Хеопс

  1. біографія Хнум-Хуфу - другий фараон IV староєгипетської династії - відомий нам по грецькому імені...
  2. смерть
  3. відкриття пірамід
  4. легенди
  5. пам'ять

біографія

Хнум-Хуфу - другий фараон IV староєгипетської династії - відомий нам по грецькому імені Хеопс. В історію фараон увійшов завдяки побудованої під його початком Великої піраміді в Гізі. Піраміда Хуфу перевершила за величиною інші і стала одним з «Семи чудес світу», найповажнішим за віком.

Піраміда Хуфу перевершила за величиною інші і стала одним з «Семи чудес світу», найповажнішим за віком

Піраміда Хеопса

Звівши собі пам'ятник на століття, Хеопс дорого заплатив за посмертну славу: античні історики стверджують, що будівництво гіганта виснажило ресурси держави, а сучасники нібито ненавиділи тирана. За іншими відомостями, єгиптяни вважали Хнум-Хуфу мудрим і далекоглядним правителем і працювали на нього без примусу, у що грецькі історики, уражені масштабами гробниці, не повірили.

Історія життя і правління

Хуфу - син знатних батьків: син фараона Снофру і цариці Хетепхерес I. Це при народженні ім'я означало «Мене захищає бог Хнум». Давньоєгипетський деспот відомий і під іншими іменами: у Геродота він Хеопс, Діодор Сицилійський називав його Хембес, інші античні історики величали Суфісом I і Саофісом. У правителя було і тронне ім'я - Хор-Меджеда.

У правителя було і тронне ім'я - Хор-Меджеда

Фараон Снофру, батько Хеопса

Народився фараон в Середньому Єгипті. Згодом місто, де він з'явився, назвали Менат-Хуфу ( «годувальниця Хуфу»). У період правління батька Хеопса - фараона Снофру - з'явилося 3 піраміди.

Історики вважають, що Хеопс змінив батька в зрілому віці і правил без малого 30 років: в знайдених папірусах згадується 27-й рік правління. Прижиттєві свідоцтва зображують правителя будівельником міст (місто-фортеця Бухен) і поселень на берегах Нілу.

У збережених папірусах говориться про Хеопса-завойовника, який відправив військо на Синай, щоб покарати кочових бедуїнів, дошкуляють єгипетських торговців грабежами. Друга мета експедиції - видобуток покладів міді і «каменю щастя», як іменували бірюзу. Виявляв Хеопс підвищену увагу і на південь Єгипту, де виявився цінний рожевий граніт.

статуя Хеопса

За що дійшли переказами у Хеопса було 4 чоловік і жінка, імена двох збереглися: Мерітатес і Хенутсен. Дружини народили йому 9 синів і 15 дочок. Імена синів археологи та науковці дізналися, розшифрувавши написи на усипальницях в масштабах Ель-Гізи.

Дочка Хетепхерес II черзі виходила заміж за зведених братів і стала царицею. Після смерті батька трон дістався синові Джедефра, що правив 8 років. У давнину усипальницю Джедефра розграбували і частково зруйнували.

смерть

Помер Хеопс імовірно в 2566 році до Різдва Христового. Якщо вірити Геродоту, сучасники ненавиділи деспотичного і жорстоко правителя. Хеопс позбавив храми привілеїв, а зведення піраміди послабило державу і стало причиною падіння династії. Є припущення, що Хеопс помер насильницькою смертю від рук представників П'ятої династії, а ім'я фараона після його смерті заборонили вимовляти.

відкриття пірамід

Навічно залишитися в історії Хеопсу допомогло зведення величезної гробниці. Процес її будівництва зайняв два десятки років. Молодий фараон наказав приступити до побудови восславляла його піраміди, ледь зайнявши місце померлого батька. Він мріяв здивувати весь світ небаченими розмірами і висотою усипальниці.

Він мріяв здивувати весь світ небаченими розмірами і висотою усипальниці

Велика піраміда Хеопса

У пустелі знайшли кам'янисте плато, яке могло б витримати вагу понад 6 млн тонн. Майданчик в 7 км на захід від Гізи і південніше Фустата (Каїра). Хут ( «світоч») - давня назва гробниці Хеопса - стала першою в комплексі пірамід династії. Архітектора і виконроба будівництва звали Хемиуна, він був родичем фараоном.

Первісна висота усипальниці - 146,6 м. У наші дні піраміда Хеопса становить 137,5 м: наступ пісків, землетрусу і втрата вінчає пірамідіон знизили будова на десяток метрів.

Детальне дослідження піраміди Хеопса

Будували Хут шляхом складання ярус на ярус 2,3 млн гранітних блоків вагою від 2,5 до 15 тонн, які висікали біля підніжжя кам'янистого плато. Їх підганяли один до одного з такою точністю, що в зазори не минало лезо ножа. Сполучних розчинів не використали. Облицьовували гробницю білосніжним вапняком, який добували на іншому березі Нілу і переправляли по річці.

У трактатах Геродота йдеться, що зводили гробницю 100 тис. Чоловік, що змінялися кожні 3 місяці. Одночасно, не заважаючи один одному, працювали 8 тис. Кваліфікованих робітників. Селяни теж брали участь в будівництві, коли розливалася річка і припинялися землеробські роботи. Робочим платили платню, давали їжу і одяг.

Піраміда Хеопса і Ейфелева вежа

За збереженим відомостями, майстри шліфували облицювальні плити до дзеркального блиску, тому піраміда здавалася цільним монолітом і в місячному світлі виблискувала і переливалася, мов кришталь. У середні століття плити облицювання розібрали, використавши для будівництва Каїра.

Побити висотний рекорд будови вдалося лише в 1889 році: Ейфелева вежа досягла 300 м. Велика піраміда Хеопса - перша будова в комплексі гробниць для правителів династії, до якого увійшли три піраміди - Хеопса, Хефрена і Мікеріна, на сторожі яких стоїть Сфінкс - вінець давньоєгипетського зодчества .

Велика піраміда Хеопса - перша будова в комплексі гробниць для правителів династії, до якого увійшли три піраміди - Хеопса, Хефрена і Мікеріна, на сторожі яких стоїть Сфінкс - вінець давньоєгипетського зодчества

сфінкс

Усередині головної гробниці - мережа ходів, що відгалужуються від коридору-галереї довжиною 47 м, що веде до камери фараона. Камера, облицьована гранітом, має висоту 5,8 м, її площа 10,5 на 5,3 м. На східній стороні гробниці знайдено усипальниця матері Хеопса. Раніше гробницю Хетепхерес I в Мейдуме розграбували, і Хеопс перепоховав царицю в своїй піраміді.

Секрет бальзамування тіл єгипетських правителів не розкритий до сих пір. Багато мумії збереглися до наших днів. Нутрощі, які добуваються при бальзамуванні, поміщали в «Кнопа», герметичні судини, знайдені поруч з саркофагами.

Нутрощі, які добуваються при бальзамуванні, поміщали в «Кнопа», герметичні судини, знайдені поруч з саркофагами

Єгипетська мумія

Збереглося кілька зображень Хеопса. Крім рельєфів, на яких викарбовано правитель в білому одязі і червоною короні, збереглася знайдена в храмі Осіріса статуетка заввишки 7,6 см. Решта три фігурки пошкоджені: вапнякова голова фараона виставлена ​​в мюнхенському музеї, гранітна - в Брукліні, частина голови - в Бостоні.

Грабувати піраміди намагалися і сучасники, і нащадки Хеопса. Халіф Багдада Аль-Хамун Не послухав умовлянь і за допомогою фахівців з облоговому справі пробив пролом в північній межі піраміди. Ділянка для розм'якшення поливали киплячим оцтом, потім довбали тараном. Відкривши хід в галерею, грабіжники дісталися до гробниці Хеопса, але коштовностей не знайшли.

Біля підніжжя Хуфу при розкопках виявлені тайники з човнами з кедра, зроблені без цвяхів і кріплень. Вони зберігалися в розібраному вигляді. Найдовшу човен (43,6 м) з 1224 частин реставратори зібрали: «Сонячна тура» Хеопса зберігається в музеї у південній боку гробниці.

легенди

У 1798 році гробницю Хеопса відвідав Наполеон . Цей візит обріс домислами і міфами. За збереженим письмовими свідченнями, імператор вислухав похмурі легенди про піраміду, що охороняється від вторгнення духами, і розсміявся. Але після відвідин королівської усипальниці, де його на 20 хвилин залишили одного, вийшов з сірим обличчям і потьмянілими очима. Пізніше на розпитування ад'ютанта Жере, що такого страшного побачив Наполеон, той, застогнавши, вигукнув:

«Так навіщо це потрібно! Адже все одно не повірите! ».

Таємницю знаменитий француз забрав у вічність. Прихильники містичних теорій пояснюють відсутність мумії фараона в похоронній камері тим, що піраміду збудували інопланетяни або атланти, чиї нащадки заснували цивілізацію на берегах священної річки.

Прихильники містичних теорій пояснюють відсутність мумії фараона в похоронній камері тим, що піраміду збудували інопланетяни або атланти, чиї нащадки заснували цивілізацію на берегах священної річки

Наполеон в Єгипті

Є припущення, що Хуфу не призначався для поховання, адже в камері Хеопса не залишилося навіть натяків на прикраси, а саркофаг для тіла царя грубо отесан і без кришки. Вчені вважають, що мумія Хеопса покоїться в підземній гробниці в залі посеред озера. Цим і пояснюється незаймана чистота камери, яку виявили в XIX столітті перші європейські дослідники. Куди заховані «скарби Хеопса» - таємниця і понині.

пам'ять

  • У квітня 2013 року знайшлося 4 десятка папірусів, датованих 27-м роком правління царя Хуфу. Найцікавіший - папірус-щоденник Меррері, давньоєгипетського чиновника, який брав участь в будівництві піраміди в Гізі.
  • Популярні теорії про будівництво піраміди інопланетянами з Оріона або атлантами. Космічна теорія походження пірамід стала основою фільму і серіалу «Зоряна брама».

Джек Хокінс в ролі Хеопса

  • Часи правління Хуфу відображені в американському фільмі 1955 «Земля Фараонів» (в ролі Хуфу - британець Джек Хокінс).
  • Дія роману «Мудрість Хеопса» (в оригіналі «Гра долі») єгипетського письменника Нагіба Махфуза відбувається в роки царювання Хеопса.
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация