Урок літератури. Тема: О. Блок "Вірші про Прекрасну Даму". Аналіз вірша "Входжу я в темні храми". - Література - Предмети гуманітарного циклу - Каталог файлів - Факультет мультимедіа технологій Мого університету

Навчання ІКТ і ММ Конференція 4 ММ Конкурс ІКТ - ФГОС Конкурси з ІКТ Мультімедіатека Статистика Навчання ІКТ і ММ Конференція 4 ММ Конкурс ІКТ - ФГОС Конкурси з ІКТ Мультімедіатека Статистика   Онлайн всього: 1   Гостей: 1   Користувачів: 0   Урок літератури

Онлайн всього: 1

Гостей: 1

Користувачів: 0

Урок літератури. Тема: О. Блок "Вірші про Прекрасну Даму". Аналіз вірша "Входжу я в темні храми".

викачати видалено (6.56 Mb)]
12.12.2010, 13:39 МОУ ЛІЦЕЙ №48, г.Красодар
Учитель: Шевцова С.В.
Урок літератури в 11 класі.
Тема: «А. Блок «Вірші про Прекрасну Даму».
Аналіз вірша «Входжу я в темні храми ...»
цілі:
1. вдосконалення навичок аналізу поетичного тексту;
2. формування естетичного смаку та залучення учнів до творчості Блоку;
3. виховання уваги до поетичного слова і любові до поезії.
Хід уроку
слайд №1
Учитель: Лірика відкриває нам душу поета, чутливу, з палаючими в ній пристрастями, сильну, яка протистоїть навколишньому світу. Поезія - це крик душі, це голос совісті, а іноді це ледве чутний гомін тріпотливого серця. Така любовна лірика О. Блока.
Слайд №2, 3
1. Підготовлений учень розповідає про збірку «Вірші про Прекрасну Даму». Історія створення збірки.
Слайд №4, 5
Учитель: «Входжу я в темні храми ...» - одне з найвиразніших віршів Блоку зі збірки «Вірші про Прекрасну Даму». Приводом для створення цього вірша стала зустріч поета з Л.Д. Менделєєва в Ісаківському Соборі.
слайд №6
2. Виконання вірші професійним читцем.
Виконує: Борис Вєтров в супроводі музики Lloyd Webber.
слайди №7-20
Обмін враженнями про прослуханий і побачене.
3. Аналіз вірша.
слайд №21
- Про що цей вірш? (Про любов як вищої цінності, про стан душі закоханої людини)
- Яким настроєм воно пройняте? (Вже перший рядок налаштовує на щось містичне, потойбічне)
- Доведіть це, назвавши тематичну групу (темні храми, червоні лампади, в тіні, тремчу, сон, посмішки, казки)
Складемо таблицю, яку будемо заповнювати в процесі аналізу вірша.
слайд №22
- Чому вірш не має назви?
- Як звучить вірш? (Мелодійно і одночасно тривожно, урочисто і захоплено; алітерація РД створює відчуття сильного, напористого почуття в душі ліричного героя; асонанс у, о, і: у - тужливий настрій, про - урочисте, і - распевность, мелодійність; чергування чоловічої та жіночої рими змушує текст звучати різноманітно; складається з чотирьох катренів)
- Як побудовано вірш? (Як монолог, як сповідь ліричного героя, схвильованого тією ситуацією, в яку він потрапляє)
- Як передається стан ліричного героя? (Читаючи «входжу я», відчуваєш трепет душі поета, його хвилювання, чуєш стукіт його серця; «тремчу від скрипу дверей» - це тремтіння очікування, що пророкує щось значне, загадкове.)
- Яку роль відіграють дієслова? (Через дієслова розкривається поетичний сюжет і виражається дія ліричного героя; в першій строфі інверсія «входжу я», «чекаю я» висуває на перший план не героя, а його дії)
- Коли дії героя досягає кульмінації? (У другій строфі односкладні пропозиції без що підлягає «тремчу від скрипу дверей» показує наростання схвильованості до межі)
- Як показано внутрішній стан ліричного героя за допомогою образної деталі - червоних лампад? (Червоний - колір любові і тривоги; герой любить свій ідеал, але відчуває тривогу при його появі)
- Чи змінюється стан ліричного героя при появі Прекрасної Дами? (Так, її поява приносить в ліричну душу героя заспокоєння; він бачить навколо себе посмішки, чує казки, в його уяві постають казкові сни)
- Як зображено простір, де знаходиться ліричний герой? (Напівтемрява, горять свічки, висвітлюючи лики святих, замкнутий простір говорить про інтимності лірики)
- Чому герой стоїть в тіні у високої колони? (Не сміє вийти на світло, вважаючи, що в променях божественного світла повинна знаходитися тільки вона)
- Як малюється образ Прекрасної Дами? (Образ про Неї, Велика Вічна Дружина, Свята, втішні Твої риси, Мила; «Там чекаю я прекрасної дами» замість «Там чекаю я прекрасну даму» говорить про те, що героїня неповторна, поет тим самим відділяє її від буденності; неземна, піднесена, вона бачиться ліричному героєві таємничим ідеалом, уводящим його з реального світу)
- Проаналізуйте третю строфу (в атмосфері казковості живе та, якій поклоняється поет, і є вона йому тільки в сновидіннях скороминущим чином, хвилюючим свідомість)
- Чому Прекрасна Дама зображена в храмі? (Вона порівнянна тільки з Богоматір'ю і тільки в храмі може прижитися її душа)
-Учитель: Богоматір - це втілена гармонія світу, яку людина носить в серці, це віра, світла і чиста, яка допомагає жити.
- Доведіть, що в останній строфі захоплення переповнює душу поета (лексичний повтор підсилювального «як» підкреслює схиляння героя перед досконалістю; герою «не можна почути НЕ зітхання ні мови» своєї коханої, але, споглядаючи втішні риси, які дарують радість і заспокоєння серця, підносять душу і дають натхнення, він вірить, що вона - Мила; віра в світлу жінку дає силу для терплячого очікування любові)
- Чому інверсія, задана Блоком на початку вірша, знімається в кінці? (Тому що увага акцентується вже не на дії ліричного героя, а на його образі «Я вірю»; таким чином, рівноцінними, головними стають самі ліричні образи «Я» і «Ти»)
- Поясніть сенс тире в останньому реченні (це тире обрушує на слово «ти» величезна наголос, що підтверджує незаперечність ідеалу поета)
Учитель: вірш написано дольником, так як дольники звучать більш схвильовано, в них легше акцентувати деякі слова і словосполучення, переривається співуча інтонація, вірш звучить різноманітно.
- Що ще можна доповнити про засоби художньої виразності (безліч слів, що мають яскраве емоційне забарвлення, піднесена церковна лексика підкреслюють виняткову урочистість і значущість подій для поета)
- Тепер подивимося, що ми записали в таблиці
слайд №23
слайд №24
Учитель: Це вірш включає в себе цілу філософію: тут і доля самого поета, і його символистские шукання, і погляди на поезію, і бездоганне володіння технікою вірша. Мрія Блоку про зустріч з Прекрасною Дамою зводилася до відходу з реального світу, повного трясовини, болота, «чорних будівель», «жовтих ліхтарів», недостойних людей, для яких істина у вині, а в обмані слабких, беззахисних, в ідеальний світ, населений чистими створіннями, близькими до ідеалу. Нечасто зустрінеш у житті таку любов і таку ніжність, яка б змусила перенестися з землі на небо. І щасливий той, хто її пережив і проніс через все життя. В цьому і є щастя. Адже, люблячи, людина знає, що живе не даремно.
Домашнє завдання: проаналізувати будь-який вірш Блоку зі збірки «Вірші про Прекрасну Даму».
Коментар.
Аналіз поетичного твору викликає утруднення не тільки у старшокласників. Не зрозумівши вірш, що не відчувши, учень не може правильно прочитати його, не кажучи вже про літературному аналізі.
Для поняття ліричного вірша потрібна особлива атмосфера, особливий ліричний настрій. Особа поета, історія створення, образ коханої - перший посил до розуміння вірша.
У моєму уроці представлені слайди із зображенням О. Блока і його дружини Л.Менделеевой; церква, де вони вінчалися, і яка, за словами автора, стала приводом для створення циклу «Вірші про Прекрасну Даму».
Вірш «Входжу я в темні храми» присвячено Л. Менделєєва. На уроці звучить живе слово професійного читця Бориса Вєтрова в супроводі музики Lloyd Webber. На тлі читання проходять слайди із зображенням Ісаакіївського собору, де зустрілися Блок і Менделєєва. Слухаючи вірш в особливій атмосфері, розумієш, наскільки важлива любов у житті людини, саме така, як у Блоку, ніжна, чиста і ідеальна, яка змушує перенестися з землі на небо.
Таке сприйняття вірша пробуджує не тільки любов до поезії. Учень відчуває потребу прочитати і інші вірші поета, поміркувати над ними. Після первинних асоціацій робота над віршем стає цікавою і плідною. Дана таблиця для аналізу вірша дозволяє не тільки поділитися своїми асоціаціями, що виникли при слуханні тексту, а й провести величезну роботу над кожним словом. Категорія: література | додав: Іріна555 Переглядів: 9447 | Завантажень: 1104 Отримати | Рейтинг: 0.0 / 0 Всього коментарів: 0

Як звучить вірш?
Яку роль відіграють дієслова?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация