Хрещення.

  1. Ворожіння на рушнику.
  2. Запрошення вечеряти.
  3. підмітання підлог
  4. Висновок.

З історії свята.
Водосвяття.
Водохресний святвечір.
Ворожіння.
Висновок.

Свято Хрещення Господнього відзначається 19 січня за новим стілю.Етот день завершує святки. Підходять до кінця святочні веселощів і розгулу!

Хрещення в народі зазначалося урочисто, але більш стримано, ніж Різдво і все святочний час.

За церковним вченням в цей день в водах Йордану був хрещений Спаситель.

Інакше це свято називають Богоявленням, тому що під час таїнства у вигляді голуба зійшов на Ісуса Святий Дух, сповістивши: "Це син мій улюблений, в якому моє благовоління".

З історії свята

На згадку про Водохреще в храмах відбувається освячення води. Робиться це два рази.

Перше водосвяття - напередодні Хрещення, 18 січня.

Наприклад, в деяких храмах йде служба в ніч з 17 на 18 січня, а водосвяття здійснюється о 3 годині ночі. Або ж водосвяття відбувається після вечірньої служби 18 січня, яка закінчується близько 19 годин.

За одними народними повір'ями вода, взята в цей день, використовується в домашньому господарстві. За іншими - вода допомагає при лікуванні, захищає від хвороб.

Друге освітлення відбувається в храмах після літургії 19-го числа.

За повір'ям, вода, взята в цей день просвітлює розум, покращує здібності людини. Також існує думка про те, що саме водохресна вода лікує і оберігає, допомагає при захворюваннях.

За церковним вченням свята вода, іменована "великої агіасми", взята в ці дні однакова. Вона має цілющі і чудотворними властивостями. Водохресну воду використовують для освітлення людей, будинків, квартир, машин, при необхідності для вмивання, для пиття ...

Воду для освітлення в храмах беруть з крана або з колодязя. Грошей за неї не беруть, але прийнято пожертвувати на храм.

У святковий день, а в деяких місцях о 12 годині ночі 18 січня, освячують воду і на водоймах, в прорубі- "йордані". Після урочистого молебня священик тричі опускає у воду хрест. І потім віруючі занурюються у воду для очищення від гріхів, позбавлення від хвороб. Ті хто гадав і наряджався на святках, повинні це зробити обов'язково! Кажуть, що ще ніхто жодного разу не захворів після цього купання в крижаній воді, при морозній погоді ... При хворобах перед купанням слід проконсультуватися з лікарем!

Святу воду слід зберігати в щільно закупорених пляшках без етикеток протягом року. Найкраще біля домашнього іконостасу або ікони. Свята вода не псується. Перед черговим святом Хрещення треба випити залишки, а в храмі взяти свіжої. Святу воду не можна ставити на підлогу!

Напередодні Водохреща багато в чому схожий з Різдвяним.

У цей день постили до появи першої зірки. Тільки розговляються більш скромно, ніж в Різдвяний святвечір. Навіть кутя, що готується в це день, була пісна, "голодна".

Водохресний святвечір і саме Хрещення вважалося часом духовного, психологічного і морального відпочинку. Варто було пробачити всі образи, постаратися забути невдачі і негаразди, налаштуватися на новий лад.

За давньою традицією до Хрещення слід прибрати в будинку.

Взятої з храму святою водою, слід умитися і окропити житло (особливо по кутах) і, якщо у кого є - господарські прибудови. Також малювали святою водою хрести на дверях для захисту від нечистої сили. Не порахує в водохресний святвечір хреста на хаті, на двері - бути біді, вважали за старих часів. Може бути нечиста зашкодить, а може бути і молодь побешкетувати. Але молодь жартує в цей день "по-доброму": у вікна стукає і тікає, лаз в паркані зробить, хвіртку з петель зніме ... Але в цей день до їх витівок ставляться поблажливо. Деякі навіть вважають це доброю прикметою.

У Водохресний святвечір особливу силу приписували будь-якій воді: сніговий, джерельною, водоемной, з-під крана. Якщо хто боїться купатися в ополонці - може скупатися під краном. Хто не може сходити в храм за святою водою - взяти з джерела, криниці, з-під крана. Вважається, що в цей час вся вода оживає, хвилюється, колишеться ...

Існувало повір'я, що якщо вранці в Хрещення вмиватися талою сніговою водою "без білил білої станеш, без рум'ян - рум'яною".

Водохреща 19 січня передрікали щасливе життя. Хорошою ознакою вважалося в цей день змовитися про весілля - до щасливу родину.

Вірили, що в цей день "небеса відкриваються, і до неба, до Бога можна звертатися зі своїми думками, питаннями, молитвами.

Вірили, що в цей день небеса відкриваються, і до неба, до Бога можна звертатися зі своїми думками, питаннями, молитвами

Дівчата в цей час, звичайно ж, ворожили! Хрещення - час ворожінь на снах, і найстрашніших ворожінь на суджених.

Ворожіння на рушнику.

На ніч вивішують за вікно білий рушник, примовляючи: «Суджений-ряджений, прийди і утрися». Якщо до ранку рушник буде вологим - заміжжя, а якщо рушник залишиться сухим - доведеться почекати.

Запрошення вечеряти.

Дівчина накриває стіл скатертиною, кладе ложку (тільки не ніж і виделку) і каже: «Суджений-ряджений, приходь до мене вечеряти». Після півночі повинен з'явитися суджений в тому костюмі, в якому буде на весіллі. Ознаки наближення судженого: завивання вітру, удари у вікна і двері, сірчаний запах. Дівчина повинна сидіти на своєму місці і мовчати. Коли суджений виймає щось із кишені, треба сказати: «Чур, мене!» - і бачення зникає. А залишений предмет залишається у ворожбитів.

підмітання підлог

19 січня, коли всі підуть на водосвяття, дівчина бере віник і мете підлогу. Кожен раз змахнувши направо, вимовляє молитву, наліво - лайка з ім'ям нечистої сили. Після цього робить межу посеред статі і встає направо, тобто на місце, отметенное молитвою. Каже: "Суджений-ряджений! Стань переді мною, як лист перед травою". При появі зачураться. З'явився суджений може "забути" який-небудь предмет.

Жах! На що тільки не йдуть дівчата з-за цікавості !!!

святочні ворожіння для Хрещення.

Висновок.

Закінчуються Святки. Хочеться, щоб в душі залишилися тільки світлі спогади, краса православних традицій. А розваги, особливо в формі гідний, пройшли вдало! Не ставтеся до них занадто серйозно!

Олена Артемова

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация