живопис

  1. жанри живопису
  2. Історія живопису

Живопис - це один з основних видів образотворчого мистецтва; являє собою художнє зображення предметного світу кольоровими фарбами на поверхні. Живопис поділяють на: станковий, монументальний і декоративну.

Станковий живопис - в основному представлена роботами, виконаними олійними фарбами на полотні (картоні, дерев'яних дошках або оголити). Являє собою наймасовіший вид живопису. Саме цей вид зазвичай і застосовують до терміну "живопис".

Монументальний живопис - це техніка малювання на стінах при оформленні будівель і архітектурних елементів в будівлях. Особливо поширена в Європі фреска - монументальний живопис по сирій штукатурці водорозчинними фарбами. Ця техніка малювання добре відома ще з часів античності. Пізніше, така техніка використана при оформленні багатьох християнських релігійних храмів і їх склепінь.

Декоративний живопис - (від латинського слова від decoro - прикрашати) це спосіб малювання і нанесення зображень на предмети і деталі інтер'єру, стіни, меблі та інші декоративні предмети. Відноситься до декоративно-прикладного мистецтва.

Можливості живописного мистецтва особливо яскраво розкриває станковий живопис з 15 століття, з моменту масового використання масляних фарб. Саме в ній є особливе різноманіття змісту і глибокої розробленості форми. В основі мальовничих художніх засобів лежать кольору (можливості фарб), в нерозривній єдності зі світлотінню, і лінія; колір і світлотінь розроблені і розвинені техніками живопису з повнотою і яскравістю, недоступною іншим видам мистецтва. Цим обумовлено властиве реалістичного живопису досконалість об'ємної і просторової моделювання, жива і точна передача дійсності, можливості реалізації задуманих художником сюжетів (і способів побудови композицій) та інші образотворчі гідності.

Ще однією відмінністю в розбіжностях видів живопису є техніки виконання по різновидам фарб. Не завжди досить загальних ознак для визначення. Кордон між живописом і графікою в кожному окремому випадку: наприклад, твори, виконані аквареллю або пастеллю, можуть ставитися і до тієї і до іншої області, в залежності від підходу художника і поставлених перед ними завдань. Хоча малюнки на папері і відносяться до графіку, застосування різних технік малювання фарбами іноді стирає відмінності між живописом і графікою.

Необхідно враховувати, що сам семантичний термін "живопис" є словом російської мови. Воно взято для використання як термін в період формування в Росії образотворчого мистецтва в епоху бароко . Використання слова "живопис" в той час застосовувалося тільки до певного виду реалістичного зображення фарбами. Але спочатку воно походить від церковної техніки малювання ікон, в якій використано слово "писати" (що відноситься до писемності) тому, що це слово є перекладом значення в грецьких текстах (ось такі "труднощі перекладу"). Розвиток в Росії власної художньої школи та успадкування європейських академічних знань в галузі мистецтва, розвинуло область застосування російської слова "живопис", вписавши його в освітню термінологію і літературна мова. Але в російській мові так і утворилася особливість значення дієслова "писати" щодо писемності і малювання картин.

жанри живопису

В ході розвитку образотворчого мистецтва сформувалися кілька класичних жанрів картин, які знайшли свої особливості і правила.

Портрет - це реалістичне зображення людини, в якому художник намагається добитися схожості з оригіналом Портрет - це реалістичне зображення людини, в якому художник намагається добитися схожості з оригіналом. Один з найпопулярніших жанрів живопису. Більшість замовників використовували талант художників, щоб увічнити власне зображення або, бажаючи отримати зображення близької людини, родича і т.п. Замовники прагнули отримати портретна схожість (або навіть прикрасити його) залишивши в історії зорове втілення. Портрети різних стилів є наймасовішою частиною експозиції більшості художніх музеїв і приватних колекцій. Даний жанр включає в себе і такий різновид портрета, як автопортрет - зображення самого художника, написаний ним самим.

Пейзаж - один з популярних мальовничих жанрів, в якому художник прагне відобразити природу, її красу або особливість Пейзаж - один з популярних мальовничих жанрів, в якому художник прагне відобразити природу, її красу або особливість. Різні види природи (настрій пори року і погоди) надають яскраве емоційне вплив на будь-якого глядача - це психологічна особливість людини. Прагнення отримати емоційне враження від пейзажів зробило цей жанр одним з найпопулярніших в художній творчості.

Архітектурна живопис - цей жанр багато в чому схожий на пейзаж, але має ключову особливість: на картинах зображаються пейзажі за участю архітектурних об'єктів, будівель або міст Архітектурна живопис - цей жанр багато в чому схожий на пейзаж, але має ключову особливість: на картинах зображаються пейзажі за участю архітектурних об'єктів, будівель або міст. Особливий напрямок - вуличні види міст, що передають атмосферу місця. Ще одним напрямком цього жанру є зображення краси архітектури конкретного будинку - його зовнішнього вигляду або зображення його інтер'єрів.

Історична живопис - жанр, в якому основним сюжетом картин є історична подія або його інтерпретація художником Історична живопис - жанр, в якому основним сюжетом картин є історична подія або його інтерпретація художником. Що цікаво - до цього жанру належить величезна кількість картин на біблійну тему. Так як в середньовіччі біблійні сюжети вважалися "історичним" подіями і основними замовниками цих картин була церква. "Історичні" біблійні сюжети присутні в творчості більшості художників. Друге народження історичного живопису відбувається за часів неокласицизму, коли художники звертаються до відомих історичних сюжетів, подій з часів античності або національним легендам.

Батальний живопис - відображає сцени воєн і битв Батальний живопис - відображає сцени воєн і битв. Особливістю є не тільки бажання відобразити історичну подію, а й донести глядачеві емоційний піднесення подвигу і героїзму. В подальшому, цей жанр стає ще й політичним, дозволяючи художнику доносити глядачеві свій погляд (своє ставлення) на те, що відбувається. Подібний ефект політичного акценту і силу таланту художника ми можемо бачити в творчості В. Верещагіна .

Натюрморт - це жанр живопису з композиціями з неживих предметів, з використанням кольорів, продуктів, посуду Натюрморт - це жанр живопису з композиціями з неживих предметів, з використанням кольорів, продуктів, посуду. Цей жанр один з найбільш пізніх і сформувався в голландській школі живопису. Можливо, його поява викликана особливістю голландської школи. Економічний розквіт 17 століття в Голландії привів до прагнення до доступної розкоші (картинам) у значної кількості населення. Ця ситуація привернула до Голландії велику кількість художників, викликавши гостру конкуренцію серед них. Бідним художникам були недоступні моделі і майстерні (люди у відповідних шатах). Малюючи картини на продаж, вони використовували підручні засоби (предмети) для композицій картин. Ця ситуація в історії голландської школи є причиною розвитку жанрового живопису.

Жанровий живопис - сюжетом картин є побутові сцени повсякденного життя або свят, зазвичай - з участю простих людей Жанровий живопис - сюжетом картин є побутові сцени повсякденного життя або свят, зазвичай - з участю простих людей. Так само як і натюрморт, набуває поширення у художників Голландії в 17 столітті. У період романтизму і неокласицизму цей жанр знаходить нове народження, картини прагнуть не так відобразити повсякденний побут, скільки романтизувати його, внести в сюжет певний сенс або мораль.

Марина - вид пейзажу, в якому зображуються морські види, прибережні пейзажі з видом на море, схід і заходи на море, кораблі або навіть морські битви Марина - вид пейзажу, в якому зображуються морські види, прибережні пейзажі з видом на море, схід і заходи на море, кораблі або навіть морські битви. Хоча існує і окремий батальний жанр, але морські битви все одно відносяться до жанру "марина". Розвиток і популяризація цього жанру також можна віднести до голландської школі 17 століття. Був популярним в Росії завдяки творчості Айвазовського .

Анімалістичні живопис - особливістю цього жанру є створення реалістичних картин, що зображують красу тварин і птахів Анімалістичні живопис - особливістю цього жанру є створення реалістичних картин, що зображують красу тварин і птахів. Однією з цікавих особливостей цього жанру є наявність картин, що зображують неіснуючих або міфічних тварин. Художники, які спеціалізуються на зображеннях тварин називаються анімалістами.

Історія живопису

Потреба в реалістичному зображенні існувала з найдавніших часів, але мала ряд недоліків через відсутність технологій, систематизованої школи і освіти. У давнину частіше можна зустріти приклади прикладної і монументального живопису з технікою малювання по штукатурці. За часів античності, більшого значення надавалося таланту виконавця, художники були обмежені в технології виготовлення фарб і можливості отримати систематизоване освіту. Але вже в античності сформувалися спеціалізовані знання і праці (Вітрувій), які будуть основою нового розквіту європейського мистецтва в епоху Відродження. Декоративний живопис отримувала значного розвитку за часів грецької і римської античності (школа загублена в середні століття) рівень якої був, досягнутий тільки після 15 століття.

Розпис римської фрески (Помпеї I століття до н.е.), приклад рівня техніки античної живопису:
Розпис римської фрески (Помпеї I століття до н

"Темні століття" середньовіччя, войовниче християнство і інквізиція призводять до заборон на вивчення мистецької спадщини античності. Величезний досвід античних майстрів, знання в області пропорцій, композиції, архітектури та скульптури виявляються під забороною, а багато художні цінності знищуються через їх посвяти античним божествам. Повернення до цінностей мистецтва і науки в Європі відбувається тільки в період Ренесансу (відродження).

Художникам раннього Ренесансу (відродження) доводиться надолужувати і відроджувати досягнення і рівень античних художників. Те, чим ми захоплюємося в роботах художників раннього Відродження, було рівнем майстрів Риму. Наочний приклад втрати кількох століть розвитку європейського мистецтва (і цивілізації) в період "темних віків" середньовіччя, войовничого християнство і інквізиції - різниця між цими картинами 14 століть!

Виникнення і поширення технології виготовлення масляних фарб і техніки малювання ними в 15 столітті породжує розвиток станкового живопису і особливий вид продукції художників - кольорові картини олійними фарбами на грунтованому полотні або дереві.

Величезний стрибок в якісному розвитку живопис отримує в епоху Ренесансу , Багато в чому завдяки праці Леона Баттіста Альберті (1404-1472 рр.). Він вперше виклав основи перспективи в живописі (трактат "Про живопис" 1436 г.). Йому (його праць із систематизації наукових знань) європейська художня школа зобов'язана появі (відродження) реалістичною перспективи і природності пропорцій в картинах художників. Знаменитий і знайомий багатьом малюнок Леонардо Да Вінчі " Вітрувіанська людина "( пропорції людини ) 1493 року присвячений систематизації античних знань Вітрувія про пропорції і композиції, був створений Леонардо на півстоліття пізніше трактату Альберті "Про живопис". І праця Леонардо є продовженням розвитку європейської (італійської) художньої школи Епохи Ренесансу.

Але яскраве і масовий розвиток живопис отримала, починаючи з 16-17 століть, коли стала поширеною техніка олійного живопису, з'явилися різні технології виготовлення фарб і сформувалися школи живопису. Саме система знань і мистецької освіти (техніка малювання), в поєднанні з попитом на твори мистецтва у аристократії і монархів призводить до бурхливого розквіту образотворчого мистецтва в Європі (період бароко ).

Необмежені фінансові можливості європейських монархій, аристократії і підприємців стали прекрасним грунтом для подальшого розвитку живопису в 17-19 століттях. А ослаблення впливу церкви і світський спосіб життя (помножені на розвиток протестантизму) дозволили народитися безлічі сюжетів, стилів і напрямків у живописі ( бароко і рококо ).

В ході розвитку образотворчого мистецтва, художниками сформовано безліч стилів і технік, які призводять до високого рівня реалізму в творах. До кінця 19 століття (з приходом модерністських течій ) В живопису починаються цікаві трансформації. Доступність художньої освіти, масова конкуренція і високі вимоги до майстерності художників у публіки (і покупців) породжують нові напрямки в способах вираження. Образотворче мистецтво вже не обмежена тільки рівнем техніки виконання, художники прагнуть внести в твори особливі значення, способи "погляду" і філософію. Що часто йде на шкоду рівню виконання, стає спекуляцією або способом епатажу. Різноманітність виникають стилів, жваві обговорення і навіть скандали породжують розвиток інтересу до нових форм живопису.

Сучасні комп'ютерні (цифрові) технології малювання відносяться до графіку і не можуть називатися живописом, хоча багато комп'ютерні програми і обладнання дозволяють повністю повторювати будь-які техніки малювання фарбами.

Сучасні комп'ютерні (цифрові) технології малювання відносяться до графіку і не можуть називатися живописом, хоча багато комп'ютерні програми і обладнання дозволяють повністю повторювати будь-які техніки малювання фарбами

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация