Калуга

  1. Кам'яний міст - унікальний віадук в центрі Росії , Побудований в 1780 (Калуга)
  2. фізична географія
  3. клімат
  4. Адміністративний поділ
  5. Історія
  6. промисловість
  7. транспорт
  8. ВНЗ Калуги
  9. ЗМІ
  10. посилання
  11. пам'ятки Калуги
  12. "Навколо світу" про Калузі

Кам'яний міст - унікальний віадук в центрі Росії , Побудований в 1780 (Калуга)

відстань до Москви 182 км (по залізниці), поїзд № 211Х проходить цю відстань за 2 год 32 хв. [1]

Телефонний код +7 08422 XX-XX-XX [2]

Місцевий час: московське [3]

Населення: 339,8 тис. Чол. (Оцінка на 01.01.2011) [4] Жителі міста називаються калужанам.

[]

фізична географія

Калуга розташована на Середньоросійської височини, в центральній частині Східно-Європейської рівнини, на лівому підвищеному березі Оки при впадінні в неї річки Яченкі.

[]

клімат

Клімат помірно-континентальний, характеризується добре вираженими сезонами року. [5]

Середня температура липня +18 ° С, січня -9,5 ° С. Тривалість теплого періоду з позитивною середньодобовою температурою в середньому 215 - 220 днів. [6]

[]

Адміністративний поділ

Площа Калуги - 170,5 км².

Адміністративно місто розділене на 3 райони: Ленінський, Московський, Жовтневий.

[]

Історія

історичні дати

1371: Перші згадки про місто з'явилися в грамоті литовського князя Ольгерда.

1 380: Ратні люди калузької землі, виявляючи відвагу і мужність билися з татарськими полчищами на Куликовому полі в складі війська Дмитра Донського.

+1389: Московський князь Дмитро Іванович Донський передає місто в спадок своєму синові Андрію, про що згадується в його духівниці і Калуга входить до складу питомої Можайського князівства.

1480: Калуга перебувала в самому центрі оборони від ординського хана Ахмата, який намагався захопити руські землі.

1505 - 1508: Калуга вважалася самостійним удільним князівством, пізніше вона знову відійшла Москві .

1512: Після відображення набігу кримських татар фортеця знову переносять на нове місце, яке вважається стратегічно більш вигідним. Це висока майданчик між обривистими берегами Оки, Березуйского яру і річки Городенки, в даний час є історичним центром міста.

1576: Іван Грозний особисто очолив війська, і навала татарських ханів від стін міста було відбито.

XVI століття: Калуга стає торговим містом і славиться своїми розвиненими ремеслами і мистецтвом іконопису.

XVI століття: Калуга стає торговим містом і славиться своїми розвиненими ремеслами і мистецтвом іконопису

Храм на честь Покрова Пресвятої Богородиці "на рові" (1685-1687) П'ятиглавий храм, найстаріший в місті Калузі.

1606 - 1607: Калуга була центром селянського повстання під проводом І.І. Болотникова.

1609 - 1610: У калузької фортеці переховувався Лжедмитрій II, який загинув в Калузі в грудні 1610.

1611: Місто знаходилося в тилу польських загарбників і тільки в 1612 був звільнений, але ще протягом декількох років, знаходився в центрі бойових дій, в його околицях вирував загін Лісовського, чисельністю близько двох тисяч чоловік.

1615 - 1616: Місто знову піддався нападу військ кримських татар, і був повністю спустошений ними.

1617: місто було обложене загонами польського королевича Владислава. Оборону міста, на прохання жителів Калуги, очолив князь Пожарський. Коли перемир'я між Москвою і Варшавою було укладено, російсько-польський кордон знову стала проходити неподалік від Калуги, зберігаючи за містом прикордонний статус.

1622: В результаті сильної пожежі місто майже весь вигорів, лише до другої половини XVII століття його вдалося, здебільшого, відновити.

1 626: Була проведена опис Калуги переписувачем В.Плещеевим. У ній містяться відомості і про стан міста і про його топографії.

1654: Три місяці городяни перебували в епіцентрі епідемії морової виразки, хвороба забрала близько двох третин населення міста.

1654: після возз'єднання України з Росією Калуга перестала носити статус прикордонної фортеці.

1685: За новою опису міста Калуги, яку зробив її воєвода і писар Іван Полуехтов, в ній налічувалося 27 церков, троє з яких перебували в фортеці - це Троїцький собор, храми Алексія Митрополита і Миколи Чудотворця і 24 на посаді.

XVII столітті: в околиці Калуги була заснована Оптинський пустель, що стала знаменитою на всю Росію. Нескінченним потоком йшов до Оптинський старців простий народ. Сюди ж за духовною порадою і повчанням приїжджали Н. В.Гоголь, Ф. М. Достоєвський, Л. М. Толстой.

XVIII - XIX століття: торгівля в місті досягла свого розквіту, Калуга торгувала з Москвою , Петербургом , Поволжям, Україна , Були налагоджені і підтримувалися торговельні зв'язки з іноземними державами.

1708: Калуга увійшла до складу Московської губернії і з 1719 стала центром Калузької провінції.

1723 - 1737: Калуга повністю обезлюділа через лютого голоду.

1 771: Населення Калуги було уражено епідемією чуми. Щоб позбутися від неї 2 вересня 1 771 був проведений перший хресний хід з чудотворною іконою Калузької Божої Матері для позбавлення від напасті.

1775 15 грудня : Калугу відвідує імператриця Катерина II в супроводі митрополита Платона і королівської свити. Після цієї поїздки по указу Катерини Великої 24 серпня 1776 Калуга з провінції перетворена в губернію і в 1777 стає центром Калузького намісництва.

XVIII - початку XIX століть: велася жвава торгівля з містами Поволжя, Сибіру , північній України , З Гданськом, Берліном і Лейпцигом . А в 1777 в Калузі відкрився драматичний театр, який є одним з найстаріших в Росії .

1812: Калуга для російської армії була головною базою, що знаходиться в тилу, де формувалося збройне ополчення для бойових дій, велася заготівля продуктів харчування і фуражу для російських військ, збиралися гроші.

1840 - 1860: Економічний занепад міста через обміління річки Оки і впадають в неї приток, Калуга перетворюється в спокійний провінційне місто. У той час в Калузі жили художник И.Билибин, критик та історик архітекрути Г.Лукомскій, основоположник вітчизняної космонавтики К.Ціолковський. Повернувшись із заслання в місті оселилися декабристи Г.Батеньков, Н.Свістунов, Е.Оболенскій. Гостями міста частенько, відвідувати своїх співвітчизників були письменники М.Гоголь, С. Аксаков, Л. Толстой і Г. Успенський. На сцені калузького драматичного театру виступали відомі російські актори П. Мочалов і М. Щепкін.

Сквер Ветеранів війни, закладений працівниками турбінного заводу в честь 20-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні.

1912: Видано книгу Дмитра Івановича Малініна "Опит історіческаго путівника по Калуг' і главн'йшім центрамь губернiі.", Де розповідається про історію Калузького краю з найдавніших часів до 1910 років XX століття. У книзі містяться скрупульозні опису церков, соборів, монастирів, святих місць, з детальним переліком їх скарбів і реліквій, в цей час в Калузі налічується вже 38 церков.

1918: Після Жовтневої революції Калузька губернія на нетривалий час була проголошена Калузької федеративною республікою.

Тисяча дев'ятсот двадцять чотири: Калуга увійшла до складу Московської області , А в 1934 була зарахована до Тульської області .

1941 року, жовтень - грудень: Калуга окупована німецько-фашистськими військами.

1941 року, 30 грудня : Військами Західного фронту в ході Калузької операції місто було звільнено. Саме від Калуги почалися визвольні бої від фашистів радянських міст воїнами-визволителями 50-ї армії.

1944, 5 липня : З Калузької федеративної республіки була утворена Калузька область , І місто Калуга став її центром, набувши статусу адміністративного міста.

1967: Калузька область була нагороджена орденом Леніна, а в рік свого 600-річчя, в 1971 - Калуга отримала орден Трудового Червоного Прапора.

1950 - 1990: Майже всі промислові підприємства міста працювали на оборонну промисловість, поставляючи високотехнологічне обладнання і вироби для бронетанкових військ, військ ППО, Військово-космічних і Військово-морських сил СРСР .

2006: В межах міста почав формуватися технопарк Грабцево, де в даний час діє автомобільний завод компанії Volkswagen, перша черга якого була введена в експлуатацію в 2007 .

2009 січень: У промзоні «Калуга-Південь» введено в дію автомобільний завод компанії Volvo Trucks з випуску вантажних автомобілів.

Важливі ресурси з історії Калуги:

[]

промисловість

У структурі загального обсягу валової продукції промисловості міста Калуги 46 відсотків припадає на продукцію машинобудування, 35 відсотків - харчової промисловості, 13 відсотків - енергетики і 1,5 відсотка - легкої промисловості.

Найбільші виробництва:

Машинобудування і металообробка

  • - один з провідних виробників механізованого колійного інструменту для ремонту, поточного утримання та будівництва залізничної колії.

Площа Старий торг. Вітальні ряди.

  • - займається виготовленням і модернізацією високопродуктивних колійних машин, виробництвом всіх видів ремонту експлуатаційного парку колійних машин з наданням їм нових функціональних можливостей і підвищення надійності, продуктивності, виготовленням і ремонтом вузлів і агрегатів до колійної техніки, виготовленням і капітальним ремонтом вагонних сповільнювачів, виготовленням колійного гідравлічного інструменту .

  • - спеціалізується на конструюванні та виробництві електроустаткування і приладів для автомобільної техніки і тракторів, а також засобів автоматики.

  • - розробляє і виробляє засоби зв'язку спеціального та цивільного призначення, товари народного споживання.

  • - високопродуктивні колійні машини, шляховий гідроінструмент, капітальний ремонт залізничного обладнання.

  • - випускає інтегральні мікросхеми, термодрукуючі головки, напівпровідникові лазери, медичну апаратуру та інші вироби.

  • - виготовлення системи зв'язку, цифрові АТС, торговельні автомати та обладнання, касові машини.

Промисловість будівельних матеріалів

  • - виробник будівельних залізобетонних конструкцій.

  • - виготовляє цегла силікатна, розчини будівельні, будівельне вапно.

  • - виробництво та продаж цегляної і керамічної продукції.

Деревообробна і целюлозно-паперова

  • - одне з перших підприємств, створених в пакувальної галузі Росії на базі Всесоюзного НДІ тари і упаковки.

  • - виробництво паперу, санітарно-гігієнічних, медичних та санітарно-побутових виробів з паперу.

Енергетика

  • - здійснює передачу електричної енергії на території Калузької області , А також підключення нових споживачів до розподільних електричних мереж компанії.

[]

транспорт

Калузький залізничний вокзал (1901 г.)

Міський громадський: автобуси, тролейбуси, маршрутні таксі.

Автомобільний: через Калугу проходить федеральна траса М3 «Україна», яка пов'язує місто з Москвою , Брянськом, а також з Обнинском - наукоградом, що знаходяться на півночі Калузької області . [7]

Міжміські автобусні рейси відправляються з. Автобусні маршрути пов'язує місто із значною кількістю населених пунктів як області (в тому числі Обнинском, Борівському, Кондрова і ін.), Так і інших суб'єктів федерації ( Москвою , Орлом, Смоленськом , Воронежем , Брянськом, Тулою та ін.)

Залізничний: Калуга є важливим транспортним вузлом на залізничній трасі. Через місто проходить залізнична лінія Вязьма - Ряжськ (вокзал Калуга-1), магістраль Москва - Київ проходить через віддалений район міста (Калуга-2). Вокзал Калуга-1 виключно приміський - електропоїзди до Москви (В тому числі експреси) і сухиничі, дизель-поїзди до фаянсових, Вязьми і Алексіна, дизель-поїзди експреси до Тули і Вузловий. Поїзди далекого прямування зупиняються на вокзалі Калуга-2.

[]

ВНЗ Калуги

державні вузи

Філії вузів в інших містах

Філія Московського державного технологічного університету ім. Н. Е. Баумана.

[]

ЗМІ

Преса

Преса

В експозиції Калузького обласного краєзнавчого музею.

  • , Обласна щоденна газета

  • , Обласна щоденна газета

  • "Комсомольська правда - Калуга", щоденне видання

  • "Калузький перехрестя", щоденне видання

  • "Калузька тиждень", щоденне видання

  • "Калузький вісник", нформаціонно-аналітичне видання міської думи Калуги

  • "Аргументи і факти - Калуга", тижневик

  • "Калузька область сьогодні", журнал

Радіо і телебачення

  • "Радіо Росії - Калуга"

  • ГУ ТРК "Ніка"

  • ТОВ ТК "Синв-Калуга"

  • Радіостанція "Хіт ФМ"

Інформаційні агенції

[]

посилання

[]

пам'ятки Калуги

Музеї

Музеї

Садиба Золотарьова-Кологривова (1805-1808) - калузького мільйонера і купця 1-ї гільдії П.М.Золотарева. Нині обласний краєзнавчий музей.

  • - відкрився в 1897 в пам'ятці архітектури XVII століття - палатах купців Коробчастих. У залах музею можна познайомитися з колекцією зброї XII-XIX століть, документами про боротьбу російського народу з польськими загарбниками в 1610 - 1618. Великий інтерес представляє експозиція про війну 1812 року. Один із залів музею розповідає про подвиги калужан у Великій Вітчизняній війні.

  • - перший в світі і найбільший в Росії музей космічної тематики, створений при безпосередній участі С.П. Королева і Ю.А. Гагаріна. У залах музею можна познайомитися з вітчизняною історією практичної космонавтики, від першого штучного супутника Землі до сучасних довгострокових орбітальних станцій. У складі музейного фонду більше 60000 одиниць зберігання, з них близько 40000 - основного фонду.

  • Будинок-музей К. Е. Ціолковського - знаходиться на околиці міста Калуги недалеко від річки Оки. З цим будинком пов'язане 29 років життя Ціолковського. Тут він написав десятки найважливіших робіт з повітроплавання, авіації, реактивному руху, космонавтиці і інших проблем. Ціолковський придбав цей будинок навесні 1904 року. Тоді будинок був одноповерховим і мав одну житлову кімнату. Навесні 1908 р внаслідок сильної повені будинок серйозно постраждав. Довелося робити ремонт. Одночасно був прибудований другий поверх, де розмістився робочий кабінет Ціолковського, і веранда, де була влаштована його майстерня.

  • - створено в 1991 році. Музей розташовується в будинку купця Циплакова, єдиний збережений в Калузі пямятнік архітектури з монсардой. В експозиції широко представлені ремесла Калузької області: ковальське, обробка дерева вишивка, керамічне гончарне, изразцовое, ліплення глиняної іграшки. Показуються предмети побуту, роз'яснюються народні традиції.

  • - найбільше в Калузькому краї художнє зібрання. музей відкритий 12 червня 1918. У музей були передані розрізнені частини націоналізованих приватних колекцій з садиб Тарусского, Мещовского, Козельського повітів Калузької губернії.

  • - видатного радянського вченого-біофізика, основоположника аероіоніфікаціі, гелиобиологии і електрогематологіі, поета і художника, був створений у 2000 в двоповерховому кам'яному будинку, в якому родина Чижевських жила з 1913 по 1929.

храми

  • Троїцький кафедральний собор - почав будуватися в Калузі в 1786 році за особистим наказом імператриці Катерини Другої. Проект склав відомий і талановитий архітектор І. Д. Яснигін. Проект собору передбачав будівництво першого в Росії купола діаметром в 24 аршини (близько 17 метрів) без всяких побічних кріплень. До революції в соборі зберігалися 11 прапорів калузького ополчення, які відзначилися під час війни 1812 року. Крім того, зберігалося прапор Азовського піхотного полку, встановлене в 1866 році в пам'ять про подвиг калужанина, унтер-офіцера Азовського піхотного полку С.А.Старічкова, що врятував цей прапор в Аустерлицком битві 1805 року.

Свято-Георгіївський собор (Георгій "за верхом" або Георгій "на піску") побудований в 1701.

  • Свято-Георгіївський собор - побудований в 1701. За переказами будівельником собору був земської староста І.К.Коробов. Храм побудований в стилі «московського бароко», відрізняється стрункістю пропорцій і багатством архітектурних деталей. З 1926 по 1999 собор був кафедральним.

  • Церква Покрови Пресвятої Богородиці на "рву" - найстаріша споруда Калуги, побудована в 1687. Найменування храму, який замінив стару дерев'яну церкву, нагадує про що проходив тут колись кріпосному рові вздовж стіни дерев'яного кремля. Особливістю церкви є і те, що по північній і південній стороні розташовані по три віконця, а не по два, як це зазвичай робилося в древніх церквах. Поруч з церквою знаходиться красива восьмикутна дзвіниця.

  • Церква Косми і Даміана - це єдиний в Калузі архітектурний пам'ятник в стилі бароко. Церква побудована в 1794. Весь архітектурної вигляд церкви дозволяє вважати автором проекту одного з учнів знаменитого петербурзького архітектора В. В. Растреллі.

Архітектурні пам'ятники

  • Кам'яний міст через Березуевскій яр - найбільший кам'яний віадук в Росії . Будівництво моста тривало з 1777 по 1785 за проектом архітектора П.Р.Нікітіна в стилі російського класицизму. Довжина конструкції близько 160 метрів, висота близько 20 метрів. Міст спирається на 15 великих кам'яних арок, три центральні арки зроблені в 2 поверхи.

  • Гостинний двір - побудований за проектом відомого архітектора Петра Романовича Нікітіна, який працював в Калузі з 1776 по 1784. Він являє собою чотирикутник і складається з 14-ти корпусів, призначених для торгівлі. Декор фасадів (білокам'яні пірамідки, білі обрамлення стрілчастих арок) додає зовнішності ансамблю дивовижну життєрадісність. Дуже красива перспектива спускаються під гору корпусів і арок.

  • Палати купців Коробчастих - найцінніший пам'ятник давньоруського зодчества XVII століття. Будинок належав купцеві і земському старості Кирилу Івановичу Коробова. Кирило Іванович Коробов торгував сіллю, хлібом і пеньком не тільки в Калузі, а й у містах середньої смуги Росії. У 1897 в палатах купців Коробчастих був відкритий Губернський історичний музей. Експозицію склали п'ять вітрин з археологічними знахідками, нумізматикою, побутовими предметами. Музей проіснував 25 років - до 1922. Потім він був переведений в Садибу Золотарьова. У 1997, до 100-річчя Калузького обласного краєзнавчого музею, йому повернули Палати, після проведеної реставрації. Нині в будинку розміщена одна з експозицій обласного краєзнавчого музею.

  • Садиба Толмачова - є характерним елементом житлової забудови цієї части Калуги качана XIX століття. Будинки садиби були збудовані в 1814 Є два житлових одноповерхових флігелі - південний і північний (південний флігель був розібраний у зв'язку з прокладанням колектора зливових вод). Існує легенда, що садиба пов'язана з творчістю І. С. Тургенєва і її називали «будинок господині Му-му».

  • Будинок Білібіна (колишній будинок Шаміля) - триповерховий особняк в центрі Калуги був побудований на рубежі XVIII - XIX ст. І.Г. Білібін, дідусем відомого художника Івана Яковича Білібіна. У 1848 будинок в сильно занедбаному стані був проданий з торгів за борги. Через 10 років в будинку оселився полонений імам Дагестану і Чечні, керівник визвольного руху кавказьких горців проти царських колонізаторів Шаміль. Проживши 9 років в Калузі, останній кавказький імам переселився в Київ через проблеми зі здоров'ям.

  • Будинок Соломатіна - в якому жила головна героїня фільму Карнавал і її мама розташовані в місті Калуга. Місто Калуга обраний знімальним майданчиком, в частині що стосується рідного міста героїні. Він зіграв роль міста Оханском. Завдяки цій картині в історію увійшли вулиці Смоленська і Леніна, кінотеатр "Піонер2 і станція Калуга-2.

  • - існує в Калузі більше 200 років. день прем'єри 19 січня 1777 і вважається днем ​​народження театру, влаштованого у Жирівське яру, на ул.Тульская (нині вул. Салтикова-Щедріна) в кам'яному коморі. У Калузькому театрі працювали і здобули всеросійську популярність великі акторські таланти.

[]

"Навколо світу" про Калузі

статті

статті

Палати Макарових (1728). Головний декоративний елемент будинку - святкове сходи-ганок з низькими приосадкуватими стовпами нижнього рундука і незвичайними колонами і подвійними арочками верхнього поверху.

  • Жовтень 1982 Первісток (Про будівництво і подальшу долю першого супутника, і про батька космонавтики К. Е. Ціолковського)

  • Березень 1987 Підступна Немезида, комети і динозаври (Про метеоритах, місцях їх падіння, наприклад До місто Калуга побудований на місці метеоритного кратера діаметром 25 кілометрів, і гіпотезі вимирання динозаврів)

  • Вересень 1989 семейскіх (Про долю розкольників, яких імператриця Катерина II наказала зігнати в Калугу породинного і породинного ж вислати в Сибір )

  • Липень 1997 Росії протегує вдалий (Про астрологічну зодіакальною теорії згідно якої кожному місту і країні протегує певний знак зодіаку. Наприклад, найбільший вплив Овна відчувається в Ростові-на-Дону , Муромі , Тулі . З Тельцем пов'язані Москва , Саратов , Нижній Новгород , Красноярськ, Тамбов и Ульяновський . З Близнюками - Суздаль, з Раком - Смоленськ , Зі Львом - Володимир и Владивосток . Під покровительством Діви знаходяться Калуга, Новосибірськ, Перм і Пенза; терезів - Самара (Куйбишев), Іркутськ, Псков; Скорпіона - Твер , Брянськ, Воронеж . На Великі Луки, Магадан, Ярославль , Єкатеринбург и Білгород впливає знак Стрільця, а Козельськ, Ставрополь , Хабаровськ і Кострома підпорядковані Козерогу. Під знаком Водолія знаходяться Архангельськ, Новгород , Вологда, Курськ , Орел, Рязань і Омськ ; під Рибами - Санкт-Петербург , Чита і Астрахань )

  • Червень 2003 Третій Імам (Про життя Шаміля - символу Кавказької війни, третього імама Дагестану , Яка вчинила хадж в Мекку )

  • Листопад 2005 4 листопада. Поневіряння однієї російської дати (Про звільнення Москви від польських інтервентів і фактичного закінчення Смутного часу (1612 рік))

  • Листопад 2006 Золотий тілець (Про відтворенні на території зубра і мережі ООПТ, які розкинулися по території [Росія | Росії] від Калуги до кордонів з Україна , Для відновлення його популяції)

хронограф

  • 21 грудня 1610 року було вбито Лжедмитрій II (Під Калугою в помсту за утоплення за його наказом правителя Касимовского «ханства» Ураза-Магомета своїми охоронцями-татарами був убитий ледь не став російським царем Лжедмитрій II)

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация