квас

  1. Історична довідка
  2. Сорти і різновиди квасу
  3. Хімічний склад напою
  4. приготування квасу
  5. Рецепт хлібного квасу в домашніх умовах
  6. Користь хлібного квасу
  7. Квас в народній медицині та кулінарії
  8. Протипоказання до вживання
  9. Застосування напою в догляді за волоссям
  10. Маски на основі квасу

«Російський квас багато народу врятував» «Російський квас багато народу врятував». Російське народне прислів'я

Ну хто в наш час не знайомий з таким напоєм, як квас? Його часто готують вдома, використовуючи різні закваски та інгредієнти, продають на вулицях у великих бочках і сучасних автоматах, а в магазинах можна знайти його в пластикових пляшках. Існує багато різновидів цього старовинного слов'янського напою, але незмінно одне - він все також любимо дорослими і дітьми, як і багато років тому.

Історична довідка

Квас - один з дуже древніх напоїв. Його історія почалася багато століть назад. У Стародавньому Єгипті давним-давно, ще до нашої ери, існували напої, які дуже схожі на сьогоднішній квас. А такі античні знаменитості як Пліній Старший, Гіппократ і Геродот, в своїх працях описували цей знаменитий напій, ще тоді звернувши уваги на його корисні для здоров'я людини якості. Ну а на Русі ці ласощі відомо вже понад тисячу років. Згадка про нього зустрічається в кінці X століття: князь Володимир I Святославович велів роздати добрим людям «їжу, мед і квас ». Але рецепти його виготовлення були у слов'ян задовго до виникнення Київської Русі. Також готували його в Польщі і в Литві.

Квас був дуже поширеним напоєм. Його пили абсолютно всі стани: починаючи від селян, закінчуючи князями і імператорами. Варто згадати і про те, що за старих часів він вважався алкогольним напоєм. І був набагато міцніше і гущі, ніж сьогоднішнє пиво . А п'яниць раніше називали квасник, видозмінене це слово дійшло і до нас. Адже «квасити» в сучасній російській мові вживається досі.

У ті давні часи вважалося, якщо в будинку є цей російський напій - значить в цьому будинку все добре і благополучно. Селяни брали його з собою в поля. Вони не тільки тамували їм спрагу в спекотний літній полудень, а й відновлювали втрачену енергію. І після вживання його з подвійним запалом бралися за роботу.

У той час на Русі існувало вже понад півтисячі сортів квасу. На сьогоднішній день ми сприймаємо його, як хлібний напій, але існують ще й фруктові і ягідні кваси, і навіть бурякові. Цей продукт в старовину вважався чудодійним і цілющим напоєм. Його часто вживали в пости з чорним хлібом і цибулею. Він використовувався в старовинних обрядах і ритуалах, був священним напоєм на весіллях та вінчання. Його підносили молодим разом з хлібом , Як зараз, зустрічають хлібом-сіллю.

Квас припав і до імператорського столу. Російська імператриця Анна Іванівна дуже любила цей хмільний напій. А один з її блазнів, князь Голіцин, навіть придбав прізвисько Квасник, так як однієї з його обов'язків було підносити квас її імператорській величності.

У російських госпіталях і лазаретах теж дуже цінували цей напій за його лікувальні властивості, також він входив в обов'язковий армійський пансіон, брав участь в утриманні російського флоту і ув'язнених. Уже пізніше, за часів СРСР, квас повсюдно продавався на розлив на вулицях. Його легко можна було впізнати по великим жовтим бочок. Втім, цей спосіб його реалізації використовується до сих пір.

Сорти і різновиди квасу

У Росії, в Литві, на Україні і в Білорусії квас вважається традиційним національним напоєм У Росії, в Литві, на Україні і в Білорусії квас вважається традиційним національним напоєм.

Традиційні сорти:

  • хлібний;
  • солодовий;
  • сухарний;
  • окрошка;
  • молочний;
  • ягідний;
  • фруктовий;
  • медовий.

Крім того, існує багато різновидів плодово-ягідних напоїв. Це і грушевий, і лимонний, і журавлинний, і вишневий і багато інших. Їх готують і на основі хлібного квасу з додаванням соків або відварів вищезазначених ягід і фруктів, так і без борошна або хліба, шляхом зброджування ягід і фруктових соків.

У сучасному світі промислові підприємства стали випускати безліч напоїв, які теж називають квасом. Але насправді в їх склад входять не натуральні продукти. Вони готуються з додаванням фарбників і ароматизаторів, сюди ж входить і газована вода, і імітатори натурального смаку. Ці «квасні напої» продаються в магазинах в красивих пластикових пляшках.

Хімічний склад напою

До складу продукту входить маса корисних речовин. Але цінується він в основному через великий вміст вітамінів. У ньому присутні вітаміни групи В , а також вітамін С і Е. Наявність у продукті цих речовин у великій кількості може наситити тіло людини недостатньою кількістю вітамінів в період хвороби. А також поліпшити загальний стан і допомогти при фізичному виснаженні організму.

Хімічний склад напою крім усього іншого визначається ще й наявністю вільної вуглекислоти, молочної і оцтової кислот , Алкоголю, екстракту, білків, золи та цукру. Також визначають питому вагу продукту. Енергетична цінність хлібного квасу становить 27 ккал.

Таблиця № 3 «Питома вага деяких видів квасу» Назва квасу Щільність, кг / л Солдатський квас 1,007 Баварський квас 1,008 Домашній квас 1,006 Хлібний квас 1,008 Білий цукровий квас 1,0325 Журавлинний квас 1,0395

Також в складі напою містяться корисні мінерали і мікроелементи . це калій , кальцій , магній , залізо , йод , марганець , цинк , натрій , фосфор , сірка та інші.

приготування квасу

Квас досить просто приготувати в домашніх умовах Квас досить просто приготувати в домашніх умовах. Зазвичай для його приготування використовують дріжджі , Сухарі і цукор . Часто туди додають м'яту , Хміль, родзинки , яблука і інші різні продукти. Існують ще й бурякові і обліпиховий напої, але їх в основному використовують у народній медицині та кулінарії.

Квас є продуктом бродіння речовин, які виділяються з крохмалю входять до нього злакових продуктів. Зазвичай він робиться з борошна, хліба, води і солоду. Борошно для виробництва напою вживається найрізноманітніших сортів: житнє, пшеничне, гречана, вівсяна, ячмінна. Солод в основному використовується житній, іноді ячмінний. Хліб використовують житній і пшеничний. Найпоширеніший і популярний продукт на сьогоднішній день це хлібний квас. Іноді продукт готують без додавання солоду, також часто роблять і безалкогольний напій.

Рецепт хлібного квасу в домашніх умовах

Для приготування знадобляться:

  • близько 1 кілограма житніх сухарів;
  • родзинки - 1 столова ложка;
  • дріжджі сухі - 1 чайна ложка;
  • цукор - 4 столові ложки.

Сухарі залити приблизно 3 літрами кип'яченої води і поставити на ніч у темне місце. З ранку процідити отриманий настій, всипати туди цукор і дріжджі. Додати родзинки і поставити в тепле місце. Через добу напій буде готовий. Його потрібно відфільтрувати і поставити в холодильник.

Користь хлібного квасу

Чим тільки не корисний квас для організму. Завдяки цінним речовин, що містяться в його складі, він позитивно впливає на діяльність шлунково-кишкового тракту, вбиває шкідливі мікроорганізми, сприяє відновленню мікрофлори кишечника. Це просто вітамінний вибух для організму. У давнину з його допомогою успішно боролися з цингу і авітамінозом. Вуглекислота, що входить в його склад сприяє гарному переварюванню їжі. Завдяки їй також краще протікає процес засвоєння корисних речовин. Квас позитивно впливає на нервову систему людини. Він застосовується при депресивних станах, безсонні. Збільшує працездатність і заряджає бадьорістю на весь день. Корисний цей напій і для зубів, і людям, у яких спостерігаються проблеми із зором.

Квас в народній медицині та кулінарії

Часто в народній медицині натуральний продукт використовують і як додаткову терапію при грипі, застуді і хворобах дихальних шляхів Часто в народній медицині натуральний продукт використовують і як додаткову терапію при грипі, застуді і хворобах дихальних шляхів. Щоденне вживання цього напою зміцнює стінки судин, очищає їх, позитивно впливає на серцевий м'яз. Корисний він буде і для хворих на діабет і атеросклероз.

Крім усього іншого квас призводить до нормального стану водно-сольовий баланс в організмі і добре утримує вологу, що дуже дієво після отруєнь або харчових розладів. Корисний він і для схуднення, так як прискорює обмінні процеси, тим самим покращуючи метаболізм.

За старих часів цей напій був незамінним продуктом в строгі пости. Він перешкоджав виснаження організму, насичуючи його вітамінами і амінокислотами . Незважаючи на те, що його енергетична цінність досить невисока, він вважається поживним продуктом. Квас сприяє зміцненню імунної системи людини і сприяє виведенню з організму шкідливих речовин. У кулінарії він хороший, як і самостійний продукт. Але часто з нього готують і страви. Найпопулярнішим стравою з напою є окрошка. Також він застосовується при приготуванні тесту і солоного печива. Ну і звичайно ж, натуральний хлібний квас просто незамінний в літню спеку - він прекрасно втамовує спрагу.

Протипоказання до вживання

Так як квас є продуктом бродіння, то в його складі міститься алкоголь. У великих кількостях він протипоказаний при вагітності і маленьким дітям. Водіям автотранспортних засобів не рекомендується відразу після вживання квасу сідати за кермо. Потенційно небезпечним вважається споживання цього напою людьми страждаючими гастритом і цирозом печінки. Також не слід його пити при гіпертонії і схильності до підвищеного артеріального тиску.

Не рекомендується цей напій тим людям, у яких є алергія на продукти, з яких він виготовлений. Особливо на злаки і дріжджі.

Квасні напої, які останнім часом заповнили полиці супермаркетів нічого спільного з натуральним квасом не мають, відповідно ніякої користі вони не несуть. Більш того, в їх складі містяться шкідливі для організму харчові добавки, ароматизатори та барвники, які можуть негативно позначитися на здоров'ї людини. Коли вибираєте напій в магазині обов'язково звертайте уваги на склад і термін зберігання. Беріть той, який зроблений методом бродіння, і де відсутні шкідливі домішки.

Застосування напою в догляді за волоссям

З давніх-давен на Русі дівчата використовували цей кислий продукт для краси волосся. Та й досі в селах багато жінок споліскують їм голову після миття і готують цілющі маски, вони сприяли підвищенню і здоров'ю волосся.

Для того щоб волосся виглядало пишними і доглянутими обполіскувати їх натуральним продуктом потрібно регулярно, після кожного миття голови. Напій зміцнює коріння і насичується волосся по всій довжині. Також застосовують хлібний квас і для створення масок. Він може використовуватися як і самостійний продукт, так і входити до складу компонентів маски.

Маски на основі квасу

  1. Звичайна маска. Квас втерти в шкіру голови і рівномірно розподілити по всій довжині волосся. Обернути рушником і через півгодини змити теплою водою.
  2. Маска з косметичною глиною. Будь-яку косметичну глину розвести домашнім квасом і нанести на волосся. Через 15 хвилин промити теплою водою.
  3. Квас з майонезом. Це поєднання добре підійде для пошкодженого та фарбованого волосся. 2 столові ложки майонезу змішати з невеликою кількістю хлібного квасу (приблизно 50 мл). Сюди ж можна додати сік лимона і яєчний жовток. Для поліпшення ефекту голову обернути рушником.

висновки

Квас - найдавніший слов'янський напій, який користується величезною популярністю і в сучасному світі. Він прийшов до нас на стіл прямо з імператорських застіль, причому за час своєї подорожі цей напій зовсім не змінився. Його склад багатий вітамінами і корисними елементами для життєво важливих процесів організму. Він є потужним джерелом енергії, при цьому маючи низьку калорійність . Що робить його дуже популярним продуктом в дієтології.

Цей напій зміцнює імунітет і сприяє поліпшенню самопочуття. Він корисний при шлунково-кишкових розладах, так як у нього є здатність утримувати воду в організмі і відновлювати водно-сольовий баланс. Напій абсолютно простий у приготуванні і не вимагає великих матеріальних витрат, що робить його доступним практично для будь-якої людини. Він з успіхом бореться з шкідливими мікробами і є хорошим середовищем для розмноження корисних мікроорганізмів, тим самим він нормалізує стан мікрофлори людського організму.

Протипоказань до вживання цього напою трохи. Якщо вживати його в міру і не перестаратися, то великої шкоди квас не нанесе. Ну і звичайно, щоб бути впевненим у якості продукту, потрібно віддавати перевагу натуральному домашньому квасу, приготовленого з якісних інгредієнтів.

Більше свіжої і актуальної інформації про здоров'я на нашому каналі в Telegram. підписуйтесь: https://t.me/foodandhealthru

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация