Феофанія

альтанка вночі

Один з найбільш красивих парків в Києві з багатою подіями історією, знаходиться по шляху в не менш знаменитий парк української культури Пирогово . В обидва місця можна швидко і зручно дістатися з центру Києва за лічені хвилини і провести там цілий день, благо розваг там вистачає і вони є для будь-якої категорії відвідувачів.

Територія, де розташовується сучасний парк Феофанія, вперше була згадана в 1471 році. Перша назва цієї місцевості - Лазаревщина, яка отримала свою назву від імені благочестивого старця Лазаря, який тримав тут пасіку. Подекуди місцевість рівна, а місцями гориста і порізана ярами.

28 квітня 1802 сенат російської імперії наказав київської казенній палаті відвести у володіння настоятелю Михайлівського монастиря землі і угіддя, серед яких було і пасечное місце в урочищі Лазаревщина. Настоятель Феофан побудував тут для своєї літньої резиденції архієрейський будинок і Михайлівську церкву. З благословення митрополита київського і кишинівського Гавриїла Банулеско Лазаревщина отримала свою назву на честь власника - Феофанія.

У 1905 році єпархіальному архітекторові Єрмакову було доручено побудувати в Феофанії храм на честь Святого великомученика і цілителя Пантелеймона . У 1914 році храм був закінчений і освячений. Велике рожево-біла споруда вражала своєю величчю, яскравим і багатим оздобленням. Храм був чинним, але Перша світова війна ускладнила чернечу діяльність, а після революції її і зовсім заборонили. У радянські роки монастирське майно перейшло в державну власність. На території обителі в 1921 році було зареєстровано сільськогосподарську артіль «Землеробство». У цьому мальовничому місці відразу ж розмістили господарство робочої кооперації - обори і птахоферму.

Під час оборони Києва в роки Другої світової війни Феофанія перебувала в зоні бойових дій і була під інтенсивними мінометним обстрілом. Саме в цьому районі відбувалися запеклі бої з 5 по 19 серпня 1941 року. До падіння Києва (6-7 серпня 1941 року), цю місцевість обстрілювали гармати кораблів Пінської флотилії. Напередодні війни в будівлі монастирського гуртожитку розмістили філія київської психіатричної лікарні. Гітлерівці, потрапивши в Феофанію, розстріляли всіх хворих і влаштували тут шпиталь.

У 1990-х роках культові споруди монастиря, за сприяння НАН України на чолі з президентом НАН України академіком Борисом Патоном, повернули церковній громаді Української Православної Церкви, де згодом був створений Свято-Пантелеймонівський жіночий монастир.

На сьогоднішній день в околицях Києва немає іншого подібного культурно-природного освіти з потенційними функціями оздоровлення, рекреації та релігійного центру. Біля підніжжя схилів урочища більше десяти невеликих джерел, деякі з яких вважаються цілющими. Найбільш відомі з них - джерела Святого Миколая і Святого Михайла, а джерела Святого Пантелеймона та Пресвятої Діви Марії - оголошені пам'ятками природи, а про озерах і ставках де плавають граціозні лебеді вже і говорити не доводиться - приїжджайте і побачте все на власні очі, не пошкодуєте.


подивитись збільшену карту

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация