Урок літератури в 10-му класі. Тема: "Наташа Ростова - улюблена героїня Л. М. Толстого"

  1. Хід уроку

розділи: література

Мета уроку:

навчальна:

  • Перевірити знання учнів фактичного матеріалу, їх вміння оцінювати прочитане і викладати свої думки, робити висновки, узагальнення.

Виховна:

  • Розкрити сутність моральної краси людини в розумінні Л.Н. Толстого.
  • Виховувати прагнення до духовної краси і внутрішнього багатства особистості.
  • Формувати вміння цінувати прекрасне.

розвиваюча:

  • Р
  • азвівать творчі здібності учнів, монологічне мовлення.
  • Уміння виділяти головне з другорядного.
  • Розвивати культуру спілкування.
  • Розвивати інтерес до театрального мистецтва.

Вид уроку: урок-дослідження.

Методи: слово вчителя, евристична бесіда, створення проблемної ситуації.

Устаткування: роман Л. Толстого "Війна і мир", стенд "Толстой - це цілий світ", ілюстрації Д.Шмарінова, учнів; аудіозаписи опери

С. Прокоф'єва "Війна і мир", Л.В.Бетховен "Місячна соната".

Хід уроку

Урок починається з читання напам'ять сонета № 130 Вільяма Шекспіра. (Читає учень під музику Л.В.Бетховен)

Її очі на зірки не схожі,
Не можна уста коралами назвати,
Чи не білосніжна плечей відкритих шкіра,
І чорної дротом в'ється пасмо.
З дамаської трояндою, червоної або білої,
Не можна порівняти відтінок цих щік,
А тіло пахне так, як пахне тіло,
Не як фіалки ніжний пелюсток.
Ти не знайдеш в ній сучасних ліній,
Особливої ​​світла на чолі ...

Це сонет великого Шекспіра. Його називали співаком любові. Але не з меншим підставою можна і Льва Толстого назвати співаком піднесеної любові. Сьогодні на уроці разом з автором "Війни і миру" ми відправимося в Москву, заглянемо в гості до дядька, побуваємо на іменинах у Ростові, в вихорі вальсу закружляли на першому балу, випробуємо тяготи і знегоди військового часу 1812 року. І це все ми побачимо очима улюбленої героїні Л. Толстого - Наташі Ростової.

"Поетичної, сповненої життям, чарівною дівчиною" назвав Наташу князь Андрій. "Чарівниця" здавалася вона Денисову.

"Вона чарівна", - говорив про неї П'єр. Так чому ж Наташа Ростова - це ідеал жінки по Толстому? Чому вона улюблена героїня письменника?

Це буде загадка нашого уроку, яку ми повинні розгадати. Адже у Л. Толстого були героїні набагато розумніше, гарніше. Згадаймо Катюшу Маслову з роману "Воскресіння"; розумну, з "променистими очима" Марію Болконського; Анну Кареніну, красиву жінку з трагічною долею, яку б ми могли пошкодувати. Але ні Анна Кареніна, ні Мар'я Болконський не стали найулюбленішими для письменника. Чому? Адже Наташа не така красива, не так розумна. Чому ж вона улюблена героїня Толстого? Значить, є в ній якась таємниця, загадка, яку ми повинні розгадати і зрозуміти.

Тема уроку: Наташа Ростова - улюблена героїня Л. Н. Толстого.

Перш, ніж перейдемо до теми, проведемо літературознавчу розминку:

роман-епопея
антитеза
композиція
прототип
народність
конфлікт
епілог
прекрасне в мистецтві
потворне в мистецтві

А що ж означає ім'я Наташа? (На факультатив ми не раз проводили дослідницьку роботу).

У книзі Г. Успенського "Ти і твоє ім'я" ми читаємо: "Наталія (Наталя) - від лат. "Наталіст" - рідний, але також від латинської назви свята Різдва: діес натали - день різдва, народження. Існує і інше тлумачення, що зводять це ім'я до того ж європейського корені, що і в імені Натан (дарований) ".

А хто ж послужив прототипом для Наташі Ростової? (повідомлення

учнів).

Використовуючи алгоритм "Образ героя в літературному творі", ми бачимо, що вивчення літературного героя починається з портретної характеристики:

    1. Ім'я героя ( "говорять прізвища")
    2. Можливий прототип героя
    3. Портретна характеристика:
    4. -цельность портрета або суперечливість;
      -тіпологізм портрета;
      -Соціальний портрет;

    5. самохарактеристика героя
    6. Авторська характеристика героя
    7. Характеристика іншими персонажами
    8. Художні деталі, що характеризують героя літературного твору
    9. Мовні особливості персонажа
    10. Пейзаж (емоційне забарвлення внутрішнього стану героя)
    11. Значення образу для розкриття ідеї та проблематики твору

Згадайте, який постає перед нами Наташа-дівчинка? Зачитайте, будь ласка. ( "Біг ... Кілька чоловічих і жіночих ніг, гуркіт зачепленого і поваленого стільця", - і ось вона: "В кімнату вбігла тринадцятирічна дівчинка, чорноока, з великим ротом, негарна, але жива дівчинка ...").

Лев Толстой невичерпний. Багато художників ілюстрували твори великого майстра. Назвіть, будь ласка, хто з великих художників звертався до творів Толстого? (А.Н.Ніколаев, М. Ге, Д.Кардовскій, М.С.Башілов, І. Рєпін, Л.О.Пастернак, И.Н.Крамской, В.А.Серов, П.М.Боклевскій).

Сьогодні ми звернемося до творчості Дементія Олексійовича Шмаринова, народному художнику, якому вдалося в своїх ілюстраціях розкрити образи безсмертної епопеї Л. Н. Толстого, історично вірно відтворити колорит епохи. (Повідомлення учнів).

Одне з найпоетичніших образів російської літератури - образ Наташі Ростової - також відтворено Д.А.Шмаріновим з великою майстерністю. Д.А.Шмарінов ілюструє образ улюбленої героїні Толстого в окремих портретах і в жанрових сценах, виділяючи на перший план не обстановку, а внутрішній світ героїні.

Ось груповий портрет: молодь будинку Ростових вибігає із задніх кімнат в вітальню. (Рисунок1) Зупинимося лише на портреті Наташі, щоб показати еволюцію характеру героїні.

Подивіться уважно на малюнок, у малюнку є невеликий відступ від тексту. Яке? Назвіть, будь ласка. (Ні ляльки Мімі).

Наташа зображена тринадцятирічної "чорноокої, з великим ротом, некрасивою, але живою дівчинкою, з дитячими відкритими плічками, що вискочили з корсажа від швидкого бігу, зі збився тому чорними кучерями, тоненькими оголеними руками і маленькими ніжками в мереживних панталончиках ..." Цей малюнок дозволяє уявити зовнішній вигляд Наташі, її яскравий душевний світ, її живу безпосередність. Як ми бачимо, портрети художника насичені глибоким психологічним змістом і розкривають внутрішній світ дійових осіб.

Л.Н. Толстой нещадно підкреслює, що Наташа далеко не завжди красива; вона не Елен; вона буває просто дурна, майже потворна, і буває, прекрасна, тому що її краса від внутрішнього вогню пожвавлення, від душевної переповненості, яка не завжди відкрита сторонньому оку. Невпинно в ній йде якась своя життя, і світло цього внутрішнього життя падає на Соню і Бориса, Миколи і Петю. У 13 років Наташа хоче бути дорослою, як всі дівчатка в 13 років. Вона боїться втратити щось з привабливою і недоступною життя дорослих; їй треба скоріше, негайно все вирішити і визначити, їй хочеться любити.

А який постає Наташа в місячну ніч у Відрадному? (В цьому епізоді Л.Толстой показує різне ставлення людей до природи: захоплення нею Наташі і байдужість Соні. Наташі боляче, що Соня не розуміє принади ночі, навіть сльози чуються в її голосі. Вона тонко відчуває красу природи, жваво сприймає красу світу. Цей ж світлий, щасливий поетичний світ Наташі відчує в Відрадному князь Андрій Болконский. він ще не готовий полюбити, він тільки дивується: "Чому вона так рада?" і засмучується: "Не наше діло до мого існування". Відбувається перший своєрідний дует цих героїв, коли їх обсягів по іняет, зближує саме однакове, яскраве почуття, викликане місячної ночі).

Звернемося до портрету художника Д.А.Шмарінова. (Малюнок 2)

Наташа зображена сидячою на вікні в місячну ніч у Відрадному. Вона дивиться в сад, освітленій місяцем. На обличчі її застигла посмішка щастя, вона мріє. Ми бачимо поетичність героїні, її любов до природи.

Літературознавець і педагог Н.Г. Долинина, яка написала книгу про роман

Л.Н. Толстого "Сторінками" Війни і миру ", закінчує її так:" І знову я відкриваю "Війну і мир" - і перечитую багато разів читані сторінки ... Але кожен раз в них відкривається нове, незвідане, їх не можна вичерпати, їх можна тільки читати знову і знову…"

Так давайте ж ще раз спробуємо пережити, відчути місячну ніч у Відрадному. (Інсценування). ( Додаток 1 , Додаток 2 , додаток 3 )

Так великі в Наташі любов до життя, до природи, що князь Андрій опинився у владі її віри в життя. "Ні, життя в 31 рік ще не закінчена", - остаточно вирішує князь Андрій. З'явилася віра в свою потрібність людям, бажання спілкування з ними - цього він зобов'язаний Наташі.

Чим сподобалася князю Андрію Наташа?

Чому князь Андрій захотів ще раз побачити Наташу, не втратити її, знайти її? (В Петербурзі на балу, він вдруге зустрічається з Наташею. Наташа привернула Андрія своєю безпосередністю, чистотою, поетичністю, повнотою життя. Закладене в ній прагнення до щастя будить сили інших людей. Його вражає Наталчина чуйність, уміння вгадати чуйне настрій, розуміти все з півслова. і Наташа полюбила князя Андрія, побачивши в ньому чудової людини, відчувши його внутрішню чистоту, силу і шляхетність. і слова князя Андрія: "Весь світ поділений для мене на дві половини: одна - вона, і там все щастя, надія, світло ; ін угая половина - все, де її немає, там все смуток і темрява ... "- і Наталчині:" ... але такого, такого зі мною ніколи не бувало "- переконують в силі і серйозності цього почуття. Природність, безпосередність, чуйність, все більше полонять князя Андрія: "Вино її принади вдарило йому в голову". її усмішка сказала йому: "Давно я чекала тебе").

Так почалася ця велика любов, яку ніколи не міг зрозуміти старий князь Болконський і так добре зрозумів П'єр Безухов. Так почалася ця дивна любов двох дуже, дуже різних людей, - може, тому вони і полюбили один одного, що такі різні. Все життя Наташі до зустрічі з князем Андрієм виявилася тільки очікуванням дива любові. Весь свій світ, всю радість, все добро, всю чуйність вона збирала для нього. Вона взяла на себе відповідальність за людину, якого полюбила.

Чому ж тоді Наташа змінила Андрію, якщо вона його так любила? Чим можна пояснити її захоплення Анатолієм? (В одному своєму листі Л. Толстой сказав, що "так само, як дізнаєшся людей, живучи з ними, так письменник дізнається своїх героїв, живучи з ним". Л. Н. Толстой з хвилюванням писав ці сторінки "Війни і миру", дорожив ними і турбувався, щоб вони були зрозумілі. Л. Толстой говорив навіть, що тут "вузол всього роману"). (Головне для Наташі - почуття. Їй потрібно щастя зараз же, негайно, щоб він був завжди поруч. Князь Андрій їде за кордон, весілля відкладають на рік. Для Наташі ця умова жахливо. Хто винен в тому, що сталося? Наташа, яка дочекалася; старий князь зі своїм жорстоким впертістю; Андрій, підкорившись батькові? Ніхто не винен, - все жили, згідно з своїми характерами, і це не могло скінчитися благополучно. Якби князь Андрій не поїхав ... Якби княжна Марія і старий князь привітно прийняли Наташу ! Якби не втрутилася Елен і не стала з одіть брата з Наташею. Якби не Анатоль ... І нічого вони не знають, ці "якби": князь Андрій вибрав цю дівчину з жагою до життя, цю дівчину, розуміє його, як ніхто досі, - і він не зрозумів, що її - то не можна змушувати чекати і мучитися).

"Князь Андрій не зрозумів, що означає кожне дане мить для Наташі" - писав В. Єрмілов. Але ж цілий рік наповнений такими миттєвостями. Хвилини проходять без виправдання, без цілеспрямованості, порожньо, даром. Але саме Наташа розрізняє життя по хвилинах, кожна з яких сама по собі, має неповторну ціну і повинна бути прожите повно, максимально, насичено. Вся вина в тому, що князь Андрій багато думав про свою любов і мало про те, що відчуває вона. А в любові не можна думати тільки про себе, це незаперечний закон. У Наташі переважають почуття, їй треба когось любити, комусь подобатися. На питання матері: "Що ти ходиш як безпритульна?" Наташа, блискаючи очима і не усміхаючись, сказала: "Його мені треба ... зараз, цієї хвилини мені його треба". При цьому голос її урвався, сльози бризнули з очей ".

Як завжди у Л. Толстого, справжнім дзеркалом душі його героїв служать очі. Саме очі Наташі зробили її невпізнанною.

Російський композитор Сергій Прокоф'єв створив оперу "Війна і мир". Зараз прозвучить фрагмент з цієї опери. Ваше завдання - записати, який постає перед нами в любові Наташа Ростова. (Нежной, схвильованої, мрійливої, бурхливої, жагучої, нестримної). Цей матеріал ви зможете використовувати в творі.

Л.Н. Толстой писав: "Люди як ріки, вода у всіх однакова і скрізь одна і та ж, але кожна річка буває то вузька, то швидка, то широка, то тиха, то чиста, то холодна, то каламутна, то тепла. Так і люди. Кожна людина носить в собі зачатки властивостей людських і іноді проявляє одні, іноді інші, і буває зовсім не схожий на себе, залишаючи все тим часом одним і самим собою ". Майстерність художника-психолога, зазначене Н. Г. Чернишевським ще при появі перших творів Л. Толстого, в романі "Війна і мир" досягло досконалості. Зображення психологічного процесу і ледь вловимих явищ внутрішнього життя - "діалектика душі" з особливою яскравістю виявилася в розкритті характерів героїв. Улюблені герої Л. Н. Толстого шукають свій шлях у житті, її глибинний сенс, плутаються, помиляються і починають спочатку. І на цьому шляху немає меж.

Чи завжди Наташа була такою? Назвіть, будь ласка, епізоди з життя Наташі Ростової, де ми бачимо іншу Наташу? (Смерть Андрія, загибель брата Петі, війна 1812 року). Випробування життя смертю - улюблена сюжетна ситуація у Л. Толстого. "Але та ж рана, яка наполовину убила графиню, ця рана - втрата коханої брата для Наташі - викликала її до життя". Тільки нова рана - звістка про загибель Петі і турбота про матір, збожеволілої від цього горя, - повернули Наташу до життя. "Раптом любов до матері показала їй, що сутність її життя - любов - ще жива в ній. Прокинулася любов, і прокинулося життя ".

Ілюструючи III том роману, Д. Шмаринов розкриває образ Наташі на тлі грізних подій Вітчизняної війни. У вигляді героїні з'являються нові сторони характеру: співчуття і гаряча, безкорислива любов до людей. У малюнку "Наташа пускає поранених у двір свого будинку" героїня показана в новій обстановці. Іншими стали очі Наташі: якщо раніше ми бачили в них дитячий запал і пожвавлення, а в сцені в Місячну ніч у Відрадному мрійливість, то тепер вони сповнені болю і співчуття. Наташа дивиться, як одна за одною в'їжджають воза з пораненими у двір. Створюється враження безперервного руху. ( малюнок 3 )

Чому Л.Н. Толстой вчинки Наташі під час війни 1812 року вважає такими ж важливими, як і дії солдатів? (З жалості до солдатів, від бажання допомогти людям вона віддає підводи. У цьому епізоді ми бачимо патріотизм Наташі. Війна 1812 року зажадала від Наташі, як і від інших людей, величезного напруження, моральних і фізичних сил. "Ми всім пожертвуємо і нічого не пошкодуємо ". Все це наповнювало серце Наташі новим глибоким і сильним почуттям тривоги за батьківщину, за долю людей, які борються з ворогом, таким почуттям, перед яким померкли пережиті особисті негаразди. Приплив душевних сил, життєдіяльність Наташі пов'язані автором з її патріотичним почуття м, наполнявшим її життя новим великим вмістом). Дуже характерно для душевного стану Наташі переосмислення слів молитви, яку вона чула в церкві. "Світом все разом, незалежно від станів, без ворожнечі, а з'єднані братньою любов'ю - будемо молитися", - думала Наташа.)

Який ми бачимо Наташу в епілозі роману? Чи знайшла вона своє щастя? (Весни 1813 Наташа вийшла заміж за П'єра. В останній раз вона з'являється в романі в новій ролі - дружини і матері. Зустріч з П'єром після повернення його з полону, його увагу і любов остаточно зцілили Наташу. В епілозі вона дружина П'єра, мати чотирьох дітей. вона втратила дівоче чарівність. Але натура Наташі не змінилася. Любов як і раніше становила для неї сенс життя, вона всю себе віддає інтересам сім'ї. "Риси її обличчя мали вираз спокійної м'якості і ясності"). І хіба не те щастя, що переживає Наташа в заміжжі, мав на увазі Л.Н. Толстой, коли писав в одному з листів про свою власну сімейного життя: "Таке щастя є, і я в ньому живу 3 - рік. І з кожним днем ​​воно робиться рівніше і глибше ... І матеріали, з яких побудовано це щастя самі некрасиві - діти, які кричать і плямуються; дружина, яка годує одного, водить іншого ... ". У Л. Толстого свій особливий погляд на роль жінки в суспільстві; він вважає, що щастя жінки полягає в високе призначення бути дружиною і матір'ю. (Обмежені погляди на роль жінки в суспільстві, але епоха більшого не давала).

Перед вами опорний конспект. Озвучити його.

( додаток 4 )

У центрі сама Наташа. Вона як джерело Чистої води в болоті - все гниле нездорове відштовхує до берега: Берга відразу; Анатоль Курагин на якийсь час вторгається в її долю, але і він приречений ... Борис Друбецкой, брат Микола, княжна Мар'я не роблять погоди в її житті, але вони поруч з нею, їм добре біля неї. Борис хотів забути Наташу, але побачив після розлуки - і не зміг; брат Микола милується її російської натурою все життя; вона приємна Марії, пізніше їх зв'яже міцна дружба. Залежність княжни від Наташі сильніше, тому і орбіта стрілки, що позначає її передбачається більше, у Миколи - менше, Борис взагалі програє в порівнянні з усіма ... Андрій і П'єр за допомогою Наташі відроджуються, міцно стають на ноги, допомагаючи і її джерельця зміцніти. По - справжньому Наташа щаслива з Андрієм, П'єром. Шлях її з Андрієм не такий вже довгий, взаємовплив перериває його загибель, тому вигин стрілки коротше в порівнянні з лінією П'єра, якою вони підуть з нею по життю до кінця.

Так чому ж Наташа Ростова - улюблена героїня Л. Н. Толстого? "Суть її життя - любов", - писав Л. Н. Толстой. Саме вона виводить з важкого душевного кризи князя Андрія і підносить до життя вбиту горем - після загибелі Петі - мати, вона вся наповнена "пристрасним бажанням віддати себе всю на те, щоб допомогти вмираючому Андрію і його сестрі, а після заміжжя з тієї ж безмежною пристрастю віддати себе інтересам сім'ї ".

Любов допомагає її знайти своє місце в житті, її любов воскрешає душу інших людей, допомагає їм повірити в свої сили, знайти себе.

Образ Наташі висловлює той ідеал жінки, котрому все життя вклонявся великий письменник.

А що таке любов? Як ви розумієте значення цього слова? Вдома я попросила вас знайти значення цього слова в словниках. Зачитайте, будь ласка.

На дошці записані цитати, прочитайте, будь ласка, ту цитату, яка послужить епіграфом до уроку

  • Суть її полягає життя - любов.

Л.Н. Толстой

  • Ця дівчина такий скарб ...

Це рідкісна дівчина.

П'єр

  • Всі милувалися нею ...

Л.Н. Толстой

  • У неї і характер поганий, і розуму немає, і таке ...

Берг

Домашнє завдання: написати лист

"Ах, Наташа Ростова, Наташа Ростова ..."

Підсумки уроку.

  • Чому Наташа Ростова подобається сьогодні?
  • Чому її люблять сьогодні?
  • Чому образ Наташі Ростової є класичним?
  • Чи є сьогодні Наташі Ростова?

На тлі музики Л.В.Бетховен "Місячна соната" звучить заключне слово вчителя.

Живуть, розмножуються, продовжують свій рід тисячі живих істот, але любить тільки Людина! Це вічна краса і сила людська. Покоління людей змінюють один одного. Кожному з нас доведеться перетворитися в жменю праху, але живий, не відцвітають зв'язком роду людського залишається любов! І, власне, коли людина вміє любити по-людськи, він і Людина!

Якщо ж любити не вміє, не зміг піднятися до цієї вершини людської краси, значить, він лише істота, здатне стати Людиною, але ще не стало таким.

Ходить темної алеєю
Болконский,
Задумливий, блідий.
У Наташі Ростової
Відчинене опівночі вікно.
І ніхто не турбує
Дзвіночок на дереві бідних,
Немов граф - правдолюб
З садиби поїхав давно ...
Разом з сонцем встає
Цей орач -
Письменник Росії,
І, як сонце, несе нам
І світло,
І тепло,
І добро.

Малюнок 1

малюнок 2

малюнок 3

малюнок 4

18.02.2009

Так чому ж Наташа Ростова - це ідеал жінки по Толстому?
Чому вона улюблена героїня письменника?
Чому?
Чому ж вона улюблена героїня Толстого?
А хто ж послужив прототипом для Наташі Ростової?
Назвіть, будь ласка, хто з великих художників звертався до творів Толстого?
Яке?
А який постає Наташа в місячну ніч у Відрадному?
Він ще не готовий полюбити, він тільки дивується: "Чому вона так рада?
Чим сподобалася князю Андрію Наташа?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация