Україна ніколи не зможе зробити ядерну зброю - експерт з ядерної безпеки

  1. Фізичний захист АЕС будується, виходячи з національної проектної загрози
  2. Українські АЕС відповідають сучасним вимогам
  3. Монополія Ахметова обмежувала виробництво дешевої електроенергії на АЕС

19:16

Український уряд схвалив проект угоди з Німеччиною в питаннях ядерної безпеки. Раніше через активність бойовиків на сході України і агресії Росії РНБО посилило фізичний захист атомних електростанцій. За словами директора з питань інформації та зв'язків з громадськістю асоціації «Український ядерний форум» Ольги Кошарної, тепер українські ядерні об'єкти охороняються так, що порушник не зможе підійти навіть до стінки енергоблоку або будь-якого будови на станції. Про ситуацію на українському енергоринку і про те, чи можна в питаннях ядерної безпеки покладатися на Європейський союз, експерт розповіла в інтерв'ю FaceNews.

Український уряд схвалив проект угоди з Німеччиною в питаннях ядерної безпеки. Раніше через активність бойовиків на сході України і агресії Росії РНБО посилило фізичний захист атомних електростанцій. За словами директора з питань інформації та зв'язків з громадськістю асоціації «Український ядерний форум» Ольги Кошарної, тепер українські ядерні об'єкти охороняються так, що порушник не зможе підійти навіть до стінки енергоблоку або будь-якого будови на станції. Про ситуацію на українському енергоринку і про те, чи можна в питаннях ядерної безпеки покладатися на Європейський союз, експерт розповіла в інтерв'ю FaceNews.

Чи потрібно Україні посилювати безпеку атомних станцій?

У 2005 році Україна підписала меморандум з Європейським Союзом про співпрацю в енергетичній сфері. По одному з пунктів ми повинні були пустити на свої атомні станції міжнародних експертів для оцінки їх безпеки. Це було непросте рішення для України. В результаті таких ось перевірок в Болгарії змусили закрити енергоблоки, Литву змусили відключити Ігналінську станцію.

Все-таки Україна зважилася. Працювало багато експертів. Оцінювали проектну безпеку, експлуатаційну безпеку українських АЕС, поводження з радіоактивними відходами, а також як у нас державний регулятор здійснює нагляд за дотриманням норм і правил з ядерної та радіаційної безпеки. За результатами цієї роботи було визнано, що АЕС в Україні відповідає сучасним вимогам з ядерної та радіаційної безопасноcті. Однак прогрес на місці не стоїть, потрібно знаходити баланс між підвищенням безпеки і економічною доцільністю.

Фізичний захист АЕС будується, виходячи з національної проектної загрози

Можливо, потрібна додаткова захист АЕС через активність бойовиків на Донбасі?

Це робиться. По перше, переглянута проектна загроза. Оскільки Україна є членом Конвенції про фізичний захист ядерного матеріалу, вона зобов'язана вживати всіх заходів у відповідність з національної проектної загрозою для ядерних матеріалів.

На підставі розвідувальних даних зовнішньої і внутрішньої розвідки складається так звана «модель порушника» - потенційного терориста. Визначається, скільки в цій групі людей, яким зброєю вони можуть бути оснащені, яка у них підтримка з повітря, всередині станції. Тобто фізичний захист будується виходячи з проектної загрози. Це і технічні засоби, і камери, і ще маса речей, які і я не знаю, і ніхто не знає.

Завдання полягає в тому, щоб навіть в разі перетину порушником периметра АЕС він не зміг навіть добігти до стіни енергоблоку або будь-якого іншого будови. Охорона станцій має право стріляти без попередження.

Чи може Україна покладатися на Євросоюз в питаннях ядерної безпеки? Кабмін схвалив проект угоди з урядом Німеччини про співробітництво в сфері біологічної та хімічної безпеки та ядерної / радіологічного захисту.

Ми ж члени Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, нам і раніше надавалася серйозна допомога від Європейського союзу. Завдяки допомозі країн ЄС і США після здобуття Україною незалежності ми створили систему державного регулювання ядерної безпеки та радіаційного безпеки-незалежний орган, який не пов'язаний з Міністерством енергетики України, підприємств і компаній, які використовують ядерну енергію в мирних цілях.

Ядерне законодавство України було створено за допомогою експертів Європейського союзу в 90-х рр. У 1995 році був прийнятий фундаментальний закон для ядерної галузі «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку». Потім був прийнятий закон «Про поводження з радіоактивними відходами», «Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії», «Про захист людини від впливу іонізуючого випромінювання».

Закон 1995 був на рівні кращих законів в країнах, які масштабно використовують ядерну енергію. ЄС і зараз допомагає, надає технічну допомогу в створенні комплексів з переробки радіоактивних відходів на майданчиках українських АЕС. Є проекти з регулюючими органами державного регулювання, з НАЕК «Енергоатом», зокрема «Центр по підготовки ремонтного персоналу» на Запорізькій АЕС створюється в рамках спільного проекту Єврокомісії та НАЕК «Енергоатом».

Володимир Путін залякує ядерним арсеналом РФ. З якою метою він ігнорує міжнародний договір?

Будапештський меморандум давав Україні гарантії від країн-власників ядерної зброї в збереженні суверенітету і територіальної цілісності в разі відмови від ядерної зброї і приєднання до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Нерозповсюдження ядерної зброї базується на трьох китах: облік і контроль ядерних матеріалів, експортний контроль технологій подвійного призначення і фізичний захист ядерних матеріалів.

Путін, як каже Федір Михайлович Достоєвський, «похєрив» цей міжнародний договір. Зараз вони навіть хочуть визнати, що Європейський суд з прав людини не має юрисдикції на території Росії. Ну, що тут коментувати ...

Україні варто турбуватися через таку ядерної риторики?

У нас немає ядерної зброї, і зробити його ми не зможемо ніколи. А якщо ми щось почнемо робити, то з сучасним рівнем контролю над переміщенням ядерних матеріалів і технологій подвійного призначення опинимося в ізоляції, як Іран. Політики, які обіцяють повернути ядерний статус, роблять це виключно для електорату. Ні технологічних, ні політичних можливостей, ні грошей у нас просто немає. І свій науковий потенціал ми теж розгубили.

Українські АЕС потребують модернізації?

Насправді модернізація українських атомних електростанцій проходить безперервно з моменту здобуття незалежності України Українські АЕС побудовані за проектами 70-х років. Після Чорнобильської аварії підходи до забезпечення безпеки діючих АЕС були переглянуті. В умовах неплатежів 90-х рр. атомники за допомогою своїх колег, технічної і фінансової допомоги Західної Європи і США досягли рівня безпеки, що відповідає сучасним нормам ядерно-радіаційної безпеки.

Другий момент, який змусив задуматися атомників, це аварія на «Фукусімі» в Японії. Там особливу роль зіграли катастрофічні чинники природного характеру, які не враховувалися при проектуванні станції.

Українські АЕС відповідають сучасним вимогам

Після цього Україна взяла участь в європейській ініціативі - під позачергової переоцінки безпеки своїх АЕС. Ініціатива була обов'язкова для країн-членів ЄС, в яких експлуатуються атомні електростанції. Ми не є членами ЄС і могли цього не робити. Звіт перевірявся європейськими експертами, фахівцями з Міжнародного агентства з атомної енергії. У висновку було визнано, що Україна забезпечує високий рівень безпеки АЕС. Це було в 2011 році.

Звичайно, потрібно продовжувати робити якісь заходи, зокрема, додати мобільні дизель-генератори, встановити пристрої в Гермооболонка реакторів для рекомбінації водню, щоб уникнути його вибуху при важких аваріях з розплавленням активної зони.

Яка потужність українських АЕС? Чи безпечно її збільшувати?

Коефіцієнт використання встановленої потужності на наших АЕС завжди був дуже низький - 74%. Існували диспетчерські обмеження. У базовому режимі АЕС працює рівно, але в ранкові та вечірні години споживання різко наростає, тому, щоб задовольнити попит, необхідно підключення маневрених потужності. Перш за все, це гідроелектростанції, гідроакумулюючі електростанції, в розвинених країнах - теплові, газотурбінні.

Монополія Ахметова обмежувала виробництво дешевої електроенергії на АЕС

При Януковичі у нас давали зелену дорогу пану Ахметову, який приватизував 75% теплових електростанцій. На його користь системний оператор Об'єднаної енергосистеми України штучно обмежував виробництво дешевої електроенергії на АЕС. На АЕС один кВт / год тоді коштував 22 копійки, у Ахметова - 68 копійок. Він був монополістом з експорту електроенергії, і виходило, що атомники, так би мовити, дотували його.

Припустимо, його електроенергія коштувала 68 копійок, він продавав її на оптовий ринок по 68, а купував для експорту по 50 копійок. Крім того, отримував ще повернення ПДВ.

У 2013 році АЕС виробили 44% і отримали 20% коштів з енергоринку, а ТЕС, відповідно, 40% і 54%.

Як на сьогоднішній день є ситуація на українському енергоринку?

Третій сезон поспіль у нас аномально маловодні літо і весна. І виробництво наших гідроелектростанцій і гідроакумулюючих станцій впало катастрофічно. Вони зараз не можуть виконувати функції маневрених потужностей. Що стосується ТЕС, що працюють на вугіллі, чесно кажучи, використовувати їх як маневрені НЕ регламентно. Але в Україні використовують ТЕС як маневрені потужності. Ви знаєте ситуацію з антрацитом, дефіцит якого сьогодні пов'язаний з військовими діями на Донбасі, тому і ТЕС працюють обмежено через дефіцит вугілля.

У Серпень 2014 АЕС виробляли вже 60% електроенергії, у вересні - 59%. За підсумками року вони виробили 50%. Але збільшення виробництва електроенергії ніяк не позначається на безпеці АЕС. Інша справа, стійке функціонування ОЕС. Це питання не атомників, а системного оператора, тобто - державного підприємства «Укренерго».

Чи потрібно Україні посилювати безпеку атомних станцій?
Чи може Україна покладатися на Євросоюз в питаннях ядерної безпеки?
З якою метою він ігнорує міжнародний договір?
Україні варто турбуватися через таку ядерної риторики?
Українські АЕС потребують модернізації?
Яка потужність українських АЕС?
Чи безпечно її збільшувати?
Як на сьогоднішній день є ситуація на українському енергоринку?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация