Гомер

  1. біографія Гомер - давньогрецький поет - сказитель, збирач легенд, автор древніх літературних творів...
  2. гомерівський питання
  3. сліпота
  4. Твори
  5. смерть
  6. Цікаві факти

біографія

Гомер - давньогрецький поет - сказитель, збирач легенд, автор древніх літературних творів «Іліада» і «Одіссея».

Точних даних про дату народження казкаря історики не мають. Залишається загадкою і місце народження поета. Історики вважають, що найбільш вірогідний період життя Гомера - X-VIII століття до нашої ери. Місцем можливої ​​батьківщини поета вважають один з шести міст: Афіни, Родос, Хіос, Саламін, Смірна, Аргос.

Ще більше дюжини інших населених пунктів Стародавньої Греції згадувалися різними авторами в різний час, у зв'язку з появою на світ Гомера. Найчастіше сказителя вважають уродженцем Смирни. Твори Гомера звернені до древньої історії світу, в них немає згадок про сучасників, що ускладнює датування періоду життя автора. Існує легенда, що Гомер сам не знав місця свого народження. Від Оракула сказитель дізнався, що острів Іос був батьківщиною його матері.

Від Оракула сказитель дізнався, що острів Іос був батьківщиною його матері

статуя Гомера

Біографічні дані про життя оповідача, представлені в середньовічних працях, викликають у істориків сумніви. У роботах про життя поета згадується, що Гомер - ім'я, яке поет отримав через свою придбаної сліпоти. У перекладі воно може означати «незрячий» або «ведений». При народженні мати нарекла його Мелезігеном, що означає «народжений біля річки Мелес». За однією з легенд, Гомер осліп, коли побачив меч Ахіллеса. На втіху богиня Фетіда наділила його даром піснеспіви.

Є версія про те, що поет був не "веденим», а «провідним». Гомером нарекли його не після того як оповідач осліп, а навпаки - прозрів і став говорити мудро. На думку більшості античних біографів, Мелезіген був народжений жінкою на ім'я Крифеїди.

На думку більшості античних біографів, Мелезіген був народжений жінкою на ім'я Крифеїди

Гомер

Сказитель виступав на бенкетах знатних людей, на міських зборах, на ринках. Відповідно до думки істориків, Стародавня Греція за часів життя Гомера переживала свій розквіт. Поет декламував окремі частини зі своїх творів, мандруючи від міста до міста. Він користувався повагою, мав нічліг, їжу і не був брудним мандрівником, яким іноді його зображують біографи.

Існує версія, що «Одіссея», «Іліада» і «Гомеровские гімни» - це творчість різних авторів, а Гомер був тільки виконавцем. Істориками розглядається версія, що поет належав до сімейства співаків. У Стародавній Греції ремісничі та інші професії часто передавалися з покоління в покоління. У такому випадку будь-який член родини міг виступати під ім'ям Гомера. З покоління в покоління історії і манера виконання передавалися від родича до родича. Даний факт пояснив би і різний період створення поем, і прояснив би питання з датами життя сказителя.

становлення поета

Одна з найбільш докладних історій про становлення Гомера як поета належить перу Геродота Галикарнасского, якого Цицерон назвав «батьком історії». За версією античного історика, поет був при народженні названий Мелезігеном. Він жив разом з матір'ю в Смирні, де став учнем власника школи Фемия. Мелезіген був дуже розумний і добре осягав науки.

Учитель помер, залишивши своєму найкращому вихованцю школу. Попрацювавши деякий час наставником, Мелезіген вирішив поглибити свої знання про світ. Допомогти йому зголосився людина на ім'я Ментес, який був родом з острова Лефкада. Мелезіген закрив школу і відправився на кораблі знайомого в морську подорож, щоб побачити нові міста і країни.

поет Гомер

Під час мандрівки колишній учитель збирав історії, легенди, розпитував про звичаї місцевих народів. Прибувши в Ітаку, Мелезіген відчув нездужання. Ментес залишив супутника під наглядом надійну людину і поплив на батьківщину. У подальше мандрівка Мелезіген відправився пішки. По дорозі він декламував історії, зібрані ним за час мандрівки.

За версією Геродота Галикарнасского, остаточно осліп сказитель в місті Колофон. Там він і взяв собі нове ім'я. Сучасні дослідники схильні ставити під сумнів історію, розказану Геродотом, як і твори інших античних авторів про життя Гомера.

гомерівський питання

У 1795 році Фрідріх Август Вольф у передмові до видання тексту поем давньогрецького сказителя висунув теорію, яка отримала назву «Гомерівський питання». Основний сенс думки вченого полягав в тому, що поезія за часів Гомера була усною мистецтвом. Сліпий мандрівний оповідач не міг бути автором складного художнього твору.

Сліпий мандрівний оповідач не міг бути автором складного художнього твору

погруддя Гомера

Гомер складав пісні, гімни, музичні епоси, які лягли в основу «Іліади» та «Одіссеї». На думку Вольфа, закінчений вигляд поеми отримали, завдяки іншим авторам. З тих пір вчені, які займаються творчістю Гомера, розділилися на два табори: «аналітики» підтримують теорію Вольфа, а «унитарии» дотримуються думки про суворе єдності епосу.

сліпота

Деякі дослідники творчості Гомера говорять про те, що поет був зрячим. На користь відсутності у сказителя недуги говорить той факт, що філософи і мислителі вважалися в Стародавній Греції людьми, позбавленими звичайного зору, але мають дар дивитися в суть речей. Сліпота могла бути синонімом мудрості. Гомер вважався одним з творців всеосяжної картини світу, автором родоводу богів. Мудрість його була для всіх очевидною.

Мудрість його була для всіх очевидною

Сліпий Гомер з провідником. Художник Вільям Бугро

Античні біографи вивели в своїх творах точний портрет Гомера-сліпця, але складали вони свою працю вже через багато століть після смерті поета. Так як достовірних даних про життя поета не збереглося, то трактування античних біографів могла бути не зовсім правильною. На користь цієї версії говорить факт наявності у всіх біографіях вигаданих подій за участю міфічних персонажів.

Твори

Збережені давні свідчення дають уявлення про те, що в епоху античності твори Гомера вважалися джерелом мудрості. Поеми давали знання щодо всіх сфер життя - від загальнолюдської моралі до основ військового мистецтва.

Плутарх писав, що великий полководець Александр Македонський завжди зберігав при собі копію «Іліади». Грецьких дітей вчили читати по «Одіссеї», а деякі уривки з творів Гомера філософи-піфагорійці прописували, як засіб для виправлення душі.

Ілюстрація до "Іліаді"

Гомера вважають автором не тільки «Іліади» та «Одіссеї». Сказитель міг бути творцем комічної поеми «Маргіт» і «Гомерівських гімнів». Серед інших творів, приписуваних давньогрецького сказителю, є цикл текстів про повернення героїв Троянської війни в Грецію: «Киприи», «Взяття Іліона», «Ефіопіда», «Мала Іліада», «Повернення». Поеми Гомера відрізняє особлива мова, яка не мала аналога в розмовній мові. Манера оповіді робила оповіді запам'ятовуються і цікавими.

смерть

Існує легенда, яка описує смерть Гомера. У старості відправився сліпий казок на острів Іос. Подорожуючи, Гомер зустрів двох юних рибалок, які загадали йому загадку: «У нас є те, що ми не ловили, а що ми зловили, ми викинули». Поет розмірковував над вирішенням головоломки довго, але так і не зміг знайти потрібної відповіді. Хлопчаки ловили вошей, а не рибу. Гомер був так засмучений тим, що не зміг розгадати загадку, що послизнувся і вдарився головою.

За іншою версією, сказитель наклав на себе руки, так як смерть була для нього не така страшна, як втрата гостроти розуму.

Цікаві факти

  • Існує близько десятка біографій сказителя, що дійшли до нашого часу з античності, але всі вони містять казкові елементи і згадки про участь давньогрецьких богів в подіях життя Гомера.
  • Поет поширював свої твори за межами Древньої Греції за допомогою учнів. Їх називали гомериди. Вони мандрували по різних містах, виконуючи на площах твори свого вчителя.

статуя Гомера

  • Творчість Гомера було дуже популярно в Стародавній Греції. Близько половини всіх знайдених папірусних давньогрецьких сувоїв є уривками з різних творів поета.
  • Твори сказителя передавалося в усній формі. Поеми, які ми знаємо сьогодні, були зібрані й структуровані в цілісні твори з розрізнених пісень армією поетів афінського тирана Пісістрата. Деякі частини текстів були відредаговані з урахуванням побажань замовника.
  • радянський прозаїк Осип Мандельштам в 1915 році написав вірша «Безсоння. Гомер. Тугі вітрила », в якому закликав до сказителю і героям поеми« Іліада ».
  • До середини сімдесятих років двадцятого століття події, описані в поемах Гомера, вважалися чистою вигадкою. Але археологічна експедиція Генріха Шлімана, який знайшов Трою, довела, що творчість давньогрецького поета засноване на реальних подіях. Після такої знахідки шанувальники Платона зміцнилися в надії, що одного разу археологи знайдуть і Атлантиду.
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация