Україна ось-ось введе військовий стан

Київ має намір змінити статус конфлікту в Донбасі для отримання необмежених повноважень для придушення акцій протесту і боротьби з інакомисленням. Порошенко тим самим розраховує утримати владу, незважаючи на низький рейтинг

Київ готовий оголосити військовий стан у зв'язку з бойовими діями на Донбасі. Внутрішньоукраїнський конфлікт влади Незалежної хочуть представити як протистояння із зовнішнім ворогом - Росією. Особливий режим дозволить владі придушувати акції протесту, закривати неугодні партії і ЗМІ.

Особливий режим дозволить владі придушувати акції протесту, закривати неугодні партії і ЗМІ

Олександр Турчинов і Петро Порошенко. Фото: Микола Лазаренко / ТАСС

Про те, що Україна готується згорнути "антитерористичну операцію" на південному сході країни і перейти до нового формату ведення "гібридної війни" з Росією, напередодні заявив секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Турчинов. За його словами, Київ не тільки повинен визнати окупацію окремих районів Донеччини та Луганщини, а й вжити заходів по їх звільненню. Для цього в країні буде введено військовий стан, яке дозволить главі держави застосовувати армію проти "російського агресора".

За словами Турчинова, в зоні конфлікту буде створено оперативний штаб, який буде командувати армією і військово-цивільними адміністраціями. Запровадження воєнного стану "тільки посилить фундамент Мінських угод, оскільки їх реалізація неможлива без вирішення питань безпеки і без звільнення окупованої української території", уклав політик.

Відповідно до українського законодавства, після того як РНБО ініціює введення в країні воєнного стану, відповідний указ має підписати президент. Крім того, рішення має бути схвалене Верховною радою.

Експерти говорять про те, що прагнення режиму Порошенко змінити статус конфлікту на Донбасі свідчить про небажання політиків дотримуватися режиму перемир'я і прагненні вирішити спірне питання військовим способом. Однією з умов мирного врегулювання на Донбасі є децентралізація влади і надання широких повноважень регіонам, закріплені в Конституції. Цього вимагають і Мінські угоди. Однак поки в країні введено військовий стан, зміни в основний закон вносити заборонено. Таким чином, ініціатива Турчинова ставить хрест на мирному процесі та остаточно блокує виконання Мінських домовленостей.

Крім заборони на зміну Конституції, режим воєнного стану передбачає введення трудової повинності для населення, а також нормоване забезпечення продовольством. Політичні партії і ЗМІ, неугодні владі, можуть бути закриті на законних підставах, якщо держава знаходиться в стані війни.

Воєнний стан дасть нинішній владі практично необмежений контроль над усією країною, перетворюючи Україну в диктатуру. Крім того, така постановка питання дозволить Києву звалити провину за всі відбуваються в країні негаразди на зовнішнього ворога.

"В очах громадськості ситуація повинна з громадянської війни перетворитися в війну з Росією, після введення воєнного стану акцент буде перенесено на зовнішнього ворога. Термінологія" антитерористичної операції "має на увазі, що конфлікт з ДНР і ЛНР носить внутрішній характер. А Київ зацікавлений в тому, щоб створити публічну думку, якимось чином компрометує Росію ", - заявив RT член експертної ради Інституту соціально-економічних і політичних досліджень Леонід Поляков.

За словами фахівця, Київ розраховує вплинути на внутрішньополітичний контекст, справити враження на радикальних українських націоналістів, які жадають ще більшої посилення конфронтації з Москвою. У той же час це політичне послання буде адресовано країнам Заходу, які демонструють зниження рівня підтримки Києва. Однак не факт, що ЄС сприйме цей крок з розумінням: об'єднання дуже скоро може пошкодувати про введення безвізового режиму з країною, чиї влади оголошують про введення воєнного стану для врегулювання внутрішнього конфлікту.

"Зрозуміло, на практиці ніяких кроків військового характеру Україна проти РФ робити не стане - це було б самогубною рішенням", - зазначив також Леонід Поляков.

Директор української філії Інституту країн СНД Денис Денисов вважає, що оголошення воєнного стану направлено в більшій мірі проти українського населення. Цей крок, зрозуміло, "негативно позначиться і на становищі Донбасу", але "головна мета цієї ініціативи - підготувати громадську думку до підготовлюваного обмеження прав і свобод громадян", вважає експерт.

На носі вибори, а рейтинг Петра Порошенка ледь помітний: його діяльністю незадоволені 80% українців. Прикриваючись боротьбою з "агресором", українська влада "зможе будь-які прояви протесту з боку власного населення оголошувати проявами" російського впливу "і пригнічувати їх військовими методами, навіть якщо це будуть пікети проти зростання тарифів ЖКГ", зазначив Денисов.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация