Український вчений створив дешевий двигун і обійшов колег з Німеччини

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

16 мая 2012, 10:35 Переглядів: 16 мая 2012, 10:35 Переглядів:   Винахідник

Винахідник. Порадував німецьких колег відразу двома ноу-хау. Фото: з особистого архіву С. Фурцева.

У суботу, 19 травня, золоті уми всієї України відзначатимуть своє свято - День науки. Дніпропетровськ давно славиться науковими досягненнями, і хоча в останні роки про значні прориви в цій сфері ми чуємо не так часто, вони все ж є. Одним з яскравих представників "золотої молоді" в найкращому сенсі цього виразу є 26-річний викладач кафедри електроприводу Дніпропетровського гірничого університету Сергій Фурцев. Молода людина прославився в стінах рідного вузу, який він закінчив лише чотири роки тому, тим, що всього за кілька місяців винайшов унікальний двигун, над створенням якого довго билися кращі уми Німеччини.

Німці НА ДИВО. Як розповів "Сегодня" сам талановитий вчений, він не тільки допоміг німецьким колегам, створивши новий електричний двигун, але навіть видав відразу пару варіантів його конструкції. "Я запропонував два варіанти синхронного двигуна з постійними магнітами принципово різних з точки зору виробництва. Переді мною стояло завдання створити механізм, який можна було б запустити у виробництво з мінімальною собівартістю. Обидві мої розробки володіли цілим рядом технічних характеристик і при цьому мали мінімальну собівартість. фахівці німецької компанії, з якою я співпрацював, вибрали один варіант і вже пустили його у виробництво ", - розповів нам Сергій Фурцев, додавши, що не так давно його винахід співаючи ілось і на українському ринку.

ДЛЯ ЕЛЕКТРОМОБІЛІВ І ЛІТАКІВ. За словами винахідника, синхронні двигуни з постійними магнітами зараз на піку популярності в промисловості Європи і Америки. Хоча їх шлях до загальної зацікавленості розтягнувся на кілька десятиліть. "Вони були відомі давно - ще в 30- 40-х роках ХХ століття. Але в силу того, що постійні магніти були відносно слабкими з точки зору магнітних властивостей, вони тоді не набули масового поширення. У 80-х роках почали отримувати постійні магніти з дуже високими магнітними властивостями, але вони були досить дорогими. згодом їх вартість стала зменшуватися, а вимоги до механізмів навпаки росли. І тому на такі двигуни почали звертати увагу. вони актуальні тим, що у них дуже високий коефіцієнт корисної дії ", - расськ Азал нам вчений.

Кілька останніх років винахідники працюють над тим, щоб зробити двигуни максимально економічними в роботі і дешевими у виробництві, і наш земляк зробив черговий крок на шляху оптимізації цього механізму. До слова, спектр застосування цих агрегатів дуже широкий. "У першу чергу такі двигуни використовують в машинобудуванні, в верстатах. Також в сучасних літаках і швидкісних ліфтах. Крім того, їх дуже активно впроваджують в електромобілі. Тому що у них найкращі показники за масою і габаритами. Скажімо, звичайні двигуни аналогічної потужності будуть в два-два з половиною рази більше ", - пояснив нам Сергій. Що ж стосується винаходу дніпропетровця, то його застосовують в якості рушійної сили конвеєрів в харчовій промисловості - коли, наприклад, пляшки лимонаду переїжджають від одного ділянки виробництва до наступного.

РОЛЬ ВИПАДКУ. Цікаво, що майбутній винахідник став студентом кафедри електроприводу НГУ з волі Фортуни. "Я планував йти на машинобудування, але батько отсоветал, мовляв, там багато креслити доведеться, і тоді я вибрав електропривод, - сміється Сергій Фурцев. - Правда, з першого ж курсу зрозумів, що не помилився і залишився радий своїм вибором. Адже нашій кафедрі немає рівних в Україні. Тут є сучасні лабораторії, на які провідні світові фірми постачають своє обладнання. Більш того, перед тим як товар цих фірм виходить на ринок України, він надходить в нашу лабораторію, щоб пройти апробацію, і потім вже йде в продаж. Тому у мене, молодого студент , Була можливість працювати з новітнім обладнанням ".

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Український вчений створив дешевий двигун і обійшов колег з Німеччини". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Скиданова Майя

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация