Українській гривні 100 років: що потрібно знати про національну валюту

  1. Гривня як прикраса
  2. перший спогад
  3. символ гривні
  4. Купюри з бавовни і льону
  5. Два "Пришестя" гривні
  6. Друк гривень за кордоном
  7. Де друкується сучасна гривня
  8. Тривалість життя купюр
  9. Скільки купюр в обороті
  10. Елементи захисту гривні

Сьогодні, 1 березня, виповнюється 100 років з дня прийняття закону Української Народної Республіки про гривню - грошової одиниці УНР. У національної валюти України дуже багата і довга історія, перші згадки про неї датуються ще часами Київської Русі, в під термін "гривня" підпадала не тільки валюта для торгових операцій. "Прямий" в цей пам'ятний день вирішив з'ясувати, чим же цікава і особлива українська гривня.

Гривня як прикраса

Гривня як прикраса

За однією з версій істориків сучасну назву української валюти походить від відомого ще в Київській Русі назви "гривня" - нашийного прикраси, яке мало форму обруча з дорогоцінного металу. Крім Русі такі прикраси використовували також в Стародавньому Римі, де воно було однією з військових нагород.

Крім того, слово "гривня" має корінь з санскритским griiv'aa - "потилицю", що знову ж таки наводить на думку про прикрасу, яке носили на шиї або на "загривку".

перший спогад

перший спогад

Перші згадки про гривню як грошова одиниця знайдені в "Повісті временних літ". Тобто вже в VIII-IX ст. при здійсненні торгових операцій, сплаті данини гривна використовувалась як міра ваги і лічби.

В XI столітті слово "гривна" набуло іншого значення - вагового. Вага срібла могла складатися з певного числа однакових монет, тому поступово виник рахунок їх на штуки. Згодом на Русі з'являються гривна срібна (вагова - між 160 і 205 грамами залежно від типу) і гривня кун (лічильна). Цікаво, що спочатку їхня собівартість була однакова, але в подальшому, в результаті нестабільного ваги монет, одна гривна стала дорівнювати кільком кунам.

символ гривні

символ гривні

Знак "₴" був представлений як символ української гривні 1 березня 2004 року, коли Національний банк України затвердив його як графічний знак для позначення української валюти.

Символ "₴" складається з двох частин. Перший і основний елемент - це рукописний варіант малої кириличної літери "г", як першої букви в назві "гривня". Другим елементом є дві горизонтальні паралельні лінії, які втілюють ідею стабільності грошової одиниці і зростання економіки України. Схожа ідея використовується для позначення інших валют, наприклад в символі ієни "¥" і євро "€".

Символ гривні практично ідентичний символу давньоримської грошової одиниці - Димид (половини) секстули. Різниця лише в кількості горизонтальних рисочок: у знака гривні їх дві, у давньоримської одиниці ваги - одна.

Купюри з бавовни і льону

Купюри з бавовни і льону

Довгий час папір, на якому друкується українська валюта виготовляли з узбецького або турецького бавовни. Тюки з бавовною розпушували, потім очищали лужними розчинами і вибілювали звичайним перекисом водню. Потім папір сушили, фарбували, наносили захисні стрічки, вичавлювали водяні знаки і скручували ці заготовки грошей в великі сувої.

У 2016 році почалося виготовлення гривень з українського льону. Зміна сировини пов'язували з тим, що таким чином держава зможе знизити витрати на виготовлення банкнот, а також підтримати національного товаровиробника льону.

Два "Пришестя" гривні

Два Пришестя гривні

Вперше гривню як національну валюту ввели в 1918 році, коли Центральна Рада прийняла закон про запровадження нової грошової одиниці - гривні, яка поділялася на 100 "кроків" і дорівнювала 1/2 карбованця. Протягом 1918 року в Берліні видруковано грошові знаки номіналом 2, 10, 100, 500, 1000 і 2000 гривень. Ескіз першої купюри, прикрашеної простим геометричним орнаментом, виконав Василь Кричевський, трьох наступних - Георгій Нарбут.

Другий раз вже в 1996 році гривню таки ввели як національну валюта в ході грошової реформи 2-16 вересня. З 2 вересня 1996 НБУ випустив в обіг банкноти номіналом 1, 2, 5, 10, 20, 50 і 100 гривень та розмінну монету номіналом 1, 2, 5, 10, 25 і 50 копійок і припинив емісію українських карбованців, які підлягали обміну на гривні за курсом: 100 000 крб. = 1 грн. Реформа була проведена за 2 тижні: з 2 до 16 вересня 1996; після певного терміну функціонування українського карбованця в готівковому обігу припинялося, єдиним законним засобом платежу на території України ставала гривня.

Друк гривень за кордоном

Друк гривень за кордоном

У 1992 році перші зразки української національної валюти було виготовлено в Канаді на Canadian Bank Note Companу за ескізами Василя Лопати. Однак ці банкноти вирішили в той час не вводити в обіг.

У 1994 році банкноти номіналом 50, 100 і 200 грн друкувала британська фірма Thomas De La Rue. Монети різного номіналу тоді карбували на Луганському верстатобудівному заводі і частково - в Італії.

Де друкується сучасна гривня

Де друкується сучасна гривня

У наш час купюри друкують на спеціальній фабриці, що належить Національному банку України - в банкнотно-монетному дворі, який розташований в столичному спальному районі Троєщина. Банкнотна фабрика відкрита в березні 1994 року. Папір для банкнот виготовляють на Фабриці банкнотного паперу НБУ в місті Малин Житомирської області.

Також Монетний двір виробляє відзнакою Президента України - ордена і медалі. Річна потужність Монетного двору становить 1 млрд оборотних і розмінних монет, 1 млн ювілейних і пам'ятних монет і 200 тисяч орденів і медалей.

Тривалість життя купюр

Тривалість життя купюр

Дрібні купюри номіналом 1, 2, і 5 гривень служать всього 6-8 місяців, оскільки часто переходять з рук в руки, псуються, і їх НБУ змінює на нові. Великі - номіналом 10, 20, 50 гривень - в обігу знаходяться від одного до трьох років. Купюри номіналом в 100 і 200 гривень живуть в середньому від 5 до 8 років.

Найбільш довговічною купюрою вважається 500-гривнева з Григорієм Сковородою - термін служби цієї банкноти перевищує 8 років.

Скільки купюр в обороті

Скільки купюр в обороті

На початок 2018 року в обігу перебувало готівки (банкнот і монет) на загальну суму 361,5 млрд грн. Це на 20,5 млрд грн (або на 6,0%) більше, ніж на початок 2017 року. Зокрема раптом в зверненні знаходить: банкнот - 359.4 млрд грн. (2.98 млрд шт.) І монет - 2.07 млрд грн. (12.97 млрд шт.). Загальна кількість банкнот на душу населення становила 70 шт., А розмінних монет - 293 штук.

Найбільше серед банкнот в обігу перебуває 200-гривневих купюр і одна гривня (19,94% і 18,36% відповідно); серед монет - монет номіналами 10 і 1 копійка (29,36% і 18,79% відповідно).

Елементи захисту гривні

Елементи захисту гривні

В системі захисту сучасної гривні приблизно 20 елементів, які не дозволять підробити банкноти. Такі заходи можна порівняти із захистом, який використовується для виготовлення євро.

Серед таких елементів, зокрема: водяний знак, захисна стрічка, рельєфні елементи, суміщений малюнок, кодоване зображення, райдужне коло, антисканерна сітка, мікротекст, знак для людей з поганим зором, видимі захисні волокна, флуоресцентний номер, магнітний номер, прихований номінал.

цікаво:

  • Художник Василь Лопата на купюрі в 1 гривню зобразив самого себе. Справа в тому, що портрет князя Володимира не зберігся, і художник намалював людини, схожої на нього самого.

Справа в тому, що портрет князя Володимира не зберігся, і художник намалював людини, схожої на нього самого

  • На купюрах номіналом 10 гривень зображений не Іван Мазепа, як заявлено, а його соратник Пилип Орлик. Брати художники Олександр та Сергій Харуки розповіли, що запропонували кілька варіантів портретів гетьмана Мазепи. Серед них випадково потрапив портрет Орлика. Оскільки невідомо, як виглядав Мазепа, затвердили Орлика.

Оскільки невідомо, як виглядав Мазепа, затвердили Орлика

  • Реальна вартість монети 2 копійки зразка 1992 року - від двох тисяч гривень. Це пояснюється тим, що вони були віпущенко дуже маленьким тиражем, підняло їх собівартість.

Це пояснюється тим, що вони були віпущенко дуже маленьким тиражем, підняло їх собівартість

  • Українська гривня була визнана однією з найкрасивіших і гармонійних валют в світі комісією з естетики Міжнародного фінансового банку в 2008 Також в число переможців потрапили євро, американський і австралійський долар і болгарський лев.

Такоже слідкуйте за "Прямим" у Facebook , Twitter , Telegram та Instagram .

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация