«Укртелеком» повинен вибрати: або європейський шлях, або смерть

Фото: PHL

До 2014 р «Укртелеком» з колись домінантного гравця на ринку телекомунікацій України перетворився практично в аутсайдера. Його частка в чистому доході галузі лише трохи перевищує 15%. Десять років тому компанія займала 30% ринку, а в 2000 р - майже 60%. «Укртелеком» розчинявся в міру того, як росли мобільні оператори. Вони зараз і приносять галузі основний дохід. Ключове питання наступного десятиліття - чи зможе колись гігантський державний монополіст повернути собі частину втраченого або хоча б утримати той критичний мінімум, який зафіксував зараз.

тиха підготовка

На початку цього року нинішній господар «Укртелекому» - СКМ - навів в компанію команду управлінців з мобільного оператора «Астеліт» (life :)), щоб вони передали провідного гігантові експертизу продажів послуг стільникового зв'язку. Багато старожили поставилися до цього з великим скепсисом. Мовляв, нова команда швидко заблукає в бюрократичних нетрях і не зможе вплинути на усталений менеджмент в регіонах.

Більше півроку проходила явно тиха підготовка до реформ з перекриємо вертикалі управління. І тільки з початку осені перші зміни вже може відчути на собі абонент - відбулося коригування тарифної політики і моделей продажів послуг.

Почалося все як завжди, без сюрпризів. «Укртелекому», як і в попередні роки, вдалося довести Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, що тарифи на його основний вид діяльності - місцевий зв'язок - потрібно підняти, щоб хоча б в місті ця послуга надавалася за таксою трохи вище собівартості. В середині вересня регулятор пішов назустріч і підняв ці розцінки в середньому на 15,5%. Здавалося б, «Укртелеком» йде по накатаній - утримується на плаву виключно регуляторними методами. Як і раніше, коли був держкомпанією.

початок маркетингу

Але перше враження змінилося, коли директор розвитку масового сегмента «Укртелекому» Денис Захаренко оголосив, що абонентів чекає компенсація - в їх підвищені тарифи додадуть безкоштовну междугородку - від 60 до 1000 хвилин на місяць в залежності від тарифу. Дзвінки на міжмісто - колись одне з основних напрямків діяльності компанії. У 2005 р воно принесло майже 1,5 млрд грн. Але мобільні оператори поступово відібрали цей ласий шматок. Адже в їх тарифах все уніфіковано. Платиш абонплату і дзвониш по всій країні. До 2013 р міжміські вже забезпечила «Укртелекому» лише 0,5 млрд грн доходу. Захаренко вирішив, що її простіше включити в абонплату. Це, за його прогнозом, збільшить лояльність клієнтів і перекриє відтік абонентів.

Зараз, після майже місяця з запуску змін, як каже керівник з «Укртелекому», деякі абоненти дійсно почали вимовляти більше хвилин. Але популяризація нововведення поки проходить повільно, навіть не дивлячись на дуже активну рекламну кампанію. Генеральний директор «Датагруп» Олександр Данченко (один з найбільших конкурентів «Укретелекома» в фіксованого зв'язку) дивиться на нововведення компанії зі скепсисом.

«Давайте дивитися глибше,« Укртелекому »необхідно продемонструвати зростання хоч якихось показників перед новими акціонерами. Всі здійснені і прийдешні зміни оператора - це маркетинговий хід », - підкреслює він. Фіксована телефонія, за словами Данченко, стає більш нішевим продуктом. Корпоративний сегмент в умовах жорсткого урізання витрат відмовляється від стаціонарних телефонів, переходячи на VoIP сервіси. А клієнти-фізособи вже не купують такий масовий продукт, вони шукають індивідуальні рішення. «Тобто пропонувати і активно рекламувати фіксовану телефонію в містах-мільйонниках немає сенсу, і там продажу будуть падати», - підкреслює менеджер.

Стати другою сім-картою

Але в «Укртелекомі» налаштовані оптимістично. У найближчій перспективі, за словами Захаренко, доведеться провести зміни і в інших тарифах. Зокрема, у сфері міжнародного зв'язку. У чотирьох областях, за його словами, вже проходить відповідний експеримент - ціни на міжнародні розмови знижені. Наступний крок - корекція тарифів на дзвінки на мобільні мережі. Тут є стримуючий фактор - висока ставка інтерконекту (з'єднання з чужими мережами). «Рано чи пізно Карфаген буде зруйновано», - впевнений Захаренко. Треба сказати, що кілька років тому регулятор дійсно взяв курс на зниження ставки, наслідуючи приклад Європи та США. Була навіть ідея обнулити міжмережеву таксу. Але цей процес йде дуже повільно, і більше 90% трафіку до сих пір замкнуто всередині мереж.

більше 15% становить частка «Укртелекому» в чистому доході галузі. Десять років тому компанія займала 30% ринку, а в 2000 р - майже 60%

У найближчій перспективі нові менеджери «Укртелекому» хочуть домогтися того, щоб по домашньому телефону можна було спілкуватися хоча б дешевше, ніж по мобільному. З незаперечним зручністю мобільних трубок вони поки змагатися не збираються. «Звичайно, ми не замінимо дзвінки в середині мережі в« Київстарі »і МТС, але на чужі мережі повинно бути вигідніше дзвонити з домашнього (а не купувати другу сім-карту). До цього ми прагнемо », - пояснив менеджер.

Телеком-послуги дозріють через п'ять років

У довгостроковій перспективі «Укртелеком» збирається продавати в пакетах не тільки фіксований зв'язок. Все буде гаразд глобальніше. «Ще п'ять років - і клієнт не купуватиме телеком-послуги окремо», - каже Захаренко, прогнозуючи, що до цього часу абоненти вже не будуть вибирати, як раніше, наприклад, між більш повільним і більш швидким інтернет-доступом. Або між більш якісної ТВ-картинкою або ефіром з перешкодами. Всі послуги будуть доведені до приблизно одного рівня. Тому максимальної цінністю для клієнта будуть знижки, а також зручність при підключенні цілого пакета різних сервісів. Через п'ять років, за словами Захаренко стандартним телеком-пакетом в Україні стане Triple Play (телефонія, інтернет, і телебачення від одного оператора), а ще через деякий час - Quadruple Play (додасться мобільний зв'язок).

Міжнародні компанії дивляться в тому ж напрямку. «На прикладі Європи ми бачимо, що оператори все частіше роблять вибір на користь розвитку конвергентних мереж», - зазначила «Капіталу» керівник служби аналітики і ConsumerLab, Ericsson в регіоні Північна Європа і Центральна Азія Тетяна Ледовських.

Таке перевтілення операторів продиктовано в першу чергу самими клієнтами. «Сучасні користувачі більше не хочуть бути прив'язані не тільки до місця отримання сервісу, але і до пристрою, на якому вони, наприклад, дивляться кіно або спілкуються в соціальних мережах з друзями», - каже Ледовская. Такі просунуті абоненти легко в процесі отримання послуги змінюють екрани пристроїв і спосіб зв'язку. Тому оператори їх зможуть утримати тільки в мультисервісної мережі.

Застарів для городян

Очевидно, саме з цієї причини «Укртелеком» передумав продавати свого мобільного 3G-оператора «Трімоб», хоча той і не приносить йому великих доходів в даний час, а тільки збитки; не має порівнянного з GSM-компаніями покриття.

«Крім того, ми б не могли дивитися з упевненістю в 2020 р, якби у нас в пакеті послуги не з'явилося інтерактивне ТВ», - визнає Захаренко. Нагадаємо, в липні партнер «Укртелекому» компанія «Діджитал Скрінз» (відеосервіс Oll.tv, теж належить СКМ) запустила відповідну послугу на мережі оператора. Послуга повинна бути технічно доступна на 80-90% інтернет-мережі, говорили тоді представники відеосервісу. Це абоненти, яким «Укртелеком» гарантує швидкість передачі даних не менше 3 Мбіт / сек.

Зараз і в «Укртелекомі», і в «Діджитал Скрінз» вважають за краще не говорити про те, скільки ж телевізійних абонентів вдалося підключити за перші три місяці. За словами Захаренко, «поки йде розгін». Співрозмовник видання додав, що поки розглядає цей сервіс лише як додатковий до домашнього інтернету. Він покликаний трохи збільшити дохід з ліній. Конкуренти «Укртелекому» в містах дивляться на починання компанії зверхньо. У них у всіх багатоповерхових кварталах розгорнуті десятки оптоволоконних мереж, які дозволяють завантажувати дані в рази швидше, ніж в технологічно більш старих мідних мережах «Укртелекому», що працюють на базі технології ADSL. У швидкісних мережах конкурентів можна дивитися будь-якого роду відео-сервіси, купивши вподобаний медіаплеєр або просто з екрану комп'ютера або планшета по Wi-Fi.

Тил в селі

«Укртелеком» знає, що в місті конкурувати у нього поки навряд чи добре виходить: ні інтернет-тарифами, ні швидкістю залучити користувачів він не може. Але він добре знає, де його золота жила. Як раніше повідомляли «Капіталу» представники «Укртелекому», тільки в цьому році компанія розширить ємність інтернет-мережі в невеликих містечках і селах (близько 600-800 населених пунктів) на 100 тис. Портів (точок, до яких можуть підключитися абоненти). Пропозиція там значно бідніший, ніж у містах, і ADSL від «Укртелекому» йде на ура, так як оптики майже немає. «У районних і обласних центрах, особливо які розташовані в складному ландшафті, попит на фіксовану телефонію в усіх напрямках популярний, там це в своєму роді якір», - додає Данченко. А де фіксований зв'язок, там і інтернет, і телебачення по кабелю.

Захаренко вважає, що в цих районах «Укртелеком» може скласти конкуренцію цифрового ефірного ТБ від «Зеонбуду». За його словами, у жителів сіл часто немає стільки готівки, щоб купити цифрову приставку Т2, та ще й антену до неї. А «Укртелеком» не вимагає відразу всіх грошей за ТБ-обладнання. Він включає його оренду в щомісячну абонплату.

Чи то пан, чи то пропав

Як резюме варто сказати, що, незважаючи на хороший тил у вигляді райцентрів і сіл, «Укртелекому» в найближчому майбутньому треба буде докласти багато зусиль для утримання своїх позицій в телеком-бізнесі. У структурі доходів компанії заробіток від інтернет-послуг, на які робиться майбутня ставка, становить зараз приблизно 22%. В останні роки його обсяг збільшується дуже повільно через те, що в містах оптоволоконні оператори готові до демпінговими війнам. Тому утримання загального доходу фіксованого гіганта все так само залежить від держави в особі регулятора, який компенсує танення основного бізнесу «Укртелекому» за рахунок збільшення граничних тарифів на місцевий зв'язок.

Інше питання, не перевищать чи в один прекрасний момент втрати доходу від минулих клієнтів, відключили домашній телефон за непотрібністю, той обсяг виручки, який дає щорічне штучне підвищення розцінок. Це питання риторичне. Ніхто не знає, як поведуть себе українці.

Чи є перспектива у інтернету «Укртелекому»?

Дмитро Грищук,
директор київського провайдера IPnet

«Укртелеком» зі своєю ADSL-мережею зможе нарощувати абонентську базу тільки в тих містах, де немає альтернативних провайдерів. У містах-мільйонниках у компанії немає шансів отримати нових абонентів, оскільки швидкість і якість інтернет-послуг, які надає «Укртелеком», незрівнянно низькі в порівнянні з тими, які пропонує будь-провайдер широкосмугового доступу, навіть якщо це домашня мережа. Схожа ситуація у компанії і в українських селах. Якщо це села, наприклад, поблизу від Києва, то там вже є альтернативні провайдери з більш високою якістю послуг і «Укртелеком» не те що не отримає нових абонентів, але і буде втрачати існуючих. Але якщо у віддалених селах немає альтернативи, їх жителі будуть продовжувати користуватися послугами від «Укртелекому».

Вадим Сидоренко,
керівник підрозділу «Тріолан» (Київ)

Абоненти, які користуються інтернетом за технологією ADSL, у «Укртелекому» будуть ще довго, тому як інертність ринку і абонентів дуже велика. Інша справа, наскільки успішно компанія буде нарощувати абонентську базу: розвиватися з цією технологією «Укртелеком» вже не може. Знайти абонентів вони могутв дрібних містах і селах, але навіть в цих місцях у компанії почнуться проблеми, коли в Україні з'являться технології 3G і 4G. Можу сказати, що «період напіврозпаду» інтернет-послуг «Укртелекому» може зайняти до 10 років. Тут можна провести аналогію з фіксованим зв'язком: мобільний зв'язок в Україні є давно, але в «Укртелекомі» як і раніше залишаються користувачі фіксованого зв'язку. Хоча їх кількість з кожним роком зменшується.

Помре чи фіксований зв'язок?

Олександр Данченко,
гендиректор компанії «Датагруп»

Можна навіть отримувати прибуток від фіксованої телефонії, тільки головне - дати їй шанс розвиватися. Національну фіксовану телефонію відрізняють низькі ставки інтерконекту (плата операторів за доступ до мереж), відсутність мобільності, примітивність і відсутність можливості розвивати додаткові сервіси. Від регулятора залежить ключове - підхід до ціноутворення. Оператор повинен мати можливість сам встановлювати тарифну політику, але при цьому не опускатися нижче мінімального рівня. Фіксованим операторам необхідно створити умови для формування пакета triple play (інтернет, передача голосу і відео по одному кабелю. - «Капітал»). Свого часу такі умови були створені для мобільних операторів штучно, щоб дати їм фору. Час показує, що фіксована телефонія - конкурентна послуга, і в деяких регіонах із слабким або відсутнім сигналом мобільного зв'язку користується попитом.

Тетяна Ледовських,
Ericsson, регіональний керівник служби аналітики і ConsumerLab

В останні кілька років ми відзначаємо стійку тенденцію до стагнації ринку фіксованого зв'язку. Більш того, і в мережах мобільного зв'язку обсяг голосового трафіку залишається практично незмінним. Адже модель поведінки абонентів змінює фокус з традиційних голосових послуг на використання інтернет-сервісів (OTT). Причиною такого заміщення не завжди є бажання заощадити. Найчастіше це також зручність, що надається сервісами ОТТ-провайдерів, починаючи з дружнього інтерфейсу і закінчуючи можливістю користуватися тим же сервісом на смартфоні через додаток. Ринок фіксованого зв'язку формують не тільки голосові послуги. Операторам слідують розглянути можливості переходу на нові бізнес-моделі для надання послуги швидкісного інтернету, ТБ-мовлення, а також інших нових сервісів. У операторів фіксованого зв'язку існують зрозумілі перспективи зростання.

Чи є перспектива у інтернету «Укртелекому»?
Помре чи фіксований зв'язок?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация