Юрій Поляков: Якщо читати в шостому класі "Темні алеї", а зверху ще "зачинити" "Лолітою", то у дитини будуть непоправні зрушення свідомості! : Аналітика Накануне.RU

  1. Юрій Поляков: Якщо читати в шостому класі "Темні алеї", а зверху ще "зачинити"...

Юрій Поляков: Якщо читати в шостому класі "Темні алеї", а зверху ще "зачинити" "Лолітою", то у дитини будуть непоправні зрушення свідомості!

РПЦ і громадські працівники пропонують переглянути шкільну програму з літератури і прибрати деякі твори, раптово опинилися там після перебудови

"У РПЦ зажадали заборонити шкільну класику за пропаганду вільного кохання" - такі і подібні шокуючі заголовки з'явилися днями після того, як протоієрей Андрій Владимиров зажадав виключити зі шкільної програми твори "Про любов" Чехова, "Кавказ" Буніна і "Кущ бузку" Купріна на засіданні патріаршої комісії з питань сім'ї, захисту материнства і дитинства. Він назвав їх "міною уповільненої дії" для традиційних сімейних цінностей.

Читайте також:

В одному випадку обдурений чоловік вбиває себе, в іншому - розпадається сім'я, в третьому - адюльтер закінчується нічим. Ми повертаємося в середні століття до диктату церкви, - почали кричати ліберальні ЗМІ, в той час як розмови про "списку" поки літератури (а не на розстріл) ведуться вже давно - і саме через те, що в 1990-і на хвилі свободи і розвалу освіти в шкільну програму прокралися твори, які не зовсім підходять дітям, вважає письменник, редактор "Літературної газети" Юрій Поляков.

Зовсім недавно патріарх Кирило очолив Товариство російської словесності і підняв питання про те, що прохідний бал для ЄДІ з літератури знизився до показника мало не нижче "трійки" (24%!). Рятувати і реформувати освіту, в тому числі і літературу, покликане експертне співтовариство, і один з перших кроків - це створення єдиного списку використаних джерел. Про цю та інші заходи Юрій Поляков розповів в інтерв'ю Накануне.RU .

Питання: РПЦ пропонує вилучити зі шкільної програми деякі твори. Прокоментуйте, будь ласка, цю заяву - захистіть класиків?

Юрій Поляков: Класиків не треба захищати, вони вже стали класиками, і у них все в порядку. Адже тут мова про інше. Православна церква звертає увагу на те, на що, до речі кажучи, і інші люди звертали увагу. І методисти, і викладачі, і вікові психологи відзначали, що шкільну програму з літератури треба пов'язувати з віковими особливостями школярів.

І у тих же названих письменників є чудові, не менше художні розповіді, які за своєю проблематикою, по, припустимо, якогось еротизму, який властивий того ж Буніну, - більш відповідають віку школярів. Що в цьому віці слід вивчати в школі - ось про що йдеться, тут ніхто не робить замах на класиків. Люди перестануть школу, і вони прочитають ці розповіді, хто піде в інститут - той буде вивчати їх саме як твори літератури.

Так що, по-моєму, це дуже правильно помічено. Я б ще додав до цього, що треба дуже серйозно подивитися програму - там надлишок творів емігрантів третьої хвилі, які виїхали з нашої країни не тому, що вони потрапили під каток революції, або їх вислали з політичних мотивів - їм просто не хотілося жити в цій країні. Їм хотілося жити в іншій цивілізації - в західноєвропейській. Це не означає, що вони погані письменники - є серед них і чудові. Але на відміну від Буніна і Купріна - вони ніколи не сумували за залишеної батьківщині. І чи треба нам стільки творів письменників-іммігрантів третьої хвилі? Ми ж виховуємо молодь, яка буде жити в Росії, а не, отримавши освіту, поїде заробляти в Силіконову долину.

Так що, на мій погляд, абсолютно правильне зауваження, і його не треба відразу зустрічати в багнети. Треба зрозуміти, що мова не йде про вилучення класики, а про те, що у кожного класика є твори, які більше або менше підходять шкільного віку. Я впевнений, що справжні методисти, фахівці з викладання літератури і вікові психологи тут абсолютно згодні з Православною церквою, як і я, до речі кажучи.

Питання: Так, якраз патріарх очолив Товариство російської словесності , І одним із заходів обрав складання єдиного списку літератури для всіх шкіл.

Юрій Поляков: Дійсно, пора вже всім зібратися і подумати, які твори потрібно вивчати в школі - для того, щоб вони носили виховний характер, тому що в школі все-таки займаються не літературознавством, а вивчають класику саме як підручник життя. Є твори у класиків, які більше підходять, а інші - менше. Наприклад, мої твори входили до шкільної програми, і якщо мені скажуть, мовляв, Юрій Михайлович, а давайте ми включимо в шкільну програму вашу повість "Небо занепалих", дуже популярну, багато разів перевидавалася, два рази екранізовану, я скажу - ні в якому випадку. Це проза для людей, які переступили 18 років і мають інший життєвий і навіть, якщо хочете, сексуальний досвід. Не треба лякати списком - треба просто зрозуміти, які з творів наших класиків варто вивчати в школі, щоб дітям не нав'язувати ті проблеми, які їх ще в цьому віці не хвилюють.

Питання: І якщо говорити про виховання, то теж дітям може бути незрозуміло в їхньому віці, як дві різні світоглядні доктрини повинні уживатися сьогодні в їх головах - як можна вивчати в школах Солженіцина і Шолохова?

Юрій Поляков: Дивлячись, що вивчати у Солженіцина. Якщо вивчати його розповіді, наприклад, "Один день Івана Денисовича", то я тут ніякого протиріччя не бачу. У Шолохова такі конфліктні, страшні боку Радянської історії відображені набагато жорсткіше і художньо переконливіше, ніж у Солженіцина. А якщо вивчати "Архіпелаг ГУЛАГ", який є антирадянської публіцистикою - звичайно, буде зіткнення. Тому треба просто зрозуміти - кого ми хочемо виховати? "Архіпелаг ГУЛАГ" був елементом політичної публіцистики, коли Солженіцин боровся з радянською владою. Природно, він буде протистояти Шолохова, який при всьому критичному ставленні вважав радянську владу - благом для країни. Але якщо ми візьмемо пізнього Солженіцина, коли він вже повернувся в країну і знову став за неї, а не проти неї, тоді він поєднується і з Шолоховим, і з ким завгодно.

Все залежить від вибору - кожен великий письменник дуже складний, суперечливий, у нього можуть бути і цнотливі тексти, і тексти на межі фолу, навіть в еротичному сенсі. Для того і існує така наука - методика викладання літератури в школі, щоб вибрати з усього цього різноманіття те, що буде сприяти залученню школяра до літератури і його моральному вихованню. У школі повинні цьому сприяти, а не розбещувати. Я думаю, що якщо в шостому або сьомому класі прочитати від початку і до кінця "Темні алеї", а зверху ще "зачинити" "Лолітою", то у дитини можуть статися непоправні зрушення свідомості.

Питання: Тобто потрібно створити комісію з перегляду творів для школи?

Юрій Поляков: Потрібно зібрати якийсь експертна рада, куди включити методистів, вікових психологів, письменників, обов'язково представників основних конфесій. І просто сісти з громадськими, обговорити, але тут, звичайно, головне слово повинно бути за методистами і соціальними психологами. Йдеться про здоровий глузд. Церква в даному випадку закликає до здорового глузду. Я в цьому не сумніваюся анітрохи.

Питання: Ось і якраз таке експертне співтовариство зібралося для обговорень в Товариство російської словесності, в якому Ви перебуваєте в якості засновника.

Юрій Поляков: Як і що буде проходити, я ще не знаю, це, мабуть, все зараз розробляється. Але ми давно потребували такої майданчику - письменники зверталися, коли було "Літературне зібрання" два з половиною роки тому, і зверталися саме до президента - що добре б створити якусь літературну організацію, в якій дійсно обговорювалися б взаємні інтереси і літературного співтовариства , і держави. І, загалом-то, тоді говорили, що буде створено літературне товариство, але, на жаль, пройшло два з половиною роки, воно не створено. І, можливо, ті проблеми, які ми тоді піднімали, будуть якраз обговорюватися, розглядатися в цьому виді, може бути, і розумніше це робити під патронажем патріарха. А у президента своїх справ вистачає, йому треба війська з Сирії виводити.

Прокоментуйте, будь ласка, цю заяву - захистіть класиків?
І чи треба нам стільки творів письменників-іммігрантів третьої хвилі?
Тому треба просто зрозуміти - кого ми хочемо виховати?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация