голуб

голуб; голубка

Одна з найдавніших «одомашнених» людиною птахів [1] , Наділяє значущим символічним змістом в усі історичні періоди аж до сьогоднішніх днів.

Як будь-яка птиця або інше крилате тварина виступає символом душі і зв'язку зі світом божественного. Як зримого образ душі використовується багатьма народами і традиціями (ряд народів Середньої Азії, Гурон Північної Америки, греко-романська, індійська і християнська традиції та ін.), Стійко асоціюються з похоронними культами. До поширених мотивів на стародавніх могильних зображеннях відноситься зображення голуба або пара голубів, які п'ють з джерела або чаші - уособлення душі у вод життя або пам'яті (про що пішли).

Ще більш поширені уявлення про голуба як посереднику між Землею і Небом і божественне віснику. Значимість цих уявлень в стародавньому світі обумовлена ​​винятковим значенням голуба як «поштової» птиці. Саме в ролі посланника виступає голубка в історії Ноя [2] : Її поява над ковчегом з оливковою гілочкою (олійним листом) в дзьобі - знак відступу вод Потопу і утвердження миру між Господом і сім'єю праведника. Цей «вражаючий образ Бога, який змінив гнів на милість» істотно вплинув на подальший сприйняття голуба, який поступово став розглядатися як символ доброї божественної вести і світу. Приписувані птиці (всупереч її природними якостями і поведінки) миролюбність, безвладдя і ніжний характер міцно утвердилися в масовій свідомості. Своєрідна вершина цієї традиції - «Голуб миру» Пабло Пікассо - малюнок, який зіграв важливу роль в політичній символіці 50-60 років XX ст. як символ руху миру і прихильників миру.

У приказку увійшли також вірність голубиних пар, і їх велелюбний. Воркування голубів майже повсюдно пов'язують з сексом і дітонародженням. Цей птах присвячується Великим Матерям і Небесним цариці - наприклад, дві голубки часто супроводжують Богиню-Мати.

Необхідно також відзначити культове значення голубів у давній історії. Широко поширення набуло розведення священних голубів при храмах і «громадська захист» цих птахів. Наприклад, в країнах Стародавнього Сходу їх вбивство розцінювалося, як вчинок гріховний і неетичний. Подібний підхід і сьогодні характерний для багатьох місць Європи і Америки, особливо у Венеції і в слов'янських країнах. Основні значення:

  • мир, спокій - з оливковою гілкою;
  • м'якість характеру, доброта, лагідність, ніжність;
  • невинність, непорочність, чистота (божественна);
  • побожність, надія, безтурботність, впевненість;
  • жертовність, покірність долі;
  • боязкість, боязкість, полохливість;
  • відкритість, простота, дурість, балакучість;
  • дух (життя, світла), душа (в тому числі померлого), Дух Святий;
  • устремління, натхнення, Богом;
  • перехід від одного стану до іншого;
  • воскресіння, відродження, оновлення життя, вічне життя - з оливковою або пальмовою гілкою, у джерела або чаші;
  • любов, сталість у коханні, закохані, сімейне щастя - пара, цілуються
  • любовні втіхи, хтивість, ревнощі, розкіш;
  • жіночність, материнство -
  • істина, мудрість, роздуми, натхненна думка;
  • послання (божественне), пошта, зв'язок, новини (благі, хороші), Добра Новина;
  • смуток, печаль, меланхолія;
  • вдівство - чорний.

мир, спокій - з оливковою гілкою;   м'якість характеру, доброта, лагідність, ніжність;   невинність, непорочність, чистота (божественна);   побожність, надія, безтурботність, впевненість;   жертовність, покірність долі;   боязкість, боязкість, полохливість;   відкритість, простота, дурість, балакучість;   дух (життя, світла), душа (в тому числі померлого), Дух Святий;   устремління, натхнення, Богом;   перехід від одного стану до іншого;   воскресіння, відродження, оновлення життя, вічне життя - з оливковою або пальмовою гілкою, у джерела або чаші;   любов, сталість у коханні, закохані, сімейне щастя - пара, цілуються   любовні втіхи, хтивість, ревнощі, розкіш;   жіночність, материнство -   істина, мудрість, роздуми, натхненна думка;   послання (божественне), пошта, зв'язок, новини (благі, хороші), Добра Новина;   смуток, печаль, меланхолія;   вдівство - чорний

Див. також:

птахи Горлиця Голуб в геральдиці

стародавній Схід

[ правити ]

У шумеро-семітської культурі - символізує божественну силу Присвячений Астарті і Атаргатис. Атрибут Іштар, як Великої Матері: сама назва голуба - «peristera»; походить від імені богині. Вбивство голуба розцінювалося як гріховний вчинок.

Згідно з міфом голуб був посланий з вавилонського Ковчега на сьомий день після потопу.

Символ невинності; зображується з'являється на гілках плодоносному Дерева Життя з посудиною, наповненим водами життя.

Завдяки інстинкту знаходження свого гнізда, голуб використовувався жерцями храмів і службами фараонів для пересилання різних повідомлень.

У мінойської культурі голуби, поряд зі зміями, асоціюються з Великою Матір'ю і є її атрибутами, позначаючи повітря і землю.

У творах Гомера згадується тільки «темно-сірий» дикий голуб, але пізніше приручення голубів стає звичною справою. Розведення же білих голубів в Греції почалося по-справжньому після поразки від фінікійської-перського флоту в Атос (492 р. До н.е. е.), Коли перси випустили з кліток всіх священних голубів греків. Будучи, по більшій частині, птахом культової, голуби стають також улюбленими ласощами (пор. Прислів'я: «Печена голуб сам в рот не впорхнет!»).

Гладкоперие голуби, пов'язані з давніми культами богинь любові і родючості (Астарта, Іштар, Атаргатис [3] ), Служать також супутниками Афродіти, з якої в IV ст. до н. е. зливається образ Астарти. Як священні птиці голуби містилися в храмах Афродіти, наприклад, на Кіфері і в Пафосі (Кіпр). Пафоський святині мав настільки велике число птахів, що голубів називали «пафійскімі птахами».

Голуб також присвячений:

  • Зевсу - був вигодуваний голубами;
  • Великої Матері Богів - Кибеле;
  • Гері;
  • Деметрі;
  • Афіні - з оливковою гілкою, як символ оновлення життя;
  • Венера Милетская - із зіркою;
  • Адоніса - як первісток щоб любити один одного
  • Дионису (Бахусу) - як первісток щоб любити один одного
  • Еросу (Амуру)

Голуб з оливковою гілкою - символом миру, гармонії і цифри «8» (знак Гармонії).

Згідно з переказами, чорний голуб (один з тих, що зазвичай прилітали в Грецію з Єгипту) сів на дуб в Додоне, і заговорив людським голосом. Це послужило приводом до основи святилища і установі одного з найдавніших оракулів. Жриці-пророчиці в священному гаю Додони були названі голубами - пелейядамі.

В оповіді про спорудження святилища Юпітера-Амона в оазисі СІВАХ на першому плані стоїть також голуб.

Цар Аніус розповідає Енею про своїх дочок, які будучи переслідувані греками-переможцями, кликали до Вакху-Дионису, і той перетворив їх у диких голубів (Овідій «Метаморфози»).

Стаю диких голубів є сузір'я Плеяд. Згідно з міфом, це німфи Плеяди, дочки Атласа, які покінчили життя самогубством.

У Стародавньому Римі - священний птах Венери. Однак, голубине м'ясо охоче використовували в їжу. Голубині яйця повинні були викликати любовні муки. Палке воркування самців, нагадує зітхання і скарги закоханого - лат. gemitus colubbae, пов'язували з сексом, хтивістю та дітонародженням:

  • в Помпеї знайдені численні зображення крилатих фалосів з голубами;
  • «Голубки» - еротично пестливе назва коханців;
  • «Голубка» - зневажливе прізвисько продажних дівиць.

Вважалося, що голуби не мають жовчного міхура (і як наслідок особливо миролюбні) і самі вживають лікарські рослини, наприклад, вербену. Тому їх нутрощі і кров вважалися особливо цілющими і навіть послід використовувався для приготування пов'язок.

Як втілення чистоти і світу голуб протиставляють орлу і ворону (Горацій, Марціал, Ювенал).

За віруваннями слов'ян, душа померлого перетворюється в голуба [4] .

У Стародавньому Китаї, використовується як переносник пошти.

Один з безлічі символів довголіття (довгого життя).

Символ родючості, весни і хтивості, що асоціюється з Матір'ю-Землею. Як втілення плодючості прикрашає головний убір «дарує дітей богині».

Оскільки голуби зазвичай живуть парами і в рівній мірі доглядають за пташенятами, вони служать чином подружньої вірності, впорядкованості. Пов'язаний також з ідеєю безпристрасного виконання синівської (дочірнього) боргу і поваги до старших.

Символізує довголіття і повагу.

Присвячений Хатиману (Хачіману) - богу війни.

Голубка, несуча меч, сповіщає закінчення війни.

У культурі Парс голуб уособлює Вища Істота.

Голуб вважається «одухотвореними птахом». Голуби і сови служать посланниками у бога мертвих Ями.

Біблія / Старий Завіт

[ правити ]

У Старому Завіті означає простоту, нешкідливість, невинність, лагідність, щирість, інкубацію, душу померлого.

Символ Ізраїлю (?), Очищення (можливо, з відтінком спокутування). Жертовну тварину, бажане біднішим населенням. Бажана, після або замість ягнят, жертва Яхве (Єгови). Як чисте, згідно закону Мойсея, істота - голуб (білий) служить очищающем приношенням після народження дитини.

«Якщо ж з птахів приносить він Господу всепалення, нехай принесе жертву свою з горлиць або з голубенят. Священик принесе її до жертівника, і проб'є йому нігтем великим голову, та й спалить на жертовнику, а кров його буде вилита при стіні жертівника зоб її з пір'ї його, і кине при жертівнику на схід на місце попелу. І роздере його між крильми його, але не відділить їх і спалить її священик на жертовнику, на дровах, що на огні, воно цілопалення, жертва, пахощі любі для Господа ». Левит 1: 14-17

На християнські уявлення про голуба вплинув його загальноприйняте в западноазіатского традиції значення як втілення Божого Духа.

У тексті ранньохристиянського «Фізіолога» про горлиці йдеться, що вона за своєю природою балакуча, але «якщо вона позбавляється чоловіка, то вмирає одночасно з ним або не пов'язує себе більше ні з ким іншим». Там же згадується Христос - «наш надзвичайно красномовний духовний голуб, наша в правді милозвучна пташка, яка своєю благою звісткою дозволяє дзвеніти всьому, що є над небесами ...»

У вигляді голуба описується в Новому Завіті третя іпостась Трійці - Святий Дух. Вперше цей образ з'являється в описі хрещення Христа:

«І свідчив Іван, промовляючи: Бачив я Духа, що сходив з неба, як голуба, і зостається на Ньому». Євангеліє від Іоанна, 1:32; від Матвія, 3:16

У посланнях Отців Церкви голуб також виступає атрибутом Святого Духа, а крім того - Христа і Діви Марії. Як символ втілення Святого Духа голуб присутній в сценах:

  • Благовіщення;
  • Хрещення Христа;
  • Хрещення Св. Павла;
  • Чуда П'ятидесятниці.

У цих сюжетах, а також в зображенні Трійці голуб Святого Духа постає з німбом (зазвичай, восьмикутним) і оточений сяйвом або язиками полум'я (ще один з його образів). Для сцени Благовіщення характерне поєднання символів голуба і лілії, які беруть на себе значення невинності, чистоти і непорочності (в силу цього голуб часто постає як християнська емблема цнотливості, незважаючи на більш древні і очевидні асоціації з пожадливістю). В наслідок Дух Божий у сцені Творіння також представляється в образі голуба, завдяки чому, останній виступає іноді символом споконвічних вод (вод творіння).

Сім голубів служать символами семи ангелів Господніх або Духа Святого, що виражається в Його семи дарах, про які йдеться в пророцтві Ісаї:

«І станеться галузь від кореня Єссея, і гілка виросте від кореня його. І спочине на Ньому Дух Господній, дух мудрости й розуму, дух поради й лицарства, дух пізнання та страху ». Ісайя 11: 1-2

Зазвичай вони зображаються ширяють навколо образу Христа або Діви Марії з Немовлям (як правило, в вітражах готичних соборів) і можуть супроводжуватися латинськими підписами:

  • Sapientia - Мудрість,
  • Intellectus - Розум,
  • Consilium - Проникливість,
  • Fortitude - Твердість (Сила),
  • Scientia - Знання,
  • Pietas - Набожність (Благочестя),
  • Timor - Страх [Божий].

Дванадцять голубів асоціюється з апостолами, що несуть Добру Новину.

У більш широкому сенсі голуб представляє чисту душу - поширений мотив вже в вестготській і романському мистецтві [5] . Подібно голубці Ноя, що не знайшла іншого місця, крім Ковчега, душа християнина не знаходить порятунку ніде, крім церкви. Залежно від деталей значення голуба як символу душі може набувати додаткового значення:

  • з оливковою гілкою - світ, прощення і порятунок;
  • з пальмовою гілкою - перемога над смертю;
  • біла голубка - врятоване душа, що пройшла очищення - антитеза чорному ворону гріха;
  • зграя голубів - віруючі, новоокрещенних членів Церкви;
  • голуби на лозі - віруючі, що знайшли укриття у Христі.
  • сидить на гілці або краю чаші - душа, воспаріющая до раю, де вона сидить на дереві життя або п'є воду вічного життя (в похоронній символіці).

У сценах смерті святих мучеників (Свв. Полікарп, Евлалій) або ченців (Св. Схоластика) їх душі зображуються у вигляді виходили з уст голубів У святих, що зазнали за віру, такий голуб може нести в дзьобі мученицький вінець.

Два голуба (в кошику у Йосипа) часто зустрічаються в сцені Подання Господа в Храм (Стрітення Господнього):

«А коли минулися дні їхнього очищення за Законом Мойсея минулися принесли Його в Єрусалим, щоб поставити Його перед Господом ... І щоб принести в жертву скласти, як у Законі Господнім написано дві горлиці або двоє голубенят». Євангеліє від Луки 2: 22,24

Як жертовна птах голуби зображуються також в сюжеті «Очищення Храму».

З ширяє біля вуха або сидить на плечі голубом Святого Духа, як свого атрибута зображуються святі, що прославилися літературними працями, в сценах божественного натхнення, особливо:

  • Тереза ​​Авільська, Св .;
  • Григорій Великий, Св .;
  • Бернардин Сиенский, Св .;
  • Іоанн Златоуст, Св .;
  • Фома Аквінський (Аквінат), Св .;

Крім того, голуба своїм атрибутом мають:

  • Давид - сидить на плечі;
  • Енурха, Св. - ~ на голові;
  • євангелісти;
  • Агнеса, Св. - з перснем в дзьобі;
  • Василь Великий, Св .;
  • Катерина Олександрійська, Св .;
  • Колумбан, Св .;
  • Схоластика, Св. - може сидіти на її руці або на книзі або парити над її головою;
  • Святий Бенедикт, Св. - побачив у видінні в образі возносящегося в Небеса голуба душу своєї померлої сестри Схоластики;
  • Катерина Сієнська, Св. - батько побачив голуба над її головою, коли вона молилася;
  • Репарата, Св. - відлітає від уст;
  • Ремігій, Св. - з бульбашкою в дзьобі;
  • Йосип Обручник - голуб на палиці (Процветший жезлі) як знак чоловіка чистої діви;
  • Микола Толлентійскій, Св. - два голуби на блюді, їх крила розпростерті;
  • Єлисей, Св. - двоголовий, сидить на плечі.

Голуб також втілює чесноти поміркованості, згоди (два «цілуються»).

«Будьте до мене ж дружини горлиці і зберігайте своє подружжя, як вона». Св. Василій

Голуб є емблемою Лицарів Грааля -?

У маніхейській іконографії третій персонаж Трійці іноді зображується у вигляді білого голуба.

Три Святих Діви позначаються трьома колонами, на яких сидять голуби.

«Голуб - в олові; дух в матерії ». (???)

Білий голуб - символ процесу альбіфікаціі (відбілювання, побіління, освітлення) первоматерии, перетворюється в філософський камінь: «чорний ворон стає білим голубом».

Зображення голуба використовується як талісман, який допомагає зберегти здоров'я, оберіг від заразних хвороб.

У ворожінні по снам - щасливе подія, подія.

Атрибут:

  • Венери - зазвичай, пара голубів;
  • персоніфікованого Миру;
  • ~ Розпуста,
  • ~ Згоди - звернені один до друг;
  • ~ Цнотливості - іноді.

Голуб з оливковою гілкою.

Символ миру. «Оливкова гілка присвячена Мінерві - мистецтва процвітають лише в мирний час». EMSI; 15-14, с.167

Голубка, несуча в дзьобі оливкову гілочку.

EMSI 55-15, с.339 (див. Рис. 14 в табл. 15)

Пара голубів.

  • Любов нас об'єднує.

Символ сили подружньої любові, «узи якої об'єднують нас разом сильніше, ніж узи простий лю6ві і дружби». EMSI 19-1, с.182

Голубка, що сидить на дереві над мертвим самцем.

  • Я сумую про твою смерть і про власну долю.

Символ «справжнього сталості, яке скоріше погодиться померти, ніж розлучитися зі своїм коханим або пережити його». EMSI 51-1, с.321

Голубка, що сидить на дереві

EMSI 38-7, с.267 (див. Рис. 4 в табл. 10 і рис. 2 в табл. 19)

Горлиця на сухій гілці.

  • Моя пісня - мій плач.

Символ того, що «справжня любов і прихильність, втративши свого коханого, завжди переживає щось на зразок застиглої пригніченості або тугу про нього. Так самотня горлиця, втративши чоловіка, співає тужливу і скорботну пісню ». EMSI 19-2, с.182

Горлиця на гілці, що оплакує свого чоловіка.

Символ любові. EMSI; 10-4, с.145

Дві горлиці, цілуються в гілках дерева.

  • Нічого немає солодше.

Символ уособлює радості подружньої любові і вірності. EMSI 52-8, с.326

Горлиця на сухій гілці.

Символ вірності, особливо для невтішних вдів. Шекспір ​​про це говорить так: Я, стара горлиця, взлечу на висохлу гілку І там буду оплакувати свого чоловіка, Якого ніколи не знайду знову, Аж до свого кінця. EMSI 21-15, с.193

Як всяке крилата істота несе символіку духовності і (сили) сублімації.

Жіноча краса:

  • «Яка ти прекрасна, кохана моя, ти прекрасна! Твої очі немов голубині ».

«Пісні над піснями» 1: 14

  • «Голубко моя в ущелин скелі бескіднім сховку покажи мені твоє, дай мені почути голос твій; тому що голос твій милий, а личко твоє приємно ».

«Пісні над піснями» 2: 14

  • «Будьте мудрі, як змії, і прості, як голуби».

Євангеліє від Матвія 10: 16

  • «Потрібно мати нутрощі голуба, позбавленого жовчі, щоб не відчувати гіркоти від брехні!»

У. Шекспір ​​«Гамлет»

  • «Смажений голуб» німецьких народних висловах, який сам летить в рот ледарям, пов'язаний з уявленнями про казкову Шлараффенландіі. У поезії Гете цей образ отримує свій розвиток:

«Але хто дійсно спокійний і ледачий, тому смажений голуб в рот влетить, він міг би справді засмутитися, якщо для зручності не розрізана птах».

У міжнародній політичній термінології «голуби» - усталена позначення прихильників мирного вирішення конфліктів і проблем, прихильників згоди і компромісу; на відміну від «яструбів» - прихильників «залізної руки», радикальних і силових рішень.

чорнові матеріали

[ правити ]

  • голуб - присвячений Адоніса і Вакха, як первісток любові і з давньої асоціації з пожадливістю: голубине воркування пов'язували як з сексом, так і з народженням дітей.

голуб - присвячений Адоніса і Вакха, як первісток любові і з давньої асоціації з пожадливістю: голубине воркування пов'язували як з сексом, так і з народженням дітей

Примітки та коментарі

[ правити ]

  1. Найбільш ранні зображення голуба відносяться до VI-V тис. До н. е. (Арпачай, Північна Месопотамія).
  2. Буття 8: 11
  3. ??? - «цілуються» голуби як «неодмінний атрибут вівтарів» Іштар.
  4. KERL - 4
  5. KERL - 46

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация