Україна може купувати російський газ. По якій ціні?

  1. Новини по темі
  2. Новини по темі
  3. Новини по темі

прес-служба Газпрому

Кінець минулого року ознаменувало сенсаційну заяву президента Петра Порошенка, який не виключив відновлення припинених з 2015 року поставок природного газу з Росії. В "Нафтогазі" 112.ua уточнили, що з російською газовою монополією на сьогоднішній день вже "є комунікація" з цього питання. Поновлення поставок стало можливим після прийняття рішення в Стокгольмському арбітражі, який закріпив на найближчі два роки вигідні для України умови виконання контракту з "Газпромом". Скориставшись ними, українська влада зможе утримати на нинішньому рівні ціну на газ для населення. А це особливо актуально напередодні виборів, що наближаються

З чого раптом повернулися до Росії?

Про те, що Україна готова відновити закупівлі газу у Росії, президент України Петро Порошенко заявив в ході робочої поїздки в Одеську обл. 28 грудня. Порошенко зазначив, що це можливо, якщо російський газ буде дешевшим, а процес некорупційну. "Що сталося протягом останніх двох років? Ми енергетично незалежними. Вони (Росія, - ред.) Стукають: може, візьмете наш газ? Ні, у нас все добре. Якщо він буде дешевий і чесний, чи не корупційний, - будь ласка", - заявив Порошенко.

Україна припинила поставки російського газу ще з листопада 2015 року. Відзначимо, що це сталося не тільки в зв'язку з питаннями економічної доцільності, а й у зв'язку з анексією Криму, російською агресією на Донбасі. Росія була офіційно визнана країною-агресором, з нею було розірвано співпраця не тільки в газовій, але в культурній, торговельній сферах. Українські політики протягом останніх років неодноразово козиряли тим, що розрив відносин з "Газпромом" і звільнення від "російської газової голки" - одне із значущих досягнень України після Майдану.

Чому влада змінила точку зору тепер? 22 грудня Стокгольмський арбітраж виніс рішення в який тривав майже три роки суперечці "Газпрому" і "Нафтогазу" про взаємні претензії з постачання російського газу в Україну. Як відомо, в арбітражі компанії оскаржували положення чинного контракту, який був укладений ще в бутність прем'єр-міністром Юлії Тимошенко. Згідно з контрактом, вже до 2014 року ціна на російський газ зросла до 485 дол. За 1 тис. Куб. м (по реверсу Україна зараз закуповує газ за ціною близько 280 дол за 1 тис. куб. м). За рішенням арбітражу, ціна газу за другий квартал 2014 року було знижено з 485 дол. До 352 дол. За тис. Куб. м, були повністю скасовані претензії "Газпрому" на вимогу "бери або плати" за 2009-2017 роки (сума, еквівалентна 56 млрд дол).

Новини по темі

Новини по темі

Річний обсяг закупівлі газу замість фіксованих 52 млрд куб. м в рік (на які поширювався принцип "бери або плати") був знижений до 5 млрд куб. м в рік. "Це (5 млрд куб. М) річний контрактний обсяг. Мінімальний контрактний обсяг становить 80% від річного контрактного обсягу", - уточнив 112.ua головний комерційний директор групи "Нафтогаз" Юрій Вітренко.

Це означає, що протягом двох років (2018-2019 рр. До закінчення терміну контракту з "Газпромом") Україна зобов'язана купувати 4 млрд куб. м російського газу на рік. Якби наша країна відмовилася це робити, "Газпром" міг би звернутися до арбітражу у зв'язку з порушенням підтверджених контрактних зобов'язань (в Стокгольмі), сказав 112.ua гендиректор ТОВ "Нафтогазбудінформатика" Леонід Уніговський: "Наслідки легко припустити: це була б явно негативна оцінка для України. Тому я думаю, що ми будемо купувати ці обсяги".

Заява Порошенка є сигналом консолідувати навколо президента політичним силам про зміну політичного курсу з питання поставок російського газу. "Політики два роки хвалилися, що ми у Росії не купуємо газ. Тепер потрібно купити. Тому це початок підготовки публіки, громадської думки", - сказав директор ExPro Consulting Геннадій Кобаль.

Таке припущення підтвердили і в "Нафтогазі", де заяву президента і перспективи покупки російського газу коментували дуже стримано. "Наскільки я розумію, слова Петра Олексійовича базувалися на рішенні Стокгольмського арбітражу, який встановив новий контрактний обсяг за існуючим контрактом" Газпрому ", - сказав Юрій Вітренко. У той же час на питання, чи ведуться вже переговори про відновлення поставок газу в Україну, Юрій Вітренко відповів, що "на сьогоднішній день з" Газпромом "є комунікація". Отримати коментарі в російському "Газпромі" 112.ua поки не вдалося - в прес-службі російського газового монополіста на запит інформагентства відповіді не дали.

Новини по темі

Новини по темі

За словами УНІГОВСЬКИЙ, відмовитися продавати газ в Україну в обсягах і на умовах, передбачених рішенням Стокгольмського арбітражу, "Газпром" не може. Україна також може також звернутися до арбітражу з цього приводу. Тому питання про те, чи буде в найближчі роки поставлятися в Україну російський газ, не варто. Важливе інше питання: за якою ціною будуть здійснюватися постачання.

Якою буде ціна російського газу для України?

Головний комерційний директор групи "Нафтогаз" Юрій Вітренко розповів 112.ua , Що "в рішенні Стокгольмського арбітражу прописано: ціна буде прив'язана до ціни ліквідного європейського хабу": "Якою буде ціна на хабі, такий же буде і ціна в контракті. Хаб мінус транспорт - не буде: просто хаб. Точну ціну ми не розголошуємо" , - сказав він. Раніше повідомлялося, що арбітраж прив'язав формулу ціноутворення до ціни на німецькому хабі NCG.

Завдяки цій обставині на умовах, на які ми вийшли після рішення Стокгольмського арбітражу, Україні вигідно закуповувати газ у "Газпрому", сказав Леонід Уніговський: "Російський газ буде дешевше того, який Україна закуповує по реверсу". По реверсу Україна закуповує газ на умовах хаб плюс транспортні витрати і вихід з ГТС Словаччини, а це в середньому, як мінімум, плюс 15-20 дол. За тис. Куб. м до ціни хаба.

Експерти підрахували, що на умовах "європейський хаб" ціна російського газу в Україні може бути, як мінімум, на ці ж 15-20 дол. За тис. Куб. м нижче, ніж та, за якою газ постачається населенню, теплокомуненерго та релігійним організаціям (категорія ПСО) (зараз близько 249 дол). Відзначимо, що ця ціна розраховується на підставі формули імпортного паритету з урахуванням ціни на хабі NCG. "Я вважаю, що формула імпортного паритету в Україні повинна бути змінена. Якщо" Нафтогаз "починає закуповувати 4 млрд куб. М в рік російського газу і він буде спрямований на потреби ПСО, то виникає питання - чому ж в імпортному паритеті не повинна враховуватися ціна більш дешевого російського газу? ", - сказав 112.ua Леонід Уніговський.

Експерт висловив упевненість, що "Нафтогаз" буде продавати купується у російської газової монополії газ саме категоріям ПСО (в т. Ч. Населенню), а не промисловості. За рахунок нього може бути заміщений газ, який для потреб категорії зараз імпортується з Європи за вищою ціною, ніж та, яка буде у "Газпрому". Відзначимо, що в Україні для потреб населення імпортується 3,7 млрд куб м газу (за опалювальний сезон), що можна порівняти з мінімальним обсягом, який Україна повинна купувати у "Газпрому" (4 млрд куб. М). Інший обсяг потреб категорії ПСО перекривається за рахунок газу, видобутого в Україні, - 17,6 млрд куб. м.

Новини по темі

Новини по темі

За допомогою російського газу влада може вирішити одну з найболючіших і провокують гостре соціальне напруження проблем - утримання ціни на газ для населення. Як відомо, баталії з приводу ціни між прем'єр-міністром Володимиром Гройсманом та головою НАК "Нафтогаз України" Андрієм Коболєва ведуться ще з весни 2017 року. Минулого літа "Нафтогаз" подав на розгляд Кабміну фінплан, в якому було передбачено підвищення ціни на газ для населення (категорії ПСО) в поточному опалювальному сезоні (з жовтня 2017 року) на 18,84%, або на 931 гривню - до 5873 грн за 1 тис. куб. м без податку на додану вартість. Проте уряд і Мінтопенергоугля виступили категорично проти підвищення. Міністерство досі не опублікувало ціну на газ для опалювального сезону, хоча повинна була зробити це ще влітку. Зараз газ продається населенню за ціною минулого року, що є предметом найгострішої дискусії з МВФ, який наполягає на скасуванні ручного регулювання в сфері забезпечення населення газом. За неофіційними даними, повернення до ринкового ціноутворення щодо категорії ПСО - одне з головних вимог щодо виділення затримується траншу МВФ.

Безумовно, можливість утримати або навіть знизити ціну на газ для населення особливо актуальна для влади напередодні виборів, що наближаються. Однак не можна виключати такого варіанту, що хаб NCG може зіграти з "Нафтогазом" і злий жарт, говорить Уніговський. За його словами, ціна на хабі ринкова і на неї впливає безліч факторів: котирування нафти, різке похолодання, аварії, які трапляються на газопроводах. Відповідно, це ризик того, що в якийсь момент і ціна "Газпрому" може виявитися не такою вже і зручною. "У якийсь момент вона може стрибнути навіть вище того рівня, який був у старому контракті з російським монополістом, через якого вони сперечалися в арбітражі", - сказав експерт.

Також Уніговський підкреслив, що Україні не слід повторювати помилки минулого, наступаючи на ті ж граблі і опиняючись в повній залежності від "Газпрому". "Україні слід законодавчо закріпити положення, яке діє в Європі, де з одного джерела заборонено поставляти більше 30% газу. 5 млрд куб. М, які ми повинні закуповувати відповідно до зобов'язань за рішенням арбітражу, це як раз і є близько 30%. Інакше ми можемо втратити реверс, а з "Газпромом" знову виникнуть проблеми, або він відмовиться поставляти нам газ, і ми опинимося біля розбитого корита ", - сказав Уніговський.

Гендиректор ТОВ "Нафтогазбудінформатика" також нагадав, що ситуація з вигідними умовами триватиме не більше двох років: "Рішення Стокгольма стосується тільки 2018-2019 років, що буде далі - невідомо. Можливо, що" Газпром "відмовиться поставляти нам газ після 2019 року".

Олена Голубєва

Quot;Що сталося протягом останніх двох років?
Вони (Росія, - ред.) Стукають: може, візьмете наш газ?
Чому влада змінила точку зору тепер?
Якою буде ціна російського газу для України?
М в рік російського газу і він буде спрямований на потреби ПСО, то виникає питання - чому ж в імпортному паритеті не повинна враховуватися ціна більш дешевого російського газу?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация