Унікальний пам'ятник архітектури та історії - Лівадійський палац в Криму

  1. Трішки історії
  2. Парковий ансамбль і експозиції сьогодні
  3. Екскурсії та проїзд

Невеликі селища в околицях Ялти завжди привертали мандрівників і туристів. Один з них - Лівадія з населенням трохи більше півтори тисячі осіб. Основна визначна пам'ятка цього курортного містечка на південному узбережжі Криму - Лівадійський палац, який став не тільки архітектурною і культурною цінністю півострова, але і відомим історичним музеєм з численними експонатами і регулярно проводяться виставками. Сьогодні цей парковий ансамбль вважається одним з найбільш відвідуваних в Європі.

Трішки історії

Будівництво першого будинку для династії Романових почалося в 1861 році, коли імператор придбав ці землі у приватне користування.

Архітектуру паркового ансамблю довірили Іполита Монігетті, і за його проектом будівництво передбачало спорудження кількох об'єктів:

  • Великий і малий палац;
  • Почтовий будинок;
  • Церква;
  • Підсобні приміщення, кухня.

На жаль, з усього архітектурного ансамблю вистояв лише Великий Лівадійський палац в Криму. Апартаменти спадкоємця (Малий палац) через два десятиліття після будівництва почали руйнуватися під дією ґрунтових вод, а сам Великий палац кілька разів перебудовувався. У 1904 році російський архітектор Краснов відреставрував будівлю, додавши в нього все, що хотів бачити імператор Микола II, який прийняв рішення влаштуватися тут надовго.

Офіційне відкриття паркового комплексу відбулося в 1911 році. Будівля поєднало понад 110 залів і кімнат, і чотири невеликих прогулянкових дворика. У такому вигляді архітектурний ансамбль пробув всього 7 років, і вже в 1918 році був практично повністю знищений німцями і білогвардійцями.

У 1925 році Лівадійський палац, як і всі інші архітектурні та культурні пам'ятки Криму, був частково відновлений і відданий під санаторій для колгоспників і робітників.

Ще одним яскравим історичною подією, яка зробила музей знаменитим, стало проведення в ньому Ялтинської конференції 1945 року. Після цієї історичної події будівлю на початку відходить НКВД, а потім перетворюється в дачу для відпочинку Державних діячів. На початку 50-х років минулого століття урядом знову приймається рішення про відкриття в палаці санаторію. І, нарешті, в 1974 році палац повністю переходить до історико-культурному фонду СРСР.

Після відкриття музею в ньому працюють лише дві експозиції:

  • Виставковий зал;
  • Історична, присвячена подіям 1945 року.

Відомі фільми радянського кінематографа, зняті в стінах Лівадійського паркового комплексу: «Овід», «Анна Кареніна», «Собака на сіні», «Отелло», «1 шанс з 1000».

Парковий ансамбль і експозиції сьогодні

Сучасний парковий ансамбль селища Лівадія складається з наступних архітектурно-культурних цінностей:

  • Паркова зона, загальною площею до 40 га, з чудовим видом на море;
  • Великий Білий палац;
  • Міністерський палац (барона Фредеріка);
  • Пажскій корпус;
  • Церква Хрестовоздвиженська.

Паркова зона, загальною площею до 40 га, з чудовим видом на море;   Великий Білий палац;   Міністерський палац (барона Фредеріка);   Пажскій корпус;   Церква Хрестовоздвиженська

У залах палацу регулярно проходять художні виставки, а недалеко від будівлі розмістився Кримський культурний центр любителів органної музики.

Повноцінно музей почав свою роботу тільки в 1993 році. При цьому на площах Великого палацу було відкрито відразу шість експозицій, чотири з яких присвячені життю династії імператора, одна - архітектору Краснову і ще одна - Ялтинської конференції.

Від ганку Великого Лівадійського палацу по парку до моря спускаються Сонячна стежка. Пройшовши по ній, ви потрапите на набережну, де відкривається чудовий вид на Ластівчине гніздо.

Екскурсії та проїзд

Відвідування парку та музею в Лівадії входить в основний туристичний маршрут під назвою «Околиці Ялти». Це автобусний тур з Ялти, що розповідає практично про всі історичних і культурних пам'ятках, які перебувають в передмісті.

Якщо ж ви вирішили дістатися до селища самостійно, то зробити це можна кількома шляхами:

  • Уздовж моря через приморський парк імені Ю.Гагаріна;
  • Від Білій Парадній колони Приморського парку по маршруту повз санаторіїв «Росія», «Орлине гніздо», «Зоря»;
  • Через винсовхоз «Лівадія», перетинаючи виноградники по прямій дорозі.

Гагаріна;   Від Білій Парадній колони Приморського парку по маршруту повз санаторіїв «Росія», «Орлине гніздо», «Зоря»;   Через винсовхоз «Лівадія», перетинаючи виноградники по прямій дорозі

Такі піші прогулянки доставляють туристам неймовірне естетичне задоволення, адже в околицях Ялти любителям природи є на що помилуватися.

Зверніть увагу, що музей працює щодня. Графік роботи - з 10.00 до 20.00. Оскільки екскурсійна програма по палацах і парках обширна, квитки в касах продаються тільки до 17.00!

Проїхати на північно-східний схил Могаби можна з центрального автовокзалу міста Ялта на маршрутних таксі №№11, 27, 32 або на автобусі №5.

Що ще почитати

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация