Уроки історії: з Росією фіни були більш незалежним, ніж в ЄС

Фінляндія відсвяткувала сторіччя незалежності . У місцевих ЗМІ в цей день головною новиною став лист з поздоровленнями, яке надіслав своєму фінському колезі президент Росії Володимир Путін. "Увага російського лідера значить для нас багато, зігріває серце кожного фіна, зміцнює відносини наших країн", - пояснив "Правде.Ру" політолог Йохан Бекман: Фінляндія відсвяткувала сторіччя   незалежності

- Забавно, що сьогодні багато фіни вважають, що їхня батьківщина не є незалежною країною. Навіть іноді нагадують про те, що в складі Російської імперії Фінляндія була більш незалежною, ніж зараз в складі Європейського союзу. В імперії у нас була своя валюта, свої кордони, свої закони і своя армія. А зараз є євровалюта, шенген-кордону, директиви Євросоюзу, а армія тісно співпрацює з іншими збройними силами.

Фіни, мабуть, сама антинатовська країна в Європі: серед населення за результатами опитувань останніх років від 70% до 80% не підтримують членство в НАТО.

Міжнародні кон'юнктури і нові повороти в зовнішній політиці Росії не впливають на думку фінів, і це є доказом того, що фіни довіряють російському керівництву і його шанобливого ставлення до Фінляндії.

Місцеві ЗМІ регулярно звинувачують фінські патріотичні рухи і активістів, які вимагають виходу Фінляндії з Євросоюзу, в тому, що вони нібито отримують фінансування та інструкції з Росії.

Однак один мудрий фін сказав, що Гельсінкі може мати справжні стосунки тільки з Москвою. Зв'язки Фінляндії з іншими країнами є тільки відображенням російсько-фінських відносин. Якщо у фінів хороші відносини з Росією, значить, хороші відносини і з усіма іншими державами.

Ось вам фінський анекдот. Леонід Брежнєв і президент Урхо Кекконен сиділи в лазні і розмовляли. Брежнєв Кекконену: "Дорогий Урхо, що ви думаєте, якщо приєднаємо Фінляндію до СРСР?" Кекконен відповідав: "Дорогий Леонід Ілліч, спасибі за цікаву пропозицію, але я, на жаль, не готовий стати керівником такої величезної держави".

Незалежність Фінляндії багато в чому пов'язана з Росією. Адже державність була поступово створена в складі Російської імперії. З цього особливий імперський дух залишився в державності фінів. Її творцем можна назвати в першу чергу імператора Олександра I.

Фіни шанують його, і недавно між містами Турку і Гельсінкі розгорівся навіть вельми серйозна суперечка у зв'язку з імператором. В честь Олександра I Академія Турку вже до 1814 року замовила пам'ятник імператору. Коли вона стала Гельсінським університетом і переїхала в Гельсінкі, в 1832 році туди перевезли і бюст імператора. До 200-річчя створення пам'ятника, до 2014 року, правління міста Турку вирішило зажадати його назад. Гельсінкі відмовився, і в Турку вирішили зробити нову копію з бронзи і поставити на старому місці. Таким чином за рахунок фінського платника податків був ще підготовлений черговий пам'ятник імператору - творцю фінської державності.

Відомо, що в старому центрі Гельсінкі, на Сенатській площі, стоїть великий монумент імператору Олександру II. Недалеко від пам'ятника - Успенський собор, найвеличніший православний храм західної Європи, він був побудований на кошти імператора як символ єдності та міжнародного законодавства.

Біля Сенатській площі, між пам'ятниками імператорам Олександру I і Олександру II, до сих пір є Союзна площа, названа так на честь дружби Фінляндії з Росією. Починається з Сенатській площі і Олександрівська вулиця.

Для фінів важливими особистостями є не тільки імператори. Є більш спірні - це Ленін, Сталін і Маннергейм. Досвід показує, що їх неможливо обговорювати без емоцій і серед фінів, і серед росіян. У Леніна, Сталіна, Маннергейма є прихильники і противники в наших країнах. Їх життя багато в чому пов'язана з Фінляндією. Ленін і Сталін - на щастя чи на жаль - познайомилися в місті Тампере, в приміщенні, де до сих пір знаходиться музей Леніна.

Володимир Ілліч підписав протокол визнання фінської незалежності, тому фіни поважають Леніна, є в Фінляндії парк Леніна в Гельсінкі, бюсти Леніна по різних містах.

Маннергейм - російський генерал, фінський маршал, союзник нацистів, учасник блокади Ленінграда, перший післявоєнний фінський президент, ікона багатьох фінських патріотів, незважаючи на те що він був шведом і російським генералом.

Нелегко бути великим державним діячем в Фінляндії і Росії, тому Маннергейма, Леніна і Сталіна неможливо обговорювати спокійно.

Але є людина, яка зробила дуже багато для зміцнення російсько-фінських відносин. Це посол Росії в Гельсінкі Олександр Юрійович Румянцев. Він більше 10 років керував російською дипмісією в фінській столиці - розвивав і зміцнював відносини двох країн, а також багато в чому поліпшив життєві умови фінів і росіян.

Відносини Фінляндії та Росії настільки тісні, що з'явилися тисячі сімей і дітей. У зв'язку з цим, на жаль, відбуваються розлучення і навіть сумні випадки вилучення та викрадення дітей . З цими проблемами в близьких відносинах наших країн успішно боролися уповноважені з прав дитини і російська дипмісія в Фінляндії. Незважаючи на трагічний характер цих випадків, треба сказати, що якщо сімейні суперечки - головна проблема наших країн, це означає, що справжніх проблем у відносинах немає.

Брежнєв Кекконену: "Дорогий Урхо, що ви думаєте, якщо приєднаємо Фінляндію до СРСР?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация