Український дефолт на низькому старті

Олексій Блюмінов, політичний оглядач, Київ-Луганськ   Гривня б'є всі історичні рекорди падіння Олексій Блюмінов, політичний оглядач, Київ-Луганськ

Гривня б'є всі історичні рекорди падіння. У вівторок, 26 серпня, ніби оцінюючи результативність мінської зустрічі Порошенка з лідерами Митного союзу, на міжбанку за один долар давали вже 14. 1 грн. Після обіду курс досяг 14. 3. Гостряки в інтернеті єхидно помітили, що до 14. 88 вже зовсім недалеко, так що влада, героїзується нацистського коллаборанта Бандеру, має всі шанси незабаром «зігануть» курсом нацвалюти. Курс продажу євро переступив 18 гривень і зупинився на позначці 18,67.

Підпишіться на новини «ПолітНавігатор» в Світ тісний , Яндекс.Дзен , Telegram , Facebook , Одноклассниках , Вконтакте , канал YouTube і Яндекс.Новости

Багато хто задається питанням, чому Нацбанк не поспішає рятувати гривню. Відповідь проста. Справа в тому, що НБУ не має права витрачати золотовалютні резерви, розмір яких знаходиться на мінімально допустимому рівні, необхідному для отримання кредиту МВФ.

Експерти відзначають, що якщо «війна до переможного кінця» не припиниться, то «історичні максимуми» падіння курсу гривні будуть фіксуватися чи не кожен день.

Нинішній стан української економіки називається стагфляцією. Це коли падіння виробництва (стагнація) сполучаються зі зростаючою безробіттям і з безперервним зростанням цін - інфляцією на тлі падіння платоспроможного попиту. Стрімке здешевлення національної валюти рубає під корінь імпорт, проте економічна війна з Росією не дозволяє залатати дірки в торговому балансі, викликані банкрутством імпортерів зростанням експорту. Навпаки, українських експортерів за останні місяці видавили практично з усіх ринків Росії і СНД.

Зупиняються або переходять на неповний робочий тиждень і окремі заводи і цілі галузі. Так, практично закрився запорізький автогігант АвтоЗАЗ. 21 тисяча його працівників уже в жовтні виявиться на вулиці. А інший запорізький промисловий гигант- «Мотор-Січ» планує перенести основне виробництво в Росію. З 1 січня припиняє виробництво українських автомобілів Казахстан. В цілому за останні півроку товарообіг України з Митним союзом скоротився на 30%.

Бездарна політика уряду Яценюка, яке був змушений покинути відбувся реформатор Павло Шеремета, вже привела до зниження економічних рейтингів України. Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings спрогнозувало падіння економіки України за підсумками 2014 роки мінімум на 6,5%. Причому - нестабільна ситуація на сході країни, а також падіння експорту в Росію і висока ймовірність нестачі енергоресурсів в зимовий період. Зростання дефіциту бюджету складе, за оцінками Fitch, не менше 10% ВВП в 2014 році і 6% ВВП в 2015 році.

Зниження рейтингів країни позначилося і на зниження кредитних рейтингів держбанків - Ощадбанку та Укрексімбанку. У перекладі на просту мову це означає збільшення ризику дефолту цих банків і неможливості виконання ними своїх зобов'язань перед вкладниками. А це мільйони людей.

В умовах, коли внутрішній ринок неухильно стискається, як шагренева шкіра, а експорт закритий через політичні причини, очікувати фінансової стабільності не доводиться. Вже у вересні-жовтні можлива низка банківських банкрутств. Це означає, що тисячі людей опиняться без зарплати, з невиплаченими кредитом «на шиї» і, головне, втратять вклади. Таке ми вже одного разу проходили. Йдеться про кризу очени 2008 року. Тільки тепер все буде набагато серйозніше.

Зростаючі військові витрати змушують уряд і далі йти по шляху урізання «соціалки» за принципом «гармати замість масла». Восени нас чекає ще одне урізання видаткової частини бюджету. Без цього країні не бачити чергового траншу кредиту МВФ. У перспективі це може призвести лише до одного - до переходу нинішньої інфляції в гіперінфляцію, після чого почнеться лавиноподібний неповернення кредитів і «посиплеться» банківський сектор. А там і до дефолту рукою подати.

У разі подальшого погіршення фінансового та економічного становища країни, наростання політичної кризи і продовження війни, Україна може стати банкрутом вже в вересні. Країна буде не в змозі виконувати свої зобов'язання з обслуговування держборгу. Соломинкою, за яку відчайдушно хапаються українську владу, є гроші МВФ. Однак їх явно недостатньо. Для того, щоб подолати кризу потрібні десятки мільярдів доларів. Але допомога такого обсягу не планується.

Це означає, що Україна залишиться зі своїми проблемами один на один.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация