лід

Петропавлівська фортеця, Невська куртина

Виставка об'єднала понад 300 експонатів з фондів Державного музею історії Санкт-Петербурга, колекції Арктичного і антарктичного науково-дослідного інституту та приватного зібрання Г. А. Єфанова-Мінгазова. Твори живопису і графіки, предмети декоративно-прикладного мистецтва, побутові речі, так чи інакше пов'язані з «крижаної» темою, дозволяють подивитися на історію повсякденного життя Петербурга-Ленінграда в новому, несподіваному ракурсі.

В першу чергу, слово «лід» в Петербурзі асоціюється із замерзлою рікою Невою. Багато зимові забави петербуржців були пов'язані з невським льодом. Тут можна згадати Крижаний палац, споруджений за наказом Анни Іоанівни, святкові бігу на санях на Різдво, крижані катальні гори на Масляну, церемонію відкриття навігації на Неві після розкриття ріки від льоду. А також будівництво Йордані, водосвяття і паради на Водохреще.

Нева навіть в зимовий час залишалася однією з найважливіших транспортних артерій міста. По льоду організовувалися переправи на санях з берега на берег, а на початку ХХ століття по зимовій Неві навіть ходив трамвай.

Численні зображення на виставці, дають уявлення про ці явища міського життя.

Невський лід використовувався для побутових цілей в повсякденному житті міста. Крижані блоки - «кабани» добувалися на річці і розвозились по домівках петербуржців для льодовиків - своєрідних прообразів сучасних холодильників. На виставці поряд з фотографіями, що відобразили видобуток льоду на Неві, представлені кімнатний льодовик для зберігання швидкопсувних продуктів початку ХХ століття і електричний холодильник «Ленінград-2» 1960-х років, а також всілякі пристосування для подачі продуктів в охолодженому вигляді: виготовлення морозива, холодильники для вина, маслянки, графин-холодильник тощо.

З Петербургом-Ленінградом пов'язана історія освоєння Арктики і підкорення арктичного льоду. Виставка розповідає про криголамах, які були побудовані на Адміралтейських верфях, про російських полярних експедиціях, які вирушили в Арктику з міста на Неві, про історію полярної станції «Північний полюс». Тут можна побачити модель атомного криголама «Ленін» 1957 року і справжній прапор станції «Північний полюс-8». А також побутові предмети і дитячі ігри, в яких знайшла відображення тема освоєння Арктики.

Окремий розділ виставки присвячений «спортивному» льоду: історії фігурного катання, хокею та ковзанярського спорту в Петербурзі. Афіші Санкт-Петербурзького товариства любителів бігу на ковзанах, спортсмени якого одними з перших досягли видатних успіхів на міжнародних змаганнях, демонструють, як з другої половини XIX століття ковзани з розваги перетворюються в професійний спорт. Входив до цього товариства фігурист Н.А.Панін-Коломенкін в 1908 році став першим в Росії олімпійським чемпіоном. На виставці представлені данські черевики з ковзанами початку ХХ століття і вітчизняні ковзани 1930-х років ленінградської фабрики «Восход», старовинні призи за ковзанярські змагання, афіші ленінградських ковзанок і льодових арен. Цікаві проекти палацу спорту «Ювілейний» і плакати, присвячені проводилися в ньому великих змагань, зокрема, Чемпіонату Європи з фігурного катання 1970 року. Виставка нагадує про таких знаменитих представників ленінградської школи ковзанярського спорту та фігурного катання, як Лідія Селихова і Ніна Статкевич, Людмила Білоусова та Олег Протопопов.

Напередодні Нового року на виставці встановлена ​​ялинка, прикрашена іграшками. Серед них бурульки і крижинки, білі ведмеді, фігурки дітей на ковзанах і санках і навіть ціла полярна станція.

«Крижана» тема в знайшла своє продовження за межами виставки на майданчику Фестивалю льодових скульптур «« ICE fantasy » в Наришкін бастіоні Петропавловської фортеці.


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация