Православ'я

(77 голосів: 4.6 out of 5)

Див. Розділ ЧИМ ВІДРІЗНЯЮТЬСЯ РЕЛИГИИ

Православ'я (грец. Ὀρθοδοξία (ортодоксів) - правильне судження, правильне вчення, правильне славлення (від грец. Ὀρθός - прямий, що стоїть прямо, правильний, + δοκέω - думаю) - 1) справжнє релігійне вчення про Бога , Про Його творіння і Його відношенні до цього витвору, про покликання і призначення людини , Про шляхи досягнення людиною порятунку , Дароване через Господа Ісуса Христа , Розкривається людині за допомогою благодаті святого Духа , Невпинно перебуває в Єдиної Святої Соборної і Апостольської церкви Христової; 2) єдино дійсний напрям християнства .

«Православ'я є справжнє Богопізнання і Богошанування; Православ'я є поклоніння Богові Духом і це правда, Православ'я є прославляння Бога істинним пізнанням Його та поклонінням Йому; Православ'я є прославляння Богом людини, справжнього служителя Божого, даруванням йому благодаті Всесвятого Духа . Дух є слава християн ( Ін. 7:39 ). Де немає Духа, там немає Православ'я »(свт. Ігнатій Брянчанінов) .

Ігнатій Брянчанінов)

Поняття Православ'я включає в себе три взаємопов'язані частини.
По-перше, слово Православ'я має веровчительний зміст. Під Православ'ям треба розуміти чисте, цілісне і неспотворене християнське вчення, явлене в церковних догматах . У догматичному сенсі Православне вчення протистоїть всім єресям як спотворень християнства і відображає повноту Богопізнання, доступну людському роду. У такому значенні термін Православ'я зустрічається вже в творах апологетів II століття (зокрема, Климента Олександрійського ).
По-друге, слово Православ'я має церковний або еклезіологічний сенс. Під Православ'ям треба розуміти співтовариство автокефальних християнських помісних Церков, які мають між собою євхаристійне спілкування.
По-третє, слово Православ'я має містичне значення. Під Православ'ям треба розуміти християнську духовну практику (досвід) Богопізнання через наживання Божественної благодаті Святого Духа, яка рятує і перетворює (обожівается) людини.

Всі три сенсу Православ'я взаємопов'язані і не мислимі один без іншого. Православне віровчення має своїм джерелом містичний досвід і викладається в Церкві Христовій. Православна Церква являє одне догматичне віровчення, засноване на одному містичному досвіді. Православний містичний досвід виражається в доглянутому Церквою віровченні.

***

Слово Православ'я є переклад грецького слова Ортодоксів (Orthodoxia). Це слово складається з двох частин. Перша частина Орто (Ortho) в перекладі з грецького означає «прямий», «правильний». Друга частина докса (doxa) в перекладі з грецького означає «знання», «судження», «думка», а також «сяйво», «слава», «честь». Ці значення взаємно доповнюють один одного, бо правильна думка в релігії передбачає правильне славослів'я Бога, і, як наслідок, причетність до Його слави. В останньому значенні ( «слава») слово докса зустрічається в Новому Завіті найбільш часто. Наприклад, Спаситель «прийняв від Бога Отця славу (грец. D oxa) і честь» ( 2Пет. 1:17 ), Був «увінчаний славою (грец. D oxa) і честю через муку смерти» ( Євр. 2: 9 ), Гряде «на хмарах небесних із великою потугою й славою (грец. Doxa) великою» ( Лк. 21:27 ), Християнин повинен перетворюватися «в той же образ від слави (грец. Doxa) в славу» ( 2 Кор. 3:18 ), «Бо Твоє є царство і сила і слава (грец. Doxa) на віки» ( Мф. 6:13 ). Тому слово Ортодоксів переведено як Православ'я.

***

професор М.М. Глубоковський :
Православ'я хоче бути повним одкровенням християнства, щоб останнє виражалося в ньому адекватно і значить - правильно. У цьому сенсі православ'я є «праве сповідання» - ортодоксія - тому, що відтворює в собі весь що розуміється об'єкт, саме бачить і іншим показує його в «правильному думці» по всьому предметному багатства і з усіма особливостями. <...>
За своїм внутрішнім надії православ'я мислить себе християнством в його початкової повноті і неушкодженою цілісності. Воно принципово розмежовується від інших християнських сповідань не як істина від помилок, а, власне, як цілого в порівнянні з частинами. Останні вже виділяються з нього і для виправдання і забезпечення своєї автономії винуждаются наполягати на прямому відокремленні з різким оттенением своїх відмінних властивостей і такий неспорідненою, яка виключає змішання і передачу. За самою своєю цілісності православ'я не відчуває до цього внутрішньої потреби, бо носить в собі всі частини і не має ні потреби, ні бажання диференціюватися від них. <...>
Православ'я не має «символічних книг» в технічному сенсі <...&gt; Воно шанує себе правим, або справжнім вченням Христовим у всій первісності і непошкодженні, а тоді - яка ж може бути у нього особлива відмінна доктрина, крім Євангелічно-Христової ?! <...> Православ'я апелює до старих, споконвічно християнським нормам і не вказує для себе особливих «символічних книг», тому що не має нічого символічно нового в догматичному відношенні в порівнянні з епохою до укладення семи Вселенських Соборів. Цим показується, що православ'я зберігає і продовжує початкове апостольське християнство по безпосередньому і безперервному спадкоємству. В історичному перебігу християнства по всесвіту це є центральний потік, що йде від самого «джерела води живої» ( Об. 21: 6 ) І не ухиляються на всьому своєму протязі до кінця світу.

ієромонах Макарій (Маркиш):
Яке то головна властивість православного життя, що лежить в самій її основі, за яким можна визначити, не відступили ми від Православ'я? Властивість це - регулярне і свідома участь в Святих Таїнствах Сповіді та Євхаристії.

***

«Православні церкви відрізняються в основному народними традиціями і ступенем модернізації. Болгари, наприклад, повністю перейшли на розмовну мову (але народу в храмах від цього стало не більше, а менше). Греки і багато інших перейшли на європейський календар; російські, серби і грузини - ні. У помісних церков є свої святі, деякі особливі свята - наприклад, Покров (хоча свято і візантійський, зараз він є тільки в Росії). Але в цілому традиція має тенденцію до однорідності - за рахунок посилився спілкування православних різних країн ».
Павло Кузенков, кандидат іст. наук, доцент істфаку МДУ, викладач Стрітенської ДС.

Див. РЕЛІГІЯ , ІСТИНА , ХРИСТИЯНСТВО , обоження , богоспілкуванням , автокефалії

Gt; Воно шанує себе правим, або справжнім вченням Христовим у всій первісності і непошкодженні, а тоді - яка ж може бути у нього особлива відмінна доктрина, крім Євангелічно-Христової ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация