Юпітер (міфологія)

Юпітер Юпітер   Статуя Юпітера Тонанса
Статуя Юпітера Тонанса. Національний музей Прадо , IV в н. е. бог неба, денного світла, грози, батько богів, верховне божество римлян Міфологія римська Стать чоловіча Батько Сатурн Брати і сестри Юнона і Веста дружина Юнона діти вулкан , Діана , Геркулес [D] , Бахус [D] , Прозерпіна , Ювента , Марс , Беллона , Мінерва , Аполлон [D] , ярбас і Меркурій В інших культурах Зевс , Перун і Тор Медіафайли на Вікісховища

Юпітер ( лат. Iūpiter і лат. Iuppiter) - в давньоримській міфології бог неба, денного світла, грози, батько всіх богів, верховне божество римлян. третій син Сатурна і Опи . брат Плутона , Нептуна , Церери і Вести , А також своєї дружини Юнони . Відповідає давньогрецького Зевсу [1] ; також в деяких аспектах співвідноситься з Тініей етруської міфології . Бог Юпітер шанувався на височинах, вершинах гір у вигляді каменю. Йому присвячені дні повного місяця - іди .

храм Юпітера стояв на Капітолії , Де Юпітер разом з Юноной і Мінервою входив до трійки найголовніших римських божеств - Капітолійську тріаду .

Функції Юпітера були різноманітні, так як він поєднав у собі риси кількох місцевих італійських богів.

  • Юпітер Тонанс (Iuppiter Tonans) (гримить) посилав дощ , грім ;
  • Юпітер фульгурит (Iuppiter Fulgur) (молнійних, блискучий) посилав блискавки ;
  • У римському державному культі Юпітер іменувався «Оптимус Максимус Сотер» (Optimus Maximus Soter) ( «Кращий, Найбільший, Спаситель»);
  • Юпітер Віктор (Iuppiter Victor) дарував перемогу;
  • Юпітер Лаціаріс (Iuppiter Latiaris) був богом союзу латинських племен;
  • Перед посівом приносилися жертви (обряд називався вчиненням трапези - daps) Юпітеру Дапалісу (Iuppiter Dapalis), він був покровителем землеробства, йому були присвячені свята збору винограду - виналии , Він вважався гарантом вірності клятві;
  • Юпітер Термінус (Iuppiter Terminus) був хранителем кордонів;
  • Юпітер Лібертас (Iuppiter Libertas) був захисником свободи;
  • Юпітер Феретріус (Iuppiter Feretrius) був богом війни і перемоги, з ним був пов'язаний звичай тріумфу, коли переможний полководець вирушав на Капітолій, щоб в храмі принести Юпітеру жертву з взятої на війні видобутку і скласти до ніг його статуї свій лавровий вінок .

Юпітер сходить до існуючої в міфології індоєвропейців концепції верховного бога-громовержця Діеуса . Так, в древнегерманской міфології Юпітеру відповідає бог Тор . У ряду індоєвропейських народів ім'я верховного божества пов'язано з четвергом . За латиною понеділок - Jovis dies (день Юпітера, звідси фр. jeudi, італ. giovedi, ісп. jueves, кат. dijous і т. д.), німецькою - Donnerstag, по англійськи - Thursday (від імені Тора або Доннера).

за теорією Жоржа Дюмезиля , Юпітер відповідає праіндоєвропейському богу магічною царської влади в «архаїчних тріаді», що включала також Марса і Квирина . У концепції Джеймса Джорджа Фрезера Юпітер виводиться від духу дуба і дерев, про що повинні свідчити його епітети: фругіфер ( «плодоносний»), Фагутал ( «бук»), Румин ( «смоковниця»), Віміні ( «очерет»). Овідій в «Метаморфозах» називає дуб деревом Юпітера [3] .

Спочатку жителі Італії шанували Юпітера як бога небесного світла. [ Джерело не вказано 844 дня ] Йому присвячені добу повного Місяця (іди), коли небесні світила опромінюють землю і вдень і вночі. У ці дні Юпітеру приносилися жертви на вершинах гір і пагорбів. На римському Капітолії йому жертвували білу вівцю на північній вершині пагорба. Італійці, зокрема римляни, вірили, що все, що відбувається на небі, відбувається з волі Юпітера. Особливу увагу вони звертали на блискавки і дощі. Блискавки розцінювалися як знаки цього бога, тому місця їх потрапляння в землю ставали священними. Дощами Юпітер запліднював землю, завдяки чому вона виробляла рослини. Особливо шанували Юпітера виноградарі; 19 серпня влаштовувалися свята з нагоди початку збору винограду, а 11 жовтня відзначали закінчення цих робіт. Коли римляни перейшли від десятиденної тижні до семиденної, Юпітеру присвячувався четвер. Від цього бога залежали порядок в світі, зміна пір року, місяців, ночі і дня. З неба Юпітер все бачив і жоден злочин не могло залишитися безкарним. Клятва ім'ям Юпітера не могла бути порушена під страхом божественної кари.

Як верховний бог Юпітер мав при собі рада з богів і вирішував усі земні справи за допомогою авгурів , Посилаючи їм знаки своєї волі. Юпітер був богом всього римської держави , Його влади і могутності. Його головний храм знаходився на пагорбі Капітолій в центрі Риму, тому Юпітера додатково називали Юпітером Капітолійському. Цей храм був релігійним центром всієї держави. Підлеглі Риму міста приносили йому жертви на Капітолії і споруджували у себе храми.

Вважалося, що саме Юпітер захищає римські закони і держава, будучи небесним правителем Риму. В епоху Римської імперії Юпітер став покровителем влади імператорів . Найважливіші акти державного життя (жертвопринесення, присяга нових консулів , Перше в році засідання сенату ) Проходили в Капітолійському храмі Юпітера.

Культ Юпітера був поширений у всіх римських провінціях і в війську. З ним ототожнювали безліч місцевих верховних богів в країнах Сирії , малої Азії і т. д. (наприклад, Юпітер- Тараніс у кельтів)

При цьому в монотеїстичних релігіях Юпітер розглядався як єдиний бог [4] . [ неавторитетний джерело? ]

Зображення храму Юпітера Капітолійського викарбовано на денарии 75 роки до н. е. при M. Volteius [5] .

Після занепаду Римської імперії імена Юпітера і Зевса стали вживатися практично без відмінностей. Юпітер, як і Зевс, зображувався повним гідності, з бородою, часто на троні, з орлом , блискавкою і скіпетром .

Іменем бога названа п'ята планета від сонця Юпітер , Найбільша в сонячній системі (Стародавні греки називали планету ім'ям Зевса - також верховного бога-громовержця).

Неавторитетний джерело?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация