Юрій Гагарин

  1. біографія Юрій Гагарін - радянський льотчик, біографію якого кожен знає ще зі школи. Гагарін - людина,...
  2. космонавтика
  3. вибір кандидата
  4. Перший політ в космос
  5. Світова слава
  6. Особисте життя
  7. загибель

біографія

Юрій Гагарін - радянський льотчик, біографію якого кожен знає ще зі школи. Гагарін - людина, що зробив перший політ в космос. Льотчик-космонавт став зразком і легендою не тільки для жителів СРСР, він почесний громадянин закордонних міст і міжнародний громадський діяч. Юрій Олексійович відкрив нову сторінку в дослідженні космосу і став символом розвитку радянської науки і авіації.

дитинство

Юрій Олексійович Гагарін народився 9 березня 1934 року в селі Клушино, в Західній області СРСР, в родині заможних селян. Хлопчик був третім з чотирьох дітей. Дитинство Юри проходило спокійно і радісно, ​​батько і мати приділяли йому багато уваги. Олексій Іванович, голова сімейства, багато займався виробами з дерева і з задоволенням залучав до цього дітей.

Олексій Іванович, голова сімейства, багато займався виробами з дерева і з задоволенням залучав до цього дітей

Юрій Гагарін в дитинстві

У 6 років Юра пішов в школу, але встиг закінчити лише перший клас, перш ніж почалася Велика Вітчизняна війна. Німецькі війська захопили частину території СРСР, дійшли вони і до Клушино, так що робота багатьох державних установ, в тому числі і школи, припинилася. Ставши відомою людиною, Юрій вважав за краще ніколи не згадувати про похмурі часи окупації. Відомо, що солдати Німеччини вигнали сім'ю Гагаріних з дому і, відступаючи, забрали з собою молодь в якості військовополонених. Так відвезли його брата і сестру.

У 1943 році Клушино звільнили, а незабаром після закінчення війни Гагаріни переїхали в Гжатск, де хлопчик продовжив навчання. Юрій був дуже здібним і допитливим юнаком, займався безліччю видів діяльності, починаючи від музики і закінчуючи фотографією.

Після того, як Гагарін закінчив 6 класів, він вирішив переїхати в Москву, так як відчував себе дуже обмеженим в невеликому місті. Батьки намагалися відрадити амбітного юнака, але не змогли цього зробити. Так, в 1949 році 15-річний Юрій Гагарін переїхав до столиці.

Юрій Гагарін (в центрі) - учень Саратовського індустріального технікуму з друзями. 1953 рік

Підліток жив у родичів, навчався в ремісничому училищі, одночасно проходячи програму за сьомий клас в школі робітничої молоді. Тоді ж молодий Гагарін захопився баскетболом і незабаром став капітаном команди. У 1951 році юнак переїхав до Саратова, де і почав проходити навчання в індустріальному технікумі. Під час навчання відбулося перше знайомство Юрія з небом.

У 1954 році Гагарін потрапив в клуб авіалюбителів, де читалися доповіді батьків-засновників космонавтики. послухавши викладки Ціолковського , Юнак просто закохався в ідею польотів за межі Землі, хоча навряд чи міг уявити собі тоді, чим обернеться його захоплення. У наступному році Гагарін випустився з технікуму, паралельно молода людина продовжував перебувати в клубі авіалюбителів і вже встиг самостійно виконати кілька польотів на маленькому навчально-тренувальному літаку.

У наступному році Гагарін випустився з технікуму, паралельно молода людина продовжував перебувати в клубі авіалюбителів і вже встиг самостійно виконати кілька польотів на маленькому навчально-тренувальному літаку

Юрій Гагарін протирає свій літак в аероклубі ДОСААФ міста Саратова. 1954 рік

Через кілька місяців після того, як майбутній космонавт закінчив навчання, його призвали на проходження армійської служби в військове авіаційне училище в Чкалове. Там у Гагаріна виник серйозний конфлікт, ледь не коштував молодій людині життя. Гагарін, призначений помічником командира взводу, був надзвичайно суворий по частині дисципліни, що, зрозуміло, не влаштовувало його однокурсників. Одного разу вночі його піймали і жорстоко побили, після чого юнак пролежав у лікарні місяць, перш ніж зміг повернутися до служби. Примітно, що ця подія аж ніяк не зломило бойовий дух, ставлення до підопічних він не поміняв.

Курсант Гагарін легко справлявся з будь-якими завданнями, крім посадки літака. Апарат постійно клював носом, і через те, що вимоги до навчаються були вкрай суворі, було прийнято рішення відрахувати Гагаріна.

Апарат постійно клював носом, і через те, що вимоги до навчаються були вкрай суворі, було прийнято рішення відрахувати Гагаріна

Юрій Гагарін з батьками

Молода людина, що не представляв без неба свого життя, готувався вже поставити хрест на своїй кар'єрі, але в цей момент начальник училища, якому не давали спокою загадкові невдачі кращого студента, звернув увагу на маленький зріст хлопця і припустив, що саме через це він має проблеми з кутом огляду під час посадки. Гагаріну дали ще один шанс, при цьому перед польотом поклали на крісло підкладку, що збільшила висоту сидіння. Припущення виявилося вірним.

У 1957 році Юрій Гагарін закінчив училище і почав служити в Мурманської області.

космонавтика

У 1959 році Гагарін дослужився до чину старшого лейтенанта, отримавши звання військового льотчика 1-го класу. Тоді ж на державному рівні було закріплене постановою про пошук і відбір кандидатів на політ за межі Землі. Почувши про це, льотчик написав керівництву рапорт, в якому просив зарахувати його в кандидати.

Почувши про це, льотчик написав керівництву рапорт, в якому просив зарахувати його в кандидати

Лейтенант Юрій Гагарін в літаку під час служби в Заполяр'ї. 1958 рік

Відбір проходив не по навичкам або заслугам, перевірками керував Корольов і в першу чергу дивився на фізичні дані претендентів. Перші ракети були обмежені в розмірах і вантажопідйомності. Зростання, мало не коштував льотчику кар'єри, в цей раз став щасливим квитком Юрія. У зростання юнак був 165 см (за деякими даними і зовсім 157), а вага майбутнього космонавта становив 68 кг - будь Гагарін крупніше, він міг би і не поміститися в космічному кораблі.

Після численних перевірок Гагаріна затвердили як одного з 20 передбачуваних майбутніх космонавтів. У березні 1960 року льотчик приступив до тренувань.

У березні 1960 року льотчик приступив до тренувань

Юрій Гагарін на прийомі у лікаря

Незважаючи на жорстку конкуренцію, Гагарін зумів завоювати симпатії навіть своїх суперників. Надійний, сильний і доброзичливий хлопець нікому не заздрив, нікого не вважав краще або гірше себе, і це було видно з його поведінки і манері мови. Космонавт легко брав на себе ініціативу, працював наполегливо і з задоволенням.

Посмішка Юрія Гагаріна

Гагарін обожнював небо і віддавався занять цілком, на інше у нього просто не було часу. В результаті за анонімним питання, проведеним серед кандидатів в космонавти, велика частина назвала саме Гагаріна як людини, найбільш підходящого для першого польоту в космос. Незважаючи на те, що льотчик не був лідером в жодній галузі підготовки, по поєднанню навичок, рис характеру та психологічної стійкості саме він був визнаний ідеально пристосованим для подорожі в космос.

вибір кандидата

У 1961 році з огляду на суперництва з США виникла необхідність якомога швидше остаточно визначитися з кандидатурою і здійснити політ максимум на початку другої декади квітня. Тоді з'явилися відомості, що 20 квітня планується запуск американської ракети з людиною на борту. Серед трьох запропонованих лідерів в якості першого космонавта вибрали Гагаріна, це сталося в самий останній момент, менше ніж за місяць до польоту. Германа Титова затвердили запасним.

Германа Титова   затвердили запасним

Група підготовки космонавтів знайомиться з космічною технікою. 1960 рік

Питання, чому першою людиною в космосі став Гагарін, а не Титов, хвилює любителів історії і до цього дня. У записах Королева фігурує позначка, що Титов більш підготовлений, ніж Гагарін, але в рішучий момент обраний був все-таки другий. Одна теорія говорить, що в вибір втрутився політичний фактор. Першому космонавту належало стати символом: Юрій, який мав зразково-слов'янською зовнішністю і чистою біографією всієї родини, здався владі більш підходящим на роль представника радянської космонавтики.

Інша теорія стверджує, що Титов був важливіший для проекту, тому їм не хотіли ризикувати в першому польоті. Уже в цей час він був затверджений на другий. Паралельно велася робота над тривалим перебуванням в космосі. Герман Титов здався Королеву придатним для того, щоб провести поза Землею цілу добу.

Герман Титов здався Королеву придатним для того, щоб провести поза Землею цілу добу

Юрій Гагарін і Сергій Корольов

Ще одна теорія говорить, що Гагаріна вибрав особисто Корольов. ЗМІ стверджують, що Юрій став фаворитом начальства після того, як один з підготовчої групи відгукнувся на пропозицію посидіти в кораблі-супутнику «Восток», коли групі вперше продемонстрували корабель.

За словами матері космонавта, Юрій пройшов якийсь неофіційний іспит, влаштований Корольовим.

Конструктор не міг вибрати з п'яти подібних льотчиків одного. У чоловіків були майже однакові зріст і вагу, військове звання. Все, крім капітана Комарова, служили старшими лейтенантами. Корольов провів з кандидатами особисті бесіди, задаючи каверзне питання про центрифузі. Гагарін чесно заявив, що відчуває себе в цьому випробуванні погано і навіть ненавидить центрифугу. Решта кандидатів відрапортували, що підготовка проходить відмінно. Так Юрій пройшов тест на чесність. Для Королева і командування бази було першочергово важливо, щоб космонавт міг відверто розповісти про всі проблеми і помилки в польоті, а не імпровізував і тримав особа.

Юрій Гагарін у скафандрі космонавта

Журналісти та дослідники допускають також, що саме питання, про те, чому Гагарін став першою людиною в космосі, є коректним, так як Юрій таким не був. У 1993 році М. Руденко та Н. Варваров опублікували прізвища трьох льотчиків в газеті «Повітряний транспорт». За словами журналістів, в 1957 році під час суборбітального польоту загинув льотчик Ледовських, в 1958 - Шаборін, а в 1959 - Митків. Експерименти залишалися засекреченими, а в 1960 році пройшов відбір льотчиків в програму підготовки космонавтів. Статтю в спеціалізованій поширеною газеті не оскаржив жоден співробітник космічної галузі.

Перший політ в космос

Політ на кораблі "Восток" був пов'язаний з величезними ризиками для життя Гагаріна. Унаслідок поспіху були продубльовані деякі важливі системи, корабель не устатковувався системою м'якої посадки, навіть не була створена система аварійного порятунку на випадок неполадок під час старту. Шанс, що перший космонавт загине, так і не піднявшись у повітря, був дуже великим.

12 квітня 1961 року здійснився зліт з космодрому "Байконур". Через те, що виникли неполадки з обладнанням, Гагарін піднявся на 100 кілометрів вище, ніж спочатку планувалося. Якби виникли проблеми з гальмівною установкою, космонавту довелося б повертатися на Землю більше місяця, при цьому запас води та їжі був розрахований всього на 10 днів.

Незважаючи на численні проблеми, Юрій Гагарін благополучно спустився з атмосфери. Його апарат приземлився не там, де планувалося. Космонавта довезли до найближчого селища, і вже звідти Юрій зателефонував начальству з доповіддю про успішне приземлення і відсутності травм. Оскільки політ був секретним, навіть радянські ЗМІ дізналися про технологічний прорив рідної держави тільки на наступний день.

Світова слава

Як тільки інформація стала доступна, Гагарін перетворився в зірку світового масштабу. Цьому чимало посприяв Хрущов , Який наполіг на гідному прийомі героя. 14 квітня 1961 року відбулося грандіозне свято на честь космонавта.

Через місяць Гагаріна відправили за кордон з «Місією світу», де він мав відвідати понад 20 країн, працюючи, в тому числі, і в дипломатичному ключі. У всіх цих поїздках Гагарін зарекомендував себе як тактичний і привабливий молодий чоловік. Особиста харизма Юрія чимало сприяла зміцненню позитивного іміджу СРСР.

Наступні кілька років Юрій Гагарін займався в основному громадською діяльністю, майже не займаючись льотної службою. Знаменитий космонавт чимало зусиль доклав до популяризації космонавтики, сам готувався стати членом місячного космічного екіпажу. Також майор Гагарін вступив до Військово-повітряну інженерну академію, яку закінчив за місяць до загибелі.

Особисте життя

У 1957 році Юрій Гагарін одружився на Валентині Горячевою, співробітниці Медичного управління при Центрі управління польотами.

У 1957 році Юрій Гагарін одружився на Валентині Горячевою, співробітниці Медичного управління при Центрі управління польотами

Юрій Гагарін і Валентина Горячева

У цьому шлюбі у подружжя з'явилося дві дочки: Олена - в 1959 році, а Галина з'явилася на світ за місяць до легендарного польоту батька в березні 1961. Юрій завжди знаходив час на дітей. Космонавт і його дочки обожнювали тварин, тому в будинку Гагаріних жили качки, курчата, білки і лань. Дружина льотчика пручалася захопленню зоопарком, але пізніше змирилася.

Юрій Гагарін з дочками

Після смерті чоловіка Валентина Горячева заміж більше не вийшла.

Уже після смерті льотчика в сім'ї Гагаріних з'явилися онуки: у Олени народилася дочка Катерина, а у Галини - син Юрій. Внучка космонавта вирішила стати мистецтвознавцем, а онук - зв'язати своє життя з держуправлінням.

загибель

27 березня 1968 Гагарін виконував тренувальний політ і з невідомих причин скоїв маневр, з ​​якого не зміг вийти. Літак врізався в землю, Гагарін і його інструктор Володимир Серьогін загинули. Тіла льотчиків кремували, урни з прахом поховані в Кремлівській стіні.

Тіла льотчиків кремували, урни з прахом поховані в Кремлівській стіні

Похорон Юрія Гагаріна і Володимира Серьогіна

Однією з можливих причин трагедії називають зближення і різке ухилення від іншого літака, в результаті чого МіГ-15УТИ Гагаріна пішов в штопор. Через ту інформацію про метеоумови і показників приладів льотчики просто не встигли вивести літак з падіння. Довгі роки істина залишалася невідомою.

Відсутність стрункого офіційного пояснення породило припущення і теорії про причини смерті першого космонавта. Популярність набрали конспірологічні припущення. Ходили чутки, що у Гагаріна стався конфлікт з керівництвом, після якого космонавта або «прибрали», або сфальсифікували загибель і заарештували льотчика, або Гагарін сам розіграв власну смерть і втік. Інша теорія говорить, що Гагарін загинув під час випробувань нової ракети, а тренувальний політ замів сліди невдалого експерименту космічної програми.

У 2013 році космонавт Олексій Леонов поділився розсекреченою інформацією про останній політ Гагаріна з пресою. Вищезгадана версія повністю підтвердилася. Незрозумілим чином поруч з літаком Гагаріна і Серьогіна виявився винищувач СУ-15, який своїм потоком увігнав МіГ-15УТИ в спіраль. Льотчики загинули, не встигнувши вивести літак з падіння.

Цікаві факти

  • Перед польотом Гагаріна в космос ТАСС підготував три повідомлення: на випадок вдалого польоту, невдалого і на випадок приземлення поза територією СРСР.
  • Легендарна фраза "Ну, поїхали!" є цитатою з Діккенса.
  • Позивний першої людини в космосі знали всі радянські школярі - «Кедр».
  • У Великобританії королева запросила космонавта на чай, а потім сфотографувалася поруч з Гагаріним на пам'ять, що порушило протокол. Королева пояснила свій вчинок тим, що космонавт-більше не земний чоловік, а небесний, тому нічого образливого для монаршої персони в тому, щоб сфотографуватися з ним - ні.

фільмографія

  • Так починалася легенда
  • Гагарін. Перший в космосі
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация