# Факти | Цікаві факти про Ельбрусі - найвищій вершині Росії

  1. Назва
  2. Висота
  3. клімат
  4. сходження
  5. вулканічна активність
  6. Цікаві факти

Ельбрус - це стратовулкан, розташований на кордоні республік Кабардино-Балкарії і Карачаєво-Черкесії. Він заслужено вважається найвищою вершиною Росії. А через те, що межа між Європою і Азією неоднозначна, його нерідко називають також найвищої гірської вершиною Європи.

А через те, що межа між Європою і Азією неоднозначна, його нерідко називають також найвищої гірської вершиною Європи

Назва

На Карачаєво-балкарській мовою гора називається «Мінг-тау», що приблизно можна перевести на російську мову, як «нагадує тисячу гір» (гора з тисяч). Ця назва, відсилається до неймовірно величезному розміру Ельбрусу, яким завжди захоплювалися корінні жителі цього регіону.

Деякі балкарці, проте, заперечують це вимова назви і запевняють, що правильніше її називати «Мінге-тау», а це вже не «гора з тисяч», а «гора осідлана». Так Ельбрус почали називати лише після того, як на її вершину зійшов перший чоловік в 1829 році. У місцевих краях прийнято перейменовувати гори в честь того, хто перший на них виліз, тому дана теорія теж має право на життя. Сучасні ж балкарці називають гору «Ельбрус-тау» і перевести це можна, як «гора, навколо якої крутиться вітер».

Взагалі, у Ельбрусу більше десяти різних назв. І яке з них з'явилося раніше за інших - з'ясувати досить складно.

Сучасна назва «Ельбрус» за різними версіями відбулося або від іранського «Айтібарес» - «висока гора», або з зендского (Зенди - одне з племен Ірану) «Ельбурс» - «блискучий». Проте в Ірані вже є гора під назвою Ельбурс, тому дана версія цілком може виявитися помилковою.

Серед інших назв Ельбрусу можна виділити тюркське «Джінпадішах» - «повелитель духів», абхазьке «орфі-туб» - «гора блаженних», грузинське «Ял-буз» - «снігова грива».
Серед інших назв Ельбрусу можна виділити тюркське «Джінпадішах» - «повелитель духів», абхазьке «орфі-туб» - «гора блаженних», грузинське «Ял-буз» - «снігова грива»

Висота

Ельбрус має не одну, а дві вершини. Західна вершина височить на 5642 метри, а східна - на 5621 метр. Відстань між двома вершинами становить приблизно 3000 метрів.

Вперше висота Ельбрусу була визначена російським академіком Вікентієм Карловичем Вишневським в 1813 році.

Для порівняння, друга за висотою вершина Європи - це кристалічний масив Монблан. Його висота становить 4810 метрів. Найвищою ж вершиною світу на сьогоднішній день вважається Еверест (Джомолунгма) - його висота досягає 8848 метрів.

клімат

найсприятливіший час для відвідування Ельбрусу і сходження на нього - це період з липня по серпень, коли погода найбільш стабільна. Влітку тутешня температура рідко опускається нижче -8 градусів Цельсія. Але в міру сходження на гору температура може опуститися до -30 градусів. Зима в цих місцях досить сувора, і триває вона тут з жовтня по квітень. Сходження на гору в зимовий період практично рівносильно добровільному самогубству.

сходження

В середньому альпіністи витрачають на сходження на вершину Ельбрусу трохи менше одного тижня. У наш час сходження на Ельбрус можна значно полегшити. Адже куди простіше скористатися канатною дорогою і відразу опинитися на висоті близько 3750 метрів. На цій висоті розташований притулок «Бочки», який являє собою десять шестимісні утеплених бочкоподібних вагончиків і спеціально обладнану кухню. Саме з цього місця починається велика частина сходжень на Ельбрус в наші дні.
В середньому альпіністи витрачають на сходження на вершину Ельбрусу трохи менше одного тижня
Якщо пішки піднятися до рівня 4100 метрів, можна побачити легендарну готель «Притулок одинадцяти», якій активно користуються альпіністи усього світу. Це сама високогірна готель в світі, а свою назву вона отримала після того, як в 1909 році на цьому місці розбили свій табір голова Кавказького гірського суспільства Рудольф Лейцінгер і група з десяти школярів.

Найперше сходження на східну вершину Ельбрусу було скоєно в 1829 році в ході експедиції, якою керував російський генерал Георгій Емануель. Експедиція носила науковий характер і серед членів загону були геологи, фізики, зоологи, ботаніки та інші представники наукового світу. Першим на вершину Ельбрусу зійшов карачаївська провідник Кілару Хачиров. Дане подія увійшла в історію, як перший випадок підкорення однієї з найбільших вершин планети Земля.

Західну, найбільш високу вершину Ельбрусу підкорили лише в 1874 році в ході експедиції, організованої англійськими альпіністами на чолі з Флоренсом Гроув. Першою людиною, піднявшись на західну вершину Ельбрусу знову став провідник. На цей раз ним став учасник першої експедиції 1829 року - балкарец Ахійїн Соттана.

Першою людиною, який піднявся на обидві вершини Ельбрусу, став російський військовий топограф Андрій Васильович Пастухов. У 1890 році він піднявся на західну вершину, а через шість років в 1896 році - на східну. Саме Пастухов склав докладні карти вершин Ельбрусу.
Першою людиною, який піднявся на обидві вершини Ельбрусу, став російський військовий топограф Андрій Васильович Пастухов
До цього дня Ельбрус є однією з найпопулярніших вершин для сходження серед альпіністів усього світу.

вулканічна активність

В ході геологічних досліджень Ельбрусу було виявлено шари, що містять вулканічний попіл від двох стародавніх вивержень. Перший шар - це виверження Ельбрусу, яке датується періодом близько 45 тисяч років тому. Другий шар - це виверження вулкана Казбек, яке відбулося близько 40 тисяч років тому. Саме після другого потужного виверження мешканці місцевих печер (неандертальці) покинули ці місця і вирушили шукати більш сприятливі умови для життя.

Останнє виверження Ельбрусу сталося приблизно в 50-х роках нашої ери, тобто близько 2000 років тому.

Цікаві факти

Гора Ельбрус згадується в міфах Стародавньої Греції. Адже саме до цієї гори бог Зевс прикував Прометея за те, що він подарував людям вогонь.

Під час Великої Вітчизняної війни в ході битви за Кавказ німецька гірничо-стрілецька дивізія «Едельвейс» захопила гірські бази «Кругозір» і «Притулок одинадцяти», а також встановила нацистські прапори на західній вершині Ельбрусу. Німецькі газети того часу рясніли захопленими статтями про те, що фашистські прапори були встановлені на обох вершинах, а учасників сходження нагородили залізним хрестом і жетоном з написом «Пік Гітлера», так як саме в «Пік Гітлера» нацисти планували перейменувати Ельбрус.

У 1956 році група з 400 альпіністів одночасно піднялися на гору в честь 400-річчя Кабардино-Балкарії.
У 1956 році група з 400 альпіністів одночасно піднялися на гору в честь 400-річчя Кабардино-Балкарії
Дерев'яне будинок готелю «Притулок одинадцяти» згоріло в 1998 році через порушення правил пожежної безпеки, але в даний момент на його місці місцева влада активно зводять нову будівлю.

У 1991 році туалет «Притулку одинадцяти» був визнаний журналом Outside Magazine найгіршим туалетом в світі. З огляду на, що цим туалетом користувалися тисячі гірських туристів і альпіністів зі всіх куточків планети, а прибрати після себе обмерзлі нагромадження відходів життєдіяльності наважиться далеко не кожен, можна собі уявити, на що схожа ця картина.

Під час сходження на Ельбрус постійно відбуваються нещасні випадки. За один тільки 2004 рік гора забрала життя 48 альпіністів і лижників-екстремалів. Ельбрус відноситься до списку найнебезпечніших для сходження вершин світу.

У 1997 році російський мандрівник Олександр Абрамов став першою людиною, який піднявся на вершину Ельбрусу на автомобілі. Цим автомобілем став спеціально обладнаний і модифікований Land Rover.

Ельбрус відноситься до списку «Семи вершин», в якому крім нього присутні наступні найвищі вершини шести частин світу: Джомолунгма в Азії, Аконкагуа в Південній Америці, Мак-Кінлі в Північній Америці, Кіліманджаро в Африці, Масив Вінсон в Антарктиді і Пунчак-Джая в Австралії та Океанії.

На горі Ельбрус 22 льодовика, які дають початок витоків трьох річок: Баксан, Малко і Кубань.
На горі Ельбрус 22 льодовика, які дають початок витоків трьох річок: Баксан, Малко і Кубань
Час від часу, альпіністи, що знаходяться на вершині Ельбрусу, можуть одночасно бачити Каспійське і Чорне моря. Все це залежить від температури, тиску та інших параметрів, завдяки яким радіус огляду може значно зрости.

У 2008 році Ельбрус був визнаний одним з семи чудес Росії, за результатами голосування «7 чудес Росії».

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация