africa , Allah
  10. « Allah »// Encyclopedia Britannica , 2007
  11. Arabic Life Application Bible
  12. 1 2 Гогіберідзе 2009 , С. 15.
  13. збірники хадисів аль-Бухарі і Мусліма
  14. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Іслам: ЕС, 1991 , С. 19.
  15. аль-Іхляс 112: 1-4
  16. 1 2 3 4 Іслам: ЕС, 1991 , С. 20.
  17. Ньюбі, 2007 , С. 257.
  18. 1 2 3 4 5 Іслам: ЕС, 1991 , Таухид.
  19. Ньюбі, 2007 , С. 258.
  20. 1 2 3 4 5 6 Алі-заде, 2007 , таухид .
  21. 1 2 3 4 5 Іслам: ЕС, 1991 , Ас-сифат, с. 210.

література

російською мовою на інших мовах

посилання

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация