Україна зіткнеться з підвищеним ризиком дестабілізації в 2018 році - західні аналітики

Недостатній прогрес у реалізації реформ і боротьби з корупцією створює ризики для політичної стабільності України / фото УНІАН

Небезпечна суміш з зростаючого невдоволення в суспільстві, зростання підтримки популістів і підвищення доступності зброї в результаті конфлікту на сході створюють ризики дестабілізації України в 2018 році, напередодні виборів, що наближаються.

Про це йдеться в статті аналітика Джеймса Целера, опублікованій проектом Global Risk Insights (GRI).

Автор зазначає, що Україна за підтримки донорів беруть участь в програмі модернізації, спрямованої на боротьбу з корупцією, реформування економіки і створення передумов для побудови ефективної системи управління країною. З іншого боку, опір реформам з боку зацікавлених осіб створює загрози для підриву програми реформ, яка реалізується урядом з 2014 року.

Фоном для цих процесів виступає триває конфлікт на Сході України, підкреслюючи непрості умови, в яких лідери країни змушені діяти в 2018 році.

Автор вказує, що українська економіка, згідно з прогнозами Світового банку, продовжить стійке зростання. Очікується, що в середньостроковій перспективі зростання ВВП повинен скласти близько 4%. Це знаменує успішний розворот України від економічного занепаду, який розпочався після протестів на Майдані і конфлікту на Донбасі.

Читайте також Всесвітній банк: економіка України цього року зросте на 3,5% Відзначається, що програми МВФ і інших донорів продовжують виступати ефективним інструментом напрямки України по шляху реформ. Ратифікація договору про асоціацію України з ЄС стала індикатором прогресу, зробленого Києвом за останні кілька років.

Аналітик підкреслює, що для України вступ угоди в силу гарантує більш широкий доступ на ринки ЄС, а також робить її більш привабливою для іноземних інвесторів. Наданий Україні безвіз також підсилює зв'язок країни з Євросоюзом.

Проте, Целер зазначає, що незважаючи на значний прогрес України у реформах і її наближення до європейських норм і цінностей, минулий рік також показав ряд проблем, які стоять на шляху прогресу.

Однією з ключових проблем, на думку автора, залишається корупція, котория загрожує підірвати прогрес, досягнутий за минулі роки. Хоча Україна з 2014 року зробила серйозні кроки в цьому напрямку (зокрема - створення НАБУ і запровадження заходів, що підвищують прозорість власності), недавні події продемонстрували перешкоди, які повинні подолати реформатори, щоб не допустити відкату реформ. Так, в грудні 2017 держсекретар США Рекс Тіллерсон відреагував на зрив розслідування НАБУ щодо чиновників високого рівня, попередивши, що Україна може «втратити душу в корупції».

Автор зазначає, що напередодні виборів 2019 року сильні представники «старої системи» нарощують вплив і «шукають відплати» щодо борців з корупцією. На його думку, якщо уряд України не підтримає антикорупційні зусилля через розширення судової реформи і створення незалежної антикорупційного суду, слабкості країни можуть посилюватися, створюючи ризики для політичної стабільності в середньостроковій перспективі.

Згідно з дослідженням компанії Dalia Research, рейтинги президента України залишаються на низькому рівні - близько 20%, а довіра до судової системи скоротилося з 29% до 22% в період з листопада по грудень 2017 року. Це, як зазначає експерт, підкреслює зростаюче невдоволення населення темпами реалізації реформ.

За словами аналітика, розчарування населення від невдач уряду в боротьбі з реалізацією реформ, вже призвело до виникнення протестів у 2017 році, хоча вони і поступалися протестам 2014 по масштабами і рівнем конфронтації між активістами і силовиками. Подібні акції протесту, як зазначається, ймовірно продовжаться і в 2018 році, їх ризик зростатиме, якщо влада буде терпіти невдачі в реалізації свого мандата на реформування країни.

Оглядач зазначає, що провал в реалізації реформ, на якій наполягають донори, подібні МВФ, також майже напевно створює ризик для фінансової стабільності країни, оскільки призведе до затримки виплати нового траншу МВФ в рамках програми допомоги.

Читайте також Експерт розповів про нерадісні наслідки можливої ​​"сварки" України з МВФ Целер робить висновок, що в 2018 році адміністрація Петра Порошенка зіткнеться з найскладнішими завданнями свого нинішнього терміну, а їх рішення зажадає гострих політичних маневрів, дотримання вимог громадськості і донорів, а також балансування у відносинах «між Росією з одного боку, і ЄС і США - з іншого".

«Це було б складним завданням для будь-якого уряду, але конкретно в разі Порошенко не очевидно, що у нього є політичний капітал або громадська підтримка для її вирішення», - підсумовує експерт.

Нагадаємо, біля Верховної Ради України 17 жовтня минулого року почалася акція, учасники якої вимагали скасувати депутатську недоторканність, створити Антикорупційний суд і змінити виборче законодавство. Активісти розбили там наметове містечко, який і зараз залишається під будівлею Парламенту. Акції супроводжувалися заворушеннями.

Президент України Петро Порошенко тоді заявив, що головні організатори мітингу під Верховною Радою планували дестабілізувати ситуацію в Україні.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация