наднирники

  1. Корковаречовина наднирників
  2. Клубочковая зона
  3. пучкова зона
  4. сітчаста зона
  5. Мозкова речовина надниркових залоз
  6. Розлади, пов'язані з залозами
  7. Див. також
  8. Уривок, що характеризує Надпочечники

Матеріал з Вікіпедії - вільної енциклопедії

Наднирники (gl Наднирники (gl. Suprarenalis) - парні ендокринні залози , Розташовані над верхньою частиною нирок хребетних тварин і людини .

У людини розташовані в безпосередній близькості до верхнього полюса кожної нирки . Відіграють важливу роль в регуляції обміну речовин і в адаптації організму до несприятливих умов (реакція на стресові умови).

Наднирники складаються з двох структур - коркового речовини і мозкової речовини, які регулюються нервовою системою .

Мозкова речовина служить основним джерелом катехоламінових гормонів в організмі - адреналіну і норадреналіну . А деякі з клітин коркового речовини належать до системи «гіпоталамус - гіпофіз - кора надниркових залоз» і служать джерелом кортикостероїдів .



Корковаречовина наднирників

Корковий шар наднирників має нервову тканину, яка забезпечує його основну функцію. У ньому утворюються гормони, які регулюють процеси обміну речовин. Одні з них сприяють перетворенню білків у вуглеводи і підвищують стійкість організму до несприятливих впливів, інші - регулюють сольовий обмін в організмі. [1]

Гормони, які продукують в кірковій речовині, відносяться до кортикостероидам . Сама кора надниркових залоз морфо-функціонально складається з трьох шарів:

Корковаречовина наднирників має парасимпатическую іннервацію. Тіла перших нейронів перебувають у задньому ядрі блукаючого нерва. Прегангліонарних волокна локалізуються в блукаючого нерва, в передньому і задньому стовбурі блукаючого нерва, печінкових гілках, чревного гілках. Вони слідують в парасимпатические вузли і під внутренностних сплетіння. Постгангліонарні волокна: печінковий, селезінкове, підшлункової залози, подсерозной, подслизистое і пахвове сплетення шлунка, тонкої і товстої кишок і інших внутренностних органів трубчастої будови.

Клубочковая зона

У клубочковой зоні утворюються гормони, звані мінералокортикоїдами . До них відносяться:

мінералкортікоіди підвищують реабсорбцію Na + і виділення K + в нирках.

пучкова зона

У пучковій зоні утворюються глюкокортикоїди , До яких відносяться:

Глюкокортикоїди мають неабиякий вплив майже на всі процеси обміну речовин. Вони стимулюють утворення глюкози з жирів і амінокислот ( глюконеогенез ), Пригнічують запальні , імунні і алергічні реакції, зменшують розростання сполучної тканини , А також підвищують чутливість органів почуттів і збудливість нервової системи .

сітчаста зона

У сітчастій зоні виробляються статеві гормони ( андрогени , Є речовинами - попередниками естрогенів ). Дані статеві гормони грають роль дещо іншу, ніж гормони, що виділяються статевими залозами . Вони активні до статевого дозрівання і після дозрівання статевих залоз; в тому числі вони впливають на розвиток вторинних статевих ознак .

Недолік цих статевих гормонів викликає випадання волосся; надлишок веде до вірілізації - появі у людини рис, характерних для протилежної статі.

Мозкова речовина надниркових залоз

У мозковому шарі надниркових залоз утворюється адреналін . Цей гормон підсилює і прискорює серцеві скорочення, підвищує кров'яний тиск, розширює зіниці, регулює вуглеводний обмін (підсилює перетворення глікогену в глюкозу). [1]

Клітини мозкової речовини надниркових залоз виробляють катехоламіни - адреналін і норадреналін . Ці гормони підвищують артеріальний тиск, посилюють роботу серця, розширюють просвіти бронхів, збільшують рівень цукру в крові. У стані спокою вони постійно виділяють невеликі кількості катехоламінів. Під впливом стресової ситуації секреція адреналіну і норадреналіну клітинами мозкового шару надниркових залоз різко підвищується.

Мозкова речовина надниркових залоз отримує іннервацію від прегангліонарних волокон симпатичної нервової системи , Що дозволяє розглядати його в якості спеціалізованого симпатичного сплетення [2] , З тією різницею, що виділення нейромедіаторів здійснюється безпосередньо в судинне русло минаючи синапс .

Крім адреналіну і норадреналіну клітини мозкового шару виробляють пептиди, які виконують регуляторну функцію в центральній нервовій системі і шлунково-кишковому тракті . Серед цих речовин:

Розлади, пов'язані з залозами

Корковаречовина:

Мозкова речовина:

Див. також

Напишіть відгук про статтю "Надпочечники"

посилання

  • [Arbl.cvmbs.colostate.edu/hbooks/pathphys/endocrine/adrenal/index.html Вступний курс про надниркові залози (англ.)]
  • [Www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/002219.htm Медична енциклопедія MedlinePlus: наднирники]
  • [Www.globaldialysis.com Global Dialysis]
  • [Nefron.3dn.ru Суспільство діалізних пацієнтів НЕФРОН]

Примітки

  1. 1 2 Д. І. Трайтак. БІОЛОГІЯ. Довідкові матеріали. - 2. - Москва: Просвещение, 1987.
  2. Sapru, Hreday N .; Siegel, Allan (2007). Essential Neuroscience. Hagerstown, MD: Lippincott Williams & Wilkins. ISBN 0-7817-9121-9 .
К: Вікіпедія: Статті без джерел (тип: не вказано)

Уривок, що характеризує Надпочечники

- Я припускав побудуватися за селом, ваше превосходительство, - відповідав генерал.
Кутузов жовчно засміявся.
- Гарні ви будете, розгортаючи фронт на увазі ворога, дуже гарні.
- Ворог ще далеко, ваше превосходительство. За диспозиції ...
- Диспозиція! - жовчно скрикнув Кутузов, - а це вам хто сказав? ... Прошу робити, що вам наказують.
- Слухаю с.
- Mon cher, - сказав пошепки князю Андрію Несвицкий, - le vieux est d'une humeur de chien. [Мій милий, наш старий сильно не в дусі.]
До Кутузову під'їхав австрійський офіцер з зеленим плюмажем на капелюсі, в білому мундирі, і запитав від імені імператора: чи виступила в справу четверта колона?
Кутузов, що не відповідаючи йому, відвернувся, і погляд його ненароком потрапив на князя Андрія, що стояв біля нього. Побачивши Болконського, Кутузов пом'якшив зле і їдке вираз погляду, як би усвідомлюючи, що його ад'ютант ні винен в тому, що робилося. І, що не відповідаючи австрійському ад'ютантові, він звернувся до Болконскому:
- Allez voir, mon cher, si la troisieme division a depasse le village. Dites lui de s'arreter et d'attendre mes ordres. [Ідіть, мій милий, подивіться, чи пройшла через село третя дивізія. Скажіть їй зупинитися і чекати мого наказу.]
Тільки що князь Андрій від'їхав, він зупинив його.
- Et demandez lui, si les tirailleurs sont postes, - додав він. - Ce qu'ils font, ce qu'ils font! [І запитайте, чи розміщені стрілки. - Що вони роблять, що вони роблять!] - промовив він сам до себе, все не відповідаючи австрійцю.
Князь Андрій поскакав виконувати доручення.
Обігнавши все йшли попереду батальйони, він зупинив 3 ю дивізію і переконався, що, дійсно, попереду наших колон не було стрілецької ланцюга. Полковий командир колишнього попереду полку був дуже здивований переданим йому від головнокомандувача наказом розсипати стрільців. Полковий командир стояв тут в повній впевненості, що попереду його є ще війська, і що ворог не може бути ближче 10 ти верст. Дійсно, попереду нічого не було видно, крім пустельній місцевості, що схиляється вперед і застеленому густим туманом. Наказавши від імені головнокомандувача виконати згаяне, князь Андрій поскакав назад. Кутузов стояв все на тому ж місці і, по-старечому опустившись на сідлі своїм огрядним тілом, важко позіхав, закривши очі. Війська вже не рухалися, а стояли рушниці до ноги.
- Добре, добре, - сказав він князю Андрію і звернувся до генерала, який з годинником в руках говорив, що пора б рухатися, так як всі колони з лівого флангу вже спустилися.
- Ще встигнемо, ваше превосходительство, - крізь позіхання промовив Кутузов. - Чи встигнемо! - повторив він.
У цей час позаду Кутузова почулися далеко звуки, що вітаються полків, і голоси ці стали швидко наближатися по скрізь розтягнулася лінії наступаючих російських колон. Видно було, що той, з ким віталися, їхав скоро. Коли закричали солдати того полку, перед яким стояв Кутузов, він від'їхав трохи убік і скривившись озирнувся. По дорозі з Працюю скакав як би ескадрон різнокольорових вершників. Два з них великим галопом скакали поруч попереду інших. Один був у чорному мундирі з білим султаном на рудої енглізована коні, інший в білому мундирі на вороному коні. Це були два імператора зі свитою. Кутузов, з афектацією служаки, що знаходиться у фронті, скомандував «струнко» стояли військам і, салютувавши, під'їхав до імператора. Вся його фігура і манера раптом змінилися. Він прийняв вигляд подначальственного, нерассуждающего людини. Він з афектацією шанобливості, яка, очевидно, неприємно вразила імператора Олександра, під'їхав і салютувала йому.
Неприємне враження, тільки як залишки туману на ясному небі, пробігло по молодому і щасливому особі імператора і зникло. Він був, після нездоров'я, кілька худіше в цей день, ніж на Ольмюцкое поле, де його в перший раз за кордоном бачив Болконский; але то ж заворожуючий з'єднання величавості і лагідності було в його прекрасних, сірих очах, і на тонких губах та ж можливість різноманітних виразів і переважна вираз благодушній, невинної молодості.
На Ольмюцкое огляду він був величніше, тут він був веселіше і енергійніше. Він кілька разрумянілісь, прогалопіровав ці три версти, і, зупинивши коня, відпочинок зітхнув і озирнувся на такі ж молоді, такі ж жваві, як і його, імені своєї свити. Чарторіжскій і Новосильцев, і князь Болконський, і Строганов, і інші, всі багато одягнені, веселі, молоді люди, на прекрасних, випещені, свіжих, тільки що злегка спітнілих конях, перемовляючись і посміхаючись, зупинилися позаду государя. Імператор Франц, рум'яний довговидий молода людина, надзвичайно прямо сидів на красивому вороному жеребці і заклопотано і неквапливо озирався навколо себе. Він підкликав одного зі своїх білих ад'ютантів і запитав що то. «Мабуть, в котрій годині вони виїхали», подумав князь Андрій, спостерігаючи свого старого знайомого, з посмішкою, яку він не міг утримати, згадуючи свою аудієнцію. У свиті імператорів були відібрані молодці ординарці, російські та австрійські, гвардійських і армійських полків. Між ними велися берейтор в розшитих попонах красиві запасні царські коні.
Начебто через розчинене вікно раптом війнуло свіжим польовим повітрям в задушливу кімнату, так війнуло на невеселий Кутузовський штаб молодістю, енергією та впевненістю в успіху від цієї прискакав блискучою молоді.
- Що ж ви не починаєте, Михайло Ларіонович? - поспішно звернувся імператор Олександр до Кутузову, в той же час чемно глянувши на імператора Франца.
- Я чекаю, ваша величність, - відповів Кутузов, шанобливо нахиляючись вперед.
Імператор пригнув вухо, злегка насупившись і показуючи, що він не розчув.
- чекав, ваша величність, - повторив Кутузов (князь Андрій помітив, що у Кутузова неприродно здригнулася верхня губа, в той час як він говорив це виглядаю). - Не всі колони ще зібралися, ваша величність.
Государ розчув, але відповідь цей, мабуть, не сподобався йому; він потиснув сутулуватість плечима, глянув на Новосильцева, що стояв біля, як ніби поглядом цим скаржачись на Кутузова.
- Адже ми не на Царицином лузі, Михайло Ларіонович, де не починають параду, поки не прийдуть всі полки, - сказав государ, знову глянувши в очі імператору Францу, як би запрошуючи його, якщо не взяти участь, то прислухатися до того, що він говорить; але імператор Франц, продовжуючи озиратися, не слухав.

Жовчно скрикнув Кутузов, - а це вам хто сказав?
До Кутузову під'їхав австрійський офіцер з зеленим плюмажем на капелюсі, в білому мундирі, і запитав від імені імператора: чи виступила в справу четверта колона?
Що ж ви не починаєте, Михайло Ларіонович?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация