тропар

  1. Тропар: значення
  2. Тропар біля витоків християнської гімнографії
  3. перший тропар
  4. Кому або чому присвячені тропарі?
  5. Тропарі на кожен день тижня
  6. Про тропарі на Правміре:

Що таке тропар і кондак? Кому або чому присвячені тропарі? Історія і значення церковної гімнографії в матеріалі Правміра.

Зміст статті

Якщо ви лише недавно переступили поріг храму, ймовірно, вам складно розібратися в тому, що відбувається під час церковного богослужіння. Ми постараємося розкрити вам суть святкової літургії і розповісти про спеціальні церковних піснях, які прославляють Господа і святих Його. Всі церковні богослужіння різні, але багато в чому схожі. Вони складаються з певних частин, найважливішими є тропар і кондак. Ви можете відзначити, що текст літургії пояснює, що за свято сьогодні відзначає Церква? У чому його суть і значення для християн?

Тропар - це коротка церковна пісня, яка, поряд з теософіческіе гімнами стояла біля витоків гімнографії нашої Церкви. Тропарі бувають різними: в основному, звичайно, вони присвячені святам і святим, але бувають пісні, бувають і "стихири", які дублюють тексти псалмів, і кафізми, які співають між головними текстами. В самому кінці християнської пісні співають "Ірмос", Ірмос співає не тільки хор, а й усі присутні в храмі, тому його легко відразу дізнатися на літургії. На Літургії християни зустрічаються з Самим Господом, вихваляють Його за допомогою церковних пісень. Про необхідність брати участь у церковному житті та церковному богослужінні побічно говорить сам Христос. І, якщо щодо Євхаристії у нас є пряма вказівка ​​Господа "Чиніть це на Мій спомин", то збиратися разом і молитися - необхідність "спілкування святих" (в даному випадку, спілкування між нами, членами Церкви), Ісус просить, кажучи "Там де двоє або троє зібрані в Ім'я Моє, там Я серед них ".

Тому так важливо розуміти трохи церковної гімнографії, християнських пісень і, може бути, навіть вивчити тропарі і кондаки основних свят напам'ять.

Читайте також - Тропар Великого П'ятка

Тропар: значення

Тропар - це урочистий гімн, тихий і радісний, складений православна гімнографія, авторами християнської пісні. Зазвичай тропар розкриває сенс церковного свята або прославляє святого, на честь якого він написаний.

У кожного свята є тропар і кондак. Якщо тропар - це пісня, яка говорить про суть свята, то кондак - це жанр віршованої проповіді. Тропар та кондак двунадесятих свят Церкви корисно знати кожному християнину.

Тропар та кондак двунадесятих свят Церкви корисно знати кожному християнину

Приклад: Тропар Різдва, глас 4:

Різдво Твоє, Христе Боже наш, засяяло світові світло розуму: в ньому бо зірок служащ, зіркою учахуся, Тобі кланятися Сонцю правди, і Тобі веде з висоти Сходу: Господи слава Тобі.

Різдво Твоє, Христе Боже наш, - це звернення до Господа.

возсия світові світло розуму, - засвітило світові світлом розуму. Світло розуму - це світло духовного пізнання Бога.

Бо під час його службовці зірок були навчені зіркою (ж) поклонятися Тобі, Сонцю правди, і знати Тебе, Схід із висоти. Господи слава Тобі! - Тут мова йде про волхвів, які прийшли поклонитися новонародженому Богодитини зі Сходу. Незважаючи на те, що вони були язичниками раніше, положення зірок на небі і поява Віфлеємської зірки для них стало знаком згори - прийшов Спаситель.

До речі, саме цей сюжет часто зображується на іконах Різдва Христового, а тропар іноді називають "словесної іконою". Тропарі нагадують віруючим, що події, які описані в Біблії, це - не абстрактні люди і не "перекази давнини глибокої", а то, що для нас, християн, завжди звучить потужно і сучасно.

Тропар біля витоків християнської гімнографії

З'явився в ряду християнських церковних пісень тропар в IV столітті був лише приспівом до інших пісень літургії. Тропар - це вид церковної пісні, який складали люди, його текст не взяли зі сторінок Біблії. Складали тропарі і святі, їх тексти з'являлися по Божественному благословення. Ближче до V століття тропар придбав своє сучасне значення. Теософіческіе гімни перш виконували функцію тропаря. Зараз Церква не зберегла їх. На тропарі того часу впливала культура Греції і Близького Сходу. У самих витоків християнської гімнографії стояли, скоріше, теософіческіе гімни, які співали з I по III століття. Спочатку частина літургії, що розповідає про життя святого не "співали" в звичному нам розумінні слова, вони навіть не завжди були римовані.

Вважається, що Батьківщина сучасного тропаря - Візантія. Перша згадка про тропарях ми зустрічаємо в Статуті Константинопольської Церкви. Ритмічно тропар "підлаштовувався" під кондак, наголоси в тропарі розставлялися, як правило, за змістом. Під впливом преподобного Єфрема Сирина основним в тропарі було саме словесний наголос. У IV-V столітті тропар став супроводжуватися "гласом" - музикою.

У Росії тропарі мають настільки давню історію, що знаходяться археологами на берестяних грамотах. Про цю знахідку 2010 року розповідав на своїх лекціях академік Андрій Залізняк .

Найвідоміший древній тропар - "Світе ясний". А найвідоміший древній гимнограф - Феодор Селянин.

перший тропар

Автором першого тропаря вважають Романа Сладкопевца. Роман Сладкопевец був одним з дияконів грецької церкви. Він не тільки не був видатним служителем Церкви, але свого часу викликав навіть глузування. Тільки Патріарх Євтимій благоволив скромному юнакові. Незважаючи на благочестиву добродіяльності життя, він погано співав на криласі. Одного разу для глузування його виштовхнули на амвон і змусили співати. Це була ганьба. Святий Роман, повернувшись до себе, молився Богородиці, розповідаючи про те, що з ним сталося. І Богородиця явилася до нього, як колись була пророку Єзекіїля і Іоанна Богослова. Вона веліла з'їсти сувій, після чого святий Роман Сладкопевец не тільки став володарем прекрасного музичного слуху і голосу, але і отримав дар складати церковні пісні. Коли його знову виштовхали на амвон, він заспівав власне складений гімн чудесним солодким голосом, чим вразив усіх присутніх. Кондак Різдва, авторства святого Романа Сладкопевца став невід'ємною частиною богослужіння. В ті часи поетів рівних Роману Сладкопевца не було. До нього звертаються в молитвах ті, хто хоче навчитися співу. Його тропарі - до сих пір є зразком християнської гімнографії.

Роман Следкопевец в результаті став учителем церковного співу.

Кому або чому присвячені тропарі?

Тропарі пишуться про церковне свято, важливому для Цекрві подію або про святого.

У перекладі з грецької мови тропар - це "пам'ятник". Пісня - своєрідний літургійний пам'ятник духовних подвигів святого або важливу сторінку християнської історії. Перші тропарі присвячувалися, до речі, тільки святим. Традиція писати тропар і на свята з'явилася набагато пізніше. Є й інша версія, в якій тропар походить від слова "звернення", ця церковна пісня звертається до святих за допомогою і заступництвом.

Існує версія, по якій тропар - це "мелодія". Тропар дійсно одним з перших став супроводжуватися "гласом". У кожному говорить у тропаря існує свій наспів. Етимологія терміна досі залишається загадкою.

Так Різдвяний тропар присвячений святу Різдва, він звучить все Святки. Це час з дня Різдва Христового до Хрещення Господнього. Тропар - одна з основних піснею свята.

У дні храмових свят зазвичай виконують по одному тропарі і кондаки. У Великдень, найбільший Свято для все християн, день Воскресіння Христового, тричі співають "Христос Воскрес".

"Справжніми", істинними тропарі вважаються саме отпутсітельние тропарі - заключне спів, присвячене святу або святому. Проте, сам жанр цієї церковної пісні дуже різноманітний. Наприклад в Типікон "тропар" означає стихири на "Господи, взиваю".

Церковне богослужіння і його склад дуже продумані і виважені Церквою. Наприклад, під час Великого посту деякі тропарі не співають. Так тропар святого дня пропадає з богослужіння. Чому це відбувається? У фіналі другого Трійкова ми молимо про заступнічесвте всіх святих і спів окремого тропаря просто не потрібно.

Читайте також - Тропар та кондак Введення в храм Пресвятої Богородиці

Читайте також -   Тропар та кондак Введення в храм Пресвятої Богородиці

Тропарі на кожен день тижня

Тропарі основних християнських свят багато віруючих вчать напам'ять. Спеціально вчити тропарі і кондаки необов'язково. Християнські пісні самі собою запам'ятовуються, якщо постійно відвідувати храм.

У 2018 році дати свят випадають так:

7 січня 2018 року - Різдво Христове
19 січня 2018 року - Святе Богоявлення. Хрещення Господнє
15 лютого 2018 року - Стрітення Господнє
1 квітня 2018 року - Вербна неділя
7 квітня 2018 року - Благовіщення Пресвятої Богородиці
8 квітня 2018 року - Великдень. Світле Воскресіння Христове
17 травня 2018 року - Вознесіння Господнє
27 травня 2018 року - П'ятидесятниця
7 липня 2018 року - Різдво Іоанна Предтечі
19 серпня 2018 року - Преображення Господнє
28 серпня 2018 року - Успіння Пресвятої Богородиці
11 вересня 2018 року - Усікновення глави Іоанна Предтечі
21 вересня 2018 року - Різдво Пресвятої Богородиці
27 вересня 2018 року - Воздвиження Хреста Господнього
4 грудня 2018 року - Введення в храм Пресвятої Богородиці

Існують ще тропарі на кожен день. Їх ще прийнято називати "словесна ікона". Кожен день тижня має свій тропар.

Кожен день тижня має свій тропар

Понеділок - В цей день читається тропар Архистратига , Першим серед ангелів, безтілесних небесних чинів.

Вівторок - У вівторок читається тропар Біблійним пророкам.

Понеділок, П'ятниця - У середу і п'ятницю згадують Розп'яття і смерть Христову за наші гріхи.

Четвер - п'ятниця - це час читання тропаря святим апостолам і Миколі Чудотворцю.

Виконувати тропар можна вдома.

Про тропарі на Правміре:

Відео про тропарі:

Тропар та кондак Різдву Христовому, дитячий хор "Радовесть"

Тропарі Недільні. Хор подвір'я Олександра Свірського монастиря Санкт Петербурга

Тропар святителю Миколаю, глас 4

Кому або чому присвячені тропарі?
Ви можете відзначити, що текст літургії пояснює, що за свято сьогодні відзначає Церква?
У чому його суть і значення для християн?
Кому або чому присвячені тропарі?
Чому це відбувається?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация