Україну хочуть вигнати з ГУАМ

Друзі? Відносини Саакашвілі і Лукашенко потеплішали після сварки Мінська з Кремлем. фото AFP

Україну хочуть вигнати з ГУАМ Дмитро Гомон https://cdn.segodnya.ua/img/article/2100/46_main.jpg https://cdn.segodnya.ua/img/article/2100/46_tn.jpg 2010-08-18T02 : 55: 11 + 03: 00 Світ у Грузії і Молдові розмірковують над тим, чи не замінити чи в ГУАМ Україну на Білорусь.

Напівмертвий союз Грузії, України, Азербайджану і Молдови (ГУАМ) може реанімуватися завдяки "заміні гравця" - України. Російська преса висунула цікаву версію щодо його майбутнього: Білорусь може увійти в ГУАМ, замінивши там нашу країну. Мовляв, Віктор Янукович не має особливих симпатій до ГУАМ, тому його може змінити білоруський лідер, посварився з Кремлем.

Про можливість реанімації організації сказав днями міністр закордонних справ Грузії Григол Вашадзе: "Члени ГУАМ ні на хвилину не припиняли роботи з пошуку шляхів розвитку співтовариства - економічних, енергетичних і транспортних". Він уточнив, що глави МЗС країн "четвірки" зустрінуться восени на сесії Генасамблеї ООН в Нью-Йорку і обговорять дату саміту і порядок денний. Грузія сподівається, що саміт пройде до кінця 2010 року. ЗМІ припускають, що саме можливість відродження ГУАМ обговорював з Саакашвілі під час свого візиту до Грузії і. о. президента Молдови Міхай Гімпу, також недружньо налаштований до Москви.

У Кремлі не вірять в можливість відродження ГУАМ в новому форматі і прогнозують, що все закінчиться виключно розмовами. "Ідея відродження ГУАМ належить політикам, які перебувають на межі адекватності - Гімпу і Саакашвілі. Це не вдасться, адже ГУАМ створений не Грузією і Україною, він був організований республіканцями, але зараз при владі в США - демократи, політика яких відносно Росії не націлена на посилення конфронтації. Крім того, Гімпу не має авторитету і знаходиться в політичній ізоляції навіть всередині власної країни ", - сказав" Сегодня "російський політолог, депутат Держдуми Сергій Марков.

Сумніваються в життєздатності проекту і можливості входження туди Білорусі і в Європі. "Це нежиттєздатна організація, протягом двох років то одна, то інша" буква "випадала: то Азербайджан, то Молдова. Навряд чи в ній братиме участь далі і Україна. Білорусь навряд чи увійде в ГУАМ, оскільки нічого від цього не виграє. Вона економічно залежить від Росії і сваритися з нею виключно заради того, щоб продемонструвати свою незалежність, не стане. У 2007 році Лукашенко говорив про те, що буде створювати картель транзитних країн, щоб протидіяти Росії, але з цього нічого не вийшло ", - зазначив європейський політолог Олександр Рар.

Втім, є і альтернативна думка. "Білорусь цілком може проявити інтерес до ГУАМ. Але, оскільки організація" мертва ", то це буде зроблено Мінськом виключно в піку Москві. Грузія це із задоволенням прийме, чи підтримає такий демарш Азербайджан - велике питання. Що стосується Молдови, то там немає стійкої влади. Нинішній виконуючий обов'язки президента може підтримати ідею про приєднання Білорусі і активізації організації. Але він при владі ненадовго ", - вважає український політолог Михайло Погребинський. Він переконаний, що Україна з ГУАМ вийде: "Якби в організації був для нас економічний інтерес, Київ міг би активно включитися в її діяльність, навіть якщо б це не подобалося Москві. Саме така стратегія нинішньої української влади. Але і виходити з неї ми поки не будемо, щоб не влаштовувати скандал на рівному місці ".

"Поки ці наміри виглядають як боротьба Саакашвілі і Гімпу за електорат, і навряд чи приведуть до реального приєднання Білорусі до ГУАМ." Гуамі "в перекладі з грузинського означає" мрець ". Якщо Лукашенко підтвердить, що має намір вступити в ГУАМ, відносини Мінська і Москви загостряться ще сильніше. але я не думаю, що він піде на це. він посварився з Росією, але між двома країнами як і раніше існують міцні зв'язки, наприклад, Митний союз. Існуюча ситуація і так вибухонебезпечна, не думаю, що "бацька" настільки недалекоглядний. Не виключаю, що кщо Лукашенко зробить крок в сторону ГУАМ, Україна вийде з цієї організації ", - вважає президент медіахолдингу The Georgian Times Малхаз Гулашвілі.

БІЛОРУСИ МОВЧАТЬ

Альянс ГУАМ був створений в 1999 році на саміті НАТО у Вашингтоні. Його часто називали "буфером", який був створений за допомогою США для ізоляції Росії. За словами заступника керівника прес-служби МЗС Сергія Саєнка, якщо Білорусь дійсно захоче увійти до складу ГУАМ, необхідна згода всіх її країн-членів, в тому числі і України: "Але головне - потрібна готовність самої Білорусі". У Білорусі про це поки не говорять. "Ми не володіємо інформацією з цього приводу, так що предмет для обговорення відсутній", - сказав нам голова прес-служби зовнішньополітичного відомства Білорусі Андрій Савіних.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

Друзі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация