Україна. Валютна паніка: хроніки-2009 / vlasti.net

Минулий 2009 рік, крім іншого, також запам'ятається українцям спекулятивним нагнітанням паніки навколо курсових пригод пари «гривня-долар» .З самого початку року, буквально з перших його днів вся країна спостерігала за «американськими гірками

Минулий 2009 рік, крім іншого, також запам'ятається українцям спекулятивним нагнітанням паніки навколо курсових пригод пари «гривня-долар». З самого початку року, буквально з перших його днів вся країна спостерігала за «американськими гірками», які з перемінним успіхом тривали майже до самого кінця року.

Як і прогнозували багато експертів, лютий 2009 став одним з найгірших місяців, коли криза в повній мірі проявив всі проблеми як в економіці, так і в банківській системі. Якщо після різкої девальвації гривні восени 2008 року курс долара хоч і був високим, але все ж не піднімався вище позначки 9 грн., То в останніх числах лютого курс просто «зашкалював» - на готівковому ринку американську валюту продавали по 10 грн ./$ ( см. Графік 1 і 2).

Графік 1. Динаміка готівкового курсу долара, 2009 рік *

* Дані «Укрділінг»

Після лютневих курсових «американських гірок» національна валюта дещо стабілізувалася і почала зміцнюватися до рівня в 8 грн ./$ в кінці весни - початку літа.

Проте, несподівано для всіх, кінець липня знову ознаменувався різким стрибком курсу долара. Протягом місяця середній готівковий курс продажу долара США залишався відносно стабільним, коливаючись в межах 7,75-7,95 грн ./$. Проте 28 липня, після різкого стрибка цін на американську валюту на міжбанківському ринку, готівковий долар подорожчав до 8,10 грн. і, таким чином, подолав черговий економічний і психологічний рубіж.

Зростання курсу долара тривав і в наступні дні - аж до вересня. Національний банк України (НБУ) також не залишився осторонь - регулятор вперше підняв офіційну вартість американського «зеленого» до рекордної позначки. Так, в період з 25 по 27 серпня Нацбанк встановив офіційний курс гривні до долара на рівні історичного максимуму, «пригальмувавши» його буквально за соті копійки від психологічного рівня в 8 грн. за $.

Графік 2. Динаміка щомісячних коливань середнього курсу готівкового долара в 2009 році *

* Дані щоденного моніторингу готівкових курсів BIZ.liga.net

Далі - гірше: у вересні долар вдруге «переступив" позначку в 9 грн ./$. Для того, щоб хоч якось заспокоїти ринок, Нацбанку довелося заявити про готовність витратити 1 мільярд (!) Доларів. Після цих подій курс дещо знизився і зупинився на позначці 8,5-8,6 грн ./$. З середини жовтня долар ще трохи «сповз» - до рівня 8,2-8,4 грн., І, нарешті, вже в листопаді американська валюта впритул наблизилася до позначки 8,0 грн ./$.

Чи не забув нагадати про себе і Нацбанк: 26 листопад сталася історична подія - регулятор вперше за довгий час вийшов на міжбанківський ринок з покупкою доларів, а не з їх продажем. Такої позиції Нацбанк вирішив дотримуватися і далі, не даючи гривні надмірно зміцнитися, і протягом усього грудня регулятор вилучив з ринку валюти на більш ніж $ 700 млн.

У грудні ситуація на валютному ринку залишалася відносно стабільною, проте в останні дні року, що минає на міжбанківському ринку спостерігався підйом долара У грудні ситуація на валютному ринку залишалася відносно стабільною, проте в останні дні року, що минає на міжбанківському ринку спостерігався підйом долара. Незважаючи на те, що протягом усього місяця на ринку спостерігалося зайву пропозицію валюти, яке перевищувало попит на неї, Нацбанку довелося вдатися до превентивних заходів і вийти на міжбанк з інтервенцією. При цьому, для погашення можливих валютних спекуляцій довелося «зарубати на корню» будь-які наміри до роздування курсу напередодні свят. Так, якщо з ранку 30 грудня НБУ заявив про готовність «викинути» на ринок для підтримки гривні до 100 млн., То за підсумками торгів Нацбанку вистачило продати всього 15 млн. В результаті цієї інтервенції Нацбанку міжбанківський курс долара в останній торговий день 2009 року « відкотився »з рівня вище 8 грн., і гривня знову зміцнилася на вже звичному рівні 7,97 грн ./$.

«НБУ погасив чергову (після довгої паузи) спробу валютних спекулянтів розхитати ринок в зародку. Обійшлося "малою кров'ю" - для цього нам знадобилося всього $ 15 млн., І курс залишився на рівні 7,97 грн. », - сказав В.Литвицький.

При цьому радник голови центробанку запевнив, що регулятор буде і надалі забезпечувати стабільність національної валюти, не даючи гривні як девальвувати, так і надмірно зміцнюватися. В.Литвицький також підкреслив, що НБУ не дозволити розхитувати курс без причин.

«Тому я хочу передати любителям" загороди оленів "не випробовувати міцність валютної позиції Національного банку в 2010 році. У 2009 році ми закінчили програму і курс залишився на рівні 7,97 грн ./$. Це говорить про те, що ми знаємо настрої спекулянтів, цих "майстрів арбітражних операцій" ... Нехай вони не відчувають Нацбанк, його валютну позицію на міцність - ми тримаємо ситуацію і не відпустимо її », - сказав радник глави НБУ В. Литвицький.

Всього ж за підсумками року Нацбанку довелося «викинути» на підтримку стабільності гривні валюти на $ 10,416 млрд. Зі своїх золотовалютних резервів, які за станом на 30 грудня склали $ 26,612 млрд.грн. При цьому НБУ зміг утримати рівень своїх запасів на мінімально допустимому рівні, і навіть вище. До того ж, Нацбанку вдалося «прикупити» валюти в грудні і поповнити свої засіки на $ 718 млн.

Проте, експерти вважають, що девальваційний тиск на гривню буде переважати на ринку протягом усього I кварталу 2010 року.

Що стосується готівкового ринку і паніки серед населення, то тут спостерігалося кілька відчутних сплесків. Так, рекорд по скупці валюти населення поставило в липні - тоді українці на хвилі ажіотажу купили у банків більше $ 2,5 млрд., Тоді як продали всього $ 1,38 млрд. Крім того, населення активно змінювало готівкові гривні на долари також і в серпні, жовтні і традиційно на початку року - в лютому. Все ж за 11 місяців 2009 року (за станом на 1 листопада) українці купили у банків валюти на $ 17,7 млрд., Що на $ 6,5 млрд. Більше, ніж продали банкам.

Діаграма 1. Обсяги купівлі-продажу готівкової валюти населенням в 2009 році
(дані НБУ)

Ольга ШУЛЬГА

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация