сонце

Сонце - центральне тіло сонячної системи - представляє собою гарячий газова куля. Воно в 750 разів перевершує за масою всі інші тіла Сонячної системи разом узяті. Саме тому все в Сонячній системі можна наближено вважати, що обертається навколо Сонця. землю Сонце "переважує" в 330 000 разів. На сонячному діаметрі можна було б розмістити ланцюжок з 109 таких планет , Як наша. Сонце - найближча до Землі зірка , Воно - єдина з зірок, чий видимий диск помітний неозброєним оком. Всі інші зірки, віддалені від нас на світлові року , Навіть при розгляді в потужні телескопи , Не відчиняють ніяких подробиць своїх поверхонь. Світло від Сонця до нас доходить за 8 з третиною хвилин. За однією з гіпотез, саме разом з Сонцем утворилася наша планетна система, Земля, а потім і життя на ній.

Сонце мчить в напрямку сузір'я Геркулеса по орбіті навколо центру нашої галактики , Долаючи щомиті більше 200 км. Сонце і центр Галактики розділяє прірва в 25 000 світлових років. Той же шлях пролягає від Сонця до околиць Галактики. Наша зірка розташувалася поблизу галактичної площини, недалеко від кордону одного з спіральних рукавів. Тому, прогулюючись в парку і неквапливо залишаючи за спиною по 3 км за годину, ми одночасно крутимося разом з поверхнею нашої планети навколо земної осі зі швидкістю 23 км на хвилину на широті Москви, крутимося з Землею навколо Сонця, щомиті залишаючи позаду 30 км, і , нарешті, зі швидкістю 230 км в секунду борознити простори нашої Галактики. Позбавляємо читача від перерахування рухів останньої.

доля Сонця

Як і всі зірки, Сонце народилося в зіщулена газопилової туманності. Коли настільки грандіозна маса (2. 10 30 кг) стискалася, вона сама себе сильно розігріла внутрішнім тиском до температур, при яких в її центрі змогли розпочатися термоядерні реакції. Так запалилася новонароджена зірка (не плутайте з новими зірками). У центральній частині температура на Сонці дорівнює 15 000 000 До , А тиск досягає сотні мільярдів атмосфер.

В основному, на три чверті, Сонце на початку свого життя складалося з водню. Саме водень в ході термоядерних реакцій перетворюється в гелій, при цьому, виділяється енергія, яку випромінює Сонце. Сонце належить до типу зірок, званих жовтими карликами. Воно - зірка головної послідовності і відноситься до спектрального класу G2. Маса самотньої зірки завжди визначає її долю. За час свого життя (5 мільярдів років), в центрі нашого світила, де температура досить висока, згоріло близько половини всього наявного там водню. Сонцю залишилося жити приблизно стільки ж, 5 мільярдів років.

Після того як в центрі світила водень буде під кінець, Сонце збільшиться в розмірах, стане червоним гігантом . Це найсильнішим чином позначиться на Землі: підвищиться температура, океани википить, життя стане неможливою в тій формі, в якій ми її знаємо зараз. Наша зірка закінчить своє життя білим карликом , Порадувавши невідомих нам позаземних астрономів майбутнього нової планетарною туманністю , Форма якої може виявитися досить химерної завдяки впливу планет.

Фізичні характеристики нашого Сонця

Розмір Сонця (1 392 000км в діаметрі) дуже великий за Земним мірками, але астрономи, в той же час, називають його жовтим карликом - в світі зірок Сонце нічим особливим, на перший погляд, не виділяється. Однак, в останні роки, з'являється все більше доказів на користь деякої незвичайності нашого Сонця. Зокрема, Сонце менше випромінює ультрафіолету , Ніж інші зірки того ж типу. Сонце має більшу масу, в порівнянні зі схожими зірками. Крім того, ці самі схожі на Сонце зірки помічені в мінливості, вони змінюють свій блиск, тобто є змінними зірками . Сонце не змінює помітно своїй яскравості, хоча до перемееним зірок і її відносять: Ви ж чули про одинадцятирічний цикл активності Сонця?

Втім, деяка унікальність Сонця - не привід для гордості, а підстава для більш детальних досліджень.

Про особливості обертання Сонця читайте нижче . Потужність випромінювання Сонця 3,8. 10 20 МВт. На Землю потрапляє лише близько однієї половини мільярдної частки всієї енергії Сонця. Уявіть собі стихійне лихо, при якому п'ятнадцяти стандартним квартирах в 45 кв. м. не пощастило бути затопленими до стелі водою. Якщо ця кількість води - вся потужність випромінювання Сонця, то на частку Землі доведеться менше чайної ложки. Але саме завдяки цій енергії на Землі відбувається кругообіг води, дмуть вітри, розвивалася і розвивається життя. Вся енергія, прихована в горючих копалин (нафти, вугілля, торф, газ), - теж спочатку була випромінюючи Сонцем.

Випромінює ж Сонце свою енергію у всіх довжинах хвиль Випромінює ж Сонце свою енергію у всіх довжинах хвиль. Але не рівномірно. 48% енергії випромінювання припадає на видиму область спектра , При цьому максимум відповідає жовто-зеленого кольору. Близько 45% енергії, що втрачається Сонцем, забирають інфрачервоні промені . Як бачите, на гамма-промені , рентгенівське , Ультрафіолетове і радіо випромінювання припадає лише 8%. Однак випромінювання сонця настільки сильно в купе з різними потоками заряджених частинок (сонячним вітром), що воно дуже відчутно на відстанях навіть в сотні сонячних радіусів. Від шкідливого впливу випромінювання Сонця нас захищає магнітосфера і атмосфера Землі.

Це стереографической зображення Сонця Це стереографической зображення Сонця. Для кращого бачення об'ємності знімка потрібно використовувати окуляри з різнокольоровими скельцями - червоним і синім. (11 листопада 1992 року).

Сонце є плазмовим кулею. Іншими словами, воно складається з "суміші" заряджених частинок - ядер атомів водню і гелію, а також електронів . Сонце теж, як і Земля, обертається навколо своєї осі. Рух частинок, з яких складається Сонце, створює магнітне поле нашої зірки. Воно могутніше земного в 6 000 разів. У районах сонячних плям магнітне поле Сонця особливо сильно.

сонячні плями

Саме виникнення плям пов'язано з магнітними процесами Саме виникнення плям пов'язано з магнітними процесами. Плями з'являються парами в тих місцях, де лінії викривленого магнітного поля виходять з поверхні і входять в неї. Пара плям при цьому утворює пару полюсів поля - південний і північний. У роки підвищеної сонячної активності магнітне поле спотворено сильніше, і плям на Сонці більше. В роки "спокійного" Сонця плям може не бути зовсім. Період зміни сонячної активності наближено прийнято вважати рівним 11,2 року. Після появи плями можуть проіснувати від декількох годин до декількох місяців. Форма і розміри плям бувають різними. Їх температура на 1 000-1 500 ╟ нижче, ніж у решті поверхні Сонця, і лише тому вони здаються темними. Холодними плями можна вважати тільки щодо інших частин поверхні Сонця.

будова Сонця

Видима поверхня Сонця називається фотосферою Видима поверхня Сонця називається фотосферою. Її товщина близько 300 км. при сильному дозволі деталей, можна побачити в телескоп, що фотосфера має гранульовану структуру. Речовина на Сонце постійно переміщається, і в областях, займаними гранулами, воно піднімається до поверхні, а в проміжках між ними - опускається.

Далі вглиб поширюється конвекційна зона - зона, в якій енергія за рахунок конвекції переноситься від центру до більш високих шарів. Тут речовина, як би, перемішується.

Від центру Сонця до конвекційної зоні енергія переноситься випромінюванням. Однак кожен фотон витрачає мільйони років для того, щоб пройти цю зону: світло багато разів поглинається речовиною і випромінюється знов.

У центрі розташовується щільне і гаряче ядро, в якому і відбуваються ядерні реакції.

Над фотосферою, під час сонячних затемнень, можна побачити сонячну атмосферу, що складається з хромосфери, невеликого шару червонуватого кольору, прилеглого до видимої поверхні, і сонячної корони - розрядженою і гарячої (~ 1 000 000 К) зовнішньої оболонки, що тягнеться до відстані в п'ять радіусів сонця Над фотосферою, під час сонячних затемнень, можна побачити сонячну атмосферу, що складається з хромосфери, невеликого шару червонуватого кольору, прилеглого до видимої поверхні, і сонячної корони - розрядженою і гарячої (~ 1 000 000 К) зовнішньої оболонки, що тягнеться до відстані в п'ять радіусів сонця.

Подібним чином влаштовані всі зірки головної послідовності .

Природа Сонця, та й зірок взагалі, до кінця не ясна. Через велику залежність всіх землян від того, як веде себе наше світило, вивчення Сонця є важливою галуззю астрономії. Крім того, це єдина зірка знаходиться у нас "під руками".

спостереження Сонця

Спостерігати Сонце в бінокль, підзорну трубу або телескоп без спеціальних темних сонячних фільтрів можна !!!Ви зіпсуєте собі зір.Астрономи з цього приводу іноді чорно жартують: "На Сонці в телескоп без фільтра можна подивитися всього два рази: один раз лівим оком, інший раз - правим".Спостерігати Сонце в бінокль, підзорну трубу або телескоп без спеціальних темних сонячних фільтрів можна

Розмір Сонячного диска на небі - півградуса . Використовуючи сонячний темний фільтр, можна бачити на його поверхні темні плями. Вони мають температуру лише на півтори тисячі градусів менше, ніж інша поверхня, нагріта до 5 800 К. Спостерігаючи день у день сонячні плями, що знаходяться на різних широтах Сонця, Ви зможете отримати очевидний доказ того, що Сонце - газ. Плями будуть зміщуватися один щодо одного. Ближчі до екватора плями стануть випереджати плями середніх широт. Газова куля обертається з різними швидкостями на різних широтах: шари газу зміщуються один щодо одного, чому підтвердження - зміни у взаємному положенні плям. Період обертання Сонця навколо своєї осі на екваторі становить близько 25-ти діб, а біля полюсів - близько 35-ти.

Зауважте також, що по краях сонячний диск темніше Зауважте також, що по краях сонячний диск темніше. Це пов'язано з тим, що за цими напрямками сонячним променям доводиться долати більший шар атмосфери Сонця. За схожим причин на заході і сході на Землі ми і Місяць, і Сонце бачимо темнішими, червоними. Світло від цих небесних тіл проробляє більший шлях в земній атмосфері. Якщо Ви на словах не дуже чітко розумієте, як таке відбувається, надійти повітряна куля. Дивіться крізь нього на світле вікно. Ви неодмінно побачите, що по краях куля буде темніше. Світло від вікна тут повинен пройти через більший шар гуми.

Сонце дуже активно Сонце дуже активно. Під час затемнень видно протуберанці - викиди речовини різного розміру, а також спалаху. За допомогою спеціального обладнання спалаху можна розгледіти на тлі решти поверхні. Вони представляють собою потужні викиди енергії і речовини. Температура спалахів вище середньої температури поверхні. Виникнення спалахів пов'язано з неоднорідностями (спотвореннями) магнітного поля. Спалахи породжують посилення корпускулярного (що складається з частинок) потоку від Сонця - сонячного вітру. Сонячний вітер на Землі викликає магнітні бурі і полярні сяйва.

Сонце, як ми говорили, випромінює в усіх довжинах хвиль. Вчені ведуть за денним світилом спостереження у всьому їх діапазоні, так як сонячна активність сильно позначається на погодні умови на Землі, якщо погоду розуміти в широкому сенсі.

Із Землі Сонце вивчається також за допомогою спеціальних сонячних телескопів. Особливість їх полягає в тому, що в такі системи входять два дзеркала. Одне з них повертається за Сонцем, слідуючи за його рухом по небу, і відображає світло в дзеркало нерухоме. Для вивчення Сонця існують кілька, в тому числі і міжнародних, програм. Для найпростіших же аматорських спостережень досить невеликого телескопа. Існують спеціальні космічні дослідницькі апарати, призначені тільки для спостереження за Сонцем.

Дивитися на Сонце без сильно поглинає світло фільтра не можна. Згадайте, що за допомогою трисантиметрових лупи від сонячного світла можна розпалити вогонь, а телескоп збирає набагато більше світла. Надійніше і безпечніше всього спостереження виробляти на білому екрані, встановленому за окуляром телескопа.

Сонце не змінює помітно своїй яскравості, хоча до перемееним зірок і її відносять: Ви ж чули про одинадцятирічний цикл активності Сонця?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация