Ганеша

при народженні Вінаяк, потім придбав ім'я Ганеша, Ганапаті санскр. गणेश при народженні Вінаяк, потім придбав ім'я Ганеша, Ганапаті   санскр
Ганеша, музей Берліна бог мудрості і благополуччя Міфологія індуїзм Тлумачення імені Владика ганов Латинське написання Gaṇeśa IAST Стать чоловіча Заняття повелитель ганов (військо-свита Шиви), в його свиті також брехати - чаклуни, віщуни і відуни Батько Шива матір Парваті брат Сканда сестра Ашокасундарі дружина сіддха або буддхі діти Сантоши-Мата [D] Характерні риси Повний людина з головою слона і одним бивнем, кількість рук - від 2 до 32, пов'язані поняття інтелект, розум, успіх, процвітання Атрибути В Бенгалії з'єднаний узами з банановим деревом вахана щур мантра Ганеша-сахасранама Походження см. ймовірне походження згадки Рігведа , Атхарваведа , Ганапаті-упанішада , Ганеша-пурана , Мудгала-Пурана , Ганеша-сахасранама Ілюстрації на Вікісховища

Ганеша, або Ганапаті ( санскр. गणेश; Gaṇeśa IAST ; вимова ) - в індуїзмі бог мудрості і благополуччя. Один з найбільш відомих і шанованих богів індуїстського пантеону .

Часто перед його ім'ям додається поважна приставка Шрі. Одним з популярних способів поклоніння Ганеше є проголошення співуче Ганеша-сахасранама ( санскр. गणेश सहस्रनाम, «тисяча імен Ганеші»), кожне з яких символізує окремий аспект бога, і Ганапаті-сукте .

син Шиви і Парваті . При цьому пуранічних міфи суперечать один одному, описуючи народження Ганеші. В одних випадках йдеться про те, що Ганеша створений Шивою, в інших - він створений Парваті, в третіх - спільно Шивой і Парваті. Відомі варіанти, в яких Ганеша з'явився миру незбагненним чином і був виявлений Шивой і Парваті, усиновили його.

Брат Ганеші - Сканда (Картікея, Муруган). У північній частині Індії прийнято вважати, що старший з братів - Сканда. У південній частині першість народження приписують Ганеші. Сканда шанувався важливим войовничим божеством в період з V століття до н. е. по VI століття н. е. Масове поклоніння Ганеше почалося після заходу культу скандію.

Розходяться думки міфів і щодо сімейного стану Ганеші. Частина міфів відносить Ганешу до брахмачарья , Які не могли одружитися. Ця думка широко поширене на півдні Індії і, частково, - в північній її частині.

За іншою версією Ганеша асоціюється з такими ідеями як буддхі (Інтелект, розум), сіддхи (Успіх) і Ріддхі (Процвітання). Іноді ці ідеї (концепції) персоніфікували в однойменних божеств, які визнавалися дружинами Ганеші.

Ще один варіант стверджує, що дружиною Ганеші була богиня культури і мистецтв Сарасваті або богиня удачі і процвітання Лакшмі .

Версія, поширена в Бенгалії , З'єднує Ганешу узами з банановим деревом Кала Бо .

Зображується у вигляді повного людини з головою слона і одним бивнем, що сидить на своїй Вахане - щура або миші [1] [2] [3] (За іншими версіями, землерийці [4] або навіть собаці [5] ). Кількість рук різниться від двох до тридцяти двох залежно від вигляду.

Найбільш ранні згадки про Ганапаті зустрічаються в двох гімнах Рігведи - 2.23.1 і 10.112.9. Перша сукта складається з 19 віршів (Риков), написаних розміром Джагатая (крім 15 і 19, які написані тріштубхом). Сукта оспівує божеств Брахманаспаті і Бріхаспаті , Яких зазвичай розцінюють як імена одного божества, але такі авторитетні коментатори як Яска, Шаунака і Саяна чітко проводять відмінності. Загалом, можуть бути невеликі сумніви щодо того, що відомий нині Ганапаті виріс з Бріхаспаті - Брахманаспаті цієї сукте (Гартсаманда-сукта), але ідея безсумнівно ведийская :

gaṇānāṃ tvā gaṇāpatiṃ havāmahe kaviṃ kavīnāmupamaśravastamam.
jyeṣṭharājaṃ brahmaṇāṃ brahmaṇaspata ā naḥ śṛṇvannūtibhiḥ sida sādanam.
Ми закликаємо тебе, про Ганапаті ганов (ватажок небесних військ)!
О, Брахманаспаті брахманів (ватажок брахманів), Поет серед поетів (у вищому сенсі - як творець серед творців)!
В багатства перевищують все відоме, самий блискучий серед істот!
Прислухайся до наших молитов, прийди з твоїм благословенням і сяду!

Коментатори призводять багато деталей, які конкретизують ватажка небесних воїнств, до відомим аспектам - зокрема Індрі і Агні , Які в Ведах часто шановані разом, а також Рудре ( Тайттірія-самхита і Ваджасанея-самхита описують Ганапаті як Рудру). Цікаво, що там же, а також в Шатапатха-брахманів , Агні описується як подавець усього, що має великий живіт.

Цікаво подано Ганапаті в пізнішій Атхарваведе . Деякі божества, що не розцінювалися як важливі і впливові в Ригведе , Стали грати набагато більш значущу роль в Атхарваведе. Мати-Земля - Прітхві стає одним з центральних аспектів, а Брахманаспаті (Бріхаспаті) з'являється тут як пов'язаний з нею Вачаспаті - покровитель священної мови. Він перший народжений серед богів, з ним пов'язано число 21 (5 махабхут , 5 танматри, 10 індрій і кармендрій і прана як життєва сила). Ця група з 21 називається гана або врата, і Вачаспаті іменується Ганапаті або Вратапаті .

Також він і Махад-якша (великий містичний світ), існуючий в центрі світу, а все боги як гілки цього центрального древа світу.

Також Вачаспаті постає як ватажок якшасов. І якшаси ці зовсім не ті демони, якими їх намагається представити пізніша інтерпретація міфології. Якша - це чудовий, винятковий, могутній і гідний поклоніння дух. У його свиті також брехати - чаклуни, віщуни і відуни, які споживають психотропні препарати і провідні спосіб життя, що йде врозріз з прийнятими по законам. Вся ця чудова братія згодом перекочувала в свиту Ганапаті як сина бога Шиви. І власне тільки з Ганапаті-упанішади з'являються описи слонолікого вигляду Ганапаті.

Щорічно в Індії проходить свято, присвячений Ганеші, - Ганеша-чатуртхі , Або, інакше, «Фестиваль Ганеші». Святкування починається в четвертий день прибуває місяця місяця Бхадрапада (Він потрапляє в проміжок між 19 серпня і 20 вересня) і триває десять днів. Барвисті ходи зі статуями ( ідолами ) Божества збирають багатотисячні натовпи паломників. Після підношень Ганеше ці статуї топлять в водоймах, таким чином символізується природний цикл народження і смерті. [6] [7]

  • Згідно з однією з легенд, голови Ганешу позбавив його батько бог Шива. Ганеша не пускав батька, що загорівся пристрастю до дружини, в покої, де вона перебувала. Тоді Шива в гніві позбавив його голови, закинувши її так далеко, що ніхто з посланих не зміг її відшукати. Богиня була в гніві і відмовилася допускати до себе Шиву до тих пір, поки він не виправить становище. Щоб заспокоїти дружину, Шива пришив Ганеше голову знаходився поблизу слоненяти. Згідно з іншою версією, на день народження Ганеші забули запросити бога Шані (Уособлення планети Сатурн ), І той, з'явившись без запрошення, в гніві спопелив голову немовляти поглядом. тоді Брахма порадив Шиві пришити дитині голову першого ж істоти, яке йому зустрінеться. Цією істотою виявився слон Індри - Айравата . Відповідно до усних індійських міфів, Сатурн (Шані), будучи одним з родичів, був запрошений на вшанування новонародженого сина Шиви: мати Ганеші, Парваті , Неодмінно хотіла показати могутньому родичу прекрасного немовляти. Володіючи смертоносним поглядом, який він був не в змозі контролювати, Шані довго відмовлявся від запрошення, але його все ж умовили. Перший же погляд Шані на сина Шиви спопелив йому голову. За іншою версією, голова просто відвалилася.
  • З приводу втрати одного бивня також існують кілька варіантів легенд. За однією з легенд Ганеша, борючись з велетнем Гаджамукхой , Сам відламав свій бивень і кинув його в супротивника. Бивень мав магічну силу, і Гаджамукха перетворився в пацюка, ставши потім їздовим тваринам Ганеші. Інша легенда свідчить, що одного разу Шиву відвідав мудрець Парашурама (аватара Вішну ), Але Шива в цей час спав, і Ганеша відмовився його впустити. Тоді Парашурама кинув в Ганешу свою сокиру і відтяв йому праве бивень. Є також легенда, що, записуючи Махабхарату під диктовку Вьяси , Ганеша зламав перо і, не бажаючи втратити ні слова, відламав бивень і став писати ім.
  • Ганеша також є володарем ганов (Військо-свита Шиви). Існує легенда про те, що Ганеша і Сканда (обидва - сини Шиви) боролися за цей пост, і в підсумку Шива вирішив, що той буде повелителем ганов, хто швидше обежит навколо галактики . Сканда відразу зірвався з місця і почав свій довгий шлях, а Ганеша не поспішаючи обійшов своїх батьків по колу, адже саме Шива і Парваті були уособленням Галактики. І після цього Ганеша отримав прізвисько «Ганапаті» (владика ганов).

російською мовою на інших мовах

  • Brown, R. (1991), Ganesh: Studies of an Asian God , Albany: State University of New York Press , ISBN 0-7914-0657-1 , < https://books.google.com/books?id=oF-Hqih3pBAC >
  • Doniger W. Ganesha // Encyclopædia Britannica , 03.06.2015
  • Getty, A. Gaņeśa: A Monograph on the Elephant-Faced God. - 1 992 reprint. - Clarendon Press , 1936. - ISBN 81-215-0377-9 .
  • Grimes, JA (1995), Ganapati: Song of the Self , SUNY Series in Religious Studies, Albany: State University of New York Press , ISBN 0-7914-2440-5 , < https://books.google.com/books?id=duOe-jM8kRIC >
  • Krishan, Y. (1981-1982), " The Origins of Gaṇeśa IAST ", Artibus Asiae (Artibus Asiae Publishers). - Т. 43 (4): 285-301, DOI 10.2307 / 3249845
  • Krishan, Y. (1999), Gaņeśa: Unravelling An Enigma , Delhi: Motilal Banarsidass Publishers , ISBN 81-208-1413-4 , < https://books.google.com/books?id=BKoyRJxj9jUC >

Com/books?
Com/books?
Com/books?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация