§ 43. Чисельність населення і фактори, від яких вона залежить »Народна Освіта

Ви дізнаєтеся:

• як і чому змінюється чисельність населення

• що таке природний та механічний рух населення

• коли і чому відбувається демографічний вибух

• що характерно для демографічної кризи

Згадайте:

• що таке населення і яка чисельність населення світу

На землях України в XV в. проживало 3,7 млн ​​осіб, через два століття - 5,2 млн осіб. У XVI ст. чисельність наявного населення зросла майже до 9 млн, а на початку XX ст. склала 30 млн жителів. Зараз в нашій країні живе близько 43 млн чоловік.

Чисельність населення в світі і Україні.

Станом на 2015 року чисельність населення нашої планети переступила позначку 7,3 млрд чоловік. Можна очікувати, що до 2030 р вона виросте до 9,7 млрд, а в 2050 г. - до 11,2 млрд жителів. Однак в далекому минулому чисельність населення Землі росла повільно, а середня тривалість життя становила 20-30 років.

Швидкому зростанню чисельності населення світу в другій половині XX ст. сприяв розвиток економіки. Завдяки цьому покращилися умови життя і якість харчування, підвищилася якість медичного обслуговування і т. Д. У свою чергу, зросла тривалість життя людей. Таким чином, людство вступило в стадію демографічного вибуху - швидкого зростання чисельності населення окремих країн і світу в цілому в результаті істотного перевищення показників народжуваності над смертністю. Чисельність населення Землі в 50-х рр. XX ст. з кожним роком збільшувалася в середньому на 53 млн чоловік. У 90-х рр. XX ст. цей показник становив понад 90 млн осіб.

В Україні максимальна чисельність населення спостерігалася в 1993 р - 52,2 млн осіб. За даними Державної служби статистики України на 01.04.2016 р населення України (без урахування тимчасово окупованій території АР Крим та міста Севастополя) становить 42,7 млн ​​осіб (це 0,6% від загальної чисельності населення світу) (рис. 1). Число жителів України могло бути значно більшим. Однак на цей показник негативно вплинули історичні події ХХ ст .: громадянська війна, Голодомор, сталінські репресії та Друга світова війна.

Природний та механічний рух населення.

Зміна чисельності населення в світі і окремих країнах є результатом двох процесів: природного і механічного руху населення. Основні показники природного руху - це народжуваність, смертність і природний приріст. Народжуваність вказує на кількість народжених дітей на 1000 жителів за рік, смертність - на кількість померлих на 1000 жителів за рік. Різницю між числом народжених і кількістю померлих за певний період називають природним приростом. Всі ці показники вимірюються в проміле (% о) - тисячної частки числа. Так, якщо за рік на 1000 жителів народилося 10 дітей, пишуть 10%. Якщо народжуваність перевищує смертність - це позитивний природний приріст, якщо народжуваність менше смертності, то природний приріст негативний (відбувається не приріст, а скорочення чисельності населення - депопуляція).

На кількість жителів країни впливає і механічний рух населення, тобто міграція. Міграцією називають просторове переміщення населення зі зміною місця проживання в межах однієї держави (внутрішня міграція) і з однієї держави в іншу (зовнішня міграція). До внутрішньої міграції відноситься рух населення з села в місто, між міськими населеними пунктами і окремими районами. У межах однієї країни поширені також митників міграції - тимчасові переміщення населення, які не супроводжуються зміною місця проживання (докладніше про це ви прочитаєте в § 45, п. 5).

Внутрішні міграції не впливають на зміну чисельності жителів країни (змінюються лише чисельність і структура населення окремих її районів). Однак вони є важливим фактором у розміщенні господарства, розвитку економічного потенціалу країни і її адміністративно-територіальних одиниць.

Процеси зовнішньої міграції складаються з еміграції (виїзд з країни) і імміграції (в'їзд в країну). Різниця між кількістю іммігрантів та емігрантів називається сальдо міграції.

Таким чином, природний та механічний руху населення характеризуються взаємодією двох компонентів: позитивного (народжуваність, в'їзд) і негативного (смертність, виїзд). Тому вони є важливими факторами зміни чисельності та складу населення окремих країн або регіонів світу.

Регіональні відмінності демографічних процесів.

Сучасний період ознаменувався появою істотних відмінностей демографічних процесів у світі. Це пов'язано з тим, що кожен регіон світу має свої соціально-економічні особливості, історичну долю, культурні традиції і т. Д.

Д

В даний час безперечне лідерство за показниками природного приросту населення утримує Африка (25% о). В першу чергу це п'ять держав континенту з низьким рівнем економічного розвитку (Південний Судан, Малаві, Бурунді, Нігер і Уганда). У 2014 році цей показник в зазначених країнах становив від 32 до 40%.

На сьогоднішній день у країнах Західної Європи природний приріст населення в середньому в 10-12 разів менше, ніж в країнах Африки. Такий процес називають демографічною кризою. Однак найбільш складна демографічна ситуація в більшості країн Центральної Європи, де відбувається депопуляція. У цю групу країн входить і Україна.

У 2014 р народжуваність в Україні склала 10,8%, смертність залишалася на високому рівні - 14,7%, природний приріст дорівнював -3,9%. Найменш сприятлива ситуація на сході країни, а також в окремих північних, південних і центральних областях. Так, найвищий показник негативного приросту чисельності населення вже кілька років спостерігається в Чернігівській області (в 2014 році він склав 10,2%).

Краща ситуація в західній частині країни, а також в місті Києві. Причому, як правило, це досягається за рахунок як більш високої народжуваності, так і більш низькою смертності. Так, в Закарпатській області народжуваність становить 14,6%, а смертність - 11, 8%. Це єдина область України, де в останні роки зберігається позитивний природний приріст населення. У 2014 р його позитивні значення також зареєстровані в Волинській та Рівненській областях. У Києві народжуваність становить 12,1%, смертність - 10,4%.

Відмінності в природному русі населення окремих частин України пояснюються багатьма причинами. Так, до районів з високою смертністю відносяться області зі складною екологічною ситуацією і переважанням населення старшої вікової групи. Крім того, в деяких областях частка жінок у складі міського населення, як і їх зайнятість у виробництві, вище, ніж чоловіків, що призводить до зниження народжуваності.

Демографічна політика.

Повільне зростання чисельності населення або її скорочення викликає проблеми соціального захисту людей похилого віку та нестачі робочих рук. З метою їх вирішення уряди багатьох країн проводять демографічну політику - систему державних (економічних, політичних, правових, культурних) заходів, спрямованих на регулювання демографічної ситуації. У країнах Європи, США, Канаді та Японії вона націлена на підвищення народжуваності. Успіхів в демографічній політиці, зокрема, досягли Франція і країни Північної Європи. Велике значення демографічна політика має для Болгарії, Румунії, Молдови, Угорщини, Польщі та інших країн Центральної Європи.

В Україні діє стратегію демографічного розвитку, в рамках якої була істотно збільшена матеріальна підтримка сімей з дітьми. Дані заходи сприяли підвищенню народжуваності.

У свою чергу, швидке зростання чисельності населення в деяких країнах тягне за собою ряд проблем: продовольчу, житлову, освітню та ін. Тому демографічна політика в них спрямована на зниження народжуваності. Найбільш яскравим прикладом такої політики є Китай.

головне

Число людей становить понад 7,3 млрд чоловік, чисельність населення України - 42,7 млн ​​осіб (без урахування АР Крим та Севастополя).

• Зміна чисельності населення є результатом двох процесів: природного і механічного руху населення.

• Основні показники природного руху - народжуваність, смертність і природний приріст.

• Для багатьох країн Центральної Європи, в тому числі і для України, характерна депопуляція.

Питання і завдання для самоперевірки

1. Як змінювалася чисельність населення Землі в останні століття?

2. Дайте визначення понять «природний рух населення», «міграція». 3. Коли і чому відбувається демографічний вибух? 4. Що характерно для демографічної кризи? 5. Назвіть особливості природного руху населення України. 6. Які фактори впливають на зниження народжуваності? 7. Визначте особливості демографічної ситуації в різних регіонах світу. 8. Що таке демографічна політика? Чим вона відрізняється в різних країнах в залежності від демографічної ситуації?

практичне завдання

За матеріалом параграфа складіть схему «Фактори, що впливають на чисельність населення».

Практична робота 11

Розрахунок показників природного та механічного руху населення в різних регіонах України

1. Використовуючи інформацію про народжуваність і смертність в різних областях України (див. Атлас), розрахуйте природний приріст.

2. Порівняйте отримані результати з середніми показниками по Україні.

3. Визначте області, де показники більш (менш) сприятливі для населення України.

Це матеріал підручника Географія 8 клас Довгань

1. Як змінювалася чисельність населення Землі в останні століття?
3. Коли і чому відбувається демографічний вибух?
4. Що характерно для демографічної кризи?
6. Які фактори впливають на зниження народжуваності?
8. Що таке демографічна політика?
Чим вона відрізняється в різних країнах в залежності від демографічної ситуації?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация