Конкурс «Моя педагогічна ініціатива»
Мета уроку:
- вивчення деяких властивості кухонної або кам'яної солі;
- застосування даної солі в побуті.
Завдання уроку:
Навчальні - розвинути навички самостійної роботи;
Розвиваючі - розвинути мовленнєві навички, здатність до аналізу, розширити кругозір учнів із залученням науково-популярної літератури;
Виховні - заохочувати вміння слухати товаришів.
Хід уроку
1. Організаційний момент
Учитель: Сьогодні на уроці ми з вами будемо юними дослідниками. Нашим девізом будуть слова Романа Сефа «Хто нічого не вивчає, той вічно пхикає і нудьгує». Але перед тим, як ми відправимося в великий світ відкриттів, відгадайте загадку: Що в воді народиться, а води боїться?
Діти: Сіль.
Учитель: У різних країнах люди вживають в їжу різні продукти. І тільки один продукт скрізь однаковий - кухонна сіль (в хімії його називають хлорид натрію). У мінералогії його називають галітом або кам'яною сіллю, в побуті - куховарської або харчовою сіллю. Вона необхідна для приготування майже всіх страв. Навіть солодких тістечок! А якщо нам здається, що в їжі її недостатньо, «то недосол на столі ...».
2. Постановка цілей уроку
Учитель: Сіль для нас знайома незнайомка. Які питання ми поставимо перед собою:
- Навіщо потрібна сіль?
- У якій кількості сіль необхідна для людини?
- Спробувати дізнатися деякі властивості солі.
- Сіль: корисна чи шкідлива?
3. Відкриття нових знань
1 учень: Якщо заглянути в словник, можна знайти визначення солі: Сіль - біла кристалічна речовина з гострим смаком, вживається як приправа до їжі (Ожегов).
Назвіть однокореневі слова до слова сіль.
2 учёнік: Хлорид натрію або просто кухонна сіль - це сіль №1, найпоширеніша в природі. У водах світового океану на її частку припадає близько 76% від всіх розчинених солей. Виявляється, морська вода за своїм сольовим складом близька до складу крові. Ця схожість дозволяє припустити, що життя зародилося у водах світового океану.
3 учень: Майже всі необхідні поживні речовини для людини в достатній кількості містяться в звичайній їжі. Тільки хлориду натрію в ній не вистачає. Хлорид натрію - це і є кухонна сіль. Для підтримування життя людина повинна отримувати 20-25 г солі щодня (показати). Кожна людина споживає в рік 6-8 кг солі (показати). У крові сіль створює умови для існування червоних кров'яних тілець, в шлунку утворює соляну кислоту, без якої неможливо переварювання їжі.
4 учень: Якщо зібрати всю сіль, яка знаходитися на нашій планеті, і посипати її всю Землю, то шар, що покриває її, буде приблизно дорівнює 42 сантиметрам.
5 учень: Якщо звернутися до історії, то можна переконатися наскільки цінною була сіль для людини. Сіль прирівнювалася за ціною до золота.
У стародавньому Римі легіонерам часто платили жалування не грошима, а сіллю, звідси і походить слово солдат.
Колись в Голландії існувала болісна кару. Приречені отримували тільки хліб і воду, а солі були абсолютно позбавлені. Через деякий час ці люди вмирали, а їхні трупи починали миттєво розкладатися.
Перша згадка солі на Русі знайдено в рукописах 12 століття. Виробництво солі в той час було примітивним. У місцях, де з'являлися соляні ключі, рили ями - колодязі і збирали розсіл. У Київській Русі користувалися сіллю з Прикарпаття, з соляних озер і лиманів на Чорному та Азовської морях. Тут її купували і везли на Північ, вона обходилася так дорого, що на урочистих бенкетах її подавали на столи знаті, інші ж розходилися «спіймавши облизня».
6 учень: У назві багатьох міст і селищ різних країн присутнє слово сіль: Солікамск, Соль-Илецк, Усолье, Солт-Лейк-Сіті, Солтвіль, Сольвичегодськ. Що ще може об'єднувати ці міста і селища?
Сольвичегодськ - це місто Архангельської області. Герб міста був затверджений в 1780 р У верхній половині щита вологодський герб, в нижній половині «дві ступки солі в червоному полі». На початку 16 ст. відомі купці Строганова побудували поблизу Усолья перші соляні варниці. Тут добували сіль майже для всієї Росії.
А є таке море (показати на мапі), яке називається Мертвим. Вода цього моря нагадує пересолений суп. Там не можуть жити навіть риби. Що б сталося, якби вода «втекла» з моря? Залишилася б одна сіль. У природі так буває. Іноді, з вини людини. У нас в країні є море - Аральське, яке висихає, а по берегах утворюються сольові відкладення. Рости навколо такого моря нічого не може: рослини не виносять солону землю.
7 учень: Сіль ніколи не була просто продуктом. Їй присвячують прислів'я, пов'язують з нею забобони.
- Від хліба і солі і цар не відмовляється.
- Хліб та сіль не сваряться.
- Сіль - всьому голова, без солі і жито трава.
Учитель: Так все-таки чого в ній більше - користі чи шкоди? Перед тим, як купувати сіль, ми повинні навчитися, правильно вибирати сіль (взяти кам'яну і в пакеті).
4. Практична робота
Досвід № 1.
Учитель: Розглянемо отримані зразки солі. Що ви помітили? Яку б сіль ви вибрали і чому?
Досвід № 2.
Учитель: Розчинний зразки солі у воді в стаканчиках. Що помітили? Яку б сіль ви взяли для приготування їжі? Чому?
Досвід № 3.
Учитель: Нагріємо соляний розчин (випарювання). А що ж виявилося на денці колбочки? (Кристалики солі).
Досвід № 4.
Учитель: Розглянемо заздалегідь вирощені кристали солі.
5. Підсумок уроку
Учитель: Дуже часто якась господиня, просипавши сіль, засмучується; «Не інакше, як до сварки, буде біда». Чи справді кухонна сіль може вплинути на відносини між людьми? Чи є зв'язок між сваркою і сіллю? У минулому сіль була товаром дуже дорогим. І звичайно, якщо в ті часи хтось в родині розсипав сіль, то його лаяли, виникала сварка. Це природна зв'язок між сваркою і сіллю, що існувала в ті часи, поступово перетворилася в марновірство.
Висновок: Сіль нам потрібна не тільки, як добавка до їжі, але і як необхідна річ в господарстві. Але сьогодні ми тільки відкрили коробку знань про сіль. Де ще можна дізнатися інформацію про сіль?
Д / з .: Зробити свою добірку матеріалів про сіль.
Автор: Ірина Миколаївна Качан, учитель початкових класів першої кваліфікаційної категорії МОУ СЗШ селища Ілеза Устьянска району Архангельської області, стаж роботи - 20 років.
Про себе: Люблю у вільний час майструвати. Брала участь в районному конкурсі «Виховати патріота-2009».
фото автора
Ірина К.
Авторизуйтесь на сайті, щоб ви могли залишити свій коментар.
Але перед тим, як ми відправимося в великий світ відкриттів, відгадайте загадку: Що в воді народиться, а води боїться?У якій кількості сіль необхідна для людини?
Сіль: корисна чи шкідлива?
Що ще може об'єднувати ці міста і селища?
Що б сталося, якби вода «втекла» з моря?
Учитель: Так все-таки чого в ній більше - користі чи шкоди?
Що ви помітили?
Яку б сіль ви вибрали і чому?
Що помітили?
Яку б сіль ви взяли для приготування їжі?