Белград

Прапор міста.

Прапор міста

Герб міста.

Герб міста

Белград (серб. Београд, Beograd) - столиця і найбільше місто з населенням 1,1 млн жителів (за неофіційними даними - близько 2 млн). Був столицею Сербії з 1403 по 1428 рік і з 1815 року, з 1918 по 2003 рік був столицею Югославії, з 2003 по 2006 рік - Сербії та Чорногорії . Великий економічний, промисловий і культурний центр Сербії. Місто розташовується в центральній частині Сербії, у впадання річки Сави в Дунай. Площа округу Місто Белград складає 3227 км. На захід від міста знаходиться аеропорт Нікола Тесла.

Історія. Витоки міста сходять до епохи кельтів, які (плем'я скордиски) заснували на місці злиття річок Сава та Дунай поселення Сингидунум. В бурхливе минуле Белград завойовувало 40 армій, 38 раз він відбудовувався заново. Древні стіни міста побачили кельтів та римлян, готів та франків, слов'ян та турків. Під своїм сербським назвою місто вперше згадується в IX столітті. У IX-X ст. Белградом володіли болгари, в XI-XII ст. він перебував під владою Візантії, а потім болгар, угорців, сербів. З 1427 року Белград - угорська прикордонна фортеця, біля стін якої в 1456 році війська угорського полководця Яноша Хуньяді розбили армію осадившего місто турецького султана Мехмеда II. В 1521 Белград був захоплений турками. Під час австро-турецьких воєн Белград тричі переходив в руки австрійців (1688-1690, 1717-1739, 1789-1791). У 1806 році звільнений від турецького ярма Белград став столицею сербського князівства (з 1882 року - королівства). У 1813-1830 рр. місто перебувало під владою турків, які до 1867 року утримували за собою розташовану в центрі міста фортеця. Під час Першої світової війни Белград був двічі окупований австрійськими військами (18 листопада - 2 грудня 1914, 26 вересня 1915 - 18 жовтень 1918). 1 грудня 1918 року Белград став столицею Королівства сербів, хорватів і словенців, або КСХС (з 1929 року - Югославія).

Пам'ятна плита, присвячена перемозі армії Хуньяді над турками 1456 р

13 квітня 1941 року був захоплений нацистською Німеччиною, 20 жовтня 1944 року звільнений радянськими військами і Народно-визвольною армією Югославії. У листопаді 1945 року Белград був проголошений столицею ФНРЮ (з 1963 року - Соціалістична Федеративна Республіка Югославія, або СФРЮ). Місто сильно постраждав під час натовських бомбардувань в 1999 році.

Місто сильно постраждав під час натовських бомбардувань в 1999 році

Сліди натовської агресії 1999 року.

Сліди натовської агресії 1999 року

Слова, як заклик ніколи не забувати про весни 1999-го.

Географія і природа. Белград розташований на двох річках, Саві і Дунаї. Сава впадає в Дунай саме в Белграді. Місто розташоване на висоті 116,75 метрів над рівнем моря. Історичний центр Белграда знаходиться на березі річки Сави. Місто знаходиться одночасно і на Балканах і в Центральній Європі оскільки райони Нові-Београд і Земун географічно розташовані в Срем, і включаються до його території (при цьому ці два райони одночасно є частинами Белграда). Частина району Палилула знаходиться в Банате, але не включається в його територію. Срем і Банат - це Центральна Європа, а все, що південніше - Балкани. Фактично, межа Балканського півострова і Центральної Європи проходить саме в Белграді.

Впадіння Сави в Дунай. Вид зі стін Калемегдану.

Клімат Белграда близький до середземноморського, з теплим літом і м'якою зимою. Середні температури січня і лютого - 0.6 ° C і + 3.1 ° C, липня +21.8 ° C. Середньорічна температура становить +12,1 ° C. У Белграді в середньому близько 31 дня в році з температурою понад +30 ° C, а 95 днів в році температура перевищує +25 ° C. Середньорічна кількість опадів - близько 700 мм. Самі сонячні місяці - липень і серпень, самі похмурі - грудень і січень.

Адміністративно-правовий статус. Белград має статус окремої територіальної одиниці в Сербії. Територія округу Белграда поділена на 17 громад, в кожній з яких є власні органи місцевого самоврядування. Округ має площу в 3.227 км² і займає 3,6% території Сербії, де проживає 21% всього населення Сербії, не включаючи територію Косова і Метохії.

Культурна спадщина. Белград - столиця сербської культури, освіти і науки. У місті сконцентровано найбільше число установ національного значення з області науки і мистецтва. Тут розташовані Сербська академія наук і мистецтв, заснована в 1886 році як Сербська королівська академія; Національна бібліотека Сербії, що з'явилася в 1832 році; Національний музей, заснований в 1841 році; Національний театр, заснований в 1869 році. У місті знаходиться Белградський університет, створений в 1808 році як Велика школа, і Університет мистецтв, а також численні приватні університети.

У місті знаходиться Белградський університет, створений в 1808 році як Велика школа, і Університет мистецтв, а також численні приватні університети

Белградський університет.

У Белграді знаходяться Храм Святого Сави (найбільша церква на Балканах), Калемегдан з Белградській фортецею, пам'ятники культури і інші нерухомі культурні цінності, численні археологічні розкопки із зразками матеріальної культури, що свідчать про розвинену цивілізації і культурі на території Белграда від праісторії до сьогоднішнього дня. Довгий період турецького панування залишив після себе чимало будівель в Белграді. Однак турецька період активно відторгався колективним самосвідомістю сербів після створення в XIX столітті незалежного сербського держави. Це призвело до того, що османське спадщина в початковий період створення незалежної держави активно руйнувалося. Тому головними історичними пам'ятками сербської столиці можна назвати насамперед споруди, які були зведені після створення сербської держави. Ці споруди, природно, не дуже давні і, як правило, носять статусний характер. Чотири королівські палаци, що залишилися від династій Обреновичей і Карагеоргієвичів, що правили країною після здобуття незалежності від Османської імперії, а також будівля парламенту-скупщини можна віднести до визначних пам'яток Белграда. З чотирьох королівських палаців два знаходяться в передмісті Белграда Дєдіна. Це палаци «Королівський» (серб. «Краљевскі двір», «Kraljevski dvor») і «Білий» (серб. «Білі двір», «Beli dvor»). Резиденція в Дєдіна була побудована в період з 1922 по 1937 рік. У будівництві «Королівського палацу» активну участь брав російський архітектор-емігрант Микола Краснов, до революції в Росії працював для російської царської сім'ї. Деякі приміщення «Палацу» архітектор оформив в стилі старовинних кремлівських палат у Москві. «Королівський палац» ще називають «Старим», так як він був побудований раніше «Білого». Але в Белграді є ще один «Старий палац» - це палац династії Обреновичей, в якому нині розміщується мерія Белграда. Ще одним палацом Белграда є т. Н. «Новий палац» (серб. «Нові двір», «Novi dvor»), в якому нині розташована резиденція президента Сербії. Важливою пам'яткою Белграда також є «Будинок квітів» (серб. «Кућа цвећа», «Kuća cveća»), в якому похований лідер післявоєнної Югославії Йосип Броз Тіто. «Будинок квітів» входить в музейний комплекс «Музей югославської історії».

Фортеця Калемегдан.

Храм св. Сави.

Місто має багаті музичні традиції. У 80-х роках XX століття місто було одним з головних центрів югославської «нової хвилі»: ВІА «Ідоли», «Екатаріна Велика» (EKV) і «шарло акробата» - групи з Белграда. Інші відомі белградські рок-групи: «Рібл чорба» (серб. «Рібља чорба»), «Баяга і інструкторів» і т. Д. У 90-х роках минулого століття місто було головним центром (в колишній Югославії) музичного жанру «турбо-фолк ». В даний час є центром сербської хіп-хоп сцени з такими представниками як «Белградський Синдикат» (серб. «Београдски синдикат»), Шкабо, Марчело і багатьма іншими. У 2008 році в Белграді пройшов конкурс «Євробачення».

Місто має багату спортивну історію. У Белграді є близько тисячі спортивних споруд, місткість яких задовольняє потреби майже у всіх видах спорту. У місті проводилося багато важливих спортивних подій останнім часом, таких як Чемпіонат Європи з баскетболу 2005 року, Чемпіонат Європи з волейболу 2005 року, Чемпіонат Європи з водного поло 2006 року, Європейський юнацький олімпійський фестиваль 2007 року і Літня Універсіада 2009 року. Белград двічі невдало боровся за право проведення літніх Олімпійських ігор. У 1992 році місто поступився Барселоні, а в 1996 році гри відбулися в Атланті.

Баскетбольний майданчик Црвени Звезди на Калемегдану.

Белград є домом для двох найсильніших і найбільш успішних спортивних клубів в Сербії: Партизана і Црвени Звезди. Два найбільших футбольних стадіону в Белграді - «Маракана» (стадіон Црвена Звезда) і ЮНА (стадіон Партизан). «Белград Арена» використовується для проведення змагань з баскетболу та волейболу, разом з «Піонір-Холом». Спортивний центр «Ташмайдан» використовується для ігор у водне поло.

Ада Ціганлія - колишній острів на річці Сава і найбільший спортивно-оздоровчий комплекс Белграда. Після того, як його зв'язали з берегом, вийшло штучне озеро. Тепер це одне з найпопулярніших місць серед жителів Белграда під час літньої спеки. Ада Ціганлія має 7-кілометровий пляж і можливості для заняття різними видами спорту, включаючи гольф, регбі, футбол, баскетбол, волейбол, бейсбол і теніс. Екстремальні види також доступні (банджі-джампінг, катання на водних лижах і пейнтбол). На острові є траси для їзди на велосипеді, ходьби і бігу підтюпцем. Щорічно в місті проводиться Белградський марафон.


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация