Юпітер, верховний бог римлян, цар богів Майже аналогічний Зевсу

26 квітня 2014 • 9 309 огляд.

26 квітня 2014 • 9 309 огляд

Юпітер, лат., Грец. Зевс - цар богів римського пантеону.

Основна інформація про Юпітері міститься в статті « Зевс »; тут же ми розповімо лише про деякі особливості цього римського бога. Його ім'я зустрічається вже в найдавніших римських джерелах. Мабуть, Юпітер розвинувся з давнього латинського бога, ім'я якого нам невідомо, і з верховного етруського бога Тіна або Тініі. Про батьків Юпітера стає відомо тільки тоді, коли римляни ототожнили його з Зевсом: його батьком стає Сатурн (грецький Кронос), матір'ю - Опс (грецька Рея).

У римлян Юпітер фактично займає ще більш високе положення, ніж Зевс у греків; навіть якщо вважати їх однаково всемогутніми, Юпітер - бог суворіший. Юпітер грав набагато важливішу роль як покровитель війська і дарувальник перемоги. Зрозуміло, римляни були переконані, що з усіх міст і держав Юпітер найбільше любить саме Рим, захищає його і підтримує в боротьбі за світове панування. Головною римської резиденцією Юпітера був чудовий храм на Капітолійському пагорбі.

Головною римської резиденцією Юпітера був чудовий храм на Капітолійському пагорбі

Оскільки Юпітер Капітолійський був не тільки верховним богом римської релігії, але і наймогутнішим покровителем римської держави, римляни віддавали йому шану з нагоди всіх державних і громадських подій. Вступаючи на посаду, консули (а згодом - імператори) приносили Юпітеру чудові жертви за участю сенату і народу. Коли Рим оголошував війну, полководці зверталися до Юпітера про перемогу. Після переможного закінчення війни полководець повертався на чолі тріумфальної процесії на Капітолій, приносив Юпітеру подячну жертву і прикрашав його статую своїм лавровим вінком переможця. Свята на честь Юпітера проходили в середині вересня. Спочатку вони тривали один день, але за часів Імперії розтягувалися більш ніж на два тижні і складалися з приношення жертв, святкових процесій та ігор в цирку. Юпітеру були присвячені іди, т. Е. Дні повень, з тварин - орел, з дерев - дуб. Культ Юпітера в Римі (так само як культ Зевса в Греції) мав не тільки офіційний характер, він глибоко проник в усі класи і угруповання суспільства, тому в різних формах він продовжував існувати і після введення християнства.

Храм Юпітера на Капітолії, присвячений також Юнони і Мінерви, перевершував всі інші римські храми своїми розмірами, пишнотою і старовиною. Його площа в плані дорівнювала 3300 квадратних метрів, фундамент храму, за переказами, був закладений царем Тарквінієм Пріском (Давнім), а добудований він був при його наступника Сервії Туллій; згодом храм неодноразово перебудовувався. Після перемоги християнства храм зник з лиця землі, збереглася лише частина його фундаменту. Небагато залишилося і від храму Юпітера під пагорбом Палатин (поблизу тріумфальної арки Тита), який нібито присвятив Юпітеру статора (т. Е. Зупиняють) ще Ромул в пам'ять про те, що Юпітер зупинив втеча римлян під час битви з сабіняни. І інші храми Юпітера на всій території Римської держави були зруйновані часом і новими релігіями. Зате збереглося безліч скульптурних і рельєфних зображень Юпітера, які зберігаються в музеях усього світу (в Санкт-Петербурзі, в Ермітажі - мармурова статуя Юпітера 1 ст. Н. Е.).

Юпітер, Юнона, Іо
Юпітер, Юнона, Іо

В оповіданнях римських авторів про релігії інших народів теж зустрічається ім'я Юпітер. Але зазвичай мова у них йде не про сам Юпітері, а про верховному бога тієї чи іншої релігії, якого автори позначають цим латинським іменем. Іноді ж з Юпітером зливалися багато боги східних релігій, наприклад Сабазія (Сабаса) - бог-покровитель фрігійського міста Доліхена, який у греків ототожнювався з Дионисом-Загрея , А згодом злився з римським Юпітером (Юпітер-Сабазія Доліхійскій). У перші століття нашої ери римські легіони розносили подібні «гібридні культи» по всій Європі, сліди їх збереглися і на території країн Східної Європи.

Ім'я Юпітер досі зустрічається в назвах крейсерів, пилососів, підйомних кранів і т. П., А в нвоое час - і в назвах космічних ракет. У порівнянні з цими витворами людських рук більш значною і довговічною виглядає найбільша планета Сонячної системи, що отримала ім'я Юпітер. Уже за аналогією з цією яскравою планетою потужні дугові лампи, що застосовуються в кіно, фотографії, театрі, стали називатися юпітерами.

Уже за аналогією з цією яскравою планетою потужні дугові лампи, що застосовуються в кіно, фотографії, театрі, стали називатися юпітерами

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация